Spis treści:

  1. Idealny plac zabaw dla dziecka do ogrodu – 5 wskazówek
  2. Plac zabaw dla dzieci do ogrodu – wyposażenie
  3. Jak zrobić drewniany plac zabaw dla dzieci w ogrodzie?
  4. Piasek do piaskownicy – to ważne!

W sklepach do wyboru mamy niejeden plac zabaw dla dzieci, który jest plastikowy, metalowy lub drewniany. Ten ostatni nie dość, że można zrobić samodzielnie, to jeszcze jest przyjaźniejszy dla środowiska, często ładniej prezentuje się w przydomowym ogrodzie i łatwo go odświeżyć, gdy zajdzie taka potrzeba. Zobacz, jak samemu zrobić plac zabaw dla dziecka w ogrodzie.

Idealny plac zabaw dla dziecka do ogrodu – 5 wskazówek

Decydując się na postawienie placu zabaw w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę wiek i umiejętności dziecka, ale trzeba przy tym uwzględnić biegnący czas. Z każdym rokiem maluch jest coraz sprawniejszy i atrakcyjniejsze stają się dla niego inne zabawy. W końcu taka konstrukcja to inwestycja na długie lata. Aby pogodzić teraźniejsze potrzeby swojej pociechy z przyszłymi, wystarczy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia oraz rozwiązania, które będą „rosły” wraz z dzieckiem.

  1. Plac zabaw z podwyższanym domkiem powinien być wyposażony w barierkę ochronną. Dzięki temu od razu można też zdecydować się na wyższy podest tak, aby podłoga domku znajdowała się nie np. na 120 cm, a 170 cm. Takie rozwiązanie pozwala zamontować dłuższą zjeżdżalnię, a więc od razu daje większą frajdę podczas zabawy i sprawdzi się nawet gdy dziecko urośnie.
  2. Wyższy podest domku to także więcej miejsca pod nim na piaskownicę – starsze dzieci swobodniej będą mogły się w niej bawić.

  1. Drabinka do domku może być dodatkowo wyposażona w kamienie wspinaczkowe, by móc wchodzić na górę na dwa sposoby – klasycznie po szczebelkach lub stawiając stopy na kamieniach. To świetnie wspiera rozwój motoryczny i wzmacnia mięśnie.
  2. Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, zaplanuj konstrukcję na 2 huśtawki. Dzieci będą mogły korzystać z nich w tym samym czasie, a każda będzie dostosowana do ich wieku (huśtawka kubełkowa dla najmłodszych i klasyczna bez zabezpieczeń dla starszaków).
  3. Huśtawki powinny być odpinane, aby móc je dowolnie zmieniać, np. z typowo dziecięcej dla maluszków na bocianie gniazdo, z którego lubią korzystać nawet rodzice. Z czasem można zamiast huśtawki powiesić np. kółka gimnastyczne czy drabinkę sznurkową.

Plac zabaw dla dzieci do ogrodu – wyposażenie

Jeśli decydujesz się samodzielnie zbudować plac zabaw dla dzieci do ogrodu, dobrze zastanów się, jakich elementów nie może w nim zabraknąć. Najpopularniejsze są:

  • huśtawki (klasyczne, kubełkowe, bocianie gniazdo),
  • zjeżdżalnia (niektóre modele można podłączyć do węża ogrodowego, by w upalne lato zamienić je w zjeżdżalnie wodne),
  • drabinki,
  • ścianki wspinaczkowe,
  • domek,
  • piaskownica,
  • gimnastyczne drążki, kółka itp.,
  • trampolina (jednak nie może kolidować z konstrukcją placu zabaw).

Wybór konkretnych elementów uzależnij od wieku i upodobań dziecka, ale przy tym myśl i planuj rozwojowo, aby plac zabaw był atrakcyjny dla twoich pociech przez długie lata.

Jak zrobić drewniany plac zabaw dla dzieci w ogrodzie?

Choć przydomowe place zabaw dla dzieci do ogrodu nie muszą spełniać rygorystycznych wytycznych, jak publiczne, to koniecznie trzeba zapewnić dzieciom maksimum bezpieczeństwa. Jednocześnie ważne jest, aby miejsce do zabawy było jak najatrakcyjniejsze dla jego małych użytkowników. Obie te kwestie da się z powodzeniem pogodzić.

  • Wybór właściwego miejsca

Najlepsze będzie przestronne miejsce. Zwróć uwagę, czy za blisko nie znajduje się oczko wodne albo rośliny, zwłaszcza kłujące róże lub krzewy z długimi gałęziami. Jeśli to możliwe, postaw plac zabaw w ogrodzie tak, aby był widoczny z najczęściej użytkowanego miejsca, np. z tarasu, z okna w kuchni czy salonie. Dzięki temu można mieć swoje pociechy zawsze na oku.

  • Przygotowanie terenu

Plac zabaw można postawić bezpośrednio na uporządkowanym trawniku, ale świetnym rozwiązaniem są także specjalne gumowe maty, które łagodzą wszelkiego rodzaju upadki. Przy okazji sprawiają, że cały teren wokół placu wygląda estetycznie. Ważne, żeby był on wolny od wszelkiego rodzaju instalacji (przewodów biegnących płytko pod ziemią, rur), roślinności, wystających korzeni itp.

  • Wybór akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo

Warto zdecydować się na specjalne stalowe kotwy wzmacniające plac zabaw. To metalowe elementy, które z jednej strony przymocowuje się np. do konstrukcji huśtawki, a z drugiej wbija w ziemię. Dla zwiększenia bezpieczeństwa kotwy można montować w samodzielnie przygotowanych betonowych fundamentach.

  • Wybór drewna do zbudowania konstrukcji

Na palce zabaw najlepiej nadaje się lite drewno świerkowe, sosnowe i cedrowe. Wybieraj deski, które mają jak najmniej sęków i są gładkie, pozbawione drzazg. Pamiętaj o odpowiedniej impregnacji drewna, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych, szczególnie deszczu, śniegu oraz skrajnych temperatur.

Piasek do piaskownicy – to ważne!

Bez dwóch zdań plac zabaw musi być przyjazny dzieciom. W tym kontekście ogromne znaczenie ma utrzymanie czystości piaskownicy. Po pierwsze, wypełnij ją atestowanym piaskiem pozbawionym zanieczyszczeń. Po drugie, po skończonej zabawie zawsze przykrywaj piaskownicę np. specjalnie zrobionym w tym celu drewnianym wiekiem. W ten sposób zabezpieczysz piasek przed zanieczyszczeniami. Szczególnie groźne dla dzieci są odchody zwierząt, w tym kotów, które wywołują groźną chorobę pasożytniczą – toksoplazmozę. Niestety futrzaki potrafią traktować piaskownicę jak kuwetę.

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie to miejsce, w których nasze pociechy spędzają mnóstwo czasu. Spraw, by było nie tylko piękne jak z bajki, ale przede wszystkim bezpieczne i wspierające rozwój aktywnego dziecka.

Więcej inspiracji dla najmłodszych znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock