Foto

Dragi posjetitelji bloga... dobrodošli.

Ako tražite recepte za zdravu prehranu, na pogrešnoj ste adresi: ovaj blog krcat je receptima za nezdravu prehranu. Osim toga, ovaj blog nije posvećen fotografiranju hrane (ja par puta okinem mobitelom, tek toliko, da imam kakvu takvu fotografiju), zato - nemojte očekivati "umjetničke fotografije".
* * *
Nadalje, na blogu se ne nalaze samo recepti za jela koja ja volim; ima tu puno toga što ja ne volim, ali
«igrom slučaja» našlo se na blogu. Smatram da imam pravo napisati da se meni nešto ne sviđa, pa neka Vas ne šokira kad se negativno očitujem o nekom receptu.

* * *
Što se tematike tiče, ovaj blog spada među hrvatske food-blogove. Po toj logici očito i ja spadam među food-blogere, no, prema vlastitoj želji ne sudjelujem u «akcijama» koje pokreću neki hrvatski food-blogeri. Dakle, svojevoljno nisam sudjelovala u «pritužbama» na HRT-ovu emisiju, nemam nikakve veze s novinskim člankom u Vjesniku, itd.

Sanela

30. 03. 2009.

Torta od lješnjaka

U sklopu blog-druženja koje je pokrenula mamajac s bloga Cooks and bakes u ožujku 2009. trebalo je isprobati recept

Torta od lješnjaka





115 g mekanog maslaca
125 g lješnjaka
125 g šećera
4 jaja, odvojiti žumanjke od bjelanjaka
naribana kora 1 naranče
30 g brašna
125 g ricotta sira (ili nekog drugog mladog mekog kravljeg sira)
2 čajne žlice maka
malo soli
3 navršene žlice pekmeza od marelice
50 g naribane čokolade


Zagrijte pećnicu na 190°C.
Lim promjera 28cm premažite margarinom, na njega stavite papir za pečenje papirom za pečenje i odložite u hladnjak.

Lješnjake popecite u pećnici da blago porumene, oko 5 minuta. Ostaviti ih da se ohlade, pa ih sameljite što sitnije.

Izmiksajte maslac sa šećerom. Dodavajte jedan po jedan žumanjak i naribanu narančinu koru.
Dodajte brašno sijući ga kroz gusto cjedilo.

Umiješajte i izmrvljeni sir, lješnjake i mak.

U posebnoj posudi izmiksajte čvrsti snijeg od malo posoljenih bjelanjaka, pa ga pažljivo umiješajte u pripremljenu smjesu..Smjesu razmažite u pripremljeni lim.

Pecite u pećnici zagrijanoj na 190°C 25-30 minuta (zabodite čačkalicu u kolač, ako je čista, kolač je pečen).

Pekmez prokuhajte sa 4 žlice vode i premažite po torti. Kada se ohladi posipajte naribanom čokoladom.


Nisam Oliverova obožavateljica. Imam 1-2 recepta koje sam našla na Internetu i koji mi se sviđaju, a kraj njih je pisalo da su preuzeti iz Oliverovih kuharica ili emisija, ili nečega... Ali meni to ne igra nikakvu ulogu, definitivno ih nisam išla isprobavati zato što je pokraj recepata pisalo da su "Oliverovi", za mene njegovo ime nije nikakva preporuka.

I definitivno nisam ljubitelj ovakvih kolača (bili "Oliverovi" ili ne).
Prvo što mi se nije sviđalo kad sam pročitala recept je činjenica da je to maleni kolačić. U smjesu se ne stavlja ni prašak za pecivo ni soda, odmah mi je bilo jasno da to neće narasti, tj. to će biti tanko kao tzv. kolači iz lima.
Takvog kolača ima dovoljno za ukućane, a što kad nam dođu gosti? Očito moram napraviti još jedan kolač:DDDD Ili učetverostručiti ovakvu smjesu i peći u limu od pećnice:DDD

Mene ni sastojci kolača nisu oduševili: lješnjaci, sir, mak, pekmez, narančina kora:(
Ali moji ukućani su u stanju praktički sve pojesti pa sam krenula u izradu kolačića.
Za vrijeme pečenja taj moj kolačić se napuhao. Nisam očekivala da će toliko narasti, to me asociralo na sirne kolače. I bilo mi je jasno da će se to spustiti kad se izvadi iz pećnice. Kolač sam pekla u limu promjera 24 cm, jer nemam veći. Da je kalup veći (28 cm kao u originalnom receptu) torta bi bila još tanja, a i ovako je bila visoka jedva 2,5 cm.

Ja u ovom kolaču ne raspoznajem okuse: sve je imalo okus jedino po pekmezu i čokoladi, ni lješnjaci ni sir se nisu osjećali. S time su se složili i moji ukućani kojima se kolač svidio. Nisu ni bili svjesni da tu ima lješnjaka i sira, uspjeli su uočiti jedino zrnca maka. Sviđalo im se što dominiraju pekmez i čokolada; zapravo, baš zato im se kolač i svidio.

Imala sam i "tehničkih" problema s pekmezom. U receptu piše da su potrebne 3 žlice, i meni još pri čitanju recepta nije bilo jasno: "Kamo sa svim tim pekmezom?".
Kad se moj kolačić ispekao, ohladio i spustio, odlučila sam smanjiti količinu pekmeza jer nema šanse da 3 žlice toga razmažem po kolaču. Zakuhala sam 2 žlice pekmeza s 1 žlicom vode. Po torti sam prelijala manje od pola te smjese, jer je jednostavno bilo previše tog pekmeza.

Ne znam kako bih potrošila 3 žlice pekmeza na ovu tortu. Jedino bih mogla tortu odozgo na debelo premazati nezagrijanim pekmezom, a to mi baš i nema smisla. I dalje mi je misterij zašto u originalnom receptu piše da su potrebne 3 žlice.



Vidim na svom blogrollu da su blogerice bile vrijedne i da su isprobale tortu i unijele recept na svoje blogove, ali nisam u mogućnosti pregledati uratke i prokomentirati ih. Čini mi se da ću od srijede nadalje moći to malo pogledati:)
Do tada, pozdrav:DDD



31. 3. 2009. - DODATAK
Budući da je blog-druženje "KuVarijacije" za ožujak 2009., na temu "Torta od lješnjaka", završeno, sve radove možete vidjeti na KuVarijacije, 3/2009.

FBI rukavice: Nlo (3. dio)

U sklopu blog-druženja koje je pokrenula mamajac s bloga Cooks and bakes nastavljam s inspekcijom za ožujak 2009. a "pod istragom" je blog Nlo.

Volim slane, pikantne krekere, ali do sada nisam radila integralnu varijantu. Ali ovi su me privukli, naravno radila sam pikantnu verziju: ) i oduševila me.


Integralni krekeri


500 g intergralnog pšeničnog brašna
2 čajne žlice soli
4 žlice maslinovog ulja
vrećica suhog kvasca
1 jaje
mlijeka po potrebi da se napravi tijesto
mak, lan, suncokretove sjemenke, bućine sjemenke (ili i po želji kim, nasjeckani badem...)
1 žumance
malo vode


Pomiješajte brašno, kvasac, jaje, sol, ulje i mlijeko. Zamijesite tijesto kao za kruh. Ostavite ga da se diže na toplom mjestu. Kad se digne premijesite ga. Na pobrašnjenoj radnoj površini razvaljajte tijesto na debljinu oko 4 mm.
Dobro umutite žumanjak s malo vode i premažite tijesto, a zatim izrežite čašom krugove.

I meni su keksići, kolačići, krekeri itd. ljepši kada su okrugli. Ali ja nemam strpljenja za one sve silne komadiće tijesta koji ostanu kad čašom izrezujem krugove. Zato sam ja rezala kvadrate, a neke kvadrate sam rezala po dijagonali i tako napravila trokute.

Krugove/kvadrate/trokute tijesta pospite mješavinom maka, lana, suncokretovih i bučinih sjemenki (možete nadodati što želite) pa ih složite na lim za pečenje.

Pecite ih u prethodno zagrijanoj pećnici (180°C) 15ak minuta.

Po krekerima sam posipala lan, svijetli i tamni sezam, suncokretove sjemenke, sitno nasjeckani čili i suhe rajčice. U tijesto sam dodala samo 1 čajnu žlicu soli jer su rajčice poprilično slane.

Kad se prvi lim krekera ispekao vidjela sam da se komadići rajčica baš nisu zalijepili za tijesto, lagani s i padali su s pečenih krekera. Sa sjemenkama nije bilo problema, one su se uredno držale za tijesto.
Ali spomenuti komadići rajčica su lagani i zato se nisu dobro zalijepili za tijesto kad sam ih posipala odozgo prije pečenja. Zato sam prilikom izrade iduće ture krekera komadiće rajčice prstom lagano utisnula u tijesto. Tako su se komadići zalijepili za tijesto i nisu padali s pečenih krekera: )




Volim kus-kus, ali nisam ga još probala u slatkoj varijanti. Bilo je vrijeme da probam! I... sviđa mi se: )


Puding od kus-kusa


200g kus-kusa
1 vanilin šećer
2 žlice smeđeg šećera
500 ml (sojinog) mlijeka


Kus-kus popecite na suho uz stalno miješanje, 3 minute.
Dodajte ostale sastojke te kuhajte 2-3 minute da se zgusne.

Ja sam koristila kravlje mlijeko. Stavila sam jednu žlicu šećera i onda sam na kraju dodala nasjeckano suho voće i kokosovo brašno.


6. 4. 2009. - DODATAK
Blog-druženje FBI rukavice za ožujak 2009. je završeno. Sve radove možete vidjeti na stranici FBI rukavice, 3/2009. .

20. 03. 2009.

FBI rukavice: Nlo (2. dio)

Nastavljam s «istragom» bloga Nlo , za ožujak 2009., koji je «pod istragom» u sklopu blog-druženja koje je pokrenula mamajac s bloga Cooks and bakes.


Tko me zna, zna da volim (ušećereni) đumbir u kolačima, svejedno je li u kombinaciji s čokoladom, ili s marcipanom, ili s raznim suhim voćem...

Zato mi se recept za brownies odmah svidio, a podsjeća me na kombinaciju s čokoladom koju često radim:)

Ali nisam imala ušećerenog đumbira. Inače ga kupujem na tržnici Kvatrić u Zagrebu. I neki dan sam ga namjeravala kupiti, ali prolazila sam pokraj Kvatrića tek u 5 poslijepodne, kad, naravno, na tržnici više nema nikoga.

Zato sam kolač radila sa svježim đumbirom.

Moram priznati da ne znam kakva je razlika između kolača sa svježim đumbirom i kolača sa ušećerenim đumbirom. Radila sam već i jednu i drugu varijantu, ali ne vidim razliku. Ova verzija sa svježim đumbirom nema ništa jači okus od one s ušećerenim đumbirom.
U kolaču od đumbira i čokolade koji sam gore spomenula, u originalnom receptu koristi se svježi đumbir. U onom kolaču s marcipanom, u originalnom receptu, koristi se ušećereni đumbir.
(U onom Voćnom kolaču, uopće se ne koristi đumbir – ali ja dodajem ušećereni:)

U kolačima najčešće koristim ušećereni đumbir jer ga uvijek imam doma (osim u ovakvim situacijama kad si sve potrošim, a ne uspijem se nanovo opskrbiti). Ali u međuvremenu sam ga kupila i namjeravam opet raditi ovaj kolačić, ovaj put s ušećerenim đumbirom: )

Svježi đumbir rijetko kupujem jer ga moji ukućani ne vole. Ako stavim mrvicu đumbira u neko slano jelo, moja mama to njuši na kilometre. A taj jedan korjenčić dostatan je za nekoliko jela, obično čami u mom hladnjaku.

Sad sam kupila najmanji mogući korjenčić svježeg đumbira i ostao mi je samo sićušni komadić koji namjeravam upotrijebiti u jednom jelu, ostatak sam sitno nasjeckala i napravila ove odlične browniese.

Inače radim browniese dan ranije, kad se ohlade zamotam ih u plastičnu foliju ili vrećicu i onda uživamo u njima idući dan jer su savršeno mekani. Tako sam i sad radila pa ne znam kakvi su ovi browniesi onaj dan kad se naprave: radila sam to kasno na večer, bila sam preumorna da bih nešto jela. Ali idući dan su bili odlični, tako su mekani iznutra:)

Kad sam već razvezala o toj temi, toplo preporučam još jedan kolač s đumbirom, a to je Valina Čokoladna štruca s marelicama i đumbirom. Ako malo prosurfate po Internetu naći ćete još puno lijepih recepata sa svježim i ušećerenim đumbirom.

A ako nemate ušećereni đumbir možete ga sami napraviti prema Ana-Marijinom receptu.


Da se sada vratim prefinim

Browniesima s đumbirom od Nlo:


Sastojci
100 g čokolade za kuhanje
150 g maslaca
150 g smeđeg šećera
prstohvat soli
4 jaja
120 g brašna
1 žlica praška za pecivo
4 žlice kakaa
150 ml mlijeka
šaka (ušećerenog đumbira) nasjeckanog na sitne kockice


Zagrijte pećnicu na 180°C.

Čokoladu i maslac rastopite na pari pa ostavite sa strane da se malo prohladi.
U mlaku čokoladu dodajte šećer pa postupno umiješajte jaje po jaje. Dodajte mlijeko i izmiješajte te smjesi zatim dodajte prosijano brašno, prašak za pecivo i kakao.

Na kraju umiješajte sitnije nasjeckani (ušećereni) đumbir. Stavite u nauljeni oblik za pečenje i pecite oko 20-25 minuta (ja sam to pekla nešto duže). Kolač bi iznutra trebao biti vlažan i ljepljiv.

U Zagrebu ušećereni đumbir možete kupiti npr. na tržnici Kvatrić (štand sa suhim voćem, orašastim plodovima, lećom...), na tržnici Dolac (štand trgovačke radnje "Agro - kutić"), a može ga se naći i na drugim tržnicama.

Svježi korijen đumbira u Zagrebu možete kupiti na odjelu s povrćem u većim trgovinama i trgovačkim centrima ( Super i Maxi Konzum, Kaufland, Getro...), u nekim zagrebačkim voćarnama, te na (većim) tržnicama.



Kolači s (ušećerenim) đumbirom:
Kocke od čokolade i đumbira
Kolač od čokolade i ušećerenog đumbira
Voćni čajni kolač

Abecedni popis recepata


Torte i kolači
Čokoladne ruže, srca i suncokreti
Čokoladni kuglof

 
Slastice


Suho-sitni kolači

 
Tijesto: slana i slatka peciva, pletenice, pite, pogače, kolači

 
Slani/pikantni «muffini»

 
Slano…