Oldalak

2013. november 3., vasárnap

Pudingos-tejfölös sütemény-Blogkóstoló 12.

Ez már a 3. fordulóm lesz ebben a játékban...
A házigazda most Teller-cake blog szerzője és  Hankkát sorsolta nekem ,aminek nagyon örültem, ugyanis számomra nem új blog, már többször is jártam itt.
Nagyon szeretem ezt a virtulális blogkóstolás játékot, főleg ,ha van elég időm kiválasztani, és elkészíteni, a kiszemelt áldozatot/áldozatokat. Azért írtam többes számba is ,mert ahogy a legtöbb esetben, és most is nem tudtam egy dolgot kiválasztani....úgyhogy majd még készülnek más finomságok is Hankkától. :)
A pudingos-tejfölös sütemény volt az első áldozatom...



Hozzávalók:
a tésztához:
-6 tojás
-18 dkg cukor
-1 dl víz
-0,5 dl étolaj
-15 dkg liszt
-10 dkg rétesliszt
-1 csomag sütőpor
-2 ek. kakaópor (nem instant)
-1 csipet só, pár csepp citromlé

a pudinghoz:
-2 csomag vaníliás pudingpor
-6 ek.cukor
-8 dl tej

A tetejére:
80 dkg tejföl (kb. 2 nagypohár, vagy 4 kispohár)

Elkészítés:
Először a pudingot készítettem el.
A szokásos módon készül a puding: 
a pudingporokat csomómentesre kevertem egy kis tejjel, és a cukorral.A maradék tejet felforraltam, majd levettem a tűzről ,és belekevertem a csomómentesre kevert cukros-pudingport. Folytonos kevergetés mellett sűrűre főztem. (Sűrűbb lesz ,mint a rendes puding, ugyanis összeségében kevesebb tejet használunk a 2 porhoz.)
Hagytam kihűlni, de közben azért néha ránéztem, és megkevergettem.

Ezután a tésztát készítettem el:
A sütőt előmelegítettem 200 fokra.
A tojássárgákat, habosra kevertem a cukorral, majd apránként hozzáöntöttem a vizet és az olajat. A sütőport , a liszteket és a sót összekevertem, és az egészet belekevertem a tojássárgás-cukros masszába.

A fehérjékből kemény habot vertem, mikor már habos, de még nem olyan kemény belecsöppentettem pár csepp citromlevet.

A fehérjehabot óvatosan , fakanállal a másik masszához kevertem .
A tészta egyik felét egy kb. 27x 38 cm-es sütőpapírral kibélelt tepsibe öntöttem. A másik feléhez hozzákevertem a kakaóport, és ráöntöttem a sima tésztára, majd egy villa segítségével körkörös mozdulatokkal "megmárványoztam".
A langyos pudingot teáskanállal belerakosgattam a márványos tésztába. (Először soknak tűnt a puding mennyisége, de akkor finom, ha jó pudingos, szóval az egészet használjuk fel!!)

Majd betettem az előmelegített 200 fokos sütőbe. 5 perc múlva visszavettem a lángot 180 fokra és kb.25 perc múlva meg is sült.
Közben a porcukrot kikevertem a tejföllel, majd a kisült és még MELEG piskótára öntöttem és úgy hagytam kihűlni, majd  hűtőbe tettem. 1-2 órácskát pihent a hűtőben (eredetileg 3-4 órát kellett volna, de Agancs nem tudta kivárni :P )
Szeletelés előtt kakaóporral szórtam meg a tetejét!

Nagyon fincsi süti, a tetején a tejföltől egy kicsit savanykás feelinggel.
Köszönöm a receptet Hankka!

2013. szeptember 22., vasárnap

Blogkóstoló 11.- Nudli

Szóval igen.. ez is a 11. blogkóstolóra készült, mert én ilyen szorgalmas vagyok, hogy 2 dolgot is készítettem. :D csak a posztolás sikerült kicsit későn...
Úgy jött a nudli ötlet, hogy nézegettem Éci blogját, és megláttam a nudlit. Gondoltam is ,hogy milyen régen ettem már nudlit. Mindegy mondtam magamban:már kiválasztottad a receptet, 2 dolgot úgysem tudsz megcsinálni... majd legközelebb... és akkor jött Agancs, hogy mi legyen a holnapi ebéd? mert ,hogy ó nudlira gondolt... mondom ez az anya-lánya telepátia. :)
Szóval el is készült a nudli, de mivel a pontos adatok nem voltak mgadva (mivel ez nudli haladóknak recept) előkaptam anya szakácskönyvét, és megnéztema pontos liszt arányt.


Hozzávalók:
fél kg buronya
20 dkg rétesliszt (attól elméletileg jobb lesz a tésztája, mint a simától)
1 ek. zsír (én 2 ek. olajat használtam)
1 tojás
1csipet só

Fél kg krumplit héjastul puhára főztem, majd megpucoltam, és krumplinyomón áttörtem.(Megvártam amíg langyos lesz.) Eztuán hozzákevertem 1 tojást, 2 ek. olajat, és a lisztet. (Nekem ennyi liszt pont elég volt, így a tészta jó puha lett ,de nem ragadt. Ezt írta Éci is ,hogy ilyennek kell lennie :)   )
Lisztezett deszkán kinyújtottam a tésztát, csíkokra vágtam, majd kb.4-5 cm nagyságú nudlikat formáztam belőle.
Forrásban lévő vízben főztem őket. Miután feljönnek a víz felszínére, még 2-3 perc kell nekik. :)
Legvégül pirított zsemlemorzsába forgattam bele, és már lehet is enni....

 Persze evés előtt még porcukor rá, vagy lekvár. :)

Blogkostoló 11.-Magos pogácsa

Most szerencsére nem az utolsó pillantaban sikerült elkészítenem a blogkostolóra a kiszemelt "áldozatot", az én esetemben áldozatokat. Ugyanis két dolgot is készítettem.
Dina az eztettem blogot sorsolta nekem, ami számomra eddig ismeretlen volt, de biztos be fogok még térni Écihez.. Gyönyörűek a fotói ,és nagyon sok jó receptet találtam. :)Az is nagyon tetszett a receptekben, hogy sok mindent megreformál, teljes kiőrlésű lisztet használ... Az egyik kiválasztott receptem is ilyen.


Hozzávalók:
37.5 dkg liszt (fehér-barna vegyesen, én 12 dkg graham lisztet és 255 g sima lisztet BL55-öset használtam)
20 dkg főtt krumpli
1/2 tk só
1 tk cukor
5 g dr.oetker instant élesztő / nem volt expressz instant élsztőm
 1 dl joghurt
0.75 dl tej
13 dkg vaj
2 tojás sárgája
Magok vagy sajt a tetejére 

A kenyérsütőbe tettem a hozzávalókat, és megdagasztattam vele a tésztát. 
(Egy kicsit megijedtem, hogy a recept ugye expressz élesztőt ír nekem meg nem volt ,és a sima instant élesztő pedig 500 g liszthez van, de megoldottam ... csak a 3/4 részét raktam bele.)
 A megdagasztott-megkelt tészta két szélét behajtottam középre, majd a másik 2 szélét is.Hagytam egy kicsit pihenni, aztán kinyújtottam és megint hajtogattam. Egy pici pihenés után ujjnyi vastagra nyújtottam, lekentem tejjel ,megszórtam sajttal/vagy maggokal, és kiszaggattam. Egy kicsit még hagytam a tepsin kelni, és 180 fokra előmelegített sütőben kb.12-15 percig sütöttem.


Nagyon fincsi pogik lettek, biztosan fog még készülni nálam...


2013. augusztus 16., péntek

10.Blogkóstoló- Fűszeres húsgolyók hideg curryszószban

A blogkóstoló egy "játék" a gasztrobloggerek között, amelynek az a lényege, hogy minden fordulóban egy kisorsolt blogról kell sütni-vagy főzni valamit. A 10. blogkóstoló háziasszonya Kisildi volt, és engem az a nagy megtiszteltetés ért, hogy az ő blogjából főzhettem.
A játéknak ugyan letelt már a határideje (Szlovéniában voltunk ,és én nem néztem lőtte a határidőt, de erről majd később ), de elméletileg utólag pótolható. Kisildi ezt írta az összefoglalóban, úgyhogy nagyon örülök : D
Tehát az én választottam: a recept egy indiaias fűszerezésű húsgolyók, hideg curryszósszal.


Hozzávalók:
-50 dkg darált hús                                           A curryszószhoz:
-1 tojás                                                           -1 nagy fej vöröshagyma
-3 ek. zsemlemorzsa                                        -1 babérlevél
-3 ek. kölespehely/ zsemlemorzsa                    -fél citrom leve
én fél bögre szóját használtam                          -fél deciliter víz (vagy bor)
-1 kiskanálnyi graham masala                           -2 kiskanálnyi currypor
-1 kiskanálnyi őrölt szegfűszeg                         -1 evőkanálnyi sárgabaracklekvár
-1 kiskanálnyi őrölt fahéj                                 -só és bors
-1 kiskanálnyi őrölt köménymag                      -150 g natúr joghurt
-1 kiskanálnyi kurkuma                                   -2 evőkanálnyi majonéz
-ízlés szerint só- és bors

-Hempergetéshez: kukoricaliszt

Elkészítés:
Az elkészítése roppant egyszerű.
Először a curryszószt készítem el.A felaprított vöröshagymát pár kanál olajon megdinsztelem, majd hozzáadom a babérlevelet, a fél citrom levét, fél deci vizet, 2 kiskanálnyi curryport, 1 evőkanálnyi sárgabaracklekvárt. Sózom, borsozom. Ha már egy kicsit állt, kiveszem belőle a babérlevelet, és botmixerrel összepürésítem. Legvégül hozzákeverek egy kis doboz natúr joghurtot, és 2 evőkanál majonézt.
Jól kihűtöttem!

A húsgolyókhoz a szójagranulátumot beáztatom annyi langyos vízben amennyi ellepte, majd kb.8-10 perc állás után kinyomkodom, és minden más hozzávalót hozzákeverek.
Kis golyókat formálok belőle, és kukoricalisztben hempergetem meg, és olajban kisütöm.

Párolt rizzsel ettük, és a curryszósszal nyakon öntöttük a husikat.A nagyon finom ,laktató kaja, isteni fűszerezéssel. A curryszószt csak úgy magában is simán elkanalaznám! Szuperül illet a rizshez.
 Mindezt Kisribizli is bizonyíthatja, ugyanis vittem neki kóstolót. Jut eszembe elfelejtettem elkérni a 990 forintot az ebédért, amelyhez hozzátartozott a házhozszállítás is! : D

2013. augusztus 1., csütörtök

Tonhalas paradicsomos tészta-avagy vacsora Pudingnak

Táborban voltunk Kisribizlivel, méghozzá gyógyfüves táborban.. (Erről nem írok most részletesen ,mert Kisribizli posztolja: D ) Szóval hétfőn náluk aludtam, és természetesen főztünk egy kicsit. Meg sütöttünk is.. Megvártuk amíg lemegy a nap (amennyire nem süt be a konyhába ,mert mi még 40 fokba is sütünk-főzünk hiába..) és elővettük a fakanalat, hogy mire Puding megérkezik meglegyen a vacsora.

Hozzávalók:
-500 g szélesmetélt tészta (mi Barilla durumtésztát használtunk)
-2 doboz koktélparadicsom (azt hiszem 250g-osak voltak)
-kb.4 nagy gerezd fokhagyma (de amúgy ízlés szerint)
-bazsalikom (ízlés szerint, a legjobb a friss bazsalikom)
-2 Rio Mare tonhalkonzerv
-kb.250 g csiperkegomba
-reszelt parmezán a tetejére

Elkészítés:
A tésztát megfőztük az utasítás szerint.
Közben a paradicsomokat felnegyedeltük, a gombát is összeaprítottuk. Feltettük főni, megvártuk míg a gomba egy kicsit levet engedett, és megpárolódott, majd beletettük a paradicsomot (egy keveset meghagytunk, hogy friss paradicsomot is tudjunk a végén hozzákeverni) , az apróra vágott fokhagymát.
Friss bazsalikommal ízesítettük, és még egy kicsit főztük ,addig amíg kb. ilyen állagú nem lett:
Ezután fogtuk a botmixert, és összepürésítettük az egészet.Ebbe a trutyiba beleforgattuk a megfőtt, és leszűrt tésztát, majd hozzátettük a félretett felnegyedelt nyers paradicsomokat.
Végül 2 Rio mare tonhalkonzervet tettünk bele, és jól összekevertük.
Reszelt parmezánnal tálaltuk.


Isteni finom, könnyű és gyors kaja. Még én is jóízűen ettem, ami nagy szó!

2013. július 17., szerda

Túró Rudi torta

A pöttyös az igazi...
A sütit az egyik kedves ismerőseinknek készítettem, mert elköltöznek.
Az ötlet tortafüggő Marisz oldaláról jött, de most saját receptet alakítottam ki.A jól bevált kakaós piskótatekercs alapot használtam hozzá, és egy enyhén citromos túrós tölteléket tettem bele. Hamis marcipánnal vontam be. Jól hangzik ugye...
Kérdezték is az ismerősök, hogy hány óráig csináltam? Hát... legalább 4 órát biztos szöszmötöltem vele... De leginkább a felirat volt nehéz és időigényes úgyhogy legközelebb lehet hogy csak pöttyök kerülnek rá... :)


Hozzávalók:
A kakaós piskótához:
-5 db tojás
-10 dkg cukor (én 5 dg barna cukrot, és5 dkg kristálycukrot használtam)
-13 dkg finomliszt
-2 dkg kakaópor
-2 ek. olaj
-1 kávéskanál szódabikarbóna

A túrókrémhez:
-50 dkg tehéntúró
-2 dl tejföl
-8 dkg kristálycukor
-1 ek. házi vaníliás cukor (vagy 1 csomag gyári)
-1 citrom reszelt héja és leve
-2 ek. étkezési zselatin (horváth Rozi)
-1.5 dl víz

Az 5 tojást a cukorral jó habosra keverem robotgéppel (kb.12 percig!!!) Belekeverem az olajat is. A lisztet, a kakaóport és a szódabikarbónát összekeverem egy másik tálban, majd óvatosan a tojásos trutyihoz adom.
A legnagyobb tepsiben sütöm 180 fokon, kb. 8-10 percig
Amikor kiveszem a piskótát konyharuhával feltekerem, és így hagyom teljesen kihűlni.

Amíg hűl elkészítem a tölteléket:A túrót összetöröm, majd hozzáadom a tejfölt, és a cukrokat. Jól összekeverem, majd belereszelem a citrom héját, és belenyomom a levét is. (Én csak egy fél citrom levét raktam bele, de kellett volna bele a másik fele is)
Közben a zselatint összekeverem a vízzel és felforralom. Hagyom langyosra hűlni. (Ne felejtsük ott ,mert különben megszilárdul a zselatin :) én már jártam így , de szerencsére nem ennél a sütinél )
Ha langyosra hűlt ,akkor hozzákeverem a túrós keverékhez. Elég folyós masszát kapunk, de ne ijedjünk meg, mert a zselatin összefogja a hűtőben állás során a krémet!
Egy őzgerincformát kibélelek frissen-tartó fóliával ,majd beleteszem a piskótát. Beletöltöm a krémet, majd befedem a piskóta két kilógó szélével.
Legalább 1 órára hűtőbe teszem, de az a legjobb ha 1 éjszakát áll.


Másnap elkészítem a Hamis marcipánt. A recept innen van.
Hozzávalók:
-200 g rétesliszt
-1dl tej
-350 g cukor
-125 g vaj (azt írta vajat használjunk)
-színtelen mandula aroma ( Dr. Oetker féléből én 1.5 evőkanállal raktam bele)
-porcukor ,és keményítő a formázáshoz


A tejet és a cukrot összekeverem, majd felforralom, és ha felforrt akkor egy kicsit alacsonyabb fokozaton gyöngyöztetem.Kanalanként, folyamatosan kevergetve hozzáadom a lisztet (vigyázzunk ,hogy ne legyen csomós). Folyamatosan keverem, és pár percig még főzöm ,hogy a lisztíze elfőjön, és jól besűrűsödjön.
Hozzáadom a vajat, és az aromát, és jól összekeverem, majd hagyom teljesen kihűlni.
Ezután nekem még nem volt formázható-nyújtható állagú, ezért a nyújtódeszkára szórtam egy kis keményítőt, és porcukrot, és alaponan átgyúrtam.
Én folyékony ételfestékkel színeztem, ami  egy kicsit még jobban meglágyítottam a marcipánomat, ezért utána még átgyúrtam porcukros -keményítővel.

A marcipán alá pedig a pudingos-vajas krémemet kentem, fél adagot készítettem, de még így is sok lett.
  • 1/2 l tej
  • 6 dkg vaníliás főzős pudingpor (1,5 cs)
  • 15 dkg kristálycukor
  • 1 cs vaníliás cukor
  • 25 dkg Rama
    A pudingot elkészítettem a leírás alapján és amikor kihűlt a szobahőmérsékletű margarint belekevertem robotgéppel.

És a végeredmény: nem túl édes, nem tömény túrós süti. Mindenkinek ízlett (legalábbis remélem nem kamuztak :D) úgyhogy bárki -bármit mond, és a 3 órás díszítés ellenére szívesen csinálnék még :)

2013. június 30., vasárnap

Gesztenyés tekercsek

Igen, ezt a rajzot, én csináltam!
Egy nagyi gesztenyés tekercse nevezetű recepthez, amit a nosaltyn találtam, és meg is csináltam.
Nagyon finom lett és az "alkoholista" családomnak is nagyon ízlett ugyanis nem spóroltam a rum aromával! Kellőképpen lehetett érezni. :)
A képet sajnos nem találom, de majd ha meglesz, vagy ha még egyszer elkészítem a receptet, majd felrakom!

2013. június 25., kedd

Citromos süti-citrom szuflé

Közkívánatra felrakom ezt a fincsi süti receptet. Pedig tegnap írtam új bejegyzést! De most bele fogok húzni! Nyár van úgyhogy több időm van... szóval akkor megint áll a minimum 5 bejegyzés, de az lenne a legjobb ,ha olyan 10 lenne egy hónapban.
A süti....egycsipet blogján citromos süti néven van, de szerintem ez szuflé. (Lőjjetek le ha nem) De lehet ,hogy nem nem tudom a szuflé teljes meghatározását, de azt tudom ,hogy a csokiszuflé az belül folyós. Ez nem. Mindegy....


Hozzávalók: (4 db szufléformához)
2 tojás
35 g liszt
csipet só
100 g kristálycukor
160 ml író (155 ml tej+5 ml citromlé)
2,5 evőkanál friss citromlé
1,5 citrom héja
pici vaj és kristálycukor a formák kikenéséhez

Elkészítés:
Elkészítem az írót. Annyi az egész ,hogy a tejet és a citromlevet összekeverem, majd félreteszem egy kicsit.
A tojásokat kettéválasztom, és a fehérjét kemény habbá verem, úgy hogy csúcsot lehessen húzni a habverővel.
A tojássárgákat elkeverem a citromhéjjal, a citromlével, és az íróval. Hozzáadom a lisztet, a cukrot, a sót, és csomómentesre keverem, majd óvatosan beleforgatom a habbá vert fehérjét.
A szufléformákat kivajazom, és megszórom kristálycukorral, majd beleöntöm a citromos "habot".Mind a 4 formát egy magasabb falú tepsibe teszem, majd forró vizet öntök a tepsibe, úgy hogy kb. félig lepje el a formákat.
Alufóliával letakarom a tepsit, és 160 fokra előmelegített sütőben 25-30 percig gőzölöm.
Ha letelt a gőzölési idő, leveszem az alufóliát a tetejéről, és még újjabb 25-30 percig sütöm, addig amíg el nem kezd pirulni a teteje.

Ha letelt az idő kiveszem a tepsit, hagyom hűlni, és kb. 5 perc elteltével kiveszem a formákat, majd egy kicsit még hagyom hűlni.
Tálaláskor kiborítom (kés segítségével körbevágom előtte), majd élvezem az ízeket. Isteni finom....

2013. június 23., vasárnap

Zöldséges bulgur

Kisribizli biztatására én is jelentkeztem a blogkóstolóra.Amikor jelentkeztem, rögtön vártam már a sorsolást végül a tündérkonyha jutott nekem.
Hosszas nézegetés után a zöldséges bulgur mellet döntöttem, mert volt otthon bulgur, és gyorsan, kellett valami köretet készítenem.Nagyon tetszettek a sütik is ,de most én direkt más akartam.(A tiramisu golyókat tuti megcsinálom valamikor még! :)   )

Nem valami nehéz elkészíteni (az a jó), de nagyon finom. Nem kell hozzá más, csak bulgur, és zöldség.
A bulgurt ugyanúgy készítettem el ahogy a rizst. (Nem tudom én mennyit,de Tünde fél csészét írt) bulgurt egy kis olívaolajon megpirítottam, sóztam, és felöntöttem kétszer annyi vízzel. Majd felforraltam, lekapcsoltam a tűzhelyet, és lefedtem.
A zöldséget Tünde serpenyőben párolta-pirította, én azt a pároló "kosárkámban" csináltam. Nagyon jó találmány, csak kell egy lábas, abba belerakjuk a pároló fémkosarat (a kosárba a zöldségeket), és forró vizet öntünk alá ,majd addig főzzük, amíg megpuhul.
Ha kész a zöldség, és a bulgur is ,a kettőt összeforgatjuk, és még egy picit fűszerezhetjük. (Én fűszersót használtam.)

Elég gyorsan megvan ,finom köret, de majd egyszer úgyis megcsinálom, hogy csirkét rakok bele,és tökéletes egytálétel lesz akkor!
Én is is véghajrában tettem fel a blogra, bocsi... legközelebb, majd gyorsabb leszek!

2013. május 23., csütörtök

Kevert mákos sütemény-amikor apa mákosat kíván

Igen ezt a receptet akkor szoktam elkészíteni, amikor apa mákosat kíván. Most is megszólalt a hét közepén, hogy ő úgy enne mákosat. És a szerető kislánya meg is csinálta neki hétvégén, mert emlékezett rá! :)



A recept egyébként wise Ladytől van.Az tetszett meg hogy a képen is látszik hogy milyen jól lehet szeletelni, nem morzsálódik, és olyan szép!

Hozzávalók:
 -3 tojás
-250 g cukor
-12 g vaj (egy szelet)
-180 g darált mák
-200 g finomliszt
-60 g rétesliszt
 (a múltkor nem találtam a réteslisztet, úgyhogy sima lisztel helyettesítettem, de rétesliszttel kicsit jobb)
-450 g 20%-os tejföl
-1 kávéskanál szódabikarbóna
-1 kávéskanál sütőpor
-esetleg: meggy (ilyenkor használom fel a kicsit szeszes, vagy tottyant meggybefőtteket)

Elkészítés:
A tojásokat a cukorral jó habosra felverem,majd beleteszem a lágy vajat.Belekeverem az összes száraz hozzávalót, majd a tejfölt is.Jól összekeverem (nehogy maradjanak benne csomók)
22x37-es tepsibe öntöm (a meggyet nyomkodjuk kicsit a tésztába, hogy elsüllyedjen,nehogy megégjen!), és 190-200 fokon 30 percig sütöm.
Fontos, hogy az első 20 percben ne nyissuk ki a sütő ajtaját!!!!

És tényleg olyan könnyű, könnyen szeletelhető süti lesz belőle, ami nagyon finom és egyáltalán nem száraz! :)

2013. május 1., szerda

Nyújtható cukormáz: fondant

Igazából már jó rég óta vár ez a recept felrakásra, mióta is.... hmmm Zita szülinapja óta, ami decemberben volt, akkor ígértem, hogy a recept hamarosan felkerül! Most elérkezett a pillanat! :)

Hozzávalók:
1 ek zselatin
6 ek víz
1 ek margarin
2 ek méz
porcukor, amennyit felvesz (kb. nekem 500g elég volt)

Először átszitáltam a porcukrot, hogy az esetleges összeragadt szemeket kiküszöböljem. Elkevertem a zselatint, a vízzel, és feltettem vízgőz fölé főzni. Amikor már forró, de még nem forr, beletesszük a margarint, és a mézet, és addig kavargattam, amíg elolvadt benne.
Ezután levettem a tűzről, és elkezdtem beleadagolni a porcukrot. Amikor már nem tudtam kanállal kavarni, kiöntöttem porcukorral megszórt nyújtódeszkára. Fokozatosan adagoljuk a porcukrot, és gyúrjuk, addig amíg nem ragad.
(Nem kell teljesen száraznak lennie ,mert akkor másnap nagyon kemény lesz, inkább ragadjon, nekem még az 500 g porcukorból maradt egy kicsi.)
Csomagoljuk be és tegyük hűtőbe 1 napra, hogy pihenjen. Színezni csak másnap kell!

Másnap elég kemény volt, de gyúrogattam, meg egy kicsi margarinnal bekentem a fondantot, és belegyúrogattam, így már jó állagú lett. (Amikor a színezéket gyúrok bele, akkor nem mindig gyúrok bele margarint, mert az fellazítja a fondantot.)

Tökéletes fondant tortákhoz, figurák, formák (pl.kisvirágok stb.) készítéséhez, és én ezt használom mignon bevonására.
 
 A fondant alá minden esetben kell egy vajas krém, mert csak úgya piskótára nem tapad. Ez a mignon esetében a töltelékból kimaradt krém, 
a torta esetében pedig:
  • 1/2 l tej
  • 6 dkg vaníliás főzős pudingpor (1,5 cs)
  • 15 dkg kristálycukor
  • 1 cs vaníliás cukor
  • 25 dkg Rama
    A pudingot elkészítettem a leírás alapján és amikor kihűlt a szobahőmérsékletű margarint belekevertem robotgéppel.



2013. április 6., szombat

Karácsonyi ropi, avagy húsvéti ropi

Karácsonyi ropi néven találtam Limaránál a receptet, de nekem most húsvéti ropi lett ,mert húsvétra készült.
Jó régen meg szerettem volna csinálni, hát most jött el az alkalom.
 A receptben egy különleges hozzávaló is szerepel a Tahini (szezámpaszta). Nem kell megijedni, nem valami kínai cucc ,ami horror áron van, és alig lehet beszerezni.
Igazság szerint, nem tudom hogy hol lehet beszerezni, mert én készítettem el. Nem nehéz, csak szezámmag kell hozzá, és plusz negyed óra.




Hozzávalók:
(én rögtön dupláztam az adagot és nem bántam meg)           
a duplázott adag:                                                               A tahinihez:
210 g kenyérliszt                                                                 50g szezámmag
160 g finomliszt                                                                   1 kis gerezd fokhagyma
fél tk. só                                                                              egy kis só
32 g tahini                                                                            1 ek. olívaolaj
26 g porcukor                                                                      0, 25 dl víz
50 g méz
12 g szárított élesztő
130 g tej
fél narancs reszelt héja
50 g szobahőmérsékletű vaj

 Elkészítés:
Először a tahinit készítettem el.A szezámmagot száraz serpenyőben aranybarnára pirítjuk, majd hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt kávédarálón megőröljük.Egy tálba beleszórjuk a szezámlisztet, majd belereszelünk 1 kis gerezd fokhagymát.Egy kevés sóval 1 ek. olívaolajjal ízesítjük. Ezt a keveréket botmixerrel pürésítettem, és közben fokozatosan hozzáöntöttem kb. 0,25 dl vizet.
És a tahini kész is van. Amit nem használunk fel azt kis üvegben olívaolajjal a tetején hűtőben 1-2 hétig eltartható.

A pálcikákhoz, az egyik tálban összekevertem a száraz hozzávalókat, a másik tálban a tahinit ,a mézet, és a vajat. Kézzel jól összegyúrtam, majd hűtőbe raktam 1 órára.
(Brutál kemény lett a tészta, de már a hűtőben állás előtt is az volt, nem tudom mi lehetett a baj ,de mindenesetre megbirkóztam a tésztával, és boldogan jelentem ,hogy én nyertem! :)   )
Szóval igen elég kemény lett a tészta, úgyhogy kisebb darabokban gyúrtam hozzá egy kicsi (1-2 tk. ) tejfölt. Így már ki tudtam nyújtani. (Igaz elég nagy erőlködés volt! ) Felvágtam ,mintha sajtos rudat készítenék, és egy kicsit meggörgettem a rudacskákat.Sütőpapíros tepsibe tettem őket, és mentek 180 fokra előmelegített sütőbe, ahol kb.12percig sültek. Annyira kell megsütni, hogy aranybarnák legyenek.

Amikor kisültek és kihűltek, olvasztott csokiba mártottam, majd meghempergettem kókuszreszelékben, színes szórócukorkában, vagy ilyen összevágott mogyoróban. (Fogalmam sem volt eddig hogy az mi, mert a mamától kapott tortadíszítős dobozban találtam ezt az izét, és próba-szerencse alapon kiöntöttem, egy kicsit és abban is meghempergettem. Utána jöttem rá hogy ez mogyoró! :P )





Nagyon mutatós ,és finom, vendégváró is lehet, mert tényleg olyan jól néznek ki.


2013. március 19., kedd

Valentin napi vajaskekszek

 A barátoknak, ismerősöknek, családtagoknak készült, igen még Valentin-napra! Régóta itt kuksolt ez a bejegyzés, csak nem találtam hozzá a képeket... de most megvannak!
Jó ,lehet valaki úgy gondolja, hogy ez a nap a szerelmeseknek van, de én úgy gondolom ilyenkor a barátokat is meg lehet (meg kell) ajándékozni.



Hozzávalók:
  • 227 g puha vaj(szigorúan vaj! nem margarin! )
  • 175 g porcukor
  • 1 tojás (szobahőmérsékletű)
  • 1,5 teáskanál vaníliakivonat
  • 1/2 teáskanál színtelen mandulaaroma (nekem nem volt)
  • 1 kávéskanál só
  • 2 teáskanál sütőpor
  • 400 g liszt
Elkészítés:
A vajat felolvasztom egy nagyobb tálba teszem, és hozzáadom a cukrot. Robotgéppel habosra verem, majd hozzáadom a vaníliakivonatot, és a tojást.
Hozzáadom a lisztben elkevert sütőport, és egy csipet sót. Az elején még megy a géppel, aztán kézzel gyúrom tovább.
Lisztezett deszkán átgyúrogatom, majd kinyújtom 3-5 mm vastagságúra. Különféle sziveszkés, mackós egyéb kiszúróval kiszúrom (elsősorban azokat használtam amik illettek a valentin-naphoz :D )ehhez nagyon jól jött a kisribizlitől kapott kiszúrókészletem! Köszönöm! :)
Beleteszem a sütőpapírral bélelt tepsibe a kiszúrt formákat, kb.egy kisujjnyi távolságban!
180-190 fokra előmelegített sütőben addig sütöm,amíg nem kezd barnulni. (Inkább fehér legyen, nemis ilyen sárgás!!!)A sütési idő kb.7-8 perc.

Nagyon finom vajas keksz lesz belőle. Ropogós, de nem az amit nem lehet elrágni, hanem nagyon kellemesen ropogós, és vajas!

Ezután kidíszítettem a szintés moha receptje alapján készült cukormázzal:


Így sikerültek kb. 3 óra díszítés megadta a gyümölcsét! Jaaa.. és bocsi a képekért egyszerűen amikor fel akarom tenni elfordítja a blogger!!!!! :(

2013. március 17., vasárnap

Rákóczi túrós

Végre vége van minden szóbelinek, mindennek... végre!
Süthetek, kreatívkodhatok, blogolhatok a kedvemre... ugyanis az utóbbi időben elhanyagoltam szegény blogot :(  de most az a cél, hogy minden hónaoban minimum 10 bejegyzést írjak!!( najó a 6-8 is elfogadható)

Most, hogy (hétfőn) tanítási szünet volt a suliban gondoltam, tök jó lesz, meg tudom csinálni apa szülinapjára ezt a sütit, amit már nagyon rég óta terveztem.De valamilyen oknál fogva elhatároztam, hogy megcsinálom vasárnap a nagy részét, hogy hétfőn, majd csak a habot kelljen rárakni. Hát jól is tettem, ugyanis hétfőn a 38,6 fokos lázzal nem tudtam volna sütögetni!

Hozzávalók:
A tésztához:
-20 dkg liszt+1 tk sütőpor
-10 dkg vaj (én margarint használtam)
-5 dkg cukor
-1 tojás sárgája (a fehérjére szükség lesz! )

A töltelékhez:                                                             A habhoz:
fél kg túró                                                                  3 tojás fehérje
10 dkg porcukor                                                       10 dkg porcukor
1-2 ek. házi vaníliás cukor (vagy 1 cs. bolti)              
5 dkg mazsola                                                           sárgabaracklekvár 
2 tojás sárgája (ez is kelleni fog majd)
1 dl tejföl
2,5 dkg gríz

Elkészítés:
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, majd folpackba tekerjük, és hűtőbe tesszük, 1-2 órára.
A 38 cm hosszú, és 23 cm széles tepsimbe sütőpapírt tettem, és amikor letelt az 1 óra kivettem a hűtőből a tésztát és megpróbáltam kinyújtani olyan méretűre, majd egyenletesen belenyomkodtam.
Megszurkáltam villával, és 180 fokos sütőben kb. 10 percig elősütöttem.(Amíg nem kezdett barnulni.)
Kivettem a tésztát a sütőből, és rákentem kb. 3-4 ek. baracklekvárt
A túrókrémet összeállítottam, és ezt egyenletesen ráöntöttem a tésztalap, és a lekvár tetejére, majd 180 fokos sütőben kb. 20-30 percig sütöttem.

Ezután bekerült a hűtőbe 1 napra, mert a habrácsokat frissen akartam rányomni.

Másnap felvertem (Agancs, mert én mozdulni alig bírtam) a 3 tojásfehérjét jó keményre, majd beleöntöttem 10 dkg porcukrot, és még addig vertem, amíg olyan keménységű nem lett, hogy habzsákba tudtam rakni.
A sütemény tetejét ferdén berácsoztam a habbal, majd a megmaradt lyukakba baracklekvárt nyomtam.
A kész sütit beraktam a sütőbe kb. 10 percre ,amíg a hab nem kezd egy kicsit barnulni.


                                               (Agancs fotói, én nem vállalnám!!! :D  )
 Nekem nagyon tetszik így rácsozva sokkal jobb, és szebb ,mintha a habot csak úgy ráraktam volna!
És az íze.. azt ne tőlem kérdezzétek, mert én nem ettem, belőle, mert 2 nap után elfogyott! :P
Ezek alapján úgy vélem elég finom volt!

2013. március 12., kedd

Számgyertya házilag

Ez már a sokadik  számgyertyám amit otthon öntöttem viaszból, természetesen a házi készítésű tortákra rakom. Kisribizli szülinapja után a mamáméra készítettem ilyet,  most Agancs, és a nővérem közös tortájára
 (kicsit viccesen, mivel Agancs 41 Letti 17 éves lett három gyertyát öntöttem egy 4-es ,egy 1-est , és egy 7-est .Ebben a sorrendben raktam a tortára :)

(Bocsi csak tortás képet találtam)

Hozzávalók:
viasz
csillámpor (elhagyható)
egy közepes nagyságú krumpli


A számgyertyákat mindíg a torta alapján csinálom. A citromtortához jól illett a fehér alapon arany csillám, a mami fekete erdő tortáján, pedig a vörös alapon piros csillám! (A fekete erdő torta receptje hamarosan jön!!!igaz ,hogy októberben készült... )

1. féle módszer
Kiválasztok egy nagyobb krumplit, és félbevágom. Ceruzával megrajzolom a számokat (a ceruza jól fog a krumplira), majd késsel esetleg kézzel-lábbal :P najó lábbal azért nem!
 megpróbálom egyenletesen kikaparni. Ezt úgy csinálom, hogy először a szám körvonalát vágom körbe , majd egy hegyes kiskéssel elkezdem kikaparni, majd a késsel meg a körmömmel egyenletesre "csiszolom"
Ezzel a módszerrel egy kicsit göcsörtös lesz a hátulja ,de ezt olyan számoknál használom ,mint pl.:a 8-as, hogy ott belül van két kis kör, és azt sajnos nem lehet a 2. féle módszerrel megcsinálni.)

2.féle módszer
Fogom a krumplit félbevágom, majd 1-1,5 cm-es részt levágok a krumpliból erre megrajzolom a számot, és késsel kivágom belőle.

A levágott részt visszaillesztem a krumplira, a képen is látszik.Belehelyezem  kanócot, és felöntöm felolvasztott viasszal.
Ha akarunk szórhatunk bele csillámot, is mielőtt megköt, de akkor közvetlenül az öntés után, mert 5-6 másodperc után elkezd megkötni.
 Várjunk kb. negyed órát, és azután szedjük ki. Ilyenkor egy kicsit faraghatunk is belőle.

Sikert aratott minden tortán, mindenkinek tetszett, és az elkészítése pedig elég egyszerű, nem olyan nehéz, mint amilyennek látszik! :)

2013. március 10., vasárnap

Kézmosó szappan házilag

Már régóta terveztem, hogy megcsinálom, de nem sikerült... csak halogattam, halogattam, amíg elfogyott a kézmosó szappan, és agancs vett.
De most újból kifogyott a szappan, és végül rávettem magam.
A receptet kifli és levendula oldaláról van, ott láttam, meg ,és mivel már rendes szappanokat is gyártottunk, ami nem kis munka! akkor úgy gondoltam ezzel a félórás munka meg se kottyan!


Hozzávalók:
-1 db Johnsons Baby szappan (én ezt használtam)
-1 ek. glicerin
-20-30 csepp illóolaj

Elkészítés:
Tényleg nagyon egyszerű.
Fogtam a szappant, és nokedliszaggatón (vagy min..? szerintem nokedliszaggató, de azzal reszelünk almát,répát, körtét...) lereszeltem.

 
Kimértem belőle 1 bögrényit (a maradékot félretettem, jó lesz a következő adaghoz), egy külön lábosba amibe szappanos dolgokat szoktunk csinálni.
Az 1 bögre szappanreszelékhez 10 bögre vizet raktam.Én fél adagot készítettem, mert nem fért volna a lábosomba 10 bögre víz.Beletettem 1 ek. glicerint és feltettem a tűzhelyre.

 
Addig melegítettem,amíg fel nem olvadt a szappanreszelék a vízben, de nem forrásig!!!!
Amikor elolvadt a szappanreszelék levettem a tűzről, majd amikor kihűlt lefedtem.
Ezután már csak várni kell, nekem 1 éjszakába telt mire besűrűsödött.


És a végeredmény?... folyékony szappan, enyhén kókusz illattal (mert kókusz illóolajat tettem bele.)
Kb. 150 forintból megvan 3 liter szappan.

2013. február 2., szombat

Pezsgő fürdőbomba

Ezeket a fürdőgolyókat a barátnőmmel készítettük. (A segítségért, meg, hogy neki is legyen mit adnia, kettéosztottuk :P)
Tehát a kedves barátok karácsonyi csomagjaiba csináltuk.
Milyen jó volt a téli szünetben a forró vízbe dobni, majd élvezni a pezsgést, az illatokat.Ugye? Remélem a szerencsés ajándékozottak is hasonlóképpen érezték.


Hozzávalók:
1 csésze citromsav
2 csésze szódabikarbóna
4-5 ek. zabliszt (nálam darált zabpehely)
4 ek. tejpor
4 ek. szárított körömvirág ledarálva
8 ek. kókuszolaj
víz spray falkonban
1-2. tk. illóolaj
ételszínezék

Mi úgy csináltuk, hogy két különböző színű legyen az egész adagot kettészedtük.

Tehát vegyünk elő 2 nagy tálat, és tegyük bele a száraz összetevőket.


A kókuszolajat olvasszuk fel,és tegyük bele az illóolajat, majd keverjük össze, a száraz összetevőkkel.Öntsünk hozzá egy kis ételszinezéket, mert színesen bulisabb!
Egy kiürült sprays flakonba (vagy ilyen virág fújós flakonba) tegyünk vizet, és fújjunk néhányat a keverékre,majd keverjük gyorsan össze, úgy hogy az anyag elkezdjen összetapadni.Nem kell teljesen gyúrhatónak lennie, de ne legyen túl száraz se!Ezt ki kell kísérletezni.

VIGYÁZAT!nem kell sok, mert akkor nem áll össze (mi is így jártunk) ha mégis túl vizes lett várjunk egy kicsit, mert a víz közben összekeveredik a szódabikarbónával, és pezseg, és utána már jó (legalábbis nekünk jó lett utána)Ha még így sem jó akkor rakjunk bele még szódabikarbónát, vagy zablisztet.

Ekkor nyomkodjuk formába, várjunk ,míg kiborítható állapotú nem lesz (egy kicsit megkeményedik)
Az első néhányat még újból vissza kellett tenni ,és egy kis vízzel újragyúrni, mert szétestek, de utána simán ment!
Végül hagyjuk száradni őket 1 napig, majd mehetnek, cefolfánba, és ajándékba :)