Druty 3,5 mm i 4 mm; włóczka 50% merino, 50% polyacryl; 50g/110 m; zużycie 450 g
Nie korzystałam z opisu angielskiego, chociaż na Ravelry jest dostępny darmowy. Zrobiłam po swojemu wprowadzając modyfikacje.
Jest to sweterek robiony od góry. Modelując dekolt - dodaje się z przodu oczka i jednocześnie wyrabia zygzakowaty wzór ażuru. Mnie nie podobało się takie wyrabianie ażuru - niezbyt ładnie się prezentuje. Ja ułatwiłam sobie sprawę i ażur zrobiłam na okragło (nie modelowałam dekoltu tak jak w opisie), a oczka na raglan zaczęłam dodawać dopiero po wykonaniu tego pasa ażurowego na dekolcie. Kolejna zmiana w stosunku do oryginału, to wykonywanie od razu ze swetrem plisek na guziki (w oryginale są dorobione na końcu ściagaczem 2 x2). Robiłam je wzorem: 4 rz. wzór francuski, 3 rz. oczka prawe. Talię modelowałam robiąc zaszewki na przodzie (tak jak w oryginale), ale dostosowałam do swoich wymiarów. Zrobiłam też ten sweterek nieco dłuższy (55 cm).
Ażurowy wzór zygzaków występuje przy dekolcie; poziomy - na dole sweterka przed ściągaczem i na rękawach, też przed ściagaczem; pionowy - wzdłuz plisy z guzikami.
Detal
Włóczki wystarczyło na tzw. styk, tzn. została wyrobiona niemal do ostatniego centymetra. Rękawy mogłyby być szersze, chciałam też je zrobić nieco dłuższe i gdybym miała te 50 g włóczki więcej - otrzymałabym taki sweterek, jaki zamierzyłam. Ale chyba taki też może być?
Obiecuję przygotować ściślejszą notatkę wykonania sweterka i schemat wzoru ażuru. Może przyda się zainteresowanym Czytelnikom.