Keresés ebben a blogban

2017. május 4., csütörtök

Dragomán spárgája

Dragomán Györgytől előbb a Máglyát olvastam, és csak később bukkantam rá a spárga receptjére, mindkettő zseniális.
Én évek óta megrögzött spárga rajongó vagyok, hetekig szinte minden nap tudok enni ebből a tavaszi zöldségből. 
Gyorsan és könnyen elkészíthető, köret, leves, főétel, reggeli, ebéd és vacsora is lehet belőle.
Szinte magától letörik a szár alsó része, amit nem használok a sült vagy pirított ételekbe, csak levesbe vagy alaplének főzöm meg.
Egy bökkenő van csak, az olasz, osztrák és német piacok, boltok sokkal többféle spárgát kínálnak, mint a hazaiak.


Itt a vidéki végeken van olyan szupermarket, ahol még engem néznek ufónak, hogy mit is keresek...ja, van konzerv a harmadik sorban. ja, az nekem nem kell, köszönöm....
Na, ilyenkor, néha hiányzik a nagyvilág. 


De akkor nosztalgiázok a fotókon, és kiválasztom az egyféle spárga kupacból a nekem legszebbet, és jól megsütöm, ahogy Dragomán György.
Hozzávalók: zöld spárga, zsiradék, balzsamecet, só, bors
Elkészítés: A megmosott és rusztikusan feldarabolt zöld spárgát pirítsd meg vajon, vagy kacsazsíron, szórd meg sóval és borssal, és kevergesd 3-4 percig a serpenyőben. Ezután löttyints hozzá egy gondolatnyi balzsamecetet; sistereg, zubog és lágyan rákaramellizálódik a zöld spárgára. 


Még egy-két perc pirítás, serpenyő megrázás, keverés, és kész is az ebéd, vagy vacsora.

Ennél egy fokkal egyszerűbb a balzsam ecet nélküli pirítás, én ahhoz időnként lágy tojást szoktam készíteni. Vagy nyakon öntöm felvert tojással. Vagy reszelek rá egy kis parmezánt. Vagy pirítok hozzá sonkát. Ez máris hatféle spárgaétel. 
A balzsamecet egy plusz, különleges ízt ad a spárgának, kicsit savas, kicsit édes, igazi összjátéka az ízeknek.
Olvasd el te is a Máglyát, és készítsd el a világ leggyorsabb spárga ételét.
Az eredeti recept itt.


2017. március 22., szerda

Csokoládétúra a Zotter csokoládégyárban

Egy 16 állomásos csokoládékóstoló túrán azt hiszem, az is elveszíti a józan ítélőképességét, aki amúgy rendelkezik valami hasonlóval. Bevallom, én elhatároztam, hogy szorgalmason fotózok, és hallgatom az idegenvezető kis magnó bölcsességeit, de a falánkság és mohóság legyőzött. 
A bejegyzésben található fényképek egy részét utólag, a Zotter gyár oldaláról töltöttem le, mert menet közben csak az ízekre koncentráltam. A telefontokomról még hazafelé is nyalogattam a csokit, mert az elején még fotózgattam.
Nem túl messze a magyar határtól, Bergl településen található Ausztriában a Zotter Schoko-Laden Theater. Igazi színház ez, minden érzékszervünknek.
A látogatóközpont a csokoládégyáron vezet keresztül, üvegfalon át látjuk, hogyan lesz a kakaóbabból isteni eledel, és közben minden összetevőt és csokiállagot megkóstolhatunk.
Egy 20 perces mozizással indul a túra, itt megismerjük a Zotter család történetét, és a biogazdaságokból származó kakaóbabok termelőit is. A Zotter 100% bio alapanyagokat használ, a kakaót közvetlenül a farmerektől vásárolják, csokoládéik előállítása során is kiemelt figyelmet fordítanak a környezetre.
A különböző származási helyről érkező kakaóbabok kóstolásával kezdődik a kóstoló túra. Ropogtathatunk madagaszkári, perui, belizi, perui, equadori pörkölt kakaót, és az első csokoládé szökőkútnál a kanalunkba cseppenthetjük a teljesen nyers csokoládét, ami fanyar, keserű, mindenféle hozzáadott adaléktól mentes.
Kóstolókanál-vigyázz, törik Fotó: Zotter
Megkóstolhatjuk aztán az adalékokat is, tejpor, cukor, szárított gyümölcsök.
Itt még hallgattuk a magnóból a kakaóbab szállítását, a pörkölés és az őrlés folyamatait, de a nugátos kanálkúttól kezdve én már csak az ízekre koncentráltam.
Jó, visszamegyek még, és végighallgatok mindent.
Fotó: Zotter
A Basic Töltőállomás nevű terem a folyékony csokoládé édenkertje, itt csak bűnbe esni lehet. A fehér csokoládétól az epres csokin keresztül egészen a 100%-os kakaótartalmú csokiig kóstolhatunk, van kávés, karamellás, kecske és bárány tejes változat is.
Itt az ideje egy kis pihenésnek, vízivásnak. Az idegenvezető magnó folyamatos önmérsékletre int, hogy lesz még mit kóstolni, csak lassan, türelmesen, de ki tud ellenállni ekkora csábításnak……
Fotó: Zotter
A lágy, folyékony állagot aztán felváltják a táblás csokoládék, a Labooko adagoló egy karral töri apróra a roppanós csokoládét.

Amikor már menni sincs erőnk, annyi csoki nehezíti a lábunkat, a lépcső korláthoz energiát adó Lollytop falatokat tettek. Ez a Himmelstreppe-lépcső a mennyekbe, hiszen a tetején egy forrócsoki bár vár bennünket.
Hegyi gondolán érkezik a csokoládé; Fotó: Zotter
Apró kis gondolák lebegnek felettünk, mindegyikben másféle ízű forró csokoládé alapanyag, amit meleg tejben kell megolvasztani. Hogy könnyebb legyen a választás, apróra tört csokoládékat kóstolva dönthetünk a kardamonos, epres, karamellás, chilis, zöldteás, tonkababos vagy banános változat mellett.
Kedves báros tölti tele a poharunkat tejjel, mi kavarjuk össze az itókánkat, és élvezzük a különleges ízeket. Itt is annyit eszünk-iszunk, amennyit szeretnénk.
Az egész kiállítás lényege, hogy bármennyit kóstolhatsz, csak el nem tehetsz a zsebedbe semmit.
Levezetésként még lehet csokoládéba mártott pattogatott kukoricát és nugát kompozíciókat is kóstolni, mindenből legalább tízféle íz van.
Fotó: Zotter
Balleros kazánbár kínálja kis üstökből az legújabb Zotter termékeket;energia falatok magokkal, gyümölcsökkel kombinálva. Ezek közül a tökmagos-marcipános a kedvencem, de az eper, a datolyás kávé, a ropogós maracuja is csodafinom.
Amikor a séta végén meglátod a csokishopot, még egy utolsó körre megállhatsz pihenni és kóstolni. Mini kis bányászcsilléken jönnek sorban a töltött csokoládék, kis csipesszel teheted a tálkádra az apróra kockázott falatokat-ha összeragadt egy sor, sebaj, maradhat, belénk fér…..
Csillékben jön a szállítmány; Fotó: Zotter
Nincs pazarlás, amit megfogsz, megkóstolsz. Marcipános szilvát nem is ettünk még. Ó és epres fehér csoki is van! Meg karamellás. Csak még egy kicsit, ezt a kört várjuk még meg. Megérte, barackos is volt. Meg tökmagos…
Nem tudom, átlag hány perc alatt módosul az emberek tudata, de a csokoládé mindenkit elvarázsol. Kb másfél órás sétatúra végére megeszed az éves csokoládémennyiséged felét vagy dupláját.
És biztos, ami biztos alapon az autó parkoló felé még egy csokiautomatát is betettek-végszükség esetén, ha nem ettél és vettél volna eleget. Vagy ha éjszaka arra jársz.
Levezető sétának egy mini-állatkert és bio-gazdaság vár, természetesen étteremmel, kávézóval.
Nem, mi már nem voltunk éhesek.
A belépő felnőttek részére 15,9 Euro, gyerekeknek 4,9-9,9 Euró, ebben benne van az állatkert látogatása is.

Érdemes előre időpontot foglalni a zotter.at oldalon.