~ Sárga könyves út ~

2022. április 24., vasárnap

Megan Logan: Szeresd magad! – Foglalkoztatókönyv nőknek – Blogturné



A Jaffa kiadó legújabb önsegítő könyve kifejezetten a nőket célozza meg, őket indítja el az önelfogadáshoz vezető úton ezzel a foglalkoztatókönyvvel. Megtanítja olvasóit, hogy szeressék önmagukat egy sor, a tudatosság és a pozitív pszichológia eszköztárába tartozó gyakorlat alkalmazásával! Tartsatok velünk a blogturnén, és ne feledjetek el játszani se, hiszen a kiadó jóvoltából olvasóinknak lehetősége lesz megnyerni a kiadvány egy példányát.


Miért választottam ezt a könyvet?

Minden érdekel, ami a nőkről, nőknek szól, és úgy gondolom, hogy feministaként érdekes gondolatokat közvetít számomra, vagy segít nekem és más nőknek, hogy jobban megértsük önmagunkat, kiteljesedhessünk, bátrabbá válhassunk.


Véleményem a könyvről

Hiszek abban, hogy amíg nem szeretjük és fogadjuk el önmagunkat olyannak, amilyenek vagyunk, addig nem tudunk mást sem igazán szeretni. Addig mindig lesznek bennünk kétségek, amikkel önmagunkat és a másikat is gyötörjük majd. Épp ezért mindig támogatom, ha egy könyv vagy bármi más segít abban a nőknek, hogy jobban megismerjék és elfogadják, szeressék magukat, mert szerintem ez az első lépés ahhoz, hogy boldogok lehessünk. Akár egyedül is. És mással is.

Ez a könyv némi elmélettel és nagyon sok gyakorlattal nyújt segítséget a nőknek. Szerzője szociális munkás, aki családon belüli erőszak, szexuális erőszak áldozataival, evési zavaros emberekkel, hospice-ellátásba került emberekkel foglalkozik, vagyis a traumák, az abúzus, az evési zavarok és a gyász a szakterülete. Szóval van tapasztalata azzal kapcsolatban, amivel a könyvben foglalkozik.

A feladatok, tesztek előtt és között a szerző mesél nekünk az adott témáról. Elmondja, hogy pontosan miről is lesz szó az adott részben, miért fontos ez, miken gondolkozzunk el a témával kapcsolatban, miket tapasztalt, ő miként javítana az adott dolgon stb. Ezek a szövegrészek közvetlenek, mégis érezni rajtuk, hogy egy szakember szavai. Elgondolkoztatnak, kérdéseket tesznek fel, rávesznek, hogy magadba nézz egy kicsit.

Amikor belekezdtem a feladatokba, először egy picit megijedtem. Elsőre túl egyszerűnek, túl női magazinosnak tűntek a kérdések, feladatok és tesztek. Aztán ahogy belemerültem a könyvbe, észrevettem, hogy egy-egy feladaton mélyebben is elgondolkozom. Előkerültek olyan kérdések, amikről elsőre azt hittem, nagyon egyszerű lesz választ adni rájuk, ám rá kellett döbbennem, hogy ez csak akkor igaz, ha a felszínt kapirgálom. Ha le akarok menni a mélybe, akkor ezek nagyon is bonyolult kérdések, feladatok.

Feladattípusokat tekintve vannak a szimpla kérdések, amikre egyszerűen csak le kell írnunk a saját válaszunkat. Van, amikor listákat kell készítenünk, vagy egy listából kiválasztanunk a ránk jellemző dolgokat. Akadnak konkrét tesztek, amik kicsit a női magazinos tesztekre hajaznak elsőre, mégis többet megtudhatunk magunkról általuk, mint a magazinokat lapozgatva. Vannak kreatívabb feladatok is, például, amikor meg kell írnunk az önbecsülésünk receptjét, levelet kell írnunk a fiatalabb énünknek, valamint olyan zenei lejátszási listát kell összeállítanunk, ami felébreszti bennünk az önbecsülést.

Persze vannak olyan kérdések, feladatok a könyvben, amik annyira nem érdekeltek, de sok olyan is, amin hosszasan elgondolkoztam. És nagyon tetszett, hogy itt valóban a könyv nagy része gyakorlati, vagyis nem általánosságban kapunk okosságokat, hanem saját magunkra vonatkoztatva dolgozhatjuk fel a könyvet.


Hogy tetszett a könyv?

Voltak kicsit női magazinra hajazó tesztek és kérdések benne, de megláttam benne a mélységet is, sok kérdésen, feladaton igazán elgondolkoztam.

Szóval összességében TETSZETT ez a könyv.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Azoknak a lányoknak, nőknek, akik szeretnék jobban megismerni magukat gyakorlatias, kreatív kérdések és feladatok segítségével, hogy kicsit erősítsék az önbizalmukat, önszeretetüket.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

A Jaffa kiadó könyvei között szép számmal akadnak önsegítő és önismeret címkéjű könyvek. Nos, mi kiválogattunk egy-egy szerzőt, és minden állomáson összekevertük a nevük betűit. Segítségképpen odaírtuk zárójelbe a nevük mögé a születési évszámukat vagy a korukat, hogy biztos jó szerzőt találhatok meg. A megfejtett neveket írjátok be a rafflecopter megfelelő rubrikájába.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő emailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. Csak magyarországi címre postázunk.)


Betűk a játékhoz:

Égsa Amma Mosa (1966)


Állomáslista:

04. 21. Csak olvass!
04. 24. Spirit Bliss Sárga könyves út
04. 27. Könyv és más
04. 30. Deszy könyvajánlója
05. 03. Hagyjatok! Olvasok!

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2022. április 23., szombat

Michaeleen Doucleff: Hogyan neveljünk önálló és kedves felnőtteket? – A gyereknevelés elfeledett, ősi módszerei – Blogturné



Dr. Michaeleen Doucleff elképesztő dologra vállalkozott azért, hogy megtanulja kezelni a lányát: bejárta a világot. A kémiai diplomával rendelkező amerikai kutatónő elutazott a világ peremén élő népekhez azért, hogy felderítse, hogyan nevelik ők a gyermekeiket. Könyvében ezt a tudást összegezte, és a világ elé tárta azért, hogy a nyugati szülők rájöjjenek, mit rontanak el. Tartsatok velünk, ha érdekel, mit gondolunk a könyvről!


Miért választottam ezt a könyvet?

Sajnos azt látom magam körül, hogy a családok többségének fogalma sincs, hogyan kéne a gyerekneveléshez állnia. A magyar társadalom jó része ma még teljesen normálisnak és elfogadhatónak tartja például, ha a gyereket megüti a szülő. Egy legyintés nem verés szerintük, és nem árt, hanem megtanítja erre-arra a gyereket. Nos, én nem ebben hiszek! Szerintem az erőszakból, legyen az bármilyen apró is (pl. legyintés a fenékre, apró csapás a kézre), a gyerek két dolgot tanul meg. Egyfelől, hogy ha valami gondja van, azt erőszakkal oldja meg. Másfelől, hogy ne bízzon a szülőben, a rosszat inkább titokban kövesse el, akkor nem lesz megtorlás. Szóval kíváncsi voltam, hogy ez a könyv mit tanácsol, mivel lehet valóban önálló és kedves felnőtteket nevelni a gyerekekből.


Véleményem a könyvről

Michaelleen Doucleff egy apró kislány, Rosy édesanyja. Mindig is azt hitte magáról, hogy ösztönösen jó anya lesz, ám mikor a gyereke megszületett, fogalma sem volt róla, mit csinál. Rosy nemcsak hisztizett mindenen, de meg is ütötte őt. Michaelleen pedig egyre fáradtabb, csüggedtebb lett, és bár szívből szerette Rosyt, elkezdett rá egyfajta ellenségként, ellenfélként tekinteni, akit a hisztik során le kell valahogy győznie. Persze ennek csak még nagyobb hiszti és vita lett a vége.

Michaelleennek szerencséje volt, mert a munkájának köszönhetően megismerhetett három olyan népet, aminek a tagjai teljesen másképp állnak a gyerekneveléshez, mint a nyugati emberek. Rosyval meglátogatta a majákat Mexikóban, az inuitokat a sarkvidéken és a hadzákat Tanzániában. Megfigyelte, hogyan viselkednek az adott közösségekben a szülők, más felnőttek, testvérek, más gyerekek és tinédzserek a közösséghez tartozó gyerekekkel, és teljesen ledöbbent. Ugyanis ezek a népek nemhogy nem ütnek (kicsit sem!) a gyerekeikre "nevelésképpen", de még csak fel sem emelik soha a hangjukat. Egyszerűen felüdítő volt számomra arról olvasni, hogy vannak népek, akik pontosan tudják, hogy a gyereket nem veréssel, ordítozással kell nevelni (az nem nevelés, hanem csak a szülő kiadja magából a stresszt és tehetetlenséget), hanem nyugodtan, apró trükköket bevetve úgy, hogy kihasználják a természetes segítőkészségüket, kíváncsiságukat, a felnőttekhez hasonlítani vágyásukat.

Az idősebb inuitoktól megtudom, hogy a népük szerint megalázza magát az a felnőtt, aki kiabál a gyerekkel. A felnőtt ilyenkor a gyerek szintjére alacsonyodik le – másképpen fogalmazva, felnőtthisztit vág ki. Ugyanez vonatkozik arra is, aki gyereket szidalmaz, vagy dühös hangon beszél vele.
– Nincs értelme a gyerekre haragudni – mondja a nyolcvanhárom éves Martha Tikivik, aki egy igluban született a Baffin-szigeten, és hat gyereket nevelt föl. – A harag nem oldja meg a problémát. Az csak leállítja a kommunikációt a gyerek és az anyuka között.

(...)

– Egyetlenegy olyan esetre sem emlékszem, amikor apám durva lett volna velem, vagy kiabált volna – mondja a hetvenkilenc éves férfi. De ez nem azt jelenti, hogy teszetoszák lettek volna a szülei. – Anyám szigorú volt. Nem engedte meg, hogy sokáig fenn maradjunk, és reggel mindenkinek együtt kellett fölkelnie. De soha nem kiabált – emlékszik vissza.

Nagyon durva volt rádöbbenni arra, hogy a nyugati gyereknevelés miképpen csúszott teljesen félre. Egyfelől azt gondoljuk, hogy az apa-anya-gyerek(ek) az alapcsaládmodell. Csakhogy az emberiség létezésének idejéből ez a családmodell pusztán az idő 1%-át teszi ki. Csak nemrég váltottunk át nyugaton, a modern társadalomban erre a modellre, és valljuk be őszintén, nem nagyon működik. Apának, anyának a sok munka mellett nincs elég ideje gyereket nevelni, energiájuk sem nagyon marad ilyesmire, és még a hétköznapokkal járó állandó stresszt is sokszor a gyereken vezetik le. Nem véletlen, hogy annyi a kimerült, depressziós, mogorva fiatal és felnőtt.

A régi módszerek esetében a gyereket nem csak apa és anya neveli. A tágabb család, sőt, az egész közösség közösen gondoskodik a gyerekekről. Így nem csak két ember nyakába szakad a munka mellett a gyereknevelés is, hanem öt, tíz, sőt, sokszor még ennél is több felnőtt osztozik benne. Sőt, a gyerekek is vigyáznak egymásra, a nagyobbak a kisebbekre. És örömmel teszik.

A másik, ami nagyon megdöbbentett, hogy a védőnők, orvosok kiadják az újdonsült anyukának a szabályokat arra nézve, hogy a gyerekét mikor, hányszor kell etetnie, és mikor, hányszor kell altatnia. Mintha a gyerek egy gombnyomásra működő gépezet lenne. És tudjátok, hogy ezek a szabályok honnan erednek? Honnan kerültek be a védőnők, gyerekorvosok tankönyveibe? Egy lelencháznak írt ajánlásból. Ott néhány gondozónak kellett sok gyerekre felügyelni, ezért pontos időbeosztásra volt szükség. Vagyis úgy neveljük a gyerekeinket, ha hallgatunk a szakemberekre, ahogyan anno a lelenceket nevelték az idő- és gondozóhiány miatt. Döbbenet, nem?

A harmadik nyugati szokás, hogy a gyerekeinket ellenfélnek tekintjük. Valakinek, akit vagy mi uralunk, vagy ő ural minket. Nem csoda hát, ha állandóan vita, veszekedés van a szülő és a gyerek között. Mi sem szeretjük, ha valaki le akar nyomni minket, megmondja, mit tehetünk, és mit nem, a gyerekek miért szeretnék? Ugyanúgy dacot és ellenkezést vált ki ez belőlük, mint belőlünk, felnőttekből. A maják, inuitok és hadzák nem ellenfélként, hanem csapattagként tekintenek a gyerekekre, legkisebbtől a legnagyobbig.

Megvannak a módszereik arra, hogy a gyerek természetes, alapvető ösztönét, hogy segítsen másoknak (főképp a szüleinek és testvéreinek) előhozzák és fejlesszék. Mi, nyugatiak a nagy rohanásban épp az ellenkezőjét tesszük, azt tanítjuk a gyerekeknek, miképpen ne segítsenek nekünk, hogyan ne vegyenek részt az egyébként mindenkire tartozó házi munkából és egyéb feladatokból. Már kisgyerekként inkább leültetjük őket a tévé, okostelefon stb. elé, hogy ne zavarjanak, amíg mi elvégezzük a dolgunkat, mert ha segítenek, akkor eleinte csak több munka lenne belőle. Mi pedig nem akarunk több munkát, ezért egész életünkben többet dolgozunk. A gyerek meg azt tanulja, hogy neki nincsen semmi feladata, aztán meg csodálkozunk, hogy miért nem segít "az a lusta kölyök"... Ezzel szemben a könyvben szereplő három nép eleinte rááldozza az idejét, energiáját arra, hogy míg ügyetlen a gyerek, addig is hagyja őt segíteni, akkor is, ha ez pillanatnyilag neki több munkával jár, ám amikor a gyerek nagyobb lesz, levesz a szülő válláról egy nagy rakás feladatot. És megtanulja elvégezni a dolgát kérés, parancs, könyörgés és kiabálás nélkül. Önállóan és önként. Sőt, örömmel! Mert ezáltal lehet a családcsapat teljes jogú és megbecsült része.

A maja szülők tehát – mint a szülők túlnyomó többsége szerte a világon – úgy szervezik a gyerekeik életét, hogy vagy a családtagokkal, vagy a közelükben lehessenek, miközben a felnőttek a napi teendőiket végzik. A gyerekek ott téblábolnak, amikor a felnőttek a ház körüli munkájukat végzik, viszik a családi vállalkozást vagy gondozzák a háztáji kertet – legyen szó bármiről, a gyerekeket mindig szívesen látják.
És a kisgyerekek tulajdonképpen szeretik ezeket az elfoglaltságokat. Szívesen beszállnak a munkavégzésbe. A gyerekek nem érzékelik a különbséget a felnőttmunka és a játék között, (...).

A könyv egyfelől azért nagyon érdekes, mert az író saját példákon keresztül mutatja be azt, teljesen őszintén, hogy mi nem működött a kapcsolatában a lányával korábban, ahogyan azt is, hogy a három vizsgált néptől tanult módszerekkel miképpen változott meg mindez a pozitív irányba.

A három nép életmódjába, nevelési módszerébe, mindennapjaiba is izgalmas volt bepillantani. Jó volt látni olyan családokat, akik teljesen másképp élnek, mint mi. Akik ugyanúgy dolgoznak, mint mi, mégsem stresszesek, nem fáradtak, nem kiabálnak, veszekednek állandóan egymással, hanem szeretetben, békében élnek, miközben önálló, segítőkész és boldog gyerekeket nevelnek önálló, segítőkész és boldog felnőttekké.

Az író stílusa nagyon közvetlen, olyan volt a könyvet olvasni, mintha egy barátnőm mesélt volna a gondjairól, tapasztalatairól, élményeiről. Ennek ellenére nem éreztem úgy, hogy egy hozzá nem értő embert hallgatok. Persze vannak olyan tanácsok a könyvben, amikről fogalmam sincs, hogy a 21. századi nyugati világban hogyan lehetne betartani őket, pl. honnan szerezzek egy nagycsaládnyi vagy falunyi embert segítségként a gyerekneveléshez, ha egyszer nem egy összetartó törzsi közösségben élek, hanem a nagyvárosban és nagyon kis családban. De van nem kevés olyan tanács is, amit biztosan követni fogok, amint lesz gyerekem. Nem tudom, hogy működnek-e, de ez a könyv motivál arra, hogy megpróbáljam, és ha ezek mégsem jönnének be, akkor tovább keressek olyan ötleteket, amiknek közük nincs a veréshez, kiabáláshoz, veszekedéshez.

Természetesen magukat a könyvben található tanácsokat nem írom le, mert az már hatalmas spoiler lenne, de a könyvben mindent megtaláltok. Az író nemcsak a problémákat mondja el, és azt, hogy általánosságban hogyan nevelik a gyerekeiket a három népnél, akiket vizsgált, hanem konkrét tanácsokkal, ötletekkel látja el az olvasóit.


Hogy tetszett a könyv?

Nem mondom, hogy Doucleff valami újat fedezett fel, lehet, hogy sokan írtak már hasonló gyereknevelési módszerekről előtte is, de nekem igazán jó élmény volt elolvasni a könyvét, és motivációt kaptam ahhoz, hogy ha anya leszek, jó anya lehessek, és önálló, kedves, segítőkész, valamint boldog gyereket nevelhessek. Nem biztos, hogy az összes könyvben található tanács hasznos lesz majd számomra, de biztos, hogy jó néhány igen, és ösztönzést kaptam arra, hogy ha ezek nem válnak be, tovább kutassak.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Konkrétan mindenkinek. Anyáknak, apáknak, nagyszülőknek, a munkahelyükön gyerekekkel foglalkozó embereknek, nagyobb testvéreknek, azoknak, akiknek még nincs gyerekük, de szeretnének majd, sőt, azoknak is, akik sosem szeretnének, de a környezetükben, családjukban, barátaik családjában találkoznak gyerekekkel.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Mivel a könyv a különböző népek gyereknevelési szokásairól szól, játékunkban is erre fókuszálunk. Minden állomáson leírtuk egy nép nevét, a feladatotok pedig, hogy megkeressétek, hogyan írják a “gyerek” szót azon a nyelven. Ha nem találnátok meg, bármilyen, a témához kapcsolódó fogalmat (pl. család, férfi, nő) beírhattok a Rafiba.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Nép neve a játékhoz:

maja


Állomáslista:

04. 21. Readinspo
04. 23. Spirit Bliss Sárga könyves út

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2022. április 19., kedd

Tade Thompson: Molly Southbourne feltámadása – Blogturné



Az Agave Kiadó jóvoltából megjelent Tade Thompson sötét, bizarr, paranormális sorozatának második kötete, a Molly ​Southbourne feltámadása, melyet nagyon sokan izgatottan vártak. Vajon választ kapunk az eddig felmerült kérdésekre, vagy még több titkot és rejtélyt tartogat a folytatás? Megtudjátok, ha négy bloggerünkkel tartotok, ha pedig a játékban is részt vesztek, megnyerhetitek a Kiadó által felajánlott példányt!


Miért választottam ezt a könyvet?

Az első részt igazán érdekesnek találtam, néhány óra alatt elolvastam, és ezzel a második könyvvel sem volt ez másként. Érdekelt, hogy mi lesz Mollyval, az igazival és az alteregójával is. Kíváncsi voltam, hogy ebből a nagyon furcsa, nagyon egyedi történetből mit tud még kihozni az író.


Véleményem a könyvről

A sztori ott folytatódik, ahol az első rész félbemaradt. Az ál-Molly átveszi a valódi Molly helyét, ahogyan azt a valódi Molly akarta. Senki nem jön rá a cserére, mígnem az ál-Molly össze nem találkozik egy olyannal és az alteregóival, mint ő maga. A furcsa csak az, hogy Tamara és a tamarák nem ölik egymást, mint Molly és a mollyk, hanem békében, szeretetben együtt élnek egymással.

Először is, nagyon örülök neki, hogy végre megérthettem, hogy a mollyk miért gyilkos szándékúak. Eddig azt gondoltam, hogy simán csak démoni lények, gonoszak, akik végezni akarnak a valódijukkal, de ez nem így van. Az első molly meggyilkolásával kezdődött minden, a további mollyk emlékeztek arra, hogy az elődeik milyen véget értek, ezért simán csak meg akarták védeni magukat. Ők azt gondolták, hogy Molly gonosz, és le akarja gyilkolni őket minden áron. Tamara ezzel szemben mindig is védte a tamarákat, ezért nekik nincsenek rossz emlékeik róla, így nem is támadnak rá. Hát igen, ilyen az, amikor a saját döntéseinkkel alakítjuk mások viselkedését és hozzáállását önmagunkhoz. Nagyon érdekes gondolat volt ez a regényben számomra.

– Akkor kiképzed őket? Betöröd a tamarákat?
– A másolatokat? Ők nem lovak, Molly, miért kéne betörnöm őket?
– De hát... Nem támadnak rád, és nem próbálnak megölni téged már a születésük helyszínén? – Egyre ingerültebb leszek, mert azt hiszem, csak szórakozik velem.
Tamara megdermed, feláll, és a szemembe néz.
– A tieid igen?

Nagy különbség volt Molly és ál-Molly között is az, hogy ál-Molly már nem tudott újabb mollykat teremteni a vérével. Vagyis lényegében egyedül maradt. Ez az egyedüllét azonban úgy tűnt, nem áldás, hanem inkább átok számára. Ez pedig jól szimbolizálta azt, amikor valamiért nem jövünk ki túl jól a családunkkal, ám nélkülük mégis elveszettek vagyunk.

A történet megint érdekesre sikeredett, főképp azért, mert míg egy átlagos regénynél azért vannak mindig ötleteim, miként fognak alakulni a dolgok, ezúttal fogalmam sem volt róla. Bármikor történhetett bármi váratlan. Ennek viszont volt hátránya is, nehezen lehetett megérteni, hogy ki mit akar, és mit miért csinál. Tamara és a tamarák is kiismerhetetlenek voltak számomra, fogalmam sincs, miért keresték meg az ál-Mollyt, mit akartak tőle vagy vele végül is. Lehet, hogy ennek még nem is kellett kiderülnie, és majd lesz harmadik rész, ami kifejti, nem tudom... De kicsit zavart, hogy emiatt nem éreztem kerek egésznek ezt a második részt.

Az ál-Molly egyébként furcsa mód egy picikével szimpatikusabb volt számomra, mint az igazi Molly. Talán, mert ő próbálta megérteni a mollykat, vagyis önmagát is, míg Molly csak rettegett tőlük és gyilkolta őket. Persze ez érthető volt, gyerekkorától kezdve erre nevelték a szülei, viszont ezzel a lelkét is tönkretették.

James Down videós jelenetei igazából nem adtak sokat hozzá a történethez, de az utolsó jelenete durva volt. Arról is szívesen olvasnék majd a folytatásban, hogy hogyan is történt az vele, ami, mármint biológiai értelemben.


Hogy tetszett a könyv?

Nagyon elvont, nagyon furcsa könyv, sok mindenre nem kaptam még választ ebből a második részből sem, de most már legalább értem a mollyk viselkedését. Az ál-Molly számomra szimpatikusabb volt, mint az igazi, és sok olyan dolog történt a regényben, ami miatt kíváncsi lennék egy harmadik részre is.


Szóval összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Azoknak, akik szeretik a bizarr történeteket.


Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Mostani játékunkban az Agave Kiadó frissebb megjelenései közül szemezgettünk! Minden állomáson találtok egy-egy borítórészletet, a feladatotok pedig, hogy a kötet címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Borítórészlet a játékhoz:


Állomáslista:

04.16. Spirit Bliss Sárga könyves út
04.17. Sorok között

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2022. április 18., hétfő

Neal Shusterman: Kaszás – Blogturné



A Lampion Könyveknek köszönhetően egy újabb zseniális disztópiát tarthatunk a kezünkben. Tartsatok bloggereinkkel, hiszen a tiétek lehet egy, a kiadó által felajánlott nyereménypéldány Neal Shusterman díjnyertes kötetéből!


Miért választottam ezt a könyvet?

Nagyon érdekesnek és eredetinek tűnt a fülszöveg alapján a történet alapötlete. Kíváncsi voltam, hogy az író mit tudott kihozni belőle, vajon sikerült-e egy izgalmas, mégis elgondolkoztató regényt írnia.


Véleményem a könyvről

A történet egy olyan világban játszódik, ahol nincsenek betegségek, balesetek, gyilkosságok, és az öregedés is visszafordítható, vagyis nem létezik a halál. Kivéve, ha valakit egy kaszás öl meg. Egy olyan fejlett világban ugyanis, ahol nincs természetes halál, valahogyan korlátozni kell a népességszámot. A kaszások bizonyos keretek között maguk választhatják ki azokat, akiknek véget ér az életük véglegesen. Citra és Rowan is összefutnak egy kaszással, ám ahelyett, hogy a férfi, Faraday megölné őket, az inasává választja mindkettejüket. Citra és Rowan nem akarnak kaszások lenni, különböző okokból mégis igent mondanak a felkérésre. Ám a kaszások rendjén belül bonyolulttá váltak az erőviszonyok, akad, aki nagyobb hatalomra és korlátlan gyilkolási lehetőségre vágyik, a két fiatal pedig ezen belső harcokba keveredve dönthet a saját és egymás sorsáról. Legalábbis látszólag.

Először is, ahogy már említettem, nagyon eredetinek találtam az alapötletet. Főképp azért, mert ahogy most nézem a tudomány állását, vagy kiirtjuk egymást, vagy valóban eljutunk arra a pontra, amikor már viszonylag halhatatlanok leszünk. A tudásunk valószínűleg megszerezhető ehhez, a kérdés csak az, hogy le tudjuk-e gyűrni időben az emberi természetet, és életben maradunk-e addig, míg halhatatlanná nem válunk.

Szóval egy olyan alternatív valóságot ír le a regény, ami akár egyszer igaz is lehetne. Akkor tényleg a túlnépesedés lenne a legnagyobb probléma, még inkább, mint jelen pillanatban. A feltevés pedig, hogy kiválasztott emberek dönthetnek arról, hogy ki az, akit megfosztanak a végtelen élet lehetőségétől, egyszerre ijesztő és érdekes. Érdekes, mert igen, ha senki nem hal meg magától, viszont születnek újabb és újabb gyerekek, akkor a túlnépesedés problémáját valamiképpen meg kell oldani, márpedig ezt vagy végtelen terjeszkedéssel érhetnénk el, vagy ennek hiányában a mesterséges halállal. És ijesztő, mert ha emberek kezébe ekkora hatalmat adunk, előbb vagy utóbb vissza fognak élni vele valamilyen módon. Ilyen az emberi természet.

A történet legelső fejezete tökéletesen visszaadja azt a frusztráló félelmet, amit ebben a világban az emberek éreznek. Tudják, hogy bármikor beállíthat értük szó szerint a kaszás. Vagy egy szerettükért. És akkor hagyniuk kell, hogy megöljék őket, vagy végig kell nézniük a szerettük meggyilkolását tétlenül. Amikor belegondoltam ebbe, rájöttem, hogy nem akarom, hogy az emberiség valaha megtalálja az örök élet titkát. Mert sokkal könnyebb annak a gondolatát elviselni, hogy bármelyik percben baleset érhet vagy megbetegedhetek, mint azét, hogy emberek kezében van a döntés, meg kell-e halnom, és ha igen, mikor és miként. Inkább döntsön rólam a véletlen vagy a sors, mint más emberek. Képtelen lennék állandó rettegésben és stresszben élni a kaszások miatt.

Érdekes az a gondolat is, hogy a kaszások valaha emberek voltak. Mármint ők is rettegtek attól, hogy eljön értük vagy a családjukért egy kaszás, míg ki nem választották őket inasnak, aztán nem lettek maguk is kaszások. Minden kaszás volt a túloldalon. Emiatt azt hihetnénk, hogy mind együttérzők, kegyesen választják ki az áldozataikat és a gyilkossági módszereket. De ez nem minden kaszással van így. Elvileg a szabályok kötik őket, elvileg megfontoltan választják meg, kiből lehet kaszás, de a rendszer láthatóan nem tökéletes.

Az is kérdés, hogy ha valaki nem élvezi a gyilkolást, mégis megteszi, mert ez a "munkája", az vajon nem gyilkos? Belegondoltam, hogy mi lenne, ha kiválasztanának kaszásnak. Őszintén úgy gondolom, képtelen lennék meggyilkolni egy ártatlan embert. Aki képes rá, azt vajon nevezhetjük jó embernek? Vagy ebben a könyvben az összes kaszás valójában gonosz, csak van, aki jobban, van, aki kevésbé?

Kifejezetten izgalmas volt látni, hogy bár Citra és Rowan vonakodnak attól, hogy kaszássá váljanak, nagyon hamar beilleszkednek az inasszerepbe. Citra mindenben a lehető legjobb akar lenni, nem akar csalódást okozni a családjának, Faraday kaszásnak. Rowanban pedig van némi sötétség. Az egyik nagy csavarnál derül ez ki. Vonzza őt a hatalom, a siker, a pénz, az erő. Végig kíváncsi voltam, hogy vajon képes lesz-e legyőzni a saját sötét oldalát, vagy elveszti végleg a lelkét.

Ahogy látjuk, rengeteg morális kérdést tartalmaz a történet, emellett viszont kalandos és izgalmas is. Mindig történik valami, ami miatt az ember tovább akar olvasni. Az egyik nagy fordulatot sajnos én elsőre kitaláltam, valahogy logikus volt számomra a dolog, de azért így is maradtak meglepetések.

Tetszett, hogy Citra és Rowan külön utakra lép, és így két különböző fejlődési folyamatot nézhettem végig. Az is tetszett, hogy bár Rowan az egyik főszereplő, nem próbálta meg az író tökéletes jófiúként ábrázolni. Csak egy fiatal srác, akinek megvannak a gyengeségei.

A halhatatlanság nem képes megzabolázni az ifjúság ostobaságát és gyarlóságát. Ártatlanságunk eleve értelmetlen halálra van ítélve, és mi magunk vagyunk a hóhérai: áldozatul esik a hibáinknak, amiket soha nem tehetünk meg nem történtté. Eltemetjük hát a tágra nyílt szemű csodálkozást, amely valaha éltetett minket, és lecseréljük a sebekre, amelyekről soha nem beszélünk. Sebekre, amelyek túl fájdalmasak ahhoz, hogy bármiféle technológia begyógyítsa őket. Minden begyűjtéssel, amit elkövetek, minden élettel, amelyet az emberiség érdekében kioltok, elsiratom a fiút, aki valaha voltam. Akinek néha már alig jut eszembe a neve. És vágyom egy helyre a halhatatlanságon túl, ahol ha csak egy morzsányit is, de visszakaphatok abból a tágra nyílt szemű csodálkozásból, és újra az a fiú lehetek.

A különböző kaszásoknak különböző elveik vannak a könyvben. Bár sosem akarnék kaszás lenni, de ha mégis választanom kellett volna magamnak mestert, akkor Faradayt választanám. Curie sem velejéig gonosz, de az a közös ebédes dolog meg a felajánlkozás a "bosszúra" a családoknak nekem álszentnek tűnik. Én nem akarnék a szerettem gyilkosával egy asztalnál ülni, és sosem tudnék megbocsátani neki. És unszimpatikus, hogy Curie ezt lényegében rákényszeríti az emberekre, mert merjen bárki nemet mondani egy kaszásnak. Még ha ő tudja is, hogy nem bántana senkit a visszautasításért, a meghívottai ebben nem lehetnek biztosak, így kényszerhelyzetben vannak. Szóval nekem nem tetszett, hogy Curie felhasználja őket, hogy a saját lelkiismeretén könnyítsen.

De persze nem ő volt a legszörnyűbb kaszás, Goddard vitte a prímet, aki egy pszichopata tömeggyilkos és egy fényűzést kedvelő nárcisztikus keveréke volt. Egyértelműen ő a kaszások legalja, épp ezért meglepett az, ahogyan az ő szála zárult a könyv végén. Főképp azért, mert ez még csak az első része volt a sorozatnak, szóval így nem tudom, mire számíthatok a második részben.

Kicsit hiányzott, hogy bármelyik karaktert is úgy igazán a szívembe tudjam zárni, de azt hiszem, egy olyan könyvnél, amelynek minden főbb szereplője gyilkos vagy leendő gyilkos, talán nem is baj, hogy erre képtelen voltam. Ennek ellenére nagyon érdekesnek találtam mind Citrát, mind Rowant, valamint Faradayt, Curie-t és a többi kaszást is.

Jó ötlet volt a kaszások kötelező naplóvezetése, és hogy így több kaszás és leendő kaszás fejébe, gondolataiba is beleláthattunk egy kicsit jobban.


Hogy tetszett a könyv?

Valami apróság nekem hiányzott a történetből, de nem tudnám megfogalmazni azt, hogy pontosan mi. Ennek ellenére élveztem az olvasását, mert tele volt érdekes morális kérdésekkel, amiken izgalmas volt gondolkozni. Kalandos és fordulatos történet, kíváncsian várom, hogy mit hoz ki az író a folytatásból.

Vagyis összességében NAGYON TETSZETT ez a könyv.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Mindenkinek, aki szeret filozofálni, érdekes erkölcsi kérdéseket boncolgatni.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod ezt a könyvet:


Nyereményjáték:

Neal Shusterman ezen kötete egy posztapokaliptikus világban játszódik. Mostani játékunkban erre a vonalra építünk: minden állomáson találni fogtok egy idézetet egy-egy posztapokaliptikus kötetből, nektek pedig nincs más dolgotok, mint beírni a Rafflecopter megfelelő dobozába, hogy melyik könyvből idéztünk!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Idézet a játékhoz:

„A történeteknek nagyon jót tesz, ha újra és újra elmesélik őket.”


Állomáslista:

04. 15. Szaffi polca
04. 18. Spirit Bliss Sárga könyves út
04. 21. Csak olvass!
04. 23. Utószó
04. 25. Deszy könyvajánlója
04. 27. Hagyjatok! Olvasok!
04. 29. Olvasónapló
05. 01. Könyv és más
05. 03. Sorok között

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2022. április 14., csütörtök

Bodor Attila: Az elképesztő kelkáposzta-főzelék – Blogturné



Barnabás azt hiszi, az a legnagyobb nehézség az életében, hogy néha meg kell ennie a kelkáposzta-főzeléket. Na de mi a helyzet akkor, amikor az undi zöldségek életre kelnek, és ráadásul még világuralomra is akarnak törni? Bodor Attila új gyermekkönyvéből többek között erre a kérdésre is választ kaphatunk. Tarts bloggereinkkel, és nyerd meg a Könyvmolyképző Kiadó által felajánlott példányt!


Miért választottam ezt a könyvet?

Gyerekként én is sokat küzdöttem a zöldségekkel, így a kelkáposztával is, ezért kíváncsi voltam, hogy vajon miképpen próbálja egy könyv megszerettetni a gyerekekkel ezt az ételt. Emellett nagyon szeretem Imelda Green illusztrációit, mindig élvezet kézbe venni azokat a mesekönyveket, amelyekbe ő rajzolt.


Véleményem a könyvről

A történet egy Barnabás nevű fiúról szól, aki utálja a zöldségeket, így a kelkáposztát is. Ezen nem változtat az, amikor az otthagyott főzelékből előbukkan egy örvény, amiből egy apró lény bújik ki a világunkba. A zöldségesnél folytatódnak a furcsaságok néhány mocorgó banánnal és egy lézerpisztollyal. Míg végül kiderül, hogy Barnabásnak meg kell mentenie az édesanyját és a világot is a gonosz és kapzsi Őkelségétől.

Először is Imelda Greenben most sem csalódtam. Az illusztrációi nagyon szépek, és tökéletesen passzolnak a történethez, valamint persze feldobják a mesét.

A mese alapvetően egy hétköznapi problémáról szól (Barnabás sok gyerekhez hasonlóan nem szereti a zöldségeket), Bodor Attilának mégis sikerült egy varázslatos és izgalmas világot szőnie ezen szimpla gond köré. Kiderül ugyanis, hogy a mi földünk mellett léteznek más világok is, például a Zöld, ahol nem az emberek, hanem a növények lettek a bolygó urai. Értelmes lényekként élik ott az életüket, míg egyikükön, Őkelségén el nem uralkodik a kapzsiság. Követőivel kizsákmányolja a saját világát, valamint felfedezve a világok közötti átjárókat a többit is. Most pedig épp Barnabás otthonára vetett szemet.

Nagyon tetszett, hogy bár először azt hittem, egy egyszerű kis mesét kapok egy rosszul evő gyerekről, aki végül megszereti a zöldségeket, valójában ennél sokkal többet kaptam. A történet a kizsákmányolókról és kizsákmányoltakról szól, a kapzsiságról, a környezetünk elpusztításáról és védelméről, na meg persze a barátságról és összetartásról.

– Megbízhatunk benne? – kérdeztem.
– Persze, elvégre dinnye, nem pedig lopótök! Idények óta az ellenállást támogatja.

Érdekes és humoros volt a Zöld világa. Nagyon tetszettek például az Őkelsége elnevezéshez hasonló szójátékok, hogy a kínai kel valóban kínaiul beszélt, és jót kuncogtam azon, hogy mi is a Bestia a növények bolygóján. És a dinnyecsírák jósdala is bejött.

Az is jó ötlet volt, hogy egyfajta tükröt kaptunk Őkelsége meg a brancsa viselkedése által. Hiszen mi is pont azt tesszük, amit ő. Kizsákmányoljuk a bolygónkat, tönkreteszünk magunk körül mindent, és már keressük a következő bolygót, amivel ugyanezt tehetjük majd. Őszintén szólva, nem vagyunk semmivel sem jobbak Őkelségénél. Szóval ez a mese a környezetvédelem szószólója is. Ha a gyerekek nem is fogják a hatására megenni a számukra taszító zöldségeket, talán azon elgondolkoznak majd, hogy Barnabással és a barátjával, Norvégiával együtt nekik is óvniuk kell a földünket.


Hogy tetszett a könyv?

Sokkal több volt benne, mint amit előzetesen vártam. Egy aranyos kis evésproblémáról szóló mese helyett igazán összetett, fantáziadús, fontos témákat feldolgozó történetet kaptam.

Vagyis összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Minden gyerkőcnek, aki szeretne egy aranyos, de sok tanulsággal rendelkező mesét olvasni, amelyhez gyönyörű illusztrációkat készítettek.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

Bizony vannak olyan zöldségek, amiket a gyerekek nem annyira szeretnek. Mostani játékunkban ilyenek után nyomozunk! Minden bejegyzésben elrejtettük egy-egy zöldség betűit, a ti feladatotok pedig, hogy a helyes sorrendbe téve beírjátok azt a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Állomáslista:

04. 14. Spirit Bliss Sárga könyves út
04. 17. Szaffi polca
04. 20. Nem félünk a könyvektől

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2022. április 13., szerda

David Mitchell: Felhőatlasz – Blogturné



David Mitchell ikonikus művében időn és téren keresztül egymásba fonódó sorsok, életutak történeteit követhetjük nyomon. Tartsatok bloggereinkkel, hogy megtudjátok mit gondolnak a Felhőatlaszról és a regény számos szereplőjéről. Ne felejtsetek el játszani se, ugyanis a turné végén megnyerhetitek a Helikon kiadó által felajánlott nyereménypéldányt is!


Miért választottam ezt a könyvet?

Évekkel ezelőtt láttam a könyv filmváltozatát, és már akkor úgy éreztem, el szeretném olvasni a regényt is, csakhogy nem lehetett már sehol kapni. Ezért csak vártam és vártam, hátha valamelyik kiadó újranyomja. Már fel is adtam a reményt, amikor jött a hír, hogy a Helikonnál újra megjelenik a Felhőatlasz. Azonnal le is csaptam a lehetőségre, és nagy örömömre, jobb későn, mint soha alapon elolvashattam a könyvet.


Véleményem a könyvről

A regény hat különböző, mégis egymással összefüggő történetet mutat be szimmetrikus formában kivitelezve. Az első és utolsó fejezetben egy Adam Ewing nevű férfi szemén át láthatjuk, milyen is a rabszolgaság, mennyire kegyetlen és kapzsi tud lenni az ember. Az ő egzotikus hajóútját követhetjük végig a naplóbejegyzéseinek hála, ami egyben az élet és halál határvonalán is végigvezeti őt.

A második és utolsó előtti fejezet főszereplője egy Robert Frobisher nevezetű zeneszerző, aki elszegődik egy híres, de megöregedett mester mellé segítőnek, ám végül rájön, hogy tehetségesebb, mint az, akinek dolgozik. Közben mindenféle családon belüli intrika, megcsalás, félreértés tárul a szemünk elé. Ami érdekes, hogy Robert talál a mestere könyvtárában egy naplót, amelyet Adam Ewing írt, vagyis ez a két sztori így kapcsolódik egymáshoz.

Nagyon izgatottan kezdtem bele az olvasásba, hiszen régóta vártam már ezt az élményt, és őszintén bevallom, ennél az első két fejezetnél kicsit megijedtem. Adam Ewing és Robert Frobisher történetszála nem kötött le annyira, amennyire szerettem volna. A sok leírás, felesleges gondolatkitérő között elvesztem, valamint a karaktereket sem tudtam igazán megkedvelni, Robert egyenesen unszimpatikus pasas volt számomra. Nagyon féltem tőle, hogy ez mégsem az én könyvem lesz, amikor is végül elérkeztem a harmadik fejezethez. Onnantól kezdve beszippantott a történet.

A harmadik és kilencedik rész egy Luisa Rey nevű fiatal újságírónőről szól, de ezúttal E/3-ban, több karakter szemszögéből ismerhetjük meg az ő történetét. Luisa Rey belekeveredik egy nagyon veszélyes nagyvállalat ügyeibe, ám újságíróként vállalja, hogy nem áll le a nyomozással, akár az életét is kockáztatja, hogy kiderítse az igazságot. Ez a fejezet izgalmas volt, tetszett a nyomozós szál, és annak ellenére fordulatosnak találtam, hogy a filmből nagyrészt már tudtam, mi fog történni. Luisa is szimpatikus karakter volt, aki miatt őszintén aggódtam, szóval gyorsan rájöttem, hogy mégis jól választottam könyvet. Ebben a részben Luisa Robert Frobisher Felhőatlasz című, ritkaságnak számító szerzeményét szeretné beszerezni, ezáltal kapcsolódik az előzményekhez a története.

A világon nagyon sok Alberto Grimaldi van, akik úgy tudják megakadályozni az alapos tájékozódást, hogy bizottságokat alapítanak, elködösítik az igazságot, és félretájékoztatnak, vagy megfélemlítik azokat, akik többet akarnak tudni. A tudatosságnak pedig úgy tudnak a legtöbbet ártani, hogy lezüllesztik az oktatást, tévécsatornákat vesznek maguknak vagy egyszerűen megvásárolják a leghíresebb írókat vagy magát a médiát. A média – és nem csak a Washington Post – az a terep, ahol a demokrácia ezt a polgárháborút meg tudja vívni.

Timothy Cavendish fejezeteinél, a negyediknél és a nyolcadiknál, ismét visszatérünk E/1-be, valamiféle önéletrajzi regényt olvashatunk tőle. Az idős férfi egy könyvkiadót vezet, amelynek egyik írója gyilkosságot követ el. Ezután a könyve fogy, mint a cukor, ám a gyilkos testvérei megfenyegetik Timothyt, hogy fizessen nekik a jogdíjból, vagy baja esik. Timothynak menekülnie kell, amihez a testvérétől kér segítséget, ám a férfi átveri őt, így végül egy öregek otthonában köt ki, ahonnan látszólag nincs menekvés. Ez a rész azért fogott meg, mert tökéletesen bemutatja az idős emberek kiszolgáltatottságát, amit sokan ki- és felhasználnak. Timothy egyébként szimpatikus öregúr, szóval végig együttéreztem vele és a barátaival. Nem mellesleg ő is kapcsolódik az előzményekhez, ugyanis kiadóként regénykézirat formájában megkapja Luisa Rey történetét.

Az ötödik és hetedik fejezet egy Szonmi~451 nevű klónrabszolga kihallgatása. Ez a rész a jövőben játszódik, és valóban kihallgatásformában íródott meg. A vallató kérdését mindig Szonmi válaszai követik. Nekem talán ezek a részek tetszettek a legjobban. Egyfelől, mert a rabszolgaság-szabadság kérdését ebben tudtam a leginkább átérezni. Másfelől, mert nagyon érdekes volt látni egy lehetséges jövőképet, ami elég sötét, de történetként mégis érdekes. Ezenkívül bár a könyv elég hűen követi a filmet, talán ez volt az a fejezet, ami a leginkább eltért a filmtől. Vagyis... nem is eltért, hanem inkább sokkal kifejtettebb volt, sokkal több mindent megtudhattam, megismerhettem belőle. Egyetlen dolog nagyon piszkálja a fantáziámat, kíváncsi lennék, mi történt Szonmi halála és a világpusztulás közötti időszakban, miképpen lett Szonmiból istenség, hogyan pusztult el végleg a világ. Vázlatosan kapunk erről infókat, de szerintem igazán izgalmas lenne részletesen kifejtve is.

Természetesen Szonmi története is kapcsolódik az előzőekhez. Ő, miután öntudatra ébredt, filmként megnézi a Tomothy Cavendish rettenetes megpróbáltatásai című régi filmet, ami nagy hatással van rá.

A Szonmiét követő fejezet, a hatodik, egyfajta közepe az egész műnek. Nincs is tükörpárja, mint a többi fejezetnek. A világvége utáni időkben a túlélő emberek különböző törzsekben élnek. Vannak köztük civilizáltabbak és vademberek is. Zakri egy erkölcsileg civilizált, de technikailag nem túl fejlett törzshöz tartozik, aminek Szonmi az istennője. Időskorában elmesélte élete történetét az unokájának, aki továbbmeséli azt nekünk. Imádtam ennek a résznek a különleges, egyedi nyelvezetét, ami tökéletesen passzolt a történethez és a karakterekhez. Nagyon lekötött az a belső vívódás is, amin Zakri ment keresztül. Ő egyfajta ördögi kísértést látott a rossz döntései, tettei és gondolatai mögött, pedig egyszerűen csak az esendő emberi oldala volt az, ami rossz dolgokat suttogott neki, és a lelkiismerete volt, ami megállította, hogy megtegye ezeket. Imádtam a fejezetben található metaforákat, imádtam a hiedelmeket. Szonmi fejezete után ez jött be a legjobban, és szintén nagyban eltért a filmváltozattól, vagyis adott számomra valami teljesen újat.

Bár az első két és az utolsó két fejezet nem igazán fogott meg, a könyv többi fejezetét hol nagyon szerettem, hol egyenesen imádtam. Nagyon klassz volt, ahogyan az író a látszólag teljesen különálló történeteket eggyé fűzte, mindig kíváncsian vártam, hogy vajon az egyik fejezet miként kapcsolódik a másikhoz, mert ez a filmben nem jött át teljesen. Örültem, hogy a könyv viszonylag hasonlított a filmre, mégis adott valami többet, valami mást, és így bár a fő cselekményvonalakat ismertem, mégsem unatkoztam.

– A Régiek maguknak csinálták a Összeomlást – válaszolta a bölcselőd.
Ennek nem vót se' füle, se' farka.
– De a Régieknek vót Tudása!
Jól emlékszem, amit válaszolt:
– Jaja, a Régiek Tudása legyőzte a betegségeket, a távolságot, a születést, és mindennapivá tette a csodát, de egy dolgot nem győzött le, a emberi szív mohóságát, jaja, a mohóságot a többre.
– Több mire? – kérdeztem. – A Régieknek mindene megvót.
– Ó, több holmi, több étel, gyorsabb gyors, könnyebb élet, több hatalom kellett nekik, jaja. A Kerek Világ hatalmas, de mégsem vót elég nagy a mohóságnak, ami miatt a Régiek kettészakították az eget, felforralták a tengert, nem természeti atomokkal megmérgezték a földet, torzmagokkal trükköztek, hogy új himlőbetegség terjedt, és torzbaboák születtek. A vége felé a országok szétestek, a Civ'lizácijós Kor összeomlott, kivéve néhány zugot's'foltocskát itt-ott, ahol megmaradt lángok pislákolnak.

Nagyon fontos erkölcsi dilemmák, gondolatok kerültek elő a történetben, amik elgondolkoztattak. A szabadság-rabszolgaság kérdése többször is előbukkant, de ez csak egy a sok közül. Luisa Reynek köszönhetően például az újságíró-etikáról is elmélkedhetünk, és arról, hogy vajon a saját életünk fontosabb-e, mint az igazság és mások élete. Timothy az időskori kiszolgáltatottságot mutatja be nekünk. Adam Ewingtól megtanulhatjuk, hogy jól meg kell válogatni, kiben bízik az ember, mert aki látszólag kedvesnek tűnik, az lehet maga az ördög, aki pedig másnak és ijesztőnek, az megmentheti az életünket. A fogyasztói társadalom és kapitalizmus negatívumait is szépen felvázolja a regény mind Luisa Rey fejezetében a nagyvállalat hozzáállása által (a pénz az isten, olyannyira, hogy emberéleteket is feláldoznak érte), mind Szonmi világának működésében.


Hogy tetszett a regény?

Nagyon összetett, sok és mély mondanivalóval rendelkező könyvről van szó, aminek szerintem minden szavát pontosan, mérnöki precizitással megtervezte az író. Erre utal a tükörformájú fejezetfelépítés, az, ahogyan a látszólag teljesen különálló történeteket mégis egybefűzte, valamint a különböző korok és világok sajátos és egyedi nyelvezete is. Bár Adam és Robert fejezetét nem élveztem annyira, mégis valamiféle mesterműnek látom ezt a regényt.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet.


Kiknek ajánlom a könyvet?

Azoknak, akik élvezni tudnak egy nagyon összetett, nagyon mély, nagyon részletes történetet, amely lényegében sok kisebb történetből áll össze.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

A Felhőatlasz írójának, David Mitchellnek már három magyarul is megjelent műve van. A feladatotok kitalálni, hogy az egyes állomásokon melyik regényéből idéztünk. (Csak a rafflecopter közelében elhelyezett idézetek érnek!)

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő emailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. Csak magyarországi címre postázunk.)


Idézet a játékhoz:

Az egyik pillanatban a válladon viszed ezt az imádni való kis tökmagot, a másikban már el is ment, és rádöbbensz arra, amit végig sejtettél: akármennyire szereted, a saját gyereked csak kölcsönben van nálad.


Állomáslista:

04. 13. Spirit Bliss Sárga könyves út
04. 16. Hagyjatok! Olvasok!

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz

2022. április 12., kedd

Szabó Tibor Benjámin: Epic 2. – Elmék labirintusában – Blogturné



Nemrég jelent meg Szabó Tibor Benjámin Epic-sorozatának 2. része, az Elmék labirintusában. Ennek örömére turnét tartunk a sorozathoz, mely során bemutatjuk nektek a B Team különleges tehetségekből álló csapatát, akikkel együtt kalandoztunk, nyomoztunk, izgultunk és agyaltunk az elmúlt napokban. Ezúttal három tagunk négy állomáson írja meg a véleményét nektek az első és második részről, és természetesen a turné végén ti is nyerhettek könyvet.


Miért választottam ezt a könyvet?

Az első részben nagyon tetszett, hogy igazán megmozgatta az agyamat, úgyhogy reméltem, ez a második kötet is így tesz majd. Ezenkívül a karaktereket is megkedveltem, így érdekelt, mi lesz velük, milyen kalandok várnak még rájuk.


Véleményem a könyvről

A téli szünetben a B Team Márkóék nyaralójába megy, hogy együtt ünnepeljék meg a szilvesztert. Minden jól is megy egészen addig, míg valaki rá nem lő Sádira, és meg nem jelennek a készenléti rendőrség emberei. A B Teammel közlik, valakik el akarják rabolni Alma Petit, még aznap éjszaka eljönnek érte. A B Team elhatározza, nem adják át a barátjukat önként, de mit tehetne néhány gyerek, ha még a készenlétisek is tehetetlenek?

A regény eleje nagyon izgalmasan kezdődött. Egyenesen belevágtunk a közepébe, és ennek nagyon örültem. Rögtön felébredt a kíváncsiságom, hogy vajon kik lehetnek a támadók, mit akarhatnak Alma Petitől (egyáltalán tényleg ő a célpontjuk?), és miként tudnak a fiatalok túljárni az eszükön. Vagyis egy újabb agymozgató nyomozásra készültem, tele rejtélyekkel, kérdésekkel.

– Anyahita nincs itt, nem ember – szólalt meg János. – Mi itt vagyunk. Közös döntést kell hoznunk. Minden érv elhangzott. Szavazzunk. Átadjuk Alma Petit? Egyenként mindenki. Sádi?
– Nem!
– Zuzu?
– Nem!
– Röfi?
– Frászt!
– Ezt nemnek veszem. Márkó?
Márkó hezitált valameddig, aztán nemet intett.
– Mondd ki hangosan! – szólt rá János.
– Nem – mondta Márkó.
János bólintott.
– Oké, az én válaszom szintén nem. És van még valaki, akit nem kérdeztünk.
Alma Petire néztek.

Azt kicsit sajnáltam, hogy a téli szünetben játszódik a történet, és így ebben a könyvben nem vehettem részt a Rudi tanóráin, de kárpótolt az, hogy sok új információt megtudhattam Anyahitáról, az iskoláról, arról, hogy mi a céljuk.

A második könyvet kézbe véve örültem, hogy viszontláthatom a főszereplő karaktereket, bár őszintén bevallom, Röfi személyiségváltozása egy kicsikét furcsa volt számomra. Mármint tudom, hogy a tinédzserek időnként lázadnak, de én szerettem Röfit olyannak, amilyen az első részben volt. Azt meg nem igazán tudtam hová tenni, hogy egy tinédzserfiú, akit a szülei mindenhová kísérnek, hogyan haverkodik össze egy gengsztervezérrel és a bandájával... Mikor és hogyan történt mindez? Na és persze, miért? Mert azt el tudom képzelni, hogy Röfi megjátssza a kemény rappert, hogy menőbbnek tűnjön, de azt valahogy nem, hogy tényleg valódi gengszter rapperek közé menne önként, és még jól is érezné magát annyira köztük, hogy összehaverkodjanak. Szóval ez számomra furi volt... Kicsit mintha átvette volna Márkó karakterének szerepét addig a pontig, amíg Márkó megpróbált jófiú lenni.

A többi karaktert viszont továbbra is nagyon szerettem. Sádi továbbra is a harcos a sztoriban, de nem az a fajta, aki mint a buldózer, átmegy fejjel a falon is, hanem az, aki pontosan tudja, mikor kell harcolni, mikor kell visszavonulni, és mikor kell engedélyt kérni a verekedéshez. Tetszik, hogy Sádinak megvan az ereje, harci képzettsége, mégsem él vissza vele, megfontolt, és nemcsak az izmait, hanem az eszét is használja.

Zuzu is megtartotta a helyét a szívemben. Nemcsak kedves és okos, de még bátor is. Egy kicsit furcsálltam azt a "szerelmi" szálat, aminek a részese, valahogy mindig is azt vártam, hogy majd Röfivel lesz köztük valami. Attól tartok, lesznek még viták, sértődések és féltékenykedések a csapaton belül emiatt a harmadik könyvben.

Alma Peti ezúttal nem sokat szerepel a könyvben, de a történet elején és végén vitte a prímet, lényegében az ő döntése indította be az eseményeket. Nagyon kedvelem a karakterét, mert bár úgy tűnik, mintha nem érzékelné maga körül a világot, a tettei alapján mégis biztosra vehető, hogy szereti a barátait, képes az önfeláldozásra és bátor. A szülei viszont... mintha egy karikatúrából léptek volna ki. Nem tudom... Hiába miniszter az apja, képtelen voltam komolyan venni őt. El sem tudom képzelni, hogy ilyen szülők mellett miként lett Alma Petiből értelmes, kedves fiú. Talán a szülei nagyobb akadályt jelentettek ebben számára, mint az autizmusa, mégis sikerült neki megugrani az akadályt. Kíváncsi leszek, hogy abból, ami miatt elrabolták, mennyi az igazság... Tényleg még különlegesebb fiatal, mint azt elsőre gondolná az ember róla?

János valahogy továbbra is semleges maradt a számomra. Nem tudom, miért, mert ugyanúgy ott volt a többiekkel, részt vett a cselekményben, mégsem maradt meg róla semmi különös az emlékeimben. Ő amolyan árnyékkarakter, aki ott van, de szinte fel sem tűnik, mint a saját árnyékunk. Kíváncsi vagyok, hogy végül valahogy kiemelkedik-e majd ő is a többiek közül, vagy megmarad átlagosnak... Mert hát, végül is, átlagosnak is kell lennie valakinek.

Márkó... Nos, róla nem nagyon tudok mit írni anélkül, hogy spoilereznék. Az első rész végére kezdtem megkedvelni őt, a második rész végén viszont nem tudom eldönteni, miként állok vele. Valóban azt tette, amit? Vagy áll valami a háttérben, amit még nem tudunk? Majd a harmadik részből kiderül remélhetőleg...

A nyomozós szál ezúttal eltolódott a kalandok irányába. Kevesebb volt az agyalás, a tanulás, a kitalálandó rejtély és rejtvény. Több volt a veszély, a menekülés, az akció. Ami izgalmas volt, de nekem kicsit hiányzott az első könyv "agyassága". Remélem, hogy a folytatásban újra kiegyenlítődnek majd az arányok.

Ennek ellenére izgalmasnak találtam a történetet. Aggódtam a srácokért, főképp Alma Petiért, reméltem, hogy időben megtalálják őt a barátai, és nem esik baja. Közben kíváncsi voltam rá, hogy vajon tényleg olyan erővel bír-e, mint az elrablói gondolják. Azon is elmerengtem, hogy a Gonosz, aki után mindenki kutat, vajon egy teljesen ismeretlen ember, vagy olyasvalaki lesz, aki már régóta ott van a szemünk előtt, csak nem vettük észre.

Az biztos, hogy ez a regény szintet lépett. Itt már nem ártatlan kölykök nyomozgatnak, hanem a B Team nyakig belemerült a szennybe. Olyan morális dilemmákkal kell a fiataloknak szembenézniük, amik még a felnőtteket is összezavarnák. Anyahita intelme a határokról, amiket nem szabad átlépni, nem volt véletlen, és őszintén szólva, valahol egyet is értek vele. A srácok sajnos nem mindig érzik, hol vannak a határok, és nem tudom, hogy képesek-e megtanulni. Sok olyan dolgot tettek a történetben, amit talán nem kellett volna, még egy barát megmentéséért sem. Nem tudom... Emiatt is kíváncsian várom a folytatást, mert érdekel, hogy vajon a B Team képes-e a jó úton maradni. Anyahita vajon a megfelelő fiatalokat választotta ki a feladatra? Be tudják váltani a reményeit, vagy elbuknak?


Hogy tetszett a könyv?

Kicsit kevesebb agyalás és több akció volt benne, de így is izgalmasnak találtam. A karaktereket még mindig szeretem, bár Röfi változását és Márkó tetteit nem igazán tudom még hová tenni. Viszont az utolsó oldal utolsó mondatához érve azt éreztem, hogy azonnal szeretnék belekezdeni a harmadik részbe, ami azt mutatja, hogy teljesen lekötött a történet.

Szóval összességében IMÁDOM ezt a könyvet (egy hajszállal kevésbé, mint az első részt, de azért még mindig imádom).


Kiknek ajánlom a könyvet?

Azoknak, akik szeretik az akciódús, kalandos ifjúsági regényeket, amik tele vannak morális dilemmákkal.

Ha kíváncsi lettél, itt megvásárolhatod a könyvet:


Nyereményjáték:

A könyvekben különböző tudományos elméletekről, pszichológiai, történelmi fogalmakról, személyekről is olvashatunk. A játék során leírást kaptok ezekről, és ki kell találnotok az adott elmélet, fogalom, személy elnevezését. Nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni, hogy mit takar az adott leírás. (Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


Leírás a játékhoz:

Az óperzsa hagyományban ő a bölcsesség, a gyógyítás és a vizek istene. A sztyeppei íjfeszítő népek ősanya istenségének előképe.


Állomáslista:

04. 12. Spirit Bliss Sárga könyves út – Epic 2.
04. 14. Kelly és Lupi olvas – Epic 2.
04. 16. Zakkant olvas – Epic 2.

a Rafflecopter giveaway

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Google Reader-hez Add az RSS olvasódhoz