2016. február 28., vasárnap

Főispánné remeke - reform változat

Újabb édességet alakítottam át, hogy a mostani étrendünkbe is beleférjen. A Főispánné remeke nevű Váncza-sütemény új köntösben, picit más ízvilággal, mégis nagyon ínycsiklandóan: 




Hozzávalók:
20 dkg zsír
3 tojás 
1 csomag sütőpor
5 dkg nyírfacukor (xilit)
1 citrom héja, leve
50 dkg Graham liszt
1 csomag vanilincukor

5 dkg nyírfa porcukor (PorXukor) a fehérjehabhoz
házi áfonyalekvár




A sütőt 180 fokra előmelegítem. A lisztet tálba szitálom, a sütőport, cukrot, vanilint, citromhéjat és levet a 3 tojássárgájával tésztává gyúrom, nekem kellett bele 1 evőkanál tejföl is, hogy összeálljon a tészta. Az 1/3-át egy 25x35 cm-s tepsibe nyomkodom (az eminensek nyújthatják is, precízen, nyújtófával). Vastagon megkenem áfonyalekvárral a tésztalapot.
A 3 tojásfehérjéből és a 5 dkg nyírfa porcukorból fényes, kemény habot verek, és az áfonyalekváros rétegre simítom.
A maradék tésztát kinyújtom (ezúttal tényleg), és csíkokat vágok belőle. A tésztacsíkokkal berácsozom a sütemény tetejét. 
180 fokos sütőben kb. 40 percig sütöm, amíg a rácsok szép barnák lesznek.



Eredeti recept itt .

2016. február 25., csütörtök

Mandulás fehércsokoládé torta - reform változat



Idén még nem került új recept a blogba, ennek az az oka, hogy kísérletezek, és van, ami sikerül, van, ami kevésbé. Tavaly októberben elhatároztam, hogy elhagyom az étrendemből a fehér lisztet és a fehér cukrot. Az egészséges életmód jegyében. Az első két nap nagyon nehéz volt, szinte elvonási tüneteim voltak, pánikszerű rosszullétekkel. A 3. napon ez enyhült, s egy hét múlva teljesen meg is szűnt. Azóta is tartom magam a fehér liszttől mentes étrendhez. A cukor néha, minimális mennyiségben "becsúszik", de igyekszem helyettesíteni más édesítővel. 
A kenyérről és a tésztafélékről könnyű volt lemondani, fél éve nem ettem egyiket sem. És nem is hiányzik. 

A sütemény iránti rajongásom azonban nem múlik, ezért sütök. Próbálgatom a klasszikus recepteket másfajta liszttel elkészíteni. A karácsonyi aprósüteményeknél nagyon bevált a teljes kiőrlésű liszt, linzer jellegű tésztákhoz kiváló.

A múlt héten egy családi névnapra Graham-lisztből sütöttem meg a kedvenc tortánkat. Eredeti recept ittNagyon finom lett. Picit morzsásabb a tészta, mint egy sima piskóta, de az íze hibátlan. És az sem elhanyagolható, hogy szép lett: életemben nem sütöttem még ilyen magas tortát, pedig csak a lisztet és cukrot cseréltem ki. Minden más pont az és annyi, mint az eredeti receptben. 
Technikai változás az eredetihez képest, hogy a mandulaaromát ételfestékre váltottam - szebb színt ad, a torta oldalára pedig darált mandula helyett kókusz került, mert az volt itthon. 






Hozzávalók:

A tésztához:
8 db tojás
7 dkg nyírfacukor (xilit)
1 teáskanál sütőpor
17 dkg grahamliszt
1 csepp zöld ételfesték
10 dkg darált mandula

Vaj, liszt a tortaforma kikenéséhez.

A bevonathoz:
15 dkg fehércsokoládé
3 evőkanál tejszín
15 dkg vaj 
1 evőkanál nyírfa porcukor (PorXukor)

A krémhez:
4 dl tejszín
20 dkg fehércsokoládé

A torta oldalára kókuszreszelék, a tetejére étcsokoládé forgácsok.



A sütőt 175 fokra előmelegítem, egy 26 cm átmérőjű tortaformát kivajazok, kilisztezek (teljes kiőrlésűvel vagy Grahammel).
A tojások sárgáját a xilittel gőz fölött kikeverem, majd leveszem a gőzről, hozzáadom az 1 csepp zöld ételfestéket, és alaposan összedolgozom.
A tojásfehérjéket kemény habbá verem, és óvatosan a zöld színű tojásos masszához forgatom. Ebbe keverem bele a darált mandulás-sütőporos grahamlisztet.
A tortaformába kanalazom a tésztát, és 175 fokon, 35 perc alatt megsütöm.



Amíg a torta sül, elkészítem a bevonatot és a krémet. 
A bevonat alapanyagait gőz fölött összeolvasztom, aztán félreteszem, és teljesen kihűtöm.
A krémhez habbá verem a tejszínt, és belereszelem a fehércsokoládét. Felhasználásig hűtőbe teszem.




A megsült és kihűlt tortát három lapra vágom, és a tejszínes krémmel megtöltöm. A bevonat krémjét robotgéppel kihabosítom, és bevonom vele a tortát.



A torta oldalát kókuszreszelékkel díszítem, a tetejére pedig étcsokoládé forgácsokat készítek: burgonyahámozóval vékony csíkokat vágok táblás csokiból.

A tortát behűtöm tálalásig. A fagyasztást is bírja, akár két hétig tartható mélyhűtőben, ez esetben dekoráció nélkül fagyasszuk, s amikor fogyasztanánk, szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni, s utána kerüljön az oldalára és a tetejére a dísz.







Az életmódváltás pozitív hatásai közül néhány: bár nem volt célom, 9 kilót fogytam az elmúlt 5 hónapban, szebb a bőröm, jobban alszom, rugalmasabbak az ízületeim, normál értékű a vérnyomás, nyugodtabb vagyok, kevesebb étel elég anélkül, hogy éhes lennék. 
Nem betegség miatt váltottam, és 3 hónapja már nem követek konkrét diétákat, se nem tudományos koncepció mentén sütök-főzök. "Csak" fehér liszt, fehér cukor nincs, ezzel együtt a fentebb említett kenyér és tészta is kimarad az étrendemből. Egyelőre. Kacérkodom reform házi tésztákkal, de idő hiányában nem jutottam még a kivitelezésig.

Néhány fotóm és receptem viszont már van az új köntösbe bújtatott régi sütikről, ételekről, és akad pár - számomra - új recept is. Ezeket fogom megmutatni ebben az évben a blogon. Tartsatok velem! :)