2010. július 20., kedd

Vasárnapi ebéd barátokkal - Kölessel töltött paprika

Mi kell egy jó vasárnapi ebédhez? Jó alapanyagok, szeretettel készített, finom ételek és kedves barátok (Monika, Ben, Melinda) jelenléte, no meg valaki, aki főz! Ezek voltunk mi, Melinda és én.

Menü
Zöldleveles céklasaláta 
Paradicsomos-cukkinis nyári saláta
Töltött szőlőlevél 
(szőlőlevél sk. termesztés, készítés, a töltelék pedig, ami kimaradt a paprikából)
 Gabonakolbásszal töltött paprika sütőben készítve
Zabos almatorta karoböntettel 
(az almatorta sütés nélkül készült, így megmaradt nyers, élő desszertnek)
 

Kölessel töltött paprika

8 tölteni való paprika
25 dkg köles
2-3 evőkanál növényi keményítő vagy zabliszt (hogy legyen tartása)
15 dkg gabonakolbász
2 gerezd fokhagyma 
1 fej hagyma  
só, pirospaprika, kömény, kakukkfű, borsikafű, fűszerek,  ízlés szerint. 

A kölest háromszoros vízben puhára főzöm. Hozzákeverem a gabonakolbászt, a szétnyomott fokhagymát, fűszerezem a pirospaprikával, köménnyel, kakukkfűvel. Az apróra vágott hagymát  is hozzádolgozom, és annyi keményítőt adok hozzá, hogy tartást adjon a keveréknek.

A paprikákat megmosom, levágom a szárukat, kiszedem a magházat és betöltöm a köleses masszával, jó szorosan. Egy közepes méretű tepsibe fektetem őket, öntök rá vizet, kevés olajat ( 0,2 dl ) és 200 fokon kb. 20 percen át sütöm, miközben időnként meglocsolom a levével.


Paradicsomszósszal és főtt krumplival tálaljuk.  

A vegetáriánusoknak alacsonyabb a vegyszerterhelése

Koreai vizsgálatok szerint vegetáriánus étkezéssel jelentősen csökkenthető szervezetünk vegyszerterhelése. A hatás már pár napon belül is jelentkezik.

A kísérlet 25 résztvevője öt napon keresztül vegetáriánus ételeket fogyasztott. A kísérlet során azt vizsgálták, hogyan változik a szervezetbe kerülő egészségkárosító vegyi anyagok mennyisége.

A vegyianyag-terhelés változását a vizeletminták antibiotikum-, illetve műanyaglágyító (ftalát) tartalma alapján becsülték. A résztvevők kísérletet megelőző étkezési szokásait is felmérték. Az életmódváltás eredményeként érezhetően csökkent a kimutatható mennyiségű szennyezők száma, illetve azok mennyisége is.

Bár a szervezet terhelésének nagyságára számos tényező hatással lehet, a vizsgálatok alapján a kutatók megállapították, hogy az étrend megváltozása már rövid távon is jelentősen csökkenti a szervezetbe kerülő káros vegyületek mennyiségét.

Megjelent a Levegő Munkacsoport Vegyi Anyag hírlevelében, feliratkozás: reach@levego.hu.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...