2012. január 26., csütörtök

Maluka II.


Nem én vagyok az egyetlen, aki újrázott Malukából. Valamiért annyira megtetszett mindenkinek ez a kendő, hogy Nöné például hármat is kötött gyors egymásutánban. Nekem egyelőre nem lesz több, de azért ezt még nagyon akartam. Barka Diplomatából köttem, és annyit változtattam a mintán, hogy a rövidített soroknál nem 2 sima (vagy fordított), 1 fogyasztást csináltam, hanem csak 1 sima (vagy fordított), 1 fogyasztást. Így egy kicsit testesebb lett, de nem sokkal. Nekem ez most jobban tetszik, mint a Pehelyből készült kissé nyúlánk, sálszerű darab. De úgyis a használat fogja eldönteni.

Fonal: Barka Diplomata Golf, (120 gramm)
Tű: 4 mm
Minta: Maluka

Ami a SOTE újszülött osztályának felhívását illeti, vagyis, hogy mit kérnek: apró sapkákat, 22, 28, 32-es körmérettel. (A 22-es rémisztően kicsike, de valóban ekkorák kellenek nekik, ilyet boltban nem is árulnak.) Az úgynevezett babagubókat vagy babazsákokat is (44-es mérettől) szívesen veszik, takarókat kb. 50x60-as méretben. Egy angol nyelvű oldalon azt olvastuk, hogy a gyapjú nem jó alapanyag erre a célra, mert feltöltődik, és azok a picike koraszülött babák még egy ilyen apró kisüléstől is kritikus állapotba kerülhetnek. Ugyanezen az oldalon az akrilt javasolják, én itthon találtam akril-pamut keverék fonalat, ami nagyon-nagyon puha, így én abból fogok kötni. Mert a puhaság is nagyon fontos. Ha valaki esetleg varrna, akkor fontos még, hogy a sapkák hátulján ne legyen varrás, ami nyomhatja a fejüket. 
Ha valaki minta után kutatna, itt nagyon sok mindent talál.
Ezen kívül elfogadnak használt rugdalózókat és bodykat (ez régen tán a rékli volt? :D) is. Azt hiszem, mindent leírtam...


Két nagyon egyszerű sapka leírása:

1.
10-zel osztható szemszámmal kezded, körben kötsz vagy 2 sima, 2 fordítottal (patentkötéssel), vagy pedig 1 sor sima, 1 sor fordítottat kb. 2 centi szélesen, de lehet több is, ezt majd látod.

Amikor ezzel a passzé résszel megvagy, jöhet a sima kötés. Egy ilyen sapinak a magassága kb. 10 centi kell hogy legyen, tehát ezt ki kell kísérletezni, hogy meddig kell simán körbe-körbe haladni. A lényeg, hogy amikor készen vagy ezzel az egyenes résszel, akkor jön a fogyasztás:

1. sor: 8 sima, 2 szem simán összeköt – ezt ismétled körbe (a többi sornál is)
2. sor: 7 sima, 2 szem simán összeköt
3. sor: 6 sima, 2 szem simán összeköt

és így haladsz addig, amíg már csak pár szem van a tűkön, akkor elvágod a fonalat, tűbe fűzöd, átbújtatod a szemeken, jól meghúzod, elvarrod és kész.

2.
Lehet az egészet patentkötéssel is készíteni, 2 sima, 2 fordítottal, akkor a sapka teteje felé 2 szemet lekötsz, 2-t simán összekötsz, a következő sor fordított. Ezt ismétled addig, amíg már csak pár szem van, akkor ezeken a szemeken áthúzod a fonalat, erősen meghúzod, a visszáján elvarrod.

2012. január 25., szerda

Arroyo – magyarul

A Sarah H. Wolf tervezte Arroyo egyszerű, mutatós kendő, amit véleményem szerint a kötésben még annyira nem jártasak is el tudnak készíteni. A minta fordítása elérhető a képre kattintva.

klikk :)



És még valami: a SOTE klinikájának koraszülött/újszülött osztálya egy felhívást tett közzé a Facebookon, amelynek részleteit Zsuzsa blogján olvashatjátok. Nem pénzt kérnek, hanem babaruhákat, hogolt, kötött sapkákat (számomra rémisztően aprókat). Ha valakinek van kedve, lehetősége csatlakozni, tegye meg bátran. 

2012. január 13., péntek

Nalu


Valamikor Eszter említette, hogy megkötötte ezt az ujjatlan kesztyűt, én akkor jól megnéztem a mintát, és elraktam, gondoltam majd egyszer biztos eljutok én is oda, hogy ezt meg tudom csinálni. Aztán ahogy rákaptam a kesztyűkötésre, egyre könnyebben ment a dolog, hát most elő is vettem és nagyjából 2 nap alatt meg is kötöttem. De nem ám csak a pár felét, hanem szokásomtól eltérően mindkét kezemre!


Fonal: Barka Pehely (40 g)
Minta: Nalu Mitts
Tű: 3


2012. január 12., csütörtök

Maluka


Már régóta listás volt nálam ez a kendő, de sosem került rá a sor. Aztán tavaly felvetődött egy közös kötés ötlete a fészbukos csoportban, én pedig vállaltam, hogy lefordítom, de persze közben meg is kötöttem. Az eredeti jóval vékonyabb fonalból készült, de nekem a Pehely most annyira tetszik, hogy inkább ebből csináltam, amolyan wintör edisön módra. :)  Már kötődik hozzá egy kesztyű is, holnap azt is mutatom.


Fonal: Barka Pehely Marie Antoinette (kb. 2,5 gombóc)Minta: Maluka
Tű: 5-ös Addi









Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...