КУЛИНАРЕН БЛОГ ЗА СУРОВОЯДСТВО,ВЕГАНСТВО И ВЕГЕТАРИАНСТВО

вторник, 28 октомври 2014 г.

Суровата храна и нейното лечебно и здравеопазно действие / Raw food and its medical and health action /

   В тази публикация прилагам извадки за суровата храна от различни източници.
" Има една стара и една нова наука за храненето.Старата се градеше върху принципа, че основния и най -важен хран. елемент са белтъците.Новата, модерна наука за хранене, стои на принцип тъкмо противен  на горния.Тя твърди, че първенство по важност имат витамините и минералните соли.
    Хран. соли са или неорганически основи, или неорганически киселини.Първите са съединения на кислорода с металите, вторите съединения на същия с металоидите.Съединения на кислорода с металоидите са фосфор и фосфорна киселина, силиций и силициева киселина,въглерод и въгледвуокис.Съединения на кислорода с металите са - калий, калций, натрий, магнезий и техните основи.Освен това в организма има и солна киселина. В организма киселините и основите се съединяват  и образуват соли, които от своя страна дирижиратналягането на кръвта и телесните течности.Съединението в соли става като определено количество киселина се съединява с точно определено количество основа и дават точно определено количество соли.
   Ако поради неправилно съчетана и комбинирана храна се образуват повече киселини отколкото основи, една част от първите остава несвързана и като свободна киселина упражнява вредно действие върху телесните белтъци.Здравата храна, следователно, трябва да съдържа повече основи отколкото киселини , и защото останали излишни , основите не оказват никакви поражения.
    Мин. соли,  витамините и основите се явяват като едни от преимуществените свойства на суровата храна.Изобилността на горните съставни части крият безспорно в себе си една част от онази чудотворна сила, която нарежда суровояденето в списъка на най - модерните и ефикасни лечебни фактори.
    Но науката е установила, че значителна част от витамините, както и минералните соли се губят при процеса на варенето, като някои се разрушават, други се екстрахират и изхвърлят с водата и т.н.Онази малка част от витамините, която не би претърпяла унищожение при готвенето, остава неактивна, тъй като за да могат витамините да упражняват своето действие като активатори, нужно е да имат на разположение достатъчно основи, както и в правилно съотношение минерални соли.И понеже при варенето и готвенето както витамините, така и минералните соли претърпяват значително унищожение, наличните още витамини в готвената храна престават да бъдат полезни.
   От тук следва, че витамини приети във форма на изкуствени специалитети, ако не губят напълно своята цена, то те в никой случай не притежават действието на дадените ни от природата в правилно съотношение и комбинация.Освен това, изолираните, получени по изкуствен начин и давани като специалитети витамини, притежават известни отровни, вредни действия, особено ако се вкарат в организма в по - голяма доза.
     " Суровоядене като нововъведение в диетолечението по видни немски професори и лекари и първенци в науката за правилно хранене на човека " - Д-р Кирил  Йорданов

" Всички животни и птици приемат храната такава, каквато им я дава природата.Само единствен човекът подхвърля по - голяма част от храната си на преработка с помощта на огъня и парата.Всички животни, с изключение на опитомените от него се хранят съвършено правилно, при все че храната им е всякога сурова.
При варенето растителните продукти губят слънчевата енергия / по теорията на Бирхер Бенер /, която те са натрупали по време на своето узряване под влиянието на слънчевите лъчи.
  Витамините могат да проявят напълно своето действие , само ако имаме в тялото си излишък от алкални соли, каквито се намират единствено в овощията и зеленчуците.
  И така, варената храна, в сравнение със суровата има следните недостатъци :
  - изгубва хубавия си цвят и вид
  - изгубва съвършено или отчасти миризмата, която възбужда храносмилателните жлези
  - става мека и челюстите и дъвкателните мускули трудно се упражняват и развиват
  - лишава се от слънчевата енергия, която растителните храни са натрупали по време на своето узряване
  - губи всички витамини или част от тях
  - белтъкът и е съсирен и с това става по - мъчно смилаем
  - приучва човека да употребява голямо количество готварска сол, която разтройва минералния обмен на веществата
  - дава му възможност да изяжда повече, отколкото трябва и с това затруднява храносмилането, трови тялото
Суровата храна е прекрасно и незаменимо средство при лекуването на много болести.Още през 1915 г. в Москва бил открит първият лечебен институт за лекуване на дълготрайни, хронически боледувания чрез сурова храна."
   " Суровата храна и здравето " Н. Тарасов, Т.Бохановска, 1933 г.

" Теорията и практиката на суровоядството са разработени най - пълно от швейцарския лекар и диетолог Д-р Бирхер Бенер и от неговата школа.Според Д-р Бенер суровата храна е непосредствен акумулатор на слънчева енергия, тъй като единствено растенията под въздействието на слънчевата светлина превръщат водата и въглеродния двуокис от въздуха и неорганичните вещества от почвата в сложни органични съединения.При този процес погълнатата слънчева енергия се превръща в енергия на химичните връзки между атомите и молекулите на синтезираните вещества.
  Живата клетка излъчва ултравиолетови лъчи, което доказва, че електроните на изграждащите я атоми се намират във възбудено състояние.Лъчението е толкова по - интензивно, колкото по - свежи са клетките и изчезва веднага щом живата клетка се обработи топлинно.Това означава, че от биофизична гледна точка в суровата храна има повече енергия.
  Топлинната обработка на продуктите предизвиква неблагоприятни изменения в хранителните им свойства.Тя ги инактивира частично или пълно и дори разрушава биокомплексите между отделните хранителни компоненти- белтъци, мазнини, въглехидрати, соли, витамини, микроелементи - при което силно намалява физиологичното им действие.Високата температура коагурира бързо и необратимо белтъчините, вкл. ензимите.При нагряване над 150 градуса мазнините се окисляват и образуват вредни за организма вещества.Много от солите, напр. калциевите соли в млякото стават трудно разтворими.До голяма степен или изцяло се разрушават и витамините.Фитонцидите губят своето бактерицидно и антисептично действие.Излитат ароматните вещества.
    " Слънчева  храна за нашата трапеза "  Т.Тодоров, М.Едрев, М. Цолова

   

Печени кореноплодни зеленчуци на фурна / Roasted root vegetables in the oven /



  Кореноплодните зеленчуци можем да приготвим по различен начин, както сурови, така и топлинно обработени.Вкусни са, приготвени и по двата начина и могат да се използват при преходна диета към чисто суровоядство.
За тази рецепта продуктите са в произволно количество  в зависимост от броя на порциите.Могат да се използват различни по вид кореноплоди - корени от магданоз, праз, пащърнак, целина, морков, гулия, картоф, корени от копър или други по избор.Аз съм използвала червени картофи, домашно произведени, с много тънка кора, които измих и нарязах небелени.Ако са дребни се оставят цели.Използвала съм почистени и нарязани - гулия, корен целина, корен пащърнак, морков.
  Поставете нарязаните и измити зеленчуци в тавичка, посолете с хималайска сол, добавете малко вода / да покрие дъното на тавичката /. Печете зеленчуците на температура 180 градуса под алуминиево фолио.След като омекнат и водата почти изври / за 10-15 минути / запечете като махнете фолиото.Водата трябва да изври напълно.
За соса пригответе сок от 1 лимон, зехтин 4 - 5 с.л. и нарязана лимонова трева.Залейте готовите зеленчуци с разбития дресинг и поднесете.
Тази рецепта е приложима при всички пости, може да се приготви също за Бъдни вечер като се използват замразени във фризер, нарязани кореноплоди.
   Да ви е сладко !



Стрък  лимонова трева

Нарязана на филийки лимонова трева




Пълнени домати / Stuffed tomatoes /


   За приготвяне на тази рецепта използвах налични, останали в хладилника продукти и домати, които все още можем да намерим на пазара - узрели и вкусни.
Необходими продукти са : 2 розови домата, 5 консервирани царевички, 1 листо от ароматна кализия, 5-6 листа спанак, зехтин, хималайска сол - по желание.
Нарежете на кръгчета двете царевички.Измийте и нарежете зелените листа много ситно.Отрежете капачета на доматите и ги издълбайте с малка лъжичка.Издълбаната част нарежете и добавете към зеленината, добавете и царевичките.Напълнете доматите, поставете ги в средата на плато за сервиране и гарнирайте с останалата плънка и трите цели, мариновани царевички.
   Да ви е сладко !









понеделник, 27 октомври 2014 г.

Ферментирало червено цвекло с чесън / Fermented beetroot with garlic /





  Настържете няколко глави червено цвекло на едрото ренде.Нарежете листата на цвеклото много ситно със сатърче за рязане на зеленчуци.Счукайте 1 - 2 глави чесън с щипка сол в дървена гаванка.Разбъркайте всички продукти и напълнете в буркан или гледжосана делва така, че да остане около 5 см. празно място под гърлото.Залейте с вода до 2,5 см. и затворете с капачка.Оставете на стайна температура - 16 - 24 градуса за 4 дни да ферментира.Използвайте за гарнитура или салата.След ферментацията съхранявайте в хладилник.
Това е сладко червено цвекло.Оригиналната рецепта е взаимствана от книгата " Оцеляване през 21 век " от Викторас Кулвинкас и е без използване на чесън и сол.Аз добавих чесън, малко сол за счукването му, а също и листата на цвеклото.Готовото цвекло е не толкова кисело както зелето, но все пак е ферментирало.






Цвеклото, залято с вода ;оставя се малко разстояние под гърлото ;



Две предложения за свежи бургери от кореноплодни зеленчуци / Two proposals for fresh burgers from root vegetables /







   Морковът, целината, пащърнакът и гулията са характерни есенни зеленчуци.В суров вид те са превъзходни тъй като съдържат не само витамини, но също минерални соли и ферменти.От различните комбинации между тях можем да приготвим бургери, които са чудесно предястие или гарнитура.
За бургерите използвах настъргани на ситно ренде : 
1. Моркови, целина и пащърнак.Добавих смлени бадеми и 1 с.л. зехтин.Количеството на зеленчуците и ядките е произволно.От сместа оформете големи бургери или кюфтета и поднесете гарнирани с кълнове, аз използвах кълновете от люцерна.
2. Гулия, целина и пащърнак.Добавих смлени орехи и 1 с.л.зехтин.Количеството на  зеленчуците и ядките е произволно.От сместа оформете големи бургери и сервирайте с кълнове от люцерна.
  Приятен  апетит !

Поници от люцерна


Моркови, целина и пащърнак




Готовите за сервиране бургери от моркови, целина и пащърнак
Гулия, пащърнак и целина

Готовите за сервиране бургери от гулия, целина и пащърнак

Студена супа от домати с кълнове от сминдух / Cold tomato soup with fenugreek sprouts /


   От домати, кълнове и зеленина можем да приготвим студени супи, които са много витаминозни и полезни при храненето на деца и тежко болни.Аз използвах стръкове от магданоз, пресни листа от спанак и едно листо от ароматна кализия.Зеленината / около една шепа / нарежете много ситно, добавете смлените в блендер домати, кълновете от сминдух и малко зехтин при сервиране.По желание можем да добавим 1 щипка хималайска сол.Количеството на всички продукти е по желание, според броя на порциите.Аз използвам при едно хранене 1 листо от ароматна кализия.Кълновете на сминдуха са много полезни при всички ракови заболявания, те са леко пикантни на вкус.
   Добър апетит!

Сухи  семена на сминдух


Кълнове  от  сминдух

Магданоз, спанак и 1 листо от ароматна кализия





Печена тиква / Roasted pumpkin /


  Тиквата е полезна и диетична храна.Тя може да се използва за храна от всички тежко болни, болни със заболявания на стомаха и червата, както и малки деца.Сокът от сурова тиква е чудесен за приложение при всички раково - болни.Той може да се пие в комбинация с ябълков сок.Печената тиква се приготвя лесно.Аз използвах тиква цигулка.Измих тиквата, разрязах на 2 части по дължина и почистих семената.Поставих в тавичка, без вода да се пече.Към края на печенето наръсих с малко кафява захар.След като извадих поръсих с орехи.
Тиквата може да се изпече обърната с кората нагоре, тогава няма да остане сок.Аз я изпекох без да я беля.Поставих парчетата с разреза нагоре в тавичката за печене.
   Приятен  апетит !




Бърза супа от коприва с ориз / Quick nettle soup with rice /



   Все още могат да се намерят тук - там по поляните пресни стръкчета коприва.От нея можем да приготвим лека витаминозна супа, чудесно предложение за болни и здрави в по - студените есенни дни.
Необходими продукти са : прясна коприва -1 супник, 1 глава лук, парче пащърнак, парче корен целина,1 малък морков, малко олио, хималайска сол, лимонов сок, 1 с.л.ориз, 1 червена прясна пиперка - капия.
Почистете и измийте копривата.Попарете я във вряща вода, извадете и нарежете на ситно.Запазете водата от попарването.Задушете в малко олио / 2-3 с.л. / нарязаните на кубчета  зеленчуци като добавите 4 - 5 с.л.от водата, в която сте попарвали копривата.Добавете ориза и зеленината и разбъркайте няколко пъти.Залейте с водата от попарването на зеленината и оставете да ври 20 минути на тих огън.Поднесете готовата супа с парче лимон, по желание добавете към нея лимонов сок.
   Добър апетит !



Копривата след попарването - запазете водата.





Крем - супа от кореноплодни зеленчуци / Cream - soup of root vegetables /


 

  В студените есенни и зимни дни често приготвям тази супа, която е чудесна за сгряване на тялото при простуда.Използвайте наличните есеннни зеленчуци - пащърнак, целина, морков, картоф и лук.Количествата са произволни.Аз използвах 1/ 2 глава целина, 1 малък морков, парче пащърнак, 1 малка глава лук, 3 малки картофа.Почистете и нарежете на едро зеленчуците.Сварете ги в по - малко вода / да ги покрива /. Пасирайте в блендер до получаване на крем.Овкусете с хималайска сол, зехтин и лимонов сок на вкус.Поднесете супата с парчета лимон, аз наръсих отгоре със сушени лимонови корички.
    Да ви е сладко !








петък, 24 октомври 2014 г.

Зеленината е вашето лекарство - сок от зелени стръкове на пшеница / Green is your medicine - juice of green stalks of wheat /

   Зеленината има терапевтично действие, следователно и лечебно.Въпреки, че плодовете са най - добре адаптираната за човешкото храносмилане храна, включвайки защитни храни като кълнове, плевели и треви, ние свеждаме до минимум разрушителния ефект на замърсяването в градската среда.
Сокът от зелени стръкове лекува съединителната тъкан, хлорофилът увеличава производството на хемоглобин.Сокът от зелените стръкове на пшеницата има много добро въздействие върху всички хронични болести.Сокът от зелените стръкове на пшеница и диня, който се приема като отделно хранене спомага за преодоляването на ревматизъм, рак, левкемия, диабет, алкохолизъм, затлъстяване.Високото съдържание на ензими в сока подпомага разтварянето на туморите.
Около седем дни са нужни за да получим поници от пшеница.Сокът от стръковете се пие 3 - 4 пъти дневно, като се започне от 10 мл. и постепенно се увеличава.Може да се използва смес от сок на зелени стръкове и зеленчуци / поници от елда, пшеница, слънчоглед и сок от морков, цвекло и ябълка /.
Пониците от пшеница могат за бъдат получени чрез засяване на семената в почвата или направо в съдове.Най - хубавата почва е тъмна, пореста и с приятен мирис.Черният хумос, който може да се намери в гората е превъзходен.Той е еластичен и жив заради полезните организми в него и ще бъде прекрасна храна за корените на пшеницата.Използвайте най - хубавата почва, която успеете да намерите.Снабдете се с възможно най - добрата пшеница.Пшеницата преди засяване се накисва във вода за 12 - 24 часа.Към почвата за засяване могат да се добавят няколко дъждовни червея за по -добра регенерация на почвената смеска.Семената се засяват много гъсто в добре навлажнена почва, просто се разстилат на 1 ред върху почвата без да се притискат към нея.Отгоре се покриват с найлон, за да може да се запази влагата и да се увеличи температурата.Съдът със семената се поставя при стайна температура / около 20 градуса / на полутъмно място.Така пшеницата прораства по - бързо.След израстване на малки кълнове преместваме съда на светло и периодично навлажняваме почвата.След около седмица ще получим готови поници от пшеница.
По същия начин, без да използваме почва можем да получим поници чрез периодично навлажняване на семената - обикновено те се промиват с вода 2 пъти дневно.
Сок можем да получим от цялото растение с корена или само от пониците, които трябва да изрежем с остра ножица.
Най - лесният начин за консумация е да сдъвкваме няколко растения и да извличаме само сока.Можем да направим сок чрез смилане на пониците в блендер с добавка на вода.След смилането сокът се прецежда през марля.Има специални машинки, които са предназначени за смилане на зеленината и получаване на сок като качеството на получения сок е по - добро.Може също да се използва и домашна сокоизтисквачка, но трябва сока да се получава чрез поетапно поставяне на зеленината.
Пшеницата е един от световните хранителни стълбове.Три дни след покълването теглото и се удвоява, а вкусът и става сладък.Повечето от първоначално съдържащото се в нея нишесте е превърнато в естествени захари.За 4 дни съдържанието на вит. Е в нея нараства с 300 %.Протеините в кълновете са под форма на ензими, хлорофил, аминокиселини и хормони.Количеството на протеините в зъното след покълване нараства с няколко процента.
Най - подходящата за човешката физиология храна са плодовете.След тридневен растеж някои кълнове стават като плодове в много отношения.Кълновете, според много учени имат антиканцерогенни свойства.Поници от елда и слънчоглед също могат чудесно да допълнят диетата.
Кълновете осигуряват възможно най - хранителното и разнообразно меню.Те са превъзходна добавка към всяка диета и трябва да се включват към всяко хранене.Водата, в която са били накиснати повечето семена за покълване е богата на водоразтворими хранителни вещества и ензими, които подобряват храносмилането.За получаване на повече хлорофил можем да използваме семената на детелината, репичките, сминдуха и люцерната.Те са особено полезни при всички ракови заболявания.Кълновете, получени от семената на репичките и сминдуха са леко пикантни на вкус.
  Използвайте кълнове и поници в диетата си при лечението на тежки заболявания!Приготвяйте млека и сирена от кълнове, добавяйте към салати и сосове ! Ще си осигурите чудесно здраве !

четвъртък, 23 октомври 2014 г.

Лека зеленчукова салата с царевица и сусам / Light vegetable salad with corn and sesame /



      Тази лека салата може да се приготви през всички сезони и да служи както за гарнитура, така и за основно ястие.Използвайте произволни количества зеленчуци според броя на порциите.Нарежете в различни форми според желанието.Аз нарязах на ситно 3 стръка пресен лук, добавих едро нарязани домати и краставица - нарязана на полумесеци.Салатата гарнирах с 3 с.л. сусам, 150 грама замразена царевица / измита с гореща вода / и маслини - стафидаки / 10  - на броя /.Дресингът може да съдържа зехтин, масло от граздови семки, царевично или сусамено олио, ябълков оцет, балсамов оцет, лимонов сок и хималайска сол.
   Добър апетит !






Зеленчукова салата с мека горчица / Vegetable salad with soft mustard /


   Тази салата приготвих от нарязана на полумесеци 1 краставица, 3 - 4 домата на парчета, 1 стрък целина и по 3 - 4 стръка магданоз  и копър - на ситно, 1/2 глава лук, 2 - 3 с.л.сусам, 7- 8 маслини стафидаки.Овкусих с щипка хималайска сол, мека горчица, зехтин и балсамов оцет.
   Да ви е сладко !







Зеленчукова салата с кълнове от боб - мот и мариновани царевички / Vegetable salad with bean sprouts - ILO and pickled corn /





         Тази салата приготвих използвайки кълновете на боб -мот.Тези кълнове са много богати на белтъци, лесноусвоими и с приятен вкус.Зеленчуците, които използвах са : 3 - 4 малки розови домата, 1/2 краставица, 1/2 връзка магданоз, 1/2 връзка копър, 6 мариновани малки царевички, 8 - 10 маслини стафидаки, зехтин и лимонов сок - на вкус, щипка хималайска сол, 2 стръка зелен лук.
   Нарежете много ситно магданоза, копъра и лука.Краставицата нарежете на тънки полумесеци, доматите - на парченца.Смесете всичко в саланиера или купа.Добавете  1 кафена чашка кълнове от боб - мот, хималайската сол, маслините, зехтина и лимоновия сок.
   Украсете салатата с маринованите царевички и да ви е сладко !