2010. szeptember 30., csütörtök

Chili con carne



Hozzávalók:
70 dkg csirkemellfilé, 1 vörösbabkonzerv, 1 kukoricakonzerv,1 vöröshagyma,3 gerezd fokhagyma, 1-2 teáskanál chilipehely, 1 dl száraz vörösbor, 1 kis doboz sűrített paradicsom, 1 kk. római kömény, 2 ek. olívaolaj, tengeri só, bors,1 ek. mustár

Elkészítése:
A húst apró kockákra vágjuk. A hagymát üvegesre pároljuk az olajban, majd hozzáadjuk a húst és elősütjük. Ha már kifehéredett, hozzákeverjük a paradicsomot, a chilit,a felszeletelt fokhagymát, a római köményt,tengeri sóval, borssal ízesítjük, hozzáöntjük a vörösbort , belekeverjük a mustárt és felöntjük annyi vízzel, hogy épp ellepje. Amikor a hús megpuhult hozzáöntjük a konzerv babot, kukoricát és párat rotyogtatunk rajta, készre főzzük.
Én kukoricalisztből készült *mini tubs*-ba, mini kádakba tálaltam és a tetejét meghintettem reszelt sajttal.

Chili paprika:
Kanadai kutatók - felnőtt férfiak bevonásával több hónapon át zajló - vizsgálatuk során azt vették észre, hogy azok az egyének, akiknek a főétkezés előtt erős szósszal leöntött előételt szolgáltak fel, átlagosan 200 kalóriával kevesebbet fogyasztottak el az eléjük tett többi ételből az ebéd során, illetve a későbbi étkezések alatt is, mint korcsoportjuk hozzájuk fizikailag és életmódban egyaránt hasonló tagjai, akik semmi olyat nem ettek, amiben összetevőként kapszaicin szerepelt.
A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a kapszaicin természetes étvágykioltó anyagként viselkedik. Az erős fűszerek ugyanakkor egyesek számára veszélyt rejtenek magukban, ugyanis rosszabbíthatják a gyomorfekély illetve a gyomorégés tüneteit, állapotát - figyelmeztetnek az orvosok.
Évek óta, különféle vizsgálatokban keresik arra a magyarázatot, a fűszerek milyen fiziológiai hatást gyakorolnak a szervezetre. Az ma már egyértelműen igazolódni látszik, hogy a testhőmérséklet növelése révén egyes fűszerek valóban gyorsítják az anyagcserét, de azt ma még nem lehet pontosan megmondani, hogy milyen tartós, illetve milyen mértékű a metabolizmusra gyakorolt hatás. A megfigyelések szerint az anyagcsere átlagosan 8 százalékkal szokott megnövekedni a fűszeres étel fogyasztása után, ez a sebesség-fokozódás egyes tudósok szerint önmagában elhanyagolható volna, ha nem járna együtt a teltségérzet növekedésével.
A csili paprikában szereplő anyag, a kapszaicin váltja ki a legnagyobb hőhatást, aminek segítségével a legtöbb kalóriát lehet elégetni, rögtön az étkezés után. A feketeborsnak és a gyömbérnek hasonló a hatása - állítják a kanadai tudósok.

2010. szeptember 29., szerda

Káposztás zúzaraguleves



Hozzávalók:
1 vöröshagyma, olaj, 2 gerezd fokhagyma, 30 dkg csirkezúza,tengeri só,bors, pirospaprika, 20 dkg savanyú káposzta, 2 db babérlevél, 2 db burgonya, 20 dkg zöldbab, 2 dl tejföl, 2 ek. étkezési keményítő

Elkészítése: A kockára vágott hagymát kevés olajon megfonnyasztjuk, hozzáadjuk az áttört fokhagymát és a megtisztított, kisebb darabokra vágott zúzát. Tengeri sóval, borssal, pirospaprikkával fűszerezzük, öntünk rá vizet és majdnem puhára főzzük. Aztán rátesszük az átmosott, összevágott savanyú káposztát meg a babérlevelet és főzzük vele 10-15 percig. Utána hozzáadjuk a megtisztított, felkockázott burgonyát és a 2-3 centis darabokra vágott zöldbabot. Utánízesítjük, azután addig főzzük, míg minden belevaló megpuhul. A végén besűrítjük a tejfölös-keményítős habarással és összeforraljuk. Forrón tálaljuk.

Zöldbab:

A száraz bab igen értékes táplálék, mert fehérjeértéke tízszerese a burgonyáénak. A zöldbab jóval kevesebb fehérjét tartalmaz, de ásványi anyagokban igen gazdag.
A hüvelyek betakarításának megkezdésével nem szabad késlekedni; minél később szedjük a hüvelyeket, annál kisebb lesz a hozam. A hüvelyeket csípjük le a bokorról, és ne szakítsuk őket, mert ezzel esetleg kitépjük a sekélyen gyökerező növényeket.
A bokorbabról m2-enként 1,5-2,5 kg, a karósbabról m2-enként 2,5-4,0 kg hüvelytermést takaríthatunk be.
A zöldbabból hagyományosan leves vagy főzelék készül. Újabban - a "vonalakkal" való törődés korában - előtérbe lépett a franciás elkészítés, Vagyis a sós vízben való kifőzés, és utána ízesítés tejföllel, sajttal vagy csupán "dressinggel". Igen kiváló hideg saláták is készíthetők zöldbabból.
Nagyon alkalmas a zöldbab házilagos mélyhűtésre.

2010. szeptember 18., szombat

Szíriai sólet


Nagyon sajnálom, hogy nem lehettem ott a gasztrobloggerek találkozóján!! Ennek sajna csak egy oka van, a saját figyelmetlenségem. Érintőleg olvastam ugyan, hogy lesz ilyen, de nem jártam alaposan utána, hogy mikor, így lemaradtam. Legközelebb biztos, hogy nem hagyom ki))). Ez az étel már a riportot nézve is nagyon megtetszett, aztán rákatt Fűszer és lélek blogjára a receptért és ma el is készítettem. Nem tudtam elvonatkoztatni a *rendes* sólettól, így nálam került bele kockára vágott füstölt tarja is. Valahogy úgy gondoltam, hogy a fűszeres és édeskés ízeknek talán nem válik kárára egy sós-füstölt ellenpont. Nem is vált. Nagyon finom és laktató étel lett.

A receptet innen másoltam:


Hozzávalók 10 főre
1 kg főtt csicseriborsó (ha száraz a csicseri, érdemes egy éjszakára beáztatni)
20 dkg kesudió
20 dkg aszalt fekete olajbogyó, vagy Giuseppe lila olajbogyója
40 dkg paradicsom
3 nagy fej hagyma
8 gerezd fokhagyma
2 dl extraszűz olívaolaj
2 kk római kömény
2 kk koriander mag
1 kk szegfűbors
2 kk őrölt fahéj
1 kk chilipehely
2 csokor friss petrezselyem
1-1,5 dl méz

A szárított fűszereket egy száraz serpenyőben kissé megpirítottam, majd mozsárban enyhén összetörtem. A kesudiót is megpirítottam, majd ugyanabban a serpenyőben az olajon a karikákra vágott hagymát megdinszteltem. Amikor a hagyma megpuhult, rádobtam az apróra vágott fokhagymát és a szárított fűszereket.
Pár percig kevergettem, belezuttyintottam az előre sós vízben megfőzött csicseriborsót, és a felkockázott paradicsomot. Addig főztem, amíg a paradicsom megfőtt. A kesudió és az olajbogyó következett, de már el is zártam a lángot. Mézzel édesítettem, és belekevertem a sok petrezselymet, amiből a tálalásnál is szórtam rá. A koronát Giuseppe különleges olaja tette rá. Döbbenetes, hogy pár csepp különleges olívaolaj micsoda csodát tesz egy étellel!


2010. szeptember 14., kedd

Káposztás húskenyér



Hozzávalók: 30 dkg fejeskáposzta, 20 dkg sertéscomb és 20 dkg marhahús megdarált keveréke, 1 nagy vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 db tojás, tengeri só, bors, pirospaprika, 2-3 evőkanál zsemlemorzsa, ha szükséges

Elkészítése: vágjuk apróra a káposztát és rakjuk forrásban lévő vízbe. A darált húshoz keverjük hozzá az apróra vágott vööröshagymát, az összenyomott fokhagymát. Keverjük hozzá a tojásokat, sózzuk, borsozzuk, paprikázzuk és alaposan dolgozzuk össze. A húsos keverékhez adjuk hozzá a már megpuhult és kinyomkodott káposztát és dolgozzuk össze. Ha híg a massza , sűrítsük a zsemlemorzsával. Az egészet öntsük egy kiolajozott jénaiba, formázzuk, majd helyezzük az előmelegített sütőbe. 180 fokon sütve kb. 40 perc alatt kész.





Káposzta:
A káposzta (összes "rokonával" együtt!) nagyon gazdag vitaminokban, különösen C-vitaminban (100 g káposztában 40 mg C-vitamin van), de K- és B1-, valamint E-vitaminban is. A zöld levelekben sok béta-karotin van, amely antioxidáns, a légúti daganatos megbetegedések ellen védő hatása van és segíti a látást is. Gazdag élelmi rostokban, az ásványi anyagok közül pedig a kalcium mennyisége kiemelkedő és a vasé is jelentős. A káposztában lévő, csípős ízű mustárolaj antibakteriális hatású, tulajdonképpen természetes antibiotikumnak tekinthető. Tiocianátot is tartalmaz, amely gyomorfekély esetében jótékony hatású. A káposzta sokoldalúságát bizonyítja, hogy hatásos a gyomor, a bélrendszer, a tüdő, a mell és a petefészek rosszindulatú daganatos betegségeinek megelőzésében, sőt egyes vélemények szerint bizonyos esetekben a már kialakult rákot is képes gyógyítani. A kalóriaszegény étrendre szorulóknak jó hír, hogy értékes összetevői mellett száz grammjában csupán 31, a savanyú káposztában pedig még ennél is kevesebb, mindössze 20 kalória van, miközben az ajánlott napi rostbevitel egytizedét fedezi ez a mennyiség.


2010. szeptember 12., vasárnap

Csimicsanga



Hozzávalók: 70 dkg csirkemellfilé (lehet sertés vagy marhahús is), 1 kk. őrölt római kömény,oregáno, só, őrölt bors, 2 ek. szalsza szósz, 1 ek. jalapeno szósz,1 kk. fajitas fűszerkeverék, 4 db kukoricás tortilla, 30 dkg sárga cheddar sajt, pici vaj, 1 tojás fehérje

Elkészítése: mellékelek az elkészítéséről egy videót !, én egy kicsit változtattam rajta a saját elgondolásom szerint.
A felkockázott csirkemellet kevés olajra dobom, fűszerezem borssal,fajitas-szal, sóval, a római köménnyel, oregánóval majd rákanalazom a jalapeno és a szalsza szószt. Fehéredésig pirítom. Amikor kissé meghült hozzáreszelem a cheddar sajtot és összekeverem. Az átmelegített tortillák szélét megkenem a tojásfehérjével és a közepükre helyezem a tölteléket, batyúba hajtom, tepsibe sorakoztatom és egy pici vajat kenek a tetejükre, kb. 15 percig sütöm őket.
Tálaláskor adjunk mellé reszelt cheddart, szalsza szószt, babpürét, avokádó krémet, tejfölt, zöldsalátát, ki-ki ízlése szerint variálhatja a megsült csimicsangát.



A töltelék.


A tojásfehérjével megkent tortilla, rajta a töltelék.


A csimicsangák sütés előtt.



És a sütés után, felvágva.



2010. szeptember 11., szombat

Borscs




Hozzávalók: 50 dkg marhalábszár, 1 nagyobb cékla, 1 sárgarépa, 1 fehérrépa, 1 vöröshagyma, 15 dkg fejes káposzta, 1 nagy burgonya, 10 dkg zeller, 3 gerezd fokhagyma, 2 ek. paradicsompüré,1 ek. citromlé, tengeri só, bors, 2 db babérlevél

Elkészítése: rakjuk fel főni a húst annyi vízben, hogy ellepje. Szedjük le róla a főzés közben keletkező habot, sózzuk, borsozzuk és főzzük míg megpuhul. Közben a céklát vágjuk kis kockákra, a sárgarépát , fehérrépát és a káposztát vágjuk vékony szeletekre, a burgonyát is vágjuk kis kockára a zellerrel együtt. Ha már majdnem megfőtt a levesben a hús, rakjuk bele a zöldségeket és adjuk hozzá a fűszereket, öntsünk még hozzá vizet, hogy kb. 1,5-2 liternyi legyen, és főzzük készre. A végén keverjük bele a paradicsompürét és az apróra vágott fokhagymát. Reszeljünk bele a citrom héjából is, ízlés szerint, majd keverjük hozzá a citrom levét is.

Tálaláskor aki szereti , adhat hozzá tejfölt is.

Cékla:
A cékla nagy mennyiségben tartalmaz jó vízkötő képességű pektint.
A cékla kiváló vérképző, és jól szabályozza a máj anyagcsere folyamatait. Egyes vizsgálatok szerint megakadályozza a daganatos sejtek szaporodását is.
Számos vizsgálat bebizonyította, hogy a céklalé segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, ezért bizonyos helyeken kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység esetén. A cékla, A, B1, B2 és C- vitamint tartalmaz, ásványi anyagok közül pedig folsavat, foszfort, ként, nátriumot, káliumot valamint magnéziumot. Jelentős szerepe van a méregtelenítésben, és egyensúlyban tartja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulhat. A céklában található cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást jelenthet a szervezetnek, és várandós anyák is bátran fogyaszthatják.
A népi gyógyászat javasolja a céklalé fogyasztását menstruációs zavarok esetén is.
A szervezet a zöldségek közül a céklából tudja kinyerni a legtöbb vasat.

2010. szeptember 8., szerda

Majonézes, ananászos ráksaláta



Hozzávalók: garnélarák húsa, jégsaláta, uborka, konzerv kukorica, majonéz, só, bors, egy citrom leve, lereszelt és lecsöpögtetett ananász

Mosd meg és szeleteld fel az uborkát negyedekbe, a jégsalátát csíkokra, keverd hozzá a kukoricát, az ananászt, a garnélarákot és a majonézt. Fontos, hogy ne ússzon a majonézben, éppen hogy csak finom ízt adjon neki. Sózd, borsozd, majd kevés citromlével meglocsolhatod. Hűtsd le jól és tálald kivájt kovászos uborkában.

...éééééés a sárga kép, csak ínyenceknek))))...

2010. szeptember 5., vasárnap

Őszibarackos cobbler



Hozzávalók:50 dkg őszibarack,2 ek. barna nádcukor, 2 kk. őrölt fahéj,25 dkg liszt, 10 dkg vaj, 2 dl tejszín, 5 dkg barna nádcukor, 1 db tojás, csipet só, fél csomag sütőpor,
és a tetejére is 2 ek. barna nádcukor

Elkészítése: az őszibarackot meghámozzuk és feldaraboljuk, összekeverjül a 2 ek. nácukorral és a 2 kk. fahéjjal. A liszttel összemorzsikáljuk a felaprított, hideg vajat, az 5 dkg nácukrot, a csipet sót és a fél csomag sütőport. A 2 dl tejszínhez hozzáadjuk a tojást, összekeverjük és liszthez tesszük, alaposan összedolgozuk. A barack darabokat egy jénai aljára rakjuk, evőkanállal a tetejükre szaggatjuk a tésztát (sacc. diónyi darabokat)és megszórjuk a 2 ek. barna nádcukorral.Előmelegített sütőben kb. 40-45 percig sütjük 180 fokon. Kívül ropogós, belül krémes. Nagyon finom.
A receptet gesztenyénél találtam.





2010. szeptember 3., péntek

Lengyel tojás


Hozzávalók: 5 db keménytojás, 10 dkg vaj, 2 ek. mustár, bors, tengeri só, 1 kisebb fej hagyma

Elkészítése: az apróra vágott hagymát besózzuk majd hozzá tesszük a megpucolt tojásokat, a vajat, a mustárt és késhegyni borsot. Villával összetörjük a hozzávalókat. Lehet turmixgépben is pépesíteni, de én úgy kedvelem, ha darabos.


Bors:
A borsot egészben, finomra őrölve vagy durvára darálva használják ételek pikáns fűszerezésére. Az egészben hagyott borsszemek levegőtől elzárva hűvös és száraz helyen tárolva bármeddig eltarthatók; megőrzik aromájukat. Egész borsot akkor teszünk az ételbe, ha azt sokáig kell főzni: van idő arra, hogy íze, aromája az ételbe kerüljön.
A legtöbbször őrölt borssal ízesítünk különféle ételeket. Minél finomabbra daráljuk a borsot, annál jobban érezhető az aromája. Ha tároljuk, az őrölt bors apránként veszít aromájából, ezért a legjobb, ha csak használat előtt daráljuk meg, vagy a borsdarálóból közvetlenül szórjuk az ételre.
Sötét színű ételekhez az erősebb, illatosabb fekete bors, világos ételekhez az enyhébb fehér bors illik.
A zöld bors tiszta aromájával igen kellemes ízt ad az ételnek.
A borsnak nemcsak ízesítő, de étvágygerjesztő hatása is van, azonban a fűszerezésnél ügyelni kell, mert izgathatja az emésztőrendszert. Ezért minden változatával óvatosan kell bánni; sok diétában tilos is (ilyenkor borsikafűvel helyettesíthetjük). A csípős fűszerek többségéhez hasonlóan élénkítőszer is; emellett vizelet- és szélhajtó. Ízületi gyulladás gyógyítására is használják.

2010. szeptember 2., csütörtök

Ratatouille (francia lecsó)



Hozzávalók:1 ek. szőlőmagolaj,2 db kaliforniai paprika, 3 db paradicsom, 1 db cukkini, 1 db padlizsán, 2 gerezd fokhagyma, tengeri só, bors, 1 kk. provencei fűszerkeverék, (1 darabka jófajta kolbász))) )1 hagyma

Elkészítése:a vöröshagymát felszeleteljük és az olajon megpirítjuk. A zöldségeket meghámozzuk és sacc. 2 cm kockára vágjuk. A kaliforniai paprikát is hozzáadjuk és a hagymás olajon kissé megfuttatjuk. A paradicsom felét és esetleg kevés vizet vagy paradicsomlét hozzáadva tovább pároljuk. Aztán a fokhagymát, a cukkinit
és a padlizsánt pároljuk készre, közben fűszerezzük. A maradék paradicsomot a szőlőmagolajon megfuttatjuk és a közben elkészült zöldségekhez keverjük.
A jófajta kolbászt bármikor hozzátehetjük, habár a receptek nem írják, de szerintem egy csöppet sem ront az ízén.


Cukkini:

Rokonaihoz - az uborkához, a tökhöz vagy a dinnyékhez - képest víztartalma jóval kisebb, viszont rendkívül sok fontos ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. Ezek közül a legjelentősebb a héjában található védőhatású béta-karotin, de bőségesen tartalmaz C-vitamint, folsavat, káliumot, kalciumot, foszfort, mangánt, cinket, valamint szelént. Nyákszerű és kesernyés anyagai jó hatással vannak a bélműködésre, a szelén, a C-vitamin és béta-karotin pedig immunrendszer-erősítő.
Nem csak „hétköznapi fogyasztásra”, de fogyókúrákra, diétákra is alkalmas, hiszen energiatartalma nagyon alacsony (32 kcal/100g), zsírtartalma pedig elhanyagolható (0,4g/100g). Húsos fogásokkal kiegészítve igen ízletes ételek készíthetőek belőle, és nagyon laktató, anélkül, hogy hizlalna.