Aby som opäť neskončila až v marci, ako s vlaňajším ročníkom, začnem hneď začerstva. Tento víkend sa konal 12. ročník, my sme sa po výletoch vybrali piaty rok. Otvorilo sa pre verejnosť cez 230 záhrad a parkov. My sme tentokrát preskúmavali Plzenský kraj. Prvou záhradou bola U konipáska v okrese Klatovy, neďaleko Švihova. Toto bola prvá zo záhrad, kde sa platilo vstupné, obvykle býva dobrovoľné. A novinkou tohto ročníka vo viacerých záhradách bol predaj občerstvenia - nie z vlastných záhradných prebytkov, ale bežne predávané nápoje.
U konipáska je prírodná záhrada. Za oplotením je príjazdová rovinka, lemovaná zeleňou - vľavo skôr tieňomilné rastliny pod stromami, vpravo je pár zvýšených záhonov na zeleninu a v múriku skalničky. Vlastná záhrada je bývalý sedliacky dvor - chalupa s chlievami a stodolou, rôzne kôlne ale priestor neuzatvárajú úplne. A z hornej časti dvora je pekný výhľad ponad kostolnú vežu na protiľahlý vrch Běleč. Chalupa sa prenajíma na pobyty, takže údržba záhrady tomu zodpovedá, žiadne intenzívne obrábanie - tomuto režimu je celkom dobre podvolená výsadba. V spodnej časti dvora je trvalková lúka, ktorá v tomto čase ešte nehrá prím, objavujú sa v nej margaréty a ľan. Za lúkou je tienistý záhon s vlčím bôbom, orlíčkami a jahodami. Na druhej strane dvora sú budovy obklopené zeleňou. Na steny vylieza brečtan aj pavinič, pod nimi sú pestré trvalkové záhony. Aj na malej ploche sa dá spraviť pekná výsadba. Medzi trvalkami sa ukrývali vädnúce listy tulipánov a narcisov - dobre, že má záhrada aj jarné predstavenie.
Majiteľka pri komentovanej prehliadke upozornila, že voľba pohánkovca čínskeho (opletka čínská, Fallopia aubertii) nebola veľmi dobrá, lebo síce bleskurýchlo zakryl IBC kontajner na vodu, ale treba ho pravidelne zostrihávať - len čo dostane trochu času, už sa vyšplhal aj na strechu. Dodávam, že pohánkovec je na čiernom zozname 2 - invazívna rastlina, ktorá by mala byť pod kontrolou. Ideálne ju vôbec ani nepropagovať...
Druhá vec, čo ma zaujala, boli na ovocných stromoch príznaky moniliózy a hruškovej hrdze. Keďže sa v prírodných záhradách nepoužívajú konvenčné chemické postreky, zaujímalo by ma riešenie. Okrem toho, že sa to nechá dôjsť do stavu, keď strom bude natoľko oslabený, že najvhodnejším riešením bude jeho zoťatie.
Pri zvýšených záhonoch so zeleninou bolo fajn, že majiteľka návštevníkom odporúčala plniť záhony drevom, ktoré nasáva a udržiava vlhkosť. Obchodníci sa totiž trendu zvýšených záhonov hneď chopili a už sa predávajú sakle s výplňou záhonov. Zužitkovanie miestneho materiálu, ktorý navyše záhon postupne prihnojí, je v súlade so zásadami prírodných záhrad, a myslím si, že všetci by sme sa mali snažiť správať sa udržateľne.
Vedľa slnečného trvalkového záhona bola vysiata letničková lúka - tá v čase Víkendu otvorených záhrad mala ešte menší efekt, než trvalková lúka, lebo letničky vysiali až po zmrznutých - tu by stálo za to mať ešte jeden Víkend v lete. Okrem nápojov si návštevníci mohli kúpiť semiačka trvaliek, letničkových zmesí a keramiku, ktorú vyrába majiteľka.