Všetkým vám prajem veselého Silvestra, hoci v najmenšom kruhu, ale predsa s blízkymi. Do nového roka 2021 hlavne zdravie, šťastie a trošku peňazí, aby ste si mohli splniť svoje projekty.
Lusikka
Všetkým vám prajem veselého Silvestra, hoci v najmenšom kruhu, ale predsa s blízkymi. Do nového roka 2021 hlavne zdravie, šťastie a trošku peňazí, aby ste si mohli splniť svoje projekty.
Lusikka
Jablkovo-škoricový puding M. vylepšil jablkami opečenými na masle so škoricou a krátko oflambovanými:
Polievka z kyslej kapusty so šošovicou, veľmi jednoduchá.
Údené mäso so zemiakmi varenými v šupke a opraženými na cibuli, s chrenovou omáčkou (s poctivým maslovým zapraženým základom):
Pomaly pečený kus diviačieho chrbta s nadrobno nakrájanou koreňovou zeleninou, pučené zemiaky s malou tekvicou, zjemnené maslom a omáčku som zahustila koreneným slivkovým čatní.
Zemiakovo-zelerová polievka s cesnakom, dali sme si do nej trošku nakrájanej slaniny:
Rumpsteak s korením, maslovými zemiakmi a slivkovou omáčkou doladenou vínnym octom.
Rýchly koláč typu crumble z drene, čo zostala po odšťavení, k tomu som nakrájala pár jabĺk, posypala cukrom a škoricou. Navrch mrvenička a je to:
Milé čitateľky, milí návštevníci,
prajem vám všetkým veselé a pokojné Vianoce.
Užite si ich s rodinou a v zdraví ♥
Lusikka
Múry stodoly sme mali už opravené, po letných prázdninách nastal čas pokračovať. Dvor sa začal plniť trámami, ktoré M. opaľoval a napúšťal ľanovým olejom. Chuťovka pre remeselníkov - samozrejme sa im s tmavými mastnejšími trámami nerobilo tak pohodlne, ako sú zvyknutí. Prišli chvíle zameriavania, rezania, dlabania... a potom šup s tým hore na múry. Len s bagríkom, ktorý sa na milimetre vošiel popod preklad nad vstupom do stodoly. Pomúrnice, väzné trámy, stĺpiky... čierne ruky :-) Ale na stodole to vyzeralo parádne. Majster pobrblával, ale zároveň sa chválil pamiatkarom, ktorí dohliadali na omietku, čo robil na námestí. Keď boli všetky krokvy uložené na severnej strane a väčšina krokiev na južnej, z tenších trámov vznikla konštrukcia pre vikier, aby v kamennej stodole nebola príliš tma. A bol čas laťovať. Vikier sme vymysleli v tvare pretiahnutého volského oka. Laťovanie oka bolo trochu orieškom, ale aj to sme zvládli. Položili prvé bobrovky pri domovom štíte a to bola chvíľa omietnuť vrch štítu, postaveného v roku 2017. Potom bolo napätie pri usádzaní hrubého dlhého trámu v úžľabí - ten jediný išiel hore neošetrený, lebo sa doň šikmo zatesávali krokvy. Opálili ho až potom. Keď bolo nalaťované, došli arboristi ošetriť a prerezať jaseň za domom. Bolo vlhko, chladno, ale šikovne sa s tým popasovali a odniesla si to asi len jedna škridľa na dome. Po oddebnení prekladov sme konečne videli staré trámy zo strechy ako nadpražie. Trošku na ne zatiekla voda pri betónovaní, treba ich očistiť. Severná strana bola pokrytá škridľami dosť rýchlo.
September 2019:
usadené pomúrnice, dlhé hrubé väzné trámy, stĺpiky a vzpery - vyzdvihnutie každého trámu a jeho usadenie na miesto sprevádza trochu napätie
už aj s pásikmi podopierajúcimi vrcholový väzník
väčšina krokiev je usadená, stĺpiky a väzné trámy sú zaistené pásovinou
Október 2019:
užšie trámy tvoria krokvy vikiera, severná strana a časť južnej sú nalaťované
vejárovité laťovanie volského oka, museli sme late presviedčať, aby nepraskali :-)
po uložení prvých škridiel bol čas omietnuť štít - vápennou maltou, bez drevených líšt či oplechovania: takto sa to kedysi robievalo
usadenie tohto dlhého hrubého trámu v úžľabí bolo napínavé - doň treba šikmo zatesať krokvy, takže sa bude opaľovať až neskôr
krov je hotový a nalaťovaný
November 2019:
oddebnené preklady - dvestoročný trám z krovu domu je trošku zatečený vodou z betónovania, musíme ho očistiť
pokrývanie dvojitou bobrovkou - sme zvedaví, aká bude v stodole pod strechou tma
Aj v nedeľu sme sa vybrali pozerať zaujímavé záhrady. Začali sme v ukážkovej prírodnej záhrade Smolotelský dvůr na juhu Stredočeského kraja. Rozľahlá záhrada obklopuje zrekonštruovaný starý statok.
Atmosféru vytvárajú vysoké stromy, pod nimi sú zákutia s kríkmi a spústou trvaliek. V najnižšej časti je rybníček, nad ním sú zaujímavo spevnené svahy kmeňmi stromov, ktoré bolo treba vyrúbať.
Koreňová čistička vôbec nepripomína nič s kanálom - v štrku rastú rôzne trvalky. A nad ňou je jazierko, vedľa neho je výsadba kyslomilných ihličnanov a trvaliek, ako je napríklad kéria japonská (zákula). Pôda okolo je nastlaná trieskami a štiepkou. Mne z teplej nížiny je takýto výber trošku divný, ale zo záhrady bol výhľad do krajiny na ihličnaté lesy, takže je to na tomto mieste v poriadku. A ako ukážka kyslomilnej výsadby bez použitia rašeliny (jedna z troch hlavných podmienok pre udelenie plakety prírodná záhrada) je to fajn.
Celkovo to bola príjemná návšteva na peknom mieste. Okrem samotnej záhrady boli dobré i "požičané" výhľady na okolité lesy.
Pomaly konfitované (pečené v kačacej masti) kačacie žalúdky a husacie srdiečka so šalotkou a cesnakom - pečú sa na 110 °C domäkka. K nim zemiakovo-tekvicová kaša:
Lievance s dreňou, ktorá zostala po odšťavovaní (jablká, mrkva, zázvor, banány, cvikla), k dreni som nakrájala ešte slivky naložené vo vodke. Kyslá smotana s trochou cukru navrch.
Pizza z pšeničného kvasu na plechu: vydusené nakrájané paradajky pokvapkané naloženým cesnakom v oleji, šunka, cukina, kapia, cibuľa, olivy, tuniak z konzervy, bazalka a na väčšine plechu aj mozzarella:
Druhá pizza bola tiež s vydusenými paradajkami, kyslou kapustou, cibuľou, údenou slaninou a trochou klobásy (výborná!).
Ham and eggs s nakrájanými paradajkami a bazalkou:
Klasiku vepřo-knedlo-zelo si moc často nerobíme, o to viac sme si ju užili. Toto bolo v podstate posledné naše jedlo, ktoré ešte zaujímalo Kocúra :-(
Crumble z drene z odšťaveného ovocia s mrkvou a zázvorom, dokrájala som k dreni ešte jablká na menšie kúsky, pridala som škoricu. Navrchu je mrvenička.
Variácia na koložvársku kapustu - ryža s cibuľou, cesnakom, kyslou kapustou, podusenými nakrájanými paradajkami a štipľavou klobásou:
Knedličky zo zemiakového cesta so zmesou opraženej cibule, slaniny a údeného mäsa - pre zjednodušenie sme nerobili plnku, ale opražené údené sme zamiešali do cesta. K tomu podusená kyslá kapusta a opražená slanina.
Pagáče z kysnutého cesta so smotanou som piekla už keď sme boli bez Kocúra :-( Cesto sa niekoľkokrát prekladá, aby pekne lístkovalo. Škvarky sme si vyškvarili sami, boli nakrájané na menšie kúsky. Čerstvé pagáče sú vzdušné ako pierko. Ďalšie dni im pomôže krátke ohriatie.
Dobrú chuť - Bon appétit!