streda 28. augusta 2019

Júlové jedlá - Food in July

Prvý prázdninový mesiac bol veľmi bohatý na všelijaké dobroty, už i z vlastnej úrody.
Naložila som likér zo zelených orechov, s citrónovou kôrou, kúskom badiánovej hviezdičky, s klinčekmi, škoricovou kôrou, s borievkami (jalovčinky) a s kardamómom. 

Ako sladkú pochúťku som zohriala jostu s trochou cukru - vlastne bol z toho čerstvý, horúci džem, doň som primiešala trochu rumu a navrch som dala muškátový oriešok, badián aj kardamóm.   

Podusená hliva so šalotkou, tymianom a šalviou, do omáčky som dala trochu chlebového kvásku.  Príloha je cestovinová "ryža" orzo.

Grilované bravčové plece a mäsové fašírko-pljeskavice (bez strúhanky, iba mäso s cibuľou, cesnakom a koreninami) dochutené mletým zázvorom, sumakom, koriandrom a štipkou údenej papriky. K nim ajvar a placky z kysnutého cesta - tiež na grile opečené:



Bublanina s marhuľami, do cesta som dala aj smotanu a štipku muškátového orieška, tiež trošku citrónovej materinej dúšky. 

Prvý pokus o varenie na grile - dusená glejovka s koreňovou zeleninou, šampiňónmi a cibuľou. Gazda akosi neodhadol teplotu a čas, takže sa nám to trochu pripálilo, keď sa šťava vydusila. Zelenina bola na vyhodenie, ale mäso s hubami sa ešte dalo zachrániť. Zvolila som variáciu na omáčku chimichurri - s červenou cibuľou, cesnakom, štipľavou papričkou, vínnym octom, olivovým olejom a paprikou, namiesto petržlenovej vňate sme dali nakrájaný rozmarín, oregano, tymian a saturejku. So šalátom a bagetou z toho vyšlo parádne jedlo, o ktorom by nik nepovedal, že je to nepodarok :-)



Marhuľa nám po deviatich rokoch nadelila úrodu, aj za všetky predchádzajúce roky - dokopy sme pozbierali takých 80-100 kíl marhúľ. Okrem bublaniny som uvarila niekoľko verzií džemu: s mätou, s levanduľou, s citrónovou materinou dúškou, s jostou, s červeným korením a kardamómom aj marhuľové čatní dochutené cesnakom, kardamómom, klinčekmi, škoricou, štipľavou papričkou, koriandrom a badiánom. Vyrobili sme si tiež sirup a naložila som aj podusené marhule na likér.





Pri výrobe marhuľového sirupu nám po pasírovaní zostala marhuľová dreň, ktorú som prisladila a dochutila som ňou krupicovú kašu:

Marhule samozrejme lákajú aj k tvarohovým guľkám, s marhuľovým rozvarom a opraženou strúhankou. 


Druhý pokus o glejovku dusenú na grile, tentokrát sme to ustriehli - opäť s cibuľou, šampiňónmi,  mrkvou, zelerom a petržlenom. Dochutila som to mletým čiernym korením, bobkovým listom, tymianom, šalviou, novým korením, borievkami a štipkou mletého zázvoru. Pridala som aj kvapku vínneho octa:

Vlastný vypestovaný cukrový melón so sušenou šunkou.

Pizzový večer s grilom: z kila múky nám vyšlo šesť pízz - základ mali všetky z pretlaku s naším naloženým cesnakom v olivovom oleji s tymianom, niektoré mali šunku od kosti a iné nakrájanú slaninu, väčšine sa ušli šampiňóny, čierne olivy, cibuľa a naše paradajky. Druhá pizza v poradí bola s tuniakom, tretia bola slovenská - so slaninou, cibuľou, zemiakmi nakrájanými na tenučké plátky a opečenými na liatinovej panvici, ďalšie boli "klasiky" s vymenovanými prísadami + mozzarella. Všetky som dochutila tymianom a šalviou.
Prikryté boli výborné aj na druhý deň. 
 improvizované pracovisko na dvore :-)

naša úplne prvá pizza na grile

... po upečení

druhá s tuniakom

tretia slovenská: so slaninou, cibuľou a opečenými zemiakmi

štvrtá bola rovnaká ako prvá, len s pridanou mozzarellou


Káva s kardamómom varená v arabskej konvici dallah, s nanukovou tortou (polárkový dort).

Domáce semolinovo-pšeničné cestoviny pappardelle s dusenými paradajkami, cibuľou, cesnakom a korením, M. mal i parmezán:

Typické rýchle letné jedlo z domácej cukiny, našich paradajok, našich byliniek - len šampiňóny sú kúpené.

Dobrú chuť - Bon appétit!

streda 21. augusta 2019

Júlová záhrada - July Garden

Prvý prázdninový mesiac si ľudia obvykle spájajú s bohato rozkvitnutými záhonmi. V skutočnosti je bohatšia prvá polovica júna (so všetkými rozkvitnutými pivonkami, ružami, kosatcami...), než prvá polovica júla, najväčšia vlna ružového kvitnutia je už preč a rastliny začína sužovať sucho s horúčavami. 
Začiatok júla bol horúci, do tretiny sa trochu ochladilo, ale stále sme mali sucho. K tomu sa pridalo vetrisko, ktoré pôdu ešte viac vysúša. Ale i tak sa snažím polievať každý druhý deň, aby si rastliny púšťali korene aj hlbšie. Pri každodennej zálievke troškou vody majú korene len pod povrchom a keď nedostanú svoju dávku, na ktorú sú zvyknuté, môžu vyschnúť. Polievam iba okrasné a zeleninové záhony, ovocné kríky a pod stromami. Trávu už nepolievam od suchého a horúceho roka 2015, kedy sa ukázalo, že je to len plytvanie vodou, ktorej zásoby sa povážlivo zmenšujú. Tráva v suchých horúčavách aj tak nerastie, upadá do letného spánku. Iba rozkvitnuté steblá trčali z hnedého chrapčavého porastu.
Nerástla moc ani burina, iba vysoké mlieče, turanky a mrlíky, niekde sa dobre darí moháru (bér), ale najviac ma štve pupenec roľný, ten má koreň veľmi hlboko a ani vytrhnutie z hĺbky 10-15 cm mu nevadí, aby za chvíľu opäť nevyhnal stvoly, ktoré sa mimoriadne rady omotávajú okolo všetkého poruke.    
So stúpajúcimi teplotami klesá moje nadšenie a chuť lopotiť sa v záhonoch, takže v lete akurát obtrhávam vysoké a rozkvitnuté buriny, polievam a oberám úrodu. Dôkladne prečistím záhony v tieni. Tento rok nemám ani poriadne ostrihané ruže, lebo ma chytil "tenisový" lakeť, takže to pižlám po kúskoch, niekedy ľavou rukou. Historické ruže mi kvitnú len raz, takže tým neskorší rez vôbec nevadí. Na začiatku mesiaca ešte dokvitali posledné historické ruže, neskôr kvitnú už len moderné remontantné. Kvitli aj okrasné cesnaky, čo som sadila v novembri, aj ľalie.
Od polovice mesiaca sme mali zábavu s marhuľami. Veľkopavlovická marhuľa zarodila po prvýkrát od výsadby v r. 2010 a nadelila nám dobrých 80-100 kíl. Takže som po večeroch zbierala marhule, krájala a varila džemy, zavarili sme pár pohárov, spravila som vynikajúci sirup a skúsila som založiť aj likér.
Posledná tretina mesiaca sa niesla v znamení horúčav 33-36 °C, predpovede sľubovali zrážky, ale nakoniec z toho nič nebolo. Za celý mesiac u nás pršalo asi trikrát, z toho raz výdatne. Druhú polovicu mesiaca popri ružiach preberajú do svojich rúk echinacey, kotúč a samozrejme hortenzie.

historické, raz kvitnúce ruže - damascénky, galliky, bourbonky

v priebehu mesiaca kvitli aj moderné ruže, ktoré mali vrchol kvitnutia v júni



začiatok mesiaca patril ľaliám, okrasným cesnakom guľatohlavým ´Drumstick´ i jarmanke, pakostu ´Rozanne´ a plamienok vlašský ´Étoile de Violette´ kvitne drobnými kvietkami celý mesiac



o jedovatom starčeku Jakubovom som písala minulý mesiac, že som jednu vysokú rozkvitnutú rastlinu nechala k dispozícii húseniciam motýľa spriadača starčekového (vľavo, vpravo je rudbekia)



už v prvej tretine rozkvitli echinacey, bohato sa predviedla šalvia hájna ´Schwellenburg´ - jej husté metlinaté kvety sú ťažké a rady sa váľajú po zemi, preto ich viažem k sebe - ružový záhon teraz ovládli trvalky
ľaliám robí spoločnosť vysoký vzdušný železník argentínsky Verbena bonariensis, ktorý sa mi veľmi úspešne vysemeňuje všade naokolo



šalvia a kotúč s pyštekmi - Salvia nemorosa ´Schwellenburg´, Eryngium planum a Linaria purpurea - všetko výborne odoláva suchu, kotúč (máčka) s pyštekmi sa vysemeňujú, že ich musím krotiť

marhuľa sa po rokoch predviedla, postarala sa nám o skoro dvojtýždňový program po večeroch, prišlo aj na starý vysoký sadársky rebrík, čo som zohnala na jar na inzerát

ruže a hortenzie 



sucho a horúčavy spôsobili, že už pred koncom júla sa niektoré listy paviniča päťlistého sfarbili do jesennej červenej (pavinič päťlistý je v SR na zozname nepôvodných druhov, ktoré sa správajú ako invazívne, v ČR je na čiernej listine /BL2/ rastlín, ktoré sa správajú invazívne)

veľký ružovo-cibuľovinovo-trvalkový záhon vo vrcholnom lete: echinacey ružové aj biele, čiastočne odkvitnutý ľubovník bodkovaný (třezalka) Hypericum perforatum, takisto čiastočne odkvitnuté pyšteky Linaria purpurea, v strede záhona vykúka bodliakovitý kotúč Eryngium planum, šalvia hájna, a sviežu svetlozelenú farbu majú ešte nerozvité kvety rozchodníkovca

ľalie už odkvitli, železník tak robí spoločnosť mnohokvetej ružičke

vysokánske cesnaky ´Summer Drummer´ sadené začiatkom októbra kvitnú neskoro, keď už ostatné cesnaky majú uschnuté kvety

táto hortenzia ´Green Shadow´ bývala pod jabloňami v jarnom záhone - po piatich rokoch v hlbokom tieni, vo vápnistej pôde živorila - strácala tmavozelenú farbu, valný efekt nemal ani prídavok rašeliny na jeseň 2015... v novembri 2016 som ju presadila do rohu pod bránu, kde má trochu viac slnka a zrejme i kyslejšiu pôdu, aj viac železa, pretože odvtedy sa jej darí dobre spolu s hostou sieboldii, tá má užšie listy, než hosty obvykle mávajú a s veternicou japonskou Anemone hupehensis

Produktívna časť záhrady nám okrem spústy marhúľ poskytla čierne ríbezle, jostu, pár višní, mak, maliny, bylinky, mrkvičky a prvé paradajky i cukiny. Tento rok som skúsila pestovať cukrové melóny a koncom júla sme ochutnali náš prvý vypestovaný melón - odroda ´Ananas´.

utorok 13. augusta 2019

Mačky ´18 - Cats ´18

Dávno som nepísala o mačkách. Vlani sme ich nerušili žiadnou veľkou stavebnou akciou, neľakali sa hluku, nestrašili ich hlasy neznámych chlapov. Kocúr mal v lete dva roky od diagnostikovania zhoršenej funkcie obličiek, ale okrem pochudnutia sa držal celkom dobre. Z času na čas dal voľný priechod svojmu špekulovaniu nad miskou - než diétnu paštétu, radšej by baštil kuracie srdiečka (tie ale nemôže). V polovici novembra 2017 mal hodnotu močoviny 12,8 - čo je horná hranica, takže vcelku v poriadku. Kreatinín, to je ďalší sledovaný ukazateľ pri obličkách, ten mal 313, to až tak v poriadku nie je, ale dostával do krmiva štipku psyllia - kvôli vláknine.
Kontrolný odber po polroku bol povzbudivý, močovina klesla na 12 a kreatinín na 307. V novembri 2018 hodnota močoviny trochu stúpla na 13,2, kreatinín zostal rovnako.  
Začiatok roka strávili mačky na chalupe, Kocúr si tam vyskúšal ležanie pri skoro všetkých peciach, užíval si sálavé teplo. Doma potom až kým sme vypli kúrenie sa nahrieval na radiatoroch - najradšej na obývačkovom, ktorý je širší a zaoblený.
Koncom prázdnin sa výnimočne dostali na chalupu k našim, obvykle to majú raz ročne cez Vianoce. Ani tam nechodia von, nepoznajú tamojšie prostredie a je tam dosť miestnych mačiek na to, aby sa s nimi Kocúr púšťal do šarvátok. 
V zime k nám prišli rodičia na návštevu a Kocúr sa im už odvážne nacpal do postele.

január 2018 
 Kocúr sa nahrieva pri obývačkovej peci, nevadí mu ani psík /naši sa ho ujali, keď ho ktosi našiel vyhodeného v lese, bolo to na jeseň - chladno a vlhko, chudák malý tam bol pár dní :-(/, psík o Kocúrovi ani netušil

čo tam po psom pachu, keď ide o vyhrievanie sa v kresle, všetko ide bokom (najmä keď má maskovací kožuch)

 nahrievanie sa pri druhej peci

Liši si bez obmedzenia vegetila na klietke, keď sa papagáj presťahoval z prázdninového pobytu

spoločníčka v posteli

február 2018
 zvedavá parádnica pri toaletke

oni dvaja sa k sebe nikdy netúlia, skôr sa pošťuchávajú a provokujú - málokedy spia vedľa seba

zvedavosť predčila hranice osobnej zóny, obaja svorne nakukujú z okienka

marec 2018
 celú zimu a jar trávi Kocúr na radiatore - niekedy tak zaspí, že z neho žuchne dole

apríl 2018 
 takto to dopadá, keď idem neskoro spať - kto prv príde, ten prv melie

máj 2018
 o Liši si rodina myslí, že nie je prítulná - lebo je typická asertívna mačka, príde sa pomuckať vtedy, keď chce ona - hlavne ráno a večer v posteli

opäť výnimočne obaja v jednom okne

niekedy v polovici mája mala Liši tretie narodeniny

stačí niekam na zem položiť kus kartónu, časopis... a hneď si tam mačka sadne

júl 2018
 v lete radiatory nehrejú, tak sa Kocúr nahrieva na nás alebo v špalete okna - takto dokáže spať aj niekoľko hodín

kontrola, ako sme vymaľovali kuchyňu - áno, šéfe, ešte ten radiator, všetko bude!

pochudnutý Kocúr, ale kožúšok má pekný hustý a hebký

august 2018
 Liši neznáša cestovanie, celú cestu premňauká - ale doma si už viackrát vliezla do svojej či Kocúrovej prepravky a driemala tam - Kocúr cestu potichu pretrpí, ale dobrovoľne by si nikdy do prepravky nevliezol

po rokoch sme sa výnimočne dostali na chalupu k našim aj v lete, išli sme na dlhšie, tak takto vyzerajú mačky na dovolenke :-)

 Kocúr si váľanie v posteli užíva, keď už nemôže pobehovať vonku

október 2018
 aby sa mohol nahrievať bez padania, dostal Kocúr závesné ležadlo k radiatoru

november 2018 
 podľa fotky asi neuveríte, že naše mačky sa k sebe netúlia a robia si skôr naschvály - tu ale využili paplón po návšteve, než som ho stihla odpratať