Už celkom dlho som nepísala o mačkách, pritom sú našou každodennou súčasťou, väčšinou radostnou. Mačky sú vraj kráľovnami internetu, neoficiálnym maskotom :-) Niet sa čomu diviť, mačky sú perfektné a kto má šťastie byť s nimi kamarát a užívať si ich spoločnosť, ten má postarané o pekné chvíľky každý deň. Sú svojské - to vie aj ten, kto neprenikol do ich tajomstiev, koluje o nich mnoho vtipov a typických scénok.
Odkedy Kocúr prišiel k nám, skoro doslova sa votrel v novembri 2013, som prešla mnoho debát a článkov o mačkách, myslím, že ich prejavy a povahy vcelku dobre chápem. Keď sa to tak vezme, odjakživa som bola mačací človek. Síce sme ako deti so sestrou žobronili o mačiatko, šteniatko, a nakoniec som skončila s morčiatkom, v zbierke mojich pohľadníc s prehľadom vládli mačky a mačkovité šelmy. Na jednej návšteve sme spali u hostiteľov v spálni a ráno za mnou prišla ich siamka, údajne rezervovaná až nepriateľská voči cudzím :-) Do denníka som si niekedy v roku 2000 či 2001 zapísala "som rozmýšľala, že ak by som niekedy bývala v dome, mala by som mačiatko" - vtedy som bývala v paneláku, v inom štáte, než dnes a čo nastane som vôbec netušila.
29.6.2016 - mačky majú vrelý vzťah ku krabiciam a škatuľovitým predmetom, ako je napríklad príručný kufor
22.7.2016
Kocúr miloval pobyt vonku, odkedy sa u nás udomácnil a mal zabezpečný pobyt vnútri za nepriaznivého počasia - tu pomáha vyberať zemiaky
28.7.2016
Lišine povestné rozvaľovanie sa, ona naozaj nie je typ, ktorý by sa rozpakoval
Kocúr mal rok 2016 veľmi pestrý, po operácii polypu v uchu musel mať dlho golier a bol zavretý vyše dvoch mesiacov. Potom ma trápil tým, ako schudol, vypadávala mu srsť v chuchvalcoch, bola matná a odstávala mu od tela, šablil a viac pil. Také príznaky nikdy neveštia nič dobrého - buď je to porucha štítnej žľazy, poškodené obličky či azda nejaká rakovina... Rozhodla som sa konať a takmer som si u doktora vydupala poriadnu prehliadku aj s krvným rozborom - i keď ma chcel presvedčiť, že je to normálny stav staršieho kocúra. Vo výžive chyba nebola, podávala som mu neobilné konzervy, mäso aj doplnky (pivovarské kvasnice, morské riasy...). No tůdle bežný stav - dobre, že som sa nedala odbiť. Mal zvýšené hodnoty močoviny a kreatinínu, obe signalizujú problém obličiek (niekedy sa tak tvári aj štítna žľaza, je nutné spraviť ďalšie testy).
Kocúr dostal diétne konzervy Specific FKW (Feline Kidney Wet). Už aj predtým často trpel nechutenstvom, takže dostať doňho, čo je potreba, bol koľkokrát oriešok. Skončili sa jednoduché časy, keď obe mačky mali to isté a nebolo až tak nutné strážiť, ktorá žerie z ktorej misky. Navyše ešte chodil von, takže ustrážiť, aby u susedov nepožral lacné dochutené prifarbené granule bola ťažká úloha.
28.8.2016 - rozdáva sa tvaroh
30.7.2016 - uhol pohľadu, obe si myslíme ´je to moje kreslo´
8.8.2016 - Liši si užíva a "nerieši"
O dva mesiace od diagnózy podstúpil čistenie ucha aj zubov v narkóze. V uchu s vyoperovaným polypom sa mu v hĺbke nazbieral maz, ktorý nie a nie dostať v bdelom stave von. Keď už mal byť v narkóze, poprosila som o celkovú kontrolu, keďže sa krátko predtým ukázalo, že kokeršpanielka rodičov mala v celom tele metastázy rakoviny. Našťastie dobrodruh bol v pomerne dobrom stave, na to, čo si všetko prežil - roky bez starostlivosti, sužovaný parazitmi, hladom, vyčíňaním počasia, bitkami s kocúrmi... Má vraj pľúca ako fajčiar (u nás sa nikde nefajčí) - zrejme následok dlhoročnej nestarostlivosti a pobytu vonku v mrazoch; ešte dlho po tom, čo mal u nás zázemie a kvalitnú stravu, mal prejavy mačacej nádchy. S vyčistenými zubami mohol baštiť svoju diétu. Bohužiaľ hodnoty močoviny aj kreatinínu od minulého odberu stúpli, kreatinín zo 177 na 305. A tak som opäť študovala, až som objavila Ipakitine, ktorý má zo stravy viazať fosfor. Pre istotu som mu dala detoxikačný cyklus. Odvtedy chodí na kontrolné odbery každého polroka.
4.9.2016 - maród v posteli, mal prasknutý či porezaný vankúšik na labke
28.9.2016 - posledná fotka Kocúra vonku
1.10.2016 - poškriabané brucho, potierame mastným krémom
Od jesene 2016 je iba vnútri - až na dva úteky, keď sa mu podarilo sa prešmyknúť cez dvere. Jeho opakované súboje s cudzími kocúrmi nielen, že zaťažovali náš rozpočet, ale už si to so svojím pohnutým zdravím nemohol dovoliť tak, ako v minulých rokoch. Posledným súbojom bol ten na konci septembra, protivník mu doškriabal brucho, že musel byť oholený kvôli zákroku. Dosť ho to bolelo, a kým sa mu brucho zahojilo, než mu srsť dorástla, vonku sa medzitým ochladilo, takže Kocúr už bol v suchu a teple, v bezpečí (keď som ho brala v náručí na pavlač, aby skontroloval dvor, chytila ho triaška) a my máme odvtedy aj po starostiach s kliešťami či blchami. A máme plne pod kontrolou jeho jedálniček, už sa nemôže ládovať hocičím u susedov.
12.10.2016 - Kocúr sa zotavuje a nahrieva sa na radiátore, Liši si tiež užíva teplo (vzácna chvíľka, keď sú spolu)
12.10.2016 - Liši
23.10.2016 - Kocúr sa ešte zotavuje a stále sa nahrieva na radiátore
O Liši toľké traktáty písať netreba. Priniesla som ju od susedov koncom augusta 2015 asi ako 3,5-mesačnú a odvtedy bola vnútri - najprv aby si zvykla (mačka by v novom prostredí mala byť zavretá aspoň mesiac), potom z obavy aby ju nejaký kocúr nenakryl ešte mladučkú; na jar 2016 sa zotavovala z kastrácie a potom to už bolo pohodlné - ona je netýkavka a kliešte ani blchy by si nedala vybrať tak odovzdane, ako Kocúr. Preto má Liši stále mäkučké vankúšiky na labkách a jemnučkú srsť.
23.12.2016 - Liši na chalupe, samozrejme v mojej posteli
28.12.2016 - Kocúr vystriedal skoro všetky pece, nahrieval sa skoro až do roztopenia a vyberal mýto za vstup do špajze :-)