piatok 31. augusta 2018

Komíny - Our Chimneys

O našich komínoch som písala už pri oprave strechy. Po skoro päťdesiatich rokoch neboli práve v najlepšej kondícii, a časti pod strechou mali ešte dlhšiu históriu. Hlavice boli z pieskovca, ale bola v nich diera na komínovú vložku. Chceli sme ich zastrešiť tak, aby nepršalo ani do nových nehrdzavejúcich vložiek. V zime M. doviezol nové pieskovcové hlavice a čakali sme, kým bude vhodný čas na ich osadenie. Asi by vyzerali trochu lepšie, keby bol tvar "psaníčka" viac zvýraznený - s vyšším špicom, ale už takto sú kamene fest ťažké.

29.5.2017 pôvodné pieskovcové komínové hlavice boli z dvoch častí a s dierou v strede

11.9.2017 zatiaľ sa murujú komíny pod strechou 

28.1.2018 nové hlavice sú tiež pieskovcové, ale tenšie, a vcelku

21.7.2018 cimburie na komínoch - pätky pod hlavice

9.8.2018 komíny sú hotové, chránené pred dažďom


streda 22. augusta 2018

Júlové jedlá - Food in July

Minulý mesiac sme maľovali kuchyňu, takže sme až toľko nekulinárčili - ale predsa len čosi sme stvorili.
Prienik bublaniny a clafoutis, žĺtka som poriadne vymiešala s cukrom a trochou masla, pridala som kyslú smotanu a bielkový sneh. Na spodok vymazanej formy som dala čierne ríbezle a na ne som vyliala cesto dochutené štipkou muškátového orieška:

Z ríbezlí a josty som upiekla aj rýchly crumble s mrveničkou z múky, masla a cukru. 

Rumpsteak na grile cukinou potretou troškou oleja a dochutenou tymianom aj údenou paprikou, k tomu ajvar:

Dvakrát sme si robili na grile placky z dvoch malých zemiakov a nastrúhanej cukiny. Je to rýchlo hotové a nezadymíme si kuchyňu :-) 



Ku grilovanému si gazda dáva najradšej pivo z nejakého minipivovaru a ja buď cider alebo som si zo zásob vytvorila aktuálny koktejl - tu z medovkového likéru, višňového muštu a trošky kofoly: 

Alebo medovkový likér, kofola, trochu vody a drvený ľad: 

Letná klasika, cukinový koláč s dvoma krémami (pudingovo-maslovo-tvarohový a čokoládovo-smotanový) a k nemu turecká káva z džezvy, ochutená štipkou škorice, klinčekmi a cípom badiánovej hviezdičky. 

Žemle s pokrájanou paradajkou dochutenou malou šalotkou, bylinkami a korením, so sušenou šunkou a cukrovým melónom:

Dobrú chuť - Bon appétit!

streda 15. augusta 2018

Mačky ´17 - Cats 17

Ako som naposledy písala, od konca jari 2016 začal Kocúr badateľne chudnúť, mal matnú srsť, ktorá mu vypadávala vo zväzočkoch... Ukázalo sa, že má zvýšené ukazovatele značiace slabšie obličky. Aj keď som mu začala k mäsu a bezobilným konzervám pridávať obličkovodiétnu paštétu (samotnú baštiť odmietal), stále chudol. Nikdy nebol mohutný, ale cez leto mával tak 4,2 a trochu viac, cez zimu 4,8 - dokonca raz mal i päť kíl. V lete 2016 mal už len 3,7 kila. Po ďalšom krvnom rozbore koncom leta, keď mu opäť hodnoty kreatinínu aj močoviny dosť stúpli, som mu spravila detoxikačnú kúru a potom som mu začala pridávať do krmiva doplnky na odbúravanie fosforu a močoviny (RenAvast). Po jeho poslednej bitke zostal už od začiatku októbra iba vnútri, odvtedy máme plnú kontrolu jeho jedálnička, nemôže vyžierať u susedov. Už začiatkom novembra bol pohľad naň veselší, kožúšok mal lesklý a hladký, konečne sa mu i vrátil apetít.
február 2017:
jeho pozornosť zaujal vtáčik za oknom


Liši si spraví pohodlie aj na špicatom radiatore


spánok na motobunde

Kým bol Kocúr u nás sám, ani nemňaukal. Nútený život na ulici (teda dvoroch a záhradách) bol preňho zjavne šok, takže keď sme sa ho ujali, len mi vždy vrkol na pozdrav. Mňaukať začal až keď som doniesla od susedov mačiatko, to mňaukalo hocikedy, tak si aj Kocúr spomenul na mačaciu reč. Ale i tak je jeho mňaukanie skôr také "a-e".

marec 2017:
vzácna chvíľka, keď vydržia vedľa seba bez šťuchania a fackovania

 a tu druhá, ale ozaj sú to rarity, oni sa buď z dostatočnej vzdialenosti ignorujú, alebo do seba zapárajú


Liši každú cestu žalostne premňauká, ale doma si už koľkokrát zalezie do prepravky a spí v nej... Kocúr cestu ticho pretrpí, ale v živote by si dobrovoľne do prepravky nevliezol (len u veterinára do nej sám skočí  akoby hovoril ´je načase ísť domov!´)

Ďalší odber mal Kocúr v polovici decembra 2016, len močovina mu trošku klesla. Tip-top to už nebude, poškodenie obličiek býva nevratné - a keď sa prejaví, už vyše polovica kapacity je nefunkčná. Pridal sa aj zvýšený cholesterol, zimná váha bola 3,6 kila. S mladou mačkou mali skoro rovnakú váhu...

apríl 2017:
mačky majú svoje obvyklé miesta na driemanie, ale z času na čas si zrazu vyberú nejaké iné miesto, kam sa odložia


Liši zbožňuje všetko šušťavé

Od apríla 2017 dostával ďalší medikament na zníženie fosforu a odbúravanie toxínov, ktoré oslabené obličky nevedia odfiltrovať. Zároveň suspenzia podporuje chuť do jedla - mačky s nedostatočnosťou obličiek často trpia nechutenstvom.
Chladné jarné dni trávil Kocúr na radiatore, na parapete alebo na mojej posteli (ak tam práve nespala Liši). Cica dostáva do krmiva len morskú riasu na kontrolu zubného kameňa a zmes bylín s pivovarskými kvasnicami na peknú srsť.
máj 2017:
Kocúr ešte aj začiatkom mája rád trávil dni na radiatore


Lišin veget

V júni 2017 mal ďalší kontrolný odber krvi. S močovinou sa po prvýkrát po roku od diagnózy dostal pod hornú referenčnú hranicu, ale kreatinín mu stúpal (177 - 305 - 309 - 330). Aj napriek tomu, že dostáva krmivo so zníženým obsahom bielkovín, surové mäso už len výnimočne občasne. A stále chudol, mal 3,4 kg, skoro sa mu dajú rátať kosti. Až na občasné šablenie olízaných chlpov je ale v poriadku, aj sa trochu zahrá, naháňa si chvostík, kožúšok má hladký. Dúfam, že v tomto kontrolovanom stave s nami vydrží ešte dlho.
jún 2017:
cica si vždy stráži chvostík pod sebou, lebo ten sa dobre chytá - ona to vie, pretože práve ona tie cudzie chvostíky chytá

streda 8. augusta 2018

Mačky ´16 - Cats 16

Už celkom dlho som nepísala o mačkách, pritom sú našou každodennou súčasťou, väčšinou radostnou. Mačky sú vraj kráľovnami internetu, neoficiálnym maskotom :-) Niet sa čomu diviť, mačky sú perfektné a kto má šťastie byť s nimi kamarát a užívať si ich spoločnosť, ten má postarané o pekné chvíľky každý deň.  Sú svojské - to vie aj ten, kto neprenikol do ich tajomstiev, koluje o nich mnoho vtipov a typických scénok.
Odkedy Kocúr prišiel k nám, skoro doslova sa votrel v novembri 2013, som prešla mnoho debát a článkov o mačkách, myslím, že ich prejavy a povahy vcelku dobre chápem. Keď sa to tak vezme, odjakživa som bola mačací človek. Síce sme ako deti so sestrou žobronili o mačiatko, šteniatko, a nakoniec som skončila s morčiatkom, v zbierke mojich pohľadníc s prehľadom vládli mačky a mačkovité šelmy. Na jednej návšteve sme spali u hostiteľov v spálni a ráno za mnou prišla ich siamka, údajne rezervovaná až nepriateľská voči cudzím :-) Do denníka som si niekedy v roku 2000 či 2001 zapísala "som rozmýšľala, že ak by som niekedy bývala v dome, mala by som mačiatko" - vtedy som bývala v paneláku, v inom štáte, než dnes a čo nastane som vôbec netušila.  

29.6.2016 - mačky majú vrelý vzťah ku krabiciam a škatuľovitým predmetom, ako je napríklad príručný kufor

22.7.2016
Kocúr miloval pobyt vonku, odkedy sa u nás udomácnil a mal zabezpečný pobyt vnútri za nepriaznivého počasia - tu pomáha vyberať zemiaky

28.7.2016
Lišine povestné rozvaľovanie sa, ona naozaj nie je typ, ktorý by sa rozpakoval

Kocúr mal rok 2016 veľmi pestrý, po operácii polypu v uchu musel mať dlho golier a bol zavretý vyše dvoch mesiacov.  Potom ma trápil tým, ako schudol, vypadávala mu srsť v chuchvalcoch, bola matná a odstávala mu od tela, šablil a viac pil. Také príznaky nikdy neveštia nič dobrého - buď je to porucha štítnej žľazy, poškodené obličky či azda nejaká rakovina... Rozhodla som sa konať a takmer som si u doktora vydupala poriadnu prehliadku aj s krvným rozborom - i keď ma chcel presvedčiť, že je to normálny stav staršieho kocúra. Vo výžive chyba nebola, podávala som mu neobilné konzervy, mäso aj doplnky (pivovarské kvasnice, morské riasy...). No tůdle bežný stav -  dobre, že som sa nedala odbiť. Mal zvýšené hodnoty močoviny a kreatinínu, obe signalizujú problém obličiek (niekedy sa tak tvári aj štítna žľaza, je nutné spraviť ďalšie testy). 
Kocúr dostal diétne konzervy Specific FKW (Feline Kidney Wet). Už aj predtým často trpel nechutenstvom, takže dostať doňho, čo je potreba, bol koľkokrát oriešok. Skončili sa jednoduché časy, keď obe mačky mali to isté a nebolo až tak nutné strážiť, ktorá žerie z ktorej misky. Navyše ešte chodil von, takže ustrážiť, aby u susedov nepožral lacné dochutené prifarbené granule bola ťažká úloha.

28.8.2016 - rozdáva sa tvaroh

30.7.2016 - uhol pohľadu, obe si myslíme ´je to moje kreslo´

8.8.2016 - Liši si užíva a "nerieši"

O dva mesiace od diagnózy podstúpil čistenie ucha aj zubov v narkóze. V uchu s vyoperovaným polypom sa mu v hĺbke nazbieral maz, ktorý nie a nie dostať v bdelom stave von. Keď už mal byť v narkóze, poprosila som o celkovú kontrolu, keďže sa krátko predtým ukázalo, že kokeršpanielka rodičov mala v celom tele metastázy rakoviny. Našťastie dobrodruh bol v pomerne dobrom stave, na to, čo si všetko prežil - roky bez starostlivosti, sužovaný parazitmi, hladom, vyčíňaním počasia, bitkami s kocúrmi... Má vraj pľúca ako fajčiar (u nás sa nikde nefajčí) - zrejme následok dlhoročnej nestarostlivosti a pobytu vonku v mrazoch; ešte dlho po tom, čo mal u nás zázemie a kvalitnú stravu, mal prejavy mačacej nádchy. S vyčistenými zubami mohol baštiť svoju diétu. Bohužiaľ hodnoty močoviny aj kreatinínu od minulého odberu stúpli, kreatinín zo 177 na 305. A tak som opäť študovala, až som objavila Ipakitine, ktorý má zo stravy viazať fosfor. Pre istotu som mu dala detoxikačný cyklus. Odvtedy chodí na kontrolné odbery každého polroka.

4.9.2016 - maród v posteli, mal prasknutý či porezaný vankúšik na labke

28.9.2016 - posledná fotka Kocúra vonku

1.10.2016 - poškriabané brucho, potierame mastným krémom

Od jesene 2016 je iba vnútri - až na dva úteky, keď sa mu podarilo sa prešmyknúť cez dvere. Jeho opakované súboje s cudzími kocúrmi nielen, že zaťažovali náš rozpočet, ale už si to so svojím pohnutým zdravím nemohol dovoliť tak, ako v minulých rokoch. Posledným súbojom bol ten na konci septembra, protivník mu doškriabal brucho, že musel byť oholený kvôli zákroku. Dosť ho to bolelo, a kým sa mu brucho zahojilo, než mu srsť dorástla, vonku sa medzitým ochladilo, takže Kocúr už bol v suchu a teple, v bezpečí (keď som ho brala v náručí na pavlač, aby skontroloval dvor, chytila ho triaška) a my máme odvtedy aj po starostiach s kliešťami či blchami. A máme plne pod kontrolou jeho jedálniček, už sa nemôže ládovať hocičím u susedov.

12.10.2016 - Kocúr sa zotavuje a nahrieva sa na radiátore, Liši si tiež užíva teplo (vzácna chvíľka, keď sú spolu)

12.10.2016 - Liši

23.10.2016 - Kocúr sa ešte zotavuje a stále sa nahrieva na radiátore

O Liši toľké traktáty písať netreba. Priniesla som ju od susedov koncom augusta 2015 asi ako 3,5-mesačnú a odvtedy bola vnútri - najprv aby si zvykla (mačka by v novom prostredí mala byť zavretá aspoň mesiac), potom z obavy aby ju nejaký kocúr nenakryl ešte mladučkú; na jar 2016 sa zotavovala z kastrácie a potom to už bolo pohodlné - ona je netýkavka a kliešte ani blchy by si nedala vybrať tak odovzdane, ako Kocúr. Preto má Liši stále mäkučké vankúšiky na labkách a jemnučkú srsť.

23.12.2016 - Liši na chalupe, samozrejme v mojej posteli

28.12.2016 - Kocúr vystriedal skoro všetky pece, nahrieval sa skoro až do roztopenia a vyberal mýto za vstup do špajze :-)