streda 29. marca 2017

Februárové jedlá - Food in February

O februári som sa viackrát dočítala, že je najneobľúbenejším mesiacom roka a asi preto je i najkratším. V meste je zima na obtiaž, čľapkanicu nemá rád nikto. Ale polia i záhrady sneh ocenia, aj mráz je potrebný a stále máme možnosť spraviť si pekné chvíle so šálkou niečoho dobrého na zahriatie a vychutnať si poctivé s láskou uvarené jedlo. A hneď je ten mesiac krajší, no nie?
Takže malý prehľad našich hutnejších sýtych jedál na zahriatie:
Haruľa s kyslou kapustou a mäsovou slaninou - v zapekacej nádobe neminieme toľko oleja ani múky, ako pri jednotlivých plackách.

Pilaf z ryže, šošovice beluga, nadrobno nakrájanej cibule s cesnakom a voňavých korenín zohriatych na masle - koriander, kurkuma, rímska rasca, štipka škorice, kardamómu, dá sa použiť i hotová zmes tandoori masala:

Avokádová nátierka z roztlačeného avokáda s troškou medovej horčice, nadrobno nakrájanou šalotkou, mascarpone a troškou smotanového chrenu.

Filet zo zubáča pošírovaný v zeleninovom náleve - zeleninu je škoda vyhodiť, tak som z nej spravila omáčku pridaním paradajkového suga, cibule, cesnaku a byliniek. Pučené zemiaky s maslom k tomu, lahoda:

Strapačky s kapustou sú klasikou, ktorú pozná každý. Z vlastnej kyslej kapusty sa vydarili perfektne.

Čierno-biele menu. Ja som mala čierne rizoto (od sépiového atramentu) s čerstvými krevetami a kalmármi opraženými na zeleninovom základe a M. mal bryndzové halušky: 

Na Valentína som spravila flank steak - z pupka plemena Charolais, podaril sa mi perfektne, k nemu hubová omáčka zjemnená maslom a dochutená bylinkami.

Valentínsky dezert bola čokoládová pena ochutená štipkou škorice, dvoma cípmi badiánovej hviezdičky a troškou podrvených klinčekov. 

Omeleta so sušenou schwarzwaldskou šunkou a šalviou: 

Domäkka podusené kocky glejovky s korením, omáčka je z výpeku s domácim slivkovým lekvárom a škoricou, priliala som pár kvapiek šípkovej tinktúry a príloha sú zemiakové šišky - z poslednej mi M. vytvaroval srdce :-)

Dobrú chuť - Bon appétit!

sobota 25. marca 2017

+/- VIII

Pokračujem v minuloročnom seriáli o domoch, ktoré ma zaujali v dobrom, či ako odstrašujúci príklad.
2008
Penzión Šafran v Stratenej, zastavili sme sa tam cestou na svadbu v Slovenskom raji. Celkom pekná budova, len tie horné okná a masívne oblúkové striešky nad vstupom...
+
Kdesi na Liptove či Horehroní, chalúpka so zachovanou štukovou rímsou stratila dve štítové okná aj v podkroví. Oproti susedným domom vyzerá ako jednooká, ostatné domy sú pekné, len ten okachličkovaný sokel privádza vlhkosť z terénu ešte vyššie, než by bola bez nepriedušných obkladačiek.
+/- dostáva chúďa jednooká chalúpka



Pekný vidiecky kaštielik, v roku 2008  mal zachované špaletové okná aj profilovanú fasádu. Ktovie, či sa na ňom odvtedy nepodpísali nejaké zatepľovacie dotácie. 
+


Pražská vilová štvrť Košíře, pred deviatimi rokmi mala táto vila ešte zachované špaletové okná, až na jedno plastové - dôkaz, ako plocho vyzerá oproti poctivým oknám a ako veľmi hrubé rámy zmenšujú plochu skla.
+/- tomu necitlivému zásahu (špaletové okná sa dodnes vyrábajú, nie je to veľká veda vymeniť pokrútené netesniace okno za tesniace rovnakého vzhľadu)   



Vápenná farba nie je krikľavo jednoliata, preto aj tmavší odtieň vyzerá príjemne.  
+
 
Chcelo by to doladiť zásahy na fasáde a zdá sa, že tehlový sokel domu prospieva lepšie, než vyššie uvedené tvrdé obkladačky
+



Nádherná vila na Kokořínsku s peknými remeselnými detailami. Bohužiaľ sa na nej podpísala neúdržba a zrejme i pohnuté vlastnícke vzťahy po odsune nemeckého obyvateľstva.
Pôvodným majstrom remeselníkom +



Dom v Novom Bore bude podobný prípad, takto to dopadá, keď rodinný majetok znárodnia a nasťahujú doň prišelcov bez akéhokoľvek vzťahu k miestu. O dom sa nikto poriadne nestará, omietka opadáva, opadaný bridlicový obklad je zaplátaný drevotrieskou! Okná sa nikdy takto neotvárali celým krídlom, ale to už je na tomto úbohom dome asi nepodstatný detail. Komínové hlavy by sa mali inštalovať kolmo ku hrebeňu strechy.
+ pôvodným majiteľom a remeselníkom, obrovské --- politizovaniu, prerozdeľovaniu a neúdržbe nadobudnutého majetku


Nádherný statok na Českolipsku, ďalší prípad kvalitnej nemeckej stavby, ktorá nedostáva od majiteľov údržbu už dlhé desaťročia.
+/- za rovnaké dôvody ako dom z Nového Boru



Drevenica z konca 18. storočia na Kokořínsku, opäť tá istá história, ale vďaka výhodnej polohe v obľúbenej rekreačnej oblasti má chalupa dobrú starostlivosť, je i pamiatkovo chránená - inak by aj ona podľahla výhodnej cene plastových okien... Celok perfektne dolaďuje plot s tehlovými stĺpikmi.
+++    



Určite vám už napadlo "Nech sa pozrie na svoj dom, keď je taká múdra..." - náš dom vyzerá hrozne, veľa utrpel modernizáciou v 70. a 80. rokoch, ale má stále potenciál stať sa veľmi pekným tradičným domom a my na tom pomaly pracujeme - trojdielne ohyzdné okno sme vymenili za špaletové podľa pôvodných a snáď nebude dlho trvať, kým vymeníme aj ostatné za "staršie", vchodové dvere by mali byť štýlové a jedného dňa by si mala fasáda oddýchnuť od nepriedušného brizolitu a získať nový vápenný kabát...
+ za dochované klasicistické okná/- za socialistické modernizácie 

od leta 2015

utorok 21. marca 2017

Ružovo-trvalkový záhon počas roka - Rose and Perennial Bed through the Year

Tento záhon s ružami, cibuľovinami a trvalkami je celkom mladý, vytvorila som ho na jeseň 2015. Prehľad ako vyzeral v priebehu celého vlaňajšieho roka je zároveň dokumentáciou jeho detstva :-)
Ruže majú len prvý rok, zatiaľ boli malé, ale postupne by z nich mali byť výraznejšie kríky. Väčšina z nich kvitne len koncom jari/začiatkom leta, lebo sú to ruže historické, šľachtené v 19. storočí.
Záhon je takmer celý deň na slnku, vyberala som preto trvalky skôr suchomilné. 
27.1.
po zime ešte nebolo veľa na strihanie, keďže som trvalky sadila až koncom novembra
 
18.3.
v druhej polovici marca sa objavili krokusy a dve snežienky

31.3.
 už sa objavili botanické tulipánky a začínajú kvitnúť hyacinty

6.4.
všetko už začína bujnieť, dokvitá posledný krokus, hyacinty dominujú a prezimované violky sa rozbiehajú
 
16.4.
k hyacintom sa pridali modrice a tulipány už majú púčiky
 
20.4.
dosadila som ľalie a gladioly, tulipány už kvitnú
 
1.5.
tulipány strhávajú pozornosť, violky sa rozrástli
 
8.5.
modrice už dokvitli, na voľné miesto som zasadila ružové lewísie a klinčeky
 
13.5.
kvitnú neskoré tulipány, violky sa stále zväčšujú
 
5.6. 
kvitnú holandské kosatce, nižšie cesnaky, šalvia a ruže
 
9.6.
ruže sú obklopené veľkými trsmi violiek, lewísie som vybrala do kvetináča a zasadila miesto nich floxy, vedľa záhona dominujú pivonky
 
21.6.
stále kvitnú drobné cesnaky, šalvie, dokvitajú ruže, z aprílovej výsadby kvitnú ľalie

6.7.
trvalky ovládli záhon, violky sadené v novembri sa stále činia 

11.8.
výšku dodávajú gladioly z aprílovej výsadby, začínajú trvalky babieho leta - echinacey, floxy a rozchodníky 

22.8.
máčka spestruje záhon svojou modrastou farbou a bodliakovitými kvetmi, rozchodníky budú zdobiť ešte veľmi dlho
 
3.9.
koniec prázdnin znášajú trvalky veľmi dobre, záhon je stále bohatý
 
25.9.
na konci záhona dominuje astra, jedna ružička kvitne už tretíkrát, okrem astry a máčky sa záhon sfarbuje teplými červenkastými tónmi, ktorým pomáha nízke jesenné slnko

7.11.
dokvitá dračík a fialy šedivé, kvety šalvie i echinacey sú dekoratívne aj odkvitnuté, rozchodník je vo výbornej forme 

14.11.
prvé mrazy a inoväť len zvýraznia štruktúru kvetov, rozchodník zdobil od polovice augusta
 
30.11.
aj neskoro na jeseň je trvalkový záhon dekoratívny 

5.12.
odkvitnuté echinacey aj astry sú pod snehovým popraškom veľmi zaujímavé, navyše sa na nich môžu popásť vtáčiky
 
16.12.
polovica decembra v teplých tónoch a nízkom svetle zimného slniečka
 
Údržba takého záhona spočíva v jarnom vypletí, ostrihaní zoschnutých častí a potom už len odstraňovaní odkvitnutých hlávok. Voľné miesta sa ľahko vyplnia violkami, tie sa i samy vysemenia. Zapojená výsadba už toľko nezarastá burinou, ako holá pôda skoro na jar. Kto by chcel menšiu "divočinu" môže si vysadiť väčšie skupiny rovnakých druhov - ja som chcela kvety celú sezónu.