Ani sa mi nechce veriť, že to už budú pomaly dva mesiace, čo sme boli cez víkend na Šumave, v Kašperských Horách. Som dieťa prelomu leta a jesene a čím som staršia, tým viac sa mi jeseň páči. Aj výlet pred dvoma rokmi do Mariánskych Lázní bol veľmi pekný, jesenným teplým farbám lístia, mäkkému svetlu a sviežej zeleni sa máločo vyrovná.
Mestečko má pekné historické jadro, je to pamiatková zóna. Námestiu dominuje gotický kostol sv. Markéty s neskoršími úpravami a renesančná radnica s barokovou zdobnou fasádou. V radnici je infocentrum, kde stojí kachľová pec z polovice 19. storočia. Pochádza zo zámku Buchenau, v roku 1942 zámok kúpili noví majitelia a modernizovali ho. Pec odkúpil starosta Kašperských Hôr čím zachránil nádherné historické remeselné dielo s podobizňou cisára Maximiliána II.
Poprchávalo, tak sme sa vydali do Stachov pozrieť si Pošumavské hasičské múzeum. Majú tam veľmi peknú zbierku hasičských vozidiel, na prízemí sú autá z 20. storočia a na poschodí aj ručné či parné striekačky, veľmi zaujímavé starožitné kúsky. Pomaly prestávalo mrholiť, prešli sme sa poobzerať chalupy na severovýchodnom konci. Obyvatelia Stachov boli poddaní kráľovi, živili sa výrobou skla a obchodovaním. Niektoré chalupy sú malebné, nezohyzdené modernizáciami. A jarabina pri ceste poteší viac, než javor.
Dážď prešiel, tak sme sa vydali na hrad Kašperk, najvyššie položený kráľovský hrad v republike (886 m n.m.), založený Karlom IV. na obranu hraníc s Bavorskom, baní a Zlatej cesty. Cestou do lesa sme minuli veľmi peknú novostavbu, pokochala som sa, aj v lese s machovým kobercom, hubami, čučoriedkovými kríčkami a jemnou hmlou... až sme došli pod hrad, vyzerá na brale majestátne, aj keď je to zrúcanina. Zaujímavosťou je tehlová strecha.
Po prehliadke sme sa trochu zohriali v hoteli, dali sme si ako neskorší obed bramboračku a šalát, ešte sme využili počasie, denné svetlo a hybaj obzrieť Jezerní slať - prírodné rašelinisko. Tam by mal ísť každý, kto trvá na rododendronoch, azalkách, vresoch a iných kyslomilných rastlinách v bežných záhradách s neutrálnou pôdou. Tvorba rašeliny trvá tisíce rokov... Priemerná teplota na tomto mieste sú iba dva stupne, najchladnejšie bolo v roku 1987, až skoro -42 °C. Les vyzerá zvláštne, stromy sú obrastené svetlými lišajníkmi. Pokračovali sme na Horskú Kvildu (infocentrum zatvorené, hoci turistov sa v okolí pohybovalo dosť) a ďalej až do Kvildy, najvyššie položenej obce a zároveň najchladnejšieho miesta v republike. Novogotický kostol sv. Štefana z konca 19. storočia má časť fasády obloženú drevenými šindľami. Tesne pred záverečnou sme si pozreli múzeum. Cestou späť do hotela sme sa kochali šumavskými kopcami, dolinami, pohľadom na hrad Kašperk a daniele v zvernici.
Do Kašperských Hôr sme sa vrátili z inej strany, natrafili sme na novorománsky kostol Panny Márie Snežnej z 2. polovice 19. storočia, býval centrom mariánskych pútí. Bočné vyrezávané dvere asi už dávno nik nepoužil... Podvečer sme si ešte pozreli odľahlý cintorín s gotickým kostolíkom sv. Mikuláša zo začiatku 14. storočia a barokovou kaplnkou sv. Anny, obe stavby obklopujú vyše storočné náhrobky s liatinovými krížmi. Aj odtiaľ je pekný výhľad na strážny hrad. Nasledovala už len skvelá večera a po nej prechádzka okolo námestia.
Pred odjazdom sme si pozreli múzeum hračiek a v tom istom dvore aj múzeum starých motoriek. Pán vlastní aj Čechiu-Böhmerland, najdlhšiu sériovo vyrábanú motorku z r. 1927, celkom sa vyrobilo asi tritisíc kusov. Posledný pohľad na malebné námestie a hajde domov. S obedom v hospůdke U Štěpána. Šumava je nádherná, malebná, človek si život v takom prostredí musí tvrdo odmakať :-) Okrem prírodných krás a kultúrno-historických pamiatok ponúka aj gastronomické perly - my sme si užili v Hoteli Kašperk, U Štěpána ledva 10 km od Sušice a žiaľ kaviareň s povestnými lekvármi Blanky Milfaitovej sme nestihli, otvárala až neskôr, musíme sa ešte vrátiť (okrem maškrtenia si pozrieť ďalšie slatiny a zvernice v okolí).