pondelok 24. októbra 2016

Septembrové jedlá - Food in September

Minulý mesiac sme začali sladko, po dlhšom čase sme mali hojnú úrodu hrušiek. Došlo i na flambovanie - prehriala som ich na masle s cukrom a priliala calvados. Pozor na ofinu :-)

Aj sliviek sme mali habadej, časť išla do kysnutého koláča. Božská mana. 

Z kačacích krkov je vynikajúci vývar a mäsa je dosť i na tarhoňové rizoto s koreňovou zeleninou: 

Z hrušiek sme si robili čerstvú šťavu a časť som spracovala do čatní. Podusené hrušky s voňavým korením - koriander, drvené klinčeky, škorica, kardamóm, kúsok badiánovej hviezdičky, a samozrejme cibuľa s cesnakom. Dala som aj malú tekvicu hokkaido. Dobré je to ako príloha ku grilovanému mäsu.



Bravčové plece s krkovicou som dusila s trochou masti a vody úplne domäkka na rillettes - mäsovú nátierku. Nula koží, nula kostí, nula chrupaviek.  Trošku soli, korenia a rasce.



Paradajky som väčšinou nechala vydusiť na salsu, tak som ich použila aj do omáčky bolognese k penne. Okrem paradajok som dala stonkový zeler, mrkvu, petržlen, cibuľu, cesnak a bylinky. Samozrejme aj mleté hovädzie mäso.

Dobrú chuť - Bon appétit!

nedeľa 16. októbra 2016

+/- VI

Pozrime sa na pár domov, ktoré viděli jsme cestou
Hotel neďaleko Paríža v Lésigny mi odfotil M. - stará kamenná budova dostala hladké sklenené výplne, pohľad nerušia žiadne priečky. Celkom vhodné riešenie, ak človek nechce ísť proti prúdu času - napodobovať niečo, čo ani nikdy neexistovalo. Trojdielne kovové okno s presklenou strieškou na budove vľavo si mohli odpustiť ;-)
+


Ešte jeden pohľad, ako to vyzerá v malom francúzskom mestečku. Tabuľkové okná a vonkajšie okenice proti letnej horúčave, to je priam esencia francúzskeho domu.
+


Zámocký hotel Zdíkov zachováva podobu po prestavbe 1865-68. Je citlivo opravený, niet čo vytknúť.



Vráťme sa ku gemerským chalupám. Tento dom má celkom pekný drevený štít, typickú drevenú verandičku zo začiatku 20. storočia a v trakte do dvora zachované vysoké okná členené do T. Plot by sa viac hodil drevený, ale takéto drôtené sa v tejto oblasti vyskytujú dosť často.
+


Ďalší typický dom, z nepálených tehál ešte s pôvodnou omietkou. Murovaný tradičný gánok tu nahrádza drevená pavlačová verandička. 

Dom fotený za jazdy kdesi v okrese Rimavská Sobota.  V roku 2007 bol pekne zachovaný, pôvodná omietka aj s pilastrami nesúcimi širokú členenú rímsu (že vyzerá lepšie, než hrmotné drevené podbitie dnešných čias? O remeselnej náročnosti ani nehovorím...), mal aj pôvodné špaletové okná. ktovie, ako vyzerá dnes, či vôbec ešte stojí... Škoda chabej údržby omietky.


Tu v Ozdíne nemáme jeden dom, ale ukážku, ako pôsobí celok. Všetky pôvodné strechy majú harmonický sklon, výšku aj krytinu. Opravená strecha sa vymyká výraznou farbou, našťastie pohľad z tejto strany nenarúšajú žiadne vikiere.  
+


Drevená chata na Pohroní - tradičné okná, podmurovka z pravého kameňa. Strecha by bola lepšia zo šablón typu Cembrit, ktoré sa najviac ponášajú na eternit, hojne používanú krytinu v týchto oblastiach. Veľmi veľké plus za krásne okolie.
+


Železničná architektúra z čias monarchie a z prvej republiky je veľmi pekná. Zaujímavé je, ako sa na veľkom území podarilo zachovať takmer jednotný vzhľad budov. Tu v Pohronskej Polhore už niekto zasiahol do dvernej výplne, luxfery a dvere pobité latkami nie sú žiadne terno.
+/-


Opäť budova pri trati, staviteľ predsa použil isté zdobenie - drážky na fasáde, ozdobné klenáky nad oknami a malé okenice. Okolie je aj tu krásne, čistá nevyumelkovaná príroda. 
+


Čkyně na Šumave - hostinec a kultúrny dom je síce opravený, ale... Na krikľavej fasáde je zachovaný štukový nápis Vystavěno L.P.1913, ale štíty sú prázdne, okienka hlboko utopené, bez šambrán. Spodné okná pôsobia zvláštne. Síce podľa dobových fotografií okná neboli úzke, ale členenie fasády taký dojem vyvolávalo. Súčasný vstup je poplatný 70./80. rokom - kovové presklené dvere s mrežami, zábradlie z rúr a plechová strecha.
+ za údržbu, - za necitlivý prístup k oprave, utilitárne zjednodušenie


Čkyně - statok orientovaný bokom do ulice má po oprave vyklápacie okná s nalepenými mriežkami, štítom orientovaný dom vedľa neho utrpel v 80. rokoch módou trojdielnych okien - dokonca aj v podkroví, okno je príliš veľké. 
-

utorok 11. októbra 2016

Leto na pavlači - Summer on the courtyard balcony 2009 - 2016

Pavlač sa priam ponúka, aby na nej boli hrantíky s kvetináčmi. Najprv som rozmýšľala zavesiť dačo na zábradlie, ale rozhodla som sa nechať hrantíky na podlahe. Kvetináče s muškátmi som mala i na parapete okna, rady však pri vetre padali, takže majú hlavné miesto na podlahe pri stene domu.

2009
Prvý rok sme mali na pavlači skladisko vecí po bývalých majiteľoch, taká medzistanica smerom ku kontajneru. Aby to nejako k svetu vyzeralo, kúpila som si hrantíky, plato bielych poloprevisnutých muškátov a plato ružových.
17.6. a 12.7.

2010
Väčšina vecí na vyhodenie už zmizla, ale skladovali sme tam drobné zbytky vynesené z povaly. 

2011
Pridala som muškáty v kvetináčoch a hrantíky s petúniami. Začala som modrofialovými so žltými kallibrachoami, doplnila som ich ružovými v kvetináči.
polovica júla




2012
Fialovo-žltej kombinácii som zostala verná i ďalší rok, len miesto petúnií som mala surfínie. Plastové hrantíky po muškátoch som začala vymieňať za prútené.
jún



2013
Ten rok mi pribudli muškáty od M. mamy, červené poloprevisnuté som dala do hrantíka, ostatné boli v kvetináčoch. K červeným muškátom som si zvolila hrantíky s červenými petúniami a bielou bakopou. Jar bola daždivá, tak som pre istotu dala niekoľko paradajok do hrantíkov aj na pavlač, keby z tých v záhonoch nič nebolo.
jún



17.7.


2014 
Vrátila som sa k fialovo-žltej v podaní petúnií. Dva hrantíky som ale predsa dala vo vlaňajšej červeno-bielej. Po zostrihnutí v auguste petúnie za pár dní rozkvitli znova a kvitli až do mrazov. Oba hrantíky boli vysadené rovnako a každý sa postupne rozrástol trošku inak.
14.6.


26.6.

11.7.


2015 
Žltú som vymenila za žltkasto-oranžovú a pridala som bakopu.
začiatok júna


27.7. kvôli suchému a horúcemu počasiu som musela petúnie zostrihnúť už v júli, inokedy to stačilo až v auguste

2016
Tento rok som sadila nové sadeničky bielych a ružových poloprevisnutých muškátov. Hrantíky s petúniami boli tri, každý s inou farbou. Jeden bol vysadený sýtožltými s tmavofialovými pásikmi a zamatovými fialovočiernymi, k nim fialová plnokvetá bakopa; druhý bol so svetložltými s fialovými pásikmi, fialovočiernou petúniou a ružovou bakopou a tretí bol z pásikavých fialových i ružových petúnií. V malom hrantíku mi zvýšila žltá s fialovými pásikmi a fialová bakopa. Ešte stále mi kvitnú, už sú po zostrihnutí. 
začiatok júna


21.7. 
 
Neprehnojujem ich, sadím ich do vždy do nového substrátu, pridám kompost a potom polejem s hnojivom asi raz za dva týždne. Muškáty nechám aj dva roky v tej istej zemine, pri výsadbe im podsypem mykorhizu Symbivit. Zimujú medzi oknami alebo dole v chlade na parapetoch, je tam tak do sedem stupňov.
Veľmi sa mi páčia rozkvitnuté okná, ale väčšina našich sa otvára smerom von, hrantíky by museli byť nízko a cez hrubú stenu by som na ne ani nedočiahla. Snáď sa dožijem, že budú spodné okná opravené a tam na hrantíky plné kvetov dočiahnem zo zeme.

pondelok 3. októbra 2016

Leto na priedomí - Summer at the door 2009 - 2016

Už dva dni máme sychravé jesenné počasie, vráťme sa k letu aspoň prehľadom, čím sme si spestrili priedomie odkedy bývame v dome.
2009
prvý rok sme mali čo robiť so záhonmi v zarastenej záhrade, preto na priedomí boli pokusy s cibuľami a hľuzami, napríklad krinum či kaly

2010
druhý rok sme mali z predchádzajúceho roka krinum i kaly, pridala som frézie, predpestované aksamietnice  a kúpené ľalie potom išli do záhona




2011 
zamerala som sa už na klasické letničky - petúnie a kallibrachoy (million bells) 
polovica júna
 5.9.

2012
8.6.

25.9. 

2013
pri dverách bola moja obľúbená kombinácia fialovej so žltou, ale keďže sme mali na priedomí naskladané tehly, na ne som vyskúšala červené petúnie s bielou bakopou 
17.6.

30.6.

2014 
zlákala ma zamatová čiernofialová petúnia a ešte žltkastá, ktorá postupne nabrala dymový ružovo-fialkastý nádych 

z tehál sme predchádzajúcu jeseň postavili Kocúrovi domček, naň som dala žlté surfínie - so stúpajúcou teplotou nabrali oranžovú farbu a opäť biela bakopa (Sutera)  

nezabudli sme ani na hľuznaté trvalky, do kvetináčov som nasadila kysličku (Oxalis deppei) a hlbšie pod ňou boli acidantery (Acidanthera/Gladiolus callianthus/murielae), tie kvitnú až koncom leta
11.7.

30.8. 

2015 
pri dverách sme mali petúnie - ružové pásikavé so žltými, dopĺňali ich prezimované kysličky, mäta, alojzia


na tehlách bol hrantík s plnokvetými bordovo-fialovými petúniami so svetlomodrou bakopou a opäť som neodolala zamatovej petúnii, k nej som pridala plnokvetú bakopu 


keď petúnie začnú hnednúť a vyťahovať sa, zostrihnem ich, za pár dní zasa narašia a kvitnú až do mrazov
18.9. 

2016 
tento rok sme mali pri dverách plnokveté bordovo-fialové petúnie so žlto-fialovou, dopĺňala ich ružová bakopa

mali sme aj červenú margarétku a zlákali ma i levízie (Lewisia cotyledon), skúmala som, čo majú rady a tak skončili v kvetináčoch so štrkom, polievala som ich zriedkavo 

ako vlani, aj tento rok bol dosť suchý, petúniám sa nie veľmi darilo a preto som ich v auguste vymenila za miniruže, na chryzantémy bolo ešte skoro