Pozrime sa na pár domov, ktoré viděli jsme cestou.
Hotel neďaleko Paríža v Lésigny mi odfotil M. - stará kamenná budova dostala hladké sklenené výplne, pohľad nerušia žiadne priečky. Celkom vhodné riešenie, ak človek nechce ísť proti prúdu času - napodobovať niečo, čo ani nikdy neexistovalo. Trojdielne kovové okno s presklenou strieškou na budove vľavo si mohli odpustiť ;-)
+
Ešte jeden pohľad, ako to vyzerá v malom francúzskom mestečku. Tabuľkové okná a vonkajšie okenice proti letnej horúčave, to je priam esencia francúzskeho domu.
+
Zámocký hotel Zdíkov zachováva podobu po prestavbe 1865-68. Je citlivo opravený, niet čo vytknúť.
+
Vráťme sa ku gemerským chalupám. Tento dom má celkom pekný drevený štít, typickú drevenú verandičku zo začiatku 20. storočia a v trakte do dvora zachované vysoké okná členené do T. Plot by sa viac hodil drevený, ale takéto drôtené sa v tejto oblasti vyskytujú dosť často.
+
Ďalší typický dom, z nepálených tehál ešte s pôvodnou omietkou. Murovaný tradičný gánok tu nahrádza drevená pavlačová verandička.
+
Dom fotený za jazdy kdesi v okrese Rimavská Sobota. V roku 2007 bol pekne zachovaný, pôvodná omietka aj s pilastrami nesúcimi širokú členenú rímsu (že vyzerá lepšie, než hrmotné drevené podbitie dnešných čias? O remeselnej náročnosti ani nehovorím...), mal aj pôvodné špaletové okná. ktovie, ako vyzerá dnes, či vôbec ešte stojí... Škoda chabej údržby omietky.
+
Tu v Ozdíne nemáme jeden dom, ale ukážku, ako pôsobí celok. Všetky pôvodné strechy majú harmonický sklon, výšku aj krytinu. Opravená strecha sa vymyká výraznou farbou, našťastie pohľad z tejto strany nenarúšajú žiadne vikiere.
+
Drevená chata na Pohroní - tradičné okná, podmurovka z pravého kameňa. Strecha by bola lepšia zo šablón typu Cembrit, ktoré sa najviac ponášajú na eternit, hojne používanú krytinu v týchto oblastiach. Veľmi veľké plus za krásne okolie.
+
Železničná architektúra z čias monarchie a z prvej republiky je veľmi pekná. Zaujímavé je, ako sa na veľkom území podarilo zachovať takmer jednotný vzhľad budov. Tu v Pohronskej Polhore už niekto zasiahol do dvernej výplne, luxfery a dvere pobité latkami nie sú žiadne terno.
+/-
Opäť budova pri trati, staviteľ predsa použil isté zdobenie - drážky na fasáde, ozdobné klenáky nad oknami a malé okenice. Okolie je aj tu krásne, čistá nevyumelkovaná príroda.
+
Čkyně na Šumave - hostinec a kultúrny dom je síce opravený, ale... Na krikľavej fasáde je zachovaný štukový nápis Vystavěno L.P.1913, ale štíty sú prázdne, okienka hlboko utopené, bez šambrán. Spodné okná pôsobia zvláštne. Síce podľa dobových fotografií okná neboli úzke, ale členenie fasády taký dojem vyvolávalo. Súčasný vstup je poplatný 70./80. rokom - kovové presklené dvere s mrežami, zábradlie z rúr a plechová strecha.
+ za údržbu, - za necitlivý prístup k oprave, utilitárne zjednodušenie
Čkyně - statok orientovaný bokom do ulice má po oprave vyklápacie okná s nalepenými mriežkami, štítom orientovaný dom vedľa neho utrpel v 80. rokoch módou trojdielnych okien - dokonca aj v podkroví, okno je príliš veľké.
-