nedeľa 28. februára 2016

Príchod jari - Spring is coming...

Minulú stredu snežilo, perina sa udržala aj nasledujúci deň a potom bola už len v tienistých kútoch. Pred snežením aj po ňom som už začala plieť záhony, burina vystrkuje rožky. Biokontajner vyvezú až začiatkom apríla, úradníci a smetiari si idú podľa svojho plánu od stola, že už tretí rok trháme burinu od konca januára, to ich netankuje.
Pred siedmimi rokmi sme prvýkrát vstúpili do záhrady. Bola zarastená suchou nekosenou trávou, niektoré byle vyššie odo mňa... Teraz to vyzerá inak, ale nerobím si ilúzie, že po pár rokoch bez starostlivosti by to vyzeralo inak.
28.2.2009
22.2.2016
Prvé roky sme vyrobili zeleninové hriadky a začali s vyslobodzovaním starých kosatcov z trávoburiny. Pridávali sme kvety a cibule, takže teraz sa je čím kochať už od konca januára, kedy začnú pučať prvé snežienky, postupne sa pridávajú ďalšie, kvitnú čemerice, violky a najnovšie i jarné cyklámeny. Stále je toho však málo :-) 
Vlani som delila snežienky, teraz máme maličké skupinky, dúfam, že sa im vyhnú nenásytné hlodavce a o rok budú pekné trsy. Posledné noci boli mrazivé, snežienky sa chúlili k zemi. Predpoveď sľubuje oteplenie, ale dážď, takže asi v najbližších dňoch výrazné rozkvitanie ďalších drobných kvietkov neočakávam.
 nesmelo sa objavujú zasadené na jeseň:
Zatiaľ kvitne veľká skupina pestrých krokusov pod lieskou, skupinky v tráve pod jabloňou a jedny žlté medzi kosatcami. Fialové majú ešte zavreté púčiky.
Šípková ruža na dvore sa za pár rokov slušne pobláznila a už tlačila do plota. Silné vetrisko galibu dokončilo, plot je hore vyhnutý od stĺpika. Nemala som na výber a musela som sa s ťažkými pákovými nožnicami pustiť do radikálneho strihania. Najprv som obstrihala prúty od plota - vyťahovať ich z ostnatého spletenca bola chuťovka, dnes som dielo dokončila zakrátením asi o tretinu. Aj tak bude M. pokračovať v reze a koreň ak vyberieme, posunieme ďalej od múrika. Narastená ruža nás trochu tienila od susedov a na jeseň zásobovala hromadou šípok, škoda by ju bolo celkom zlikvidovať.
17.2.2016
22.2.2016
28.2.2016

štvrtok 18. februára 2016

Maštaľ - Stable

Prišiel rad na ďalšie úpravy a poriadky. Prvá maštaľ pod pavlačou, kde bývala kedysi domáca vodáreň, bola na pretrase v apríli 2009, keď sme tam menili kameninovú odpadovú rúru za plastovú, potom na prelome septembra a októbra 2011 sa odpad vedúci do septiku napojil do kanalizácie a v marci 2014 tam klenbári zhodili podhľad zo 70. rokov keď dávali tiahla. Na zemi boli zbytky uhlia, drevá, hlina, kamene, rôzny brajgel a sololit z podhľadu so sklenou vatou.
IV 2009
 nový odpad:
III 2014
zhodený podhľad kvôli tiahlam
Začiatok mesiaca bol i začiatok úpravy tejto špinavej diery :-) Chlapi dva dni vyhadzovali brajgel, než zostala voľná podlaha z udupanej zeme. Vzadu bola diera vyplnená zemou zmiešanou so škridľami a úlomkami porcelánu, skla i všeličoho možného. Vytiahli odtiaľ v celku jeden štvrťlitrák, panáky, porcelánové podpivníky, vázičku, tácku, flakóny a nočník... Vyčistenú dieru sme zaplnili kameňmi. Vypadané miesta v múroch zaplnili kameňmi a hlavne vybúrali drážku na komínovú vložku. Komín bol pôvodne len na poschodí, plánujeme sem dať kotol a preto sa musel komín predĺžiť až dole.  
I 2016
pred:
II 2016
celkom veľká diera vznikla po vybratí smetiska
Kým sa čakalo na dodanie nerezovej vložky, chlapi navozili drvený štrk, potom hrubý piesok a zo starých tehál vyskladali podlahu. Predtým sa dvere nedali dobre otvoriť, zachytávali sa o tehlový schod. Nová podlaha vyšla tak, že dvere museli dole trochu skrátiť, zato teraz idú otvoriť ľahúčko jedným prstom.
Nerezovú vložku museli dávať zdola, lebo na streche nie je pri tomto komíne žiadne výlezové okienko a rebrík na krytinu by bol vzhľadom na jej vek a stav rizikom. Zostalo len zapraviť otvor kameňmi a nateraz je hotovo. Aby bolo celkom hotovo, treba ešte priviesť elektrinu, dotiahnuť plyn a napojiť rozvody na súčasné v dome. Zatiaľ je z toho taká opustená vínna pivnica :-) Paradoxne máme najlepší komín ten, čo sa nepoužíva...

sobota 13. februára 2016

Januárové jedlá - Food in January

Rok i mesiac sme samozrejme začali šošovicou, tradíciu sme dodržali. Nasledujúce dni sa u nás objavilo i toto:
Podusená hliva s čerstvo mletým korením, troškou cesnaku a lyžicou chlebového kváska na zahustenie, k tejto omáčke som zvolila kolienka.
 Biela fazuľa z našej úrody, pohanka, jačmenné krúpy, sušené paradajky (tiež naše), cesnak a pór: 
 Čierne rizoto - podusila som nadrobno nakrájanú mrkvu, šalotku, nadrobno nakrájané čierne olivy a cesnak, zaliala troškou bieleho vína, nechala odvariť a pridala krájané paradajky. Nakoniec čerstvo mleté korenie, soľ, ryža arborio, všetko sa dusilo za častého miešania, vytlačila som k tomu dva malé sáčky (po štyri gramy) so sépiovým atramentom. Pred koncom som pridala nakrájané sépiové kúsky, aby zmäkli ale nestvrdli.  
 Bleskovka z opečených kúskov panenky s mletým čiernym korením a provensálskymi bylinkami, troškou nakrájaného cesnaku, varené zemiaky premiešané s maslom, ajvar, hotová za štvrťhodinu, aj s prípravou do polhodiny...
 Tiež rýchle jedlo je opečený filet zo sumčeka Claresse ochutený bylinkami, drveným korením s rímskou rascou, pučené zemiaky s olivovým olejom a krátko opečený pór:
 Po kapustových fliačkoch mi zostala skaramelizovaná kapusta. Vymyslela som si variáciu na koložvársku, opražila som kúsok maďarskej klobásy, pridala konzervu krájaných paradajok, karamelizovanú kapustu a nakoniec ryžu, podľa potreby som dolievala po troške vody, než bola ryža uvarená. 
 Posledný januárový deň som spravila malé tortičky - zapekacie misky som vymastila maslom, vystlala plátkami zemiakov, ochutila korením a sušenými bylinkami, nechala som to prikryté piecť vo vyhriatej rúre, po asi štvrťhodine som pridala špenátové listy, kúsky zaúdeného lososa a zaliala som rozhabarkovaným vajíčkom, nechala už len chvíľku zapiecť.

Dobrú chuť - Bon appétit!

piatok 5. februára 2016

Narodeninové menu - The Birthday Feast

Včera sme mali slávnostne prestretú hostinu ku gazdovým narodeninám. Zatiaľ len takto v malom, veľká rodinná oslava bude neskôr. Starožitný porcelán Thun Klášterec, ryté sklo a mramorové svietničky:
 Vývar z kuracej kostry, krídel a stehenných kostí spolu so štyrmi kačacími krkmi (všetko som dala najprv v pekáči do rúry opiecť) som varila tak štyri hodiny,  ochutila som ho len mletým korením, soľou a troškou sušenej šalvie.
 Teplé predjedlo som takisto začala chystať večer pred, z kačacích žalúdkov som okrájala tuk, nasolila ich a premiešala s nakrájanou cibuľou a troškou cesnaku. Ráno som pridala husaciu masť a nechala konfitovať na 100 °C štyri hodiny, boli celkom mäkké. Dali by sa tiež roztlačiť vidličkou a podávať natreté na pečive, ale my sme ich mali vcelku so šalátom z uhorky, šalotky, rukoly, mladého špenátu a hnedého listového so zálievkou vinaigrette.
 Nasledovala prestávka, gazda dospával nočný let. V hostine sme pokračovali podvečer, spravila som karlovarské knedličky, opiekli sme si medailónky z teľacieho stehna - šálu a k nim som spravila jednoduchú omáčku zo šalotky na masle, s provensálskymi bylinkami a smotanou.
 Dezert som prichystala tiež večer pred, čokoládová pena je najlepšia, keď tuhne celú noc v chladničke. Nechala som nad parou rozpustiť 86% čokoládu s 99% (tá už samostatne bola horká i na mňa) so smotanou, primiešala tri žĺtka, vyšľahala bielkový sneh s cukrom a všetko premiešala dokopy. Penu som dochutila drveným kardamómom s klinčekmi a červeným korením. 

Popíjali sme šumivé víno podľa francúzskej šampanskej receptúry, Hubert De Luxe.