utorok 25. júna 2013

Májový deň - A day of May

V jeden májový deň sme mali rušno. Najprv sme si na námestí pozreli tradičnú prehliadku veteránov pred štartom rallye. Ukázali sa krásne dvojkolesové i štvorkolesové mašiny od najstarších zo začiatku 20. storočia až po autá zo 70. rokov.  Síce bolo zamračené, ale nepršalo, to títo výletníci nemajú v láske.
 palubná doska Tatraplánu (Tatry T600):
Keď bolo námestie opäť prázdne, vybrali sme sa do dendrologickej záhrady v Prahe. Tulipánové výsadby sa oproti minulému roku príliš nezmenili, myslela som, že doplnia ďalšie záhony. Ale i tak to bola pekná jeden a polhodinová prechádzka, aj slnko sa predralo cez oblaky - konečne sme sa mohli špacírovať len v krátkych rukávoch.
Stihli sme poslednú vlnu cibuľovín, rozkvitnuté sakury, azalky i rododendrony a samozrejme jablone rôznych farieb, od bielych cez bledoružové až po sýtoružovo-červené, nízke kosatce a prvé plamienky. Prejdite sa aspoň virtuálne s nami:

pripomína mi to Roklinku (Rivendell) z Pána Prsteňov :-) - v slovenskom vydaní použili menej ľubozvučné pomenovanie Vododol
Po krátkom horúcom týždni, keď bolo v tieni na severnej strane tridsaťtri stupňov, už zasa druhý deň v kuse prší a je ledva pätnásť. Potok zo svojich letných 36 cm vystúpil zatiaľ na 67. Ešte aj to počasie ide z extrému do extrému...

piatok 21. júna 2013

Aprílové jedlá - Food in April

K opečeným kuracím prsiam na panvici som spravila rýchlu prílohu z čerstvých špenátových listov a cukiny - na troche cesnaku a masla.
Bagety s marinovaným lososom, pomarančom, paradajkami a pošírovaným vajíčkom:
Makové muffiny s citrónovou kôrou, preliate osladeným gréckym jogurtom a s lyžičkou lemon curd navrchu. Lemon curd je citrónový krém, ktorý dostať napr. v Marks and Spencer.
 Bielo-zelené rizoto talianskeho typu (ale bez vína, a záverečného parmezánu i masla) so stonkovým zelerom, cesnakom, cibuľou a zelenou paprikou, s cukinou a zvlášť povarenou brokolicou. 
 Zeleninová polievka - s kelom, stonkovým zelerom, mrkvou, zemiakom a brokolicou. Ochutená kúskom cesnaku, čiernym korením a rascou. Zeleninu najprv opečiem na oleji a potom zalejem vodou, možno pridať aj domáci vývar, ale ja som chcela čisto zeleninovú chuť.
Čerstvé pstruhy - asi preto sa im pri pečení na grilovacej panvici zlúpala koža, ale boli ozaj výborné, ochutené len korením a rozmarínom s tymianom. K nim sme mali zemiakovú kašu a skvelé karamelizované šalotky v balzamikovom octe. Doň som dala trochu soli, trochu cukru a o zbytok sa postaral oheň a vareška. 
 V polovici apríla prišlo aj na prvé grilovanie vonku. Mleté mäso ochutené cesnakom, čiernym korením, rímskou rascou, papričkou, tymianom a rozmarínom; zemiaky s rascou, rímskou rascou a tymianom som piekla v rúre. Cibuľu sme tiež dali na gril, porciu doplnili ajvarom, cherry paradajkami a jarnou cibuľkou. Pohárom červeného vína tiež ;-)
 Ja si na zemiakové šúľance veľmi nepotrpím, ale M. ich má rád, takže som spravila jemné zemiakové cesto, aby neboli veľmi tuhé, pomleli sme mak a ja som si dala aj orechy. Cukor a hojne poliať maslom, aby boli šťavnaté.
 Nedeľný podvečerný dezert - indická mliečna ryža khír. Na troche masla opražíme kešu a pistácie (ja som teraz mala iba pistácie) spolu s hrozienkami. Vyberieme a na masle opražíme guľatozrnnú ryžu, kardamóm, možno aj štipku škorice. Zalejeme plnotučným mliekom a pomaly varíme. Pridáme pár šafranových vlákien a cukor. Primiešame odložené oriešky s hrozienkami a keď je ryža mäkká, je hotovo. Ja pridávam do mlieka aj bobkový list. Skvelý dezert.
 Rizoto so zelenými fazuľkami mungo. Tie som si vopred namočila a uvarila zvlášť. Na slaninu som dala zohriať trochu cesnaku a cibule, pridala ryžu, opražila som ju, podliala a za miešania som ju dusila do polomäkka. Pridala som fazuľky mungo, drvené čierne korenie a nakrájaný pór.
 Opäť ma chytilo večerno-nočné pečenie a stvorila som z polovice droždia kysnuté koláčiky s marhuľami a orechovou mrveničkou s kardamómom. Bola to trochu piplačka, keďže som vykrajovala jednotlivé koláčiky, rýchlejšie by to bolo nechať vcelku na plechu.
 Grilované vykostené kuracie stehná a krídla, naložené v zelenom korení s rozmarínom, papričkou a trochou balzamikového octa. Zemiaky ochutené rascou, rozmarínom a sumakom som piekla v rúre, k tomu sme mali baklažánovú pastu s cesnakom a citrónovou šťavou (z pečeného baklažánu rozmixovaného s korením) a ajvar. Pohár bieleho vína k tomu, rozprávka.
 Nedeľný cheesecake New York - z krémovej philadelphie,  s citrónovou kôrou. Pečený v plechu s vodou:
 Skoro by som zabudla na špagety s cesnakom, sušenými paradajkami, hráškom, červenou cibuľou a rozmarínom, bleskové a chutné.
Dobrú chuť - Bon appétit!

utorok 18. júna 2013

Jarné kvety - Spring Flowers

Tento rok sme si veru neužili slnečný svit. Teraz, keď sa jar lúči, prichádza pár horúcich a slnečných dní, ale takmer celú jej vládu bolo daždivo a zamračené. I tak však kvety, kríky a stromy podľahli odvekému poriadku a rozkvitli.
Hyacinty, narcisy, modrice, violky, tulipány - na jeseň sme vysadili spústu nových a staré sa samy popresúvali, prvosienky, pľúcniky, medvedí cesnak, nové srdcovky, poniklec, orlíčky - tie sa každým rokom viac rozrastajú, margarétky donesené pred dvoma rokmi z Gemera, kosatce, náprstníky, maky a prvá ľalia...
 Veľký orgován v juhozápadnom rohu presahuje až k susedom, každý rok v ňom majú hniezdo vtáky - najčastejšie drozdy. Spolu s rozkvitnutými jabloňami to bol pekný pohľad aj z ulice. V záhrade a na dvore nás tešil rozkvitnutý plamienok horský - prvú zimu ho odhryzol zajac, vlani mal len jediný kvietok a teraz bol riadne obsypaný.
Koniec jari patrí pivonkám, ktoré neúnavne každý rok kvitnú, aj keď ich takmer nehnojím a ustavične sa okolo nich motá nezničiteľná kozia noha. Začínajú už aj ruže, ale o tých nabudúce. Teraz majú hlavnú úlohu rozkvitnuté statné stromokry bazy - za bránou, v záhrade štyri, za domom asi zo desať a hlavne plná dožilá stodola. S ňou treba niečo spraviť, aby sa nezrútili aj tie múry, čo ešte stoja. Ale tá rozkvitnutá baza je nádherná, sladko prevonia celý dvor a je to samozrejme prebohatý zdroj sirupu, likérov, lekvárov a rôznych ďalších experimentov.

utorok 11. júna 2013

Jar - Spring

Druhú májovú sobotu nám doviezli kontajner, aby sme vypratali jednu z dolných miestností - severnú pod kuchyňou. V kuchyni je zle spravená podlaha - ďalšia stavebná chuťovka zo sedemdesiatych rokov. Už dávnejšie sme zdola vyhodili drevený regál, ostali ešte zbytky uhlia na zemi, spústa malých kvetináčikov, kelímkov a rôzneho haraburdia. Gazda si zobral lopatu, fúrik a začal nakladať. Ja som pozbierala úlomky škridiel na dvore, opadanú omietku z múrikov a potom som sa vydala na spodnú povalu nakladať lopatou do kýblov sajrajt z podlahy. No čo sa budem rozpisovať, narobili sme sa ako kone. Na večer sme kontajner prekryli igelitmi, lebo zasa pršalo. V nedeľu ešte trochu vyhadzoval M. zdola - zostal nám už len jeden respirátor, takže ja som na povale skončila. V spodnej miestnosti bola časť podlahy vybetónovaná, zbytok spráchnivená drevená aj s podkladovými trámami. Zostali tam časti drevených kredencov a ešte nejaké drobnosti. Popravde, na fotkách ten rozdiel medzi pred a po veľmi nevyniká, v skutočnosti je to lepšie ;-)
Za necelé dva dni sme dvaja vyhodili JEDEN A POL TONY odpadu. V dome to moc nevidno, ešte takých kontajnerov zaplníme... Potrebujeme vyčistiť pôjdy, aby mohol odborník posúdiť v akom stave sú trámy. Takto to bude trvať ešte dlho, nevyčistila som ani len ten jeden pás až po druhú stenu.
Potom M. dočistil radiátory v tej vymaľovanej izbe a natrel ich. Najprv vodou riediteľnou farbou, ktorá však vyzerala hrozne - samé šmuhy, takže napokon opäť došlo na syntetiku. Radiátory budú zrejme už zvnútra prehrdzavené, ale ešte dáky piatok vydržia (musia :-)). Posledný májový týždeň sme si presťahovali postele - v pôvodnej malej izbe vedľa kuchyne sme okrem krátkej prestávky spali od začiatku (od decembra 2008). Bolo tam trochu chladno, izba je situovaná na východ a na sever, periny boli na dotyk studené, v tejto novej spálni otočenej na východ a juh je trochu teplejšie. V lete to bude asi menej príjemné - ak vôbec nejaké leto nastane! Aj v malej izbe sme skladali posteľ o polnoci, tak i tu sme dodržali tradíciu. Otočili sme koberec pred postele na šírku, vošiel sa na milimeter. Ešte chýbajú nočné stolíky a rozčuľujú ma tie socialistické dvere. Dolu sú pôvodné, ale k nim treba dorobiť zárubne - to znamená sekanie do stien a prášenie.
Upršané chladné počasie prinieslo nový zážitok, pustili sme si kotol ešte aj v júni. Farbu na radiátoroch ešte bolo trochu cítiť, preto sme v najchladnejšiu nedeľu 26.5., keď bolo ledva deväť stupňov, strávili v obchodoch. Vtedy bol náter ešte trochu lepkavý, preto sme nechceli kúriť. V dome bolo vlhkých sedemnásť... 
 U nás obvykle býva sucho, aj vlani, keď pršalo v Ústeckom a Libereckom kraji, tak ja som musela polievať záhradu. Sme v zrážkovom tieni Krušných hôr, na meteoradari vždy prichádza od západu veľký dažďový mrak, ktorý sa tesne pred nami rozdelí a máme sucho. Tento rok však prší o stošesť. Odkedy zliezol v druhej polovici marca posledný sneh sme polievali štyrikrát. Už som vytasila gumáky - dvor je celý rozmáčaný, pred bránou je bahnovisko. Na okolitých poliach sa usadili čajky! Prvý júnový víkend priniesol do šíreho okolia povodne. Za domom a pozemkom tečie potok, ktorý obvykle ledva badať. V Prahe sa vyliala Vltava a Botič, náš potok sa riadne zdvihol - obvykle má pod 40 cm, teraz presiahol sto - bol prvý povodňový stupeň. Sledovali sme ho hlavne v noci z pondelka na utorok štvrtého. O pol dvanástej v noci prišli hasiči po školníka zo škôlky.  My sme vynosili náradie na schody a o druhej ráno sme išli spať. Potok vystúpil na 133 cm, tak-tak sa udržal v koryte. Na juh a východ od nás Vltava vyháňala ľudí z domova. Mali sme šťastie - i keď dolu nič extra nemáme, omietka je napučaná už dávno. Od spodnej vody máme mokré steny, teraz je slnečno, trochu sa to vyvetrá. Kačky neodradila ani prudká voda, stále boli na svojich miestach. Dokonca som videla aj malé káčatko.
V prestávkach medzi dažďami sme stihli zasadiť fazuľky, sadenice baklažánov, paradajky a zasiať dva druhy tekvice. K nim petržlenovú vňať a šaláty. Ale v záhonoch sa peleší bažant, hrabú hrivnáky a drozdy, tak neviem, či dačo vylezie. Fazuľa je tam dva týždne a nič - či jej je zima, moc vlhko alebo ju vyzobali vtáky... ktovie.
Poslednú sobotu M. naložil železný odpad, čo sa nám váľal pred chlievikmi už pár rokov, spolu so smaltovaným sporákom a starým smetiakom - bolo toho štyristo kíl... Popálili sme aj kopu konárov zloženú na konci bývalého skleníka, ešte zostáva hromada pod pavlačou. Pomaly bude dvor uprataný, chcelo by to lavičku a stolík. Počasie k tomu tiež.
Gazda tu dva týždne pokašliaval a kýchal, až som nádchu od neho chytila aj ja. Po celú zimu som sa vďaka čerstvým šťavám ubránila a teraz toto. Pred dvoma nedeľnými búrkami sme stihli nazbierať bazové kvety na dvojitú dávku sirupu, takže okrem čajov popíjam aj sirup. Bazy máme habadej, plnú dožilú stodolu, velikánsky stromoker za bránou a k tomu štyri bazy v záhrade. Za domom ďalšie.
Dúfam, že ste v suchu a v zdraví. Predpovedajú teplé dni, bude lepšie!