Už síce prešlo dosť času, ale keby ste sa chceli inšpirovať - pozrime sa na to, čo nám v októbri poskytla záhrada, špajza aj chladnička, a čo sme z toho uvarili.
Baklažánov sa nám urodilo celkom dosť, boli menšie než kúpené, ale veľmi dobré. Pár som ich použila aj do polievky spolu so zemiakmi a pórom, najprv som ich opiekla na oleji, zaliala vodou a povarila, potom zmixovala. Ochutila som iba soľou a čiernym korením, porcie som ešte posypala nakrájanou cibuľkovou vňaťou a bazalkovými lístkami.
Verte-neverte, ale klasický jablčník som piekla po prvýkrát. Už odmalička mám rada sladké cesto so šťavnatou jablkovo-škoricovou plnkou, úplne najlepší je koláč ešte čerstvý - teplý a chrumkavý. Do cesta som nastrúhala citrónovú kôru, samozrejme som ho robila z masla a časť múky som nahradila špaldovou. Na jeseň tento koláč nesmie chýbať, aj keby čo bolo :-) Jablká poskytla naša záhrada, tento rok v mimoriadne hojnom počte.
M. mal chuť na šošovicovú kašu, ibaže šošovice bolo len trochu, tak som pridala aj fazuľu. Priamo do kaše som nedala slaninu, ale jedli sme ju s pekným kúskom moravského údeného. Obyčajné tradičné jedlo, ktoré v chladnejších dňoch príde vhod.
Opäť som zvolila menu z rodinných klenotov - kus pečeného bravčového s rascou, čiernym korením a soľou, ku ktorému neskôr pridáme nakrájaný cesnak. Spolu s kubánskou ryžou, známou pod názvom
Moros y Cristianos (recept doniesli prarodičia z pracovného pobytu na Kube v 60. rokoch), na ktorú treba drobnú čiernu fazuľku (kúpila som v hypermarkete Globus), olej, cibuľu, cesnak, čierne alebo zelené korenie, bobkový list, rímsku rascu, oregano, soľ, ocot - najlepšie vínny, a v mnohých receptoch na internete je aj paradajkový pretlak, u nás sa však kubánska ryža varieva bez neho. Fazuľu treba namočiť a potom variť do polomäkka. Na panvici alebo v ďalšom hrnci si opražíme na oleji nakrájanú okorenenú cibuľu, potom pridáme cesnak a všetky ostatné suroviny, ryžu tiež a po opečení ju pridáme k fazuli, alebo fazuľu aj s vodou k ryži. Hotové dochutíme ešte octom, prípadne štipkou cukru. Tu je postup, ako ho spísala moja sestra:
http://varecha.pravda.sk/recepty/kubanska-ryza-s-pecenym-masom-fotorecept/16154-recept.html, tu je po anglicky aj s pretlakom:
http://icuban.com/food/moros_y_cristianos.html. Tmavofialová ryžová kaša je skvelá poliata výpekom s karamelizovaným cesnakom.
Pohankovo-pšenovo-ryžový nákyp so strúhanými dvoma jablkami, hrozienkami, škoricou a kardamómom. Navrch som nastrúhala pomarančovú kôru, pohanku aj ryžu som zvlášť predvarila, pšeno /jáhly/ sparila a potom pomiešala dokopy, pridala som cukor, koreniny i jablká a dala do maslom vymasteného pekáčika, chvíľu zapiekla.
Omeleta s našimi cherry paradajčičkami a šalviou, tentokrát zrolovaná:
Krémová kuracia polievka - namiesto dlhého varenia vývaru som ju varila kratšie, bez zeleniny a potom sme zo skeletu a krídel obrali mäso, vývar som ochutila kurkumou, drveným čiernym korením, rímskou rascou, pretlačeným cesnakom, arabským korením baharat, kúskom štipľavej papričky (tento rok som ich vypestovala fúru a štípu ako ďas) a kokosovým krémom.
Dusené hovädzie kocky s arabským voňavo-štipľavým korením a škoricou, rímskou rascou a opečenou cibuľou. Jedli sme s domácim chlebom a studenou omáčkou z gréckeho jogurtu s cibuľkovou vňaťou.
Pre zmenu dusené bravčové kocky na zmesi nadrobno nakrájaného petržlenu, stonkového zeleru, cesnaku a cibule s rímskou aj obyčajnou rascou, drveným čiernym korením a čerstvými tymianovými lístkami. Jedli sme s pečenými rascovými zemiakmi.
Zdá sa mi neuveriteľné, že som sem ešte nedala stifado - grécky guláš z hovädzieho zadného s malými cibuľkami. Všetko dávam naraz do hrnca - kocky mäsa, paradajkový pretlak, olivový olej, bobkový list, rozmarín, trochu octa, čierne korenie a štipku škorice. Krátko opečiem a zalejem vodou, nechám dusiť. Neskôr pridám celé menšie cibuľky, aby neboli moc rozvarené. Tento guláš jedol gazda po prvýkrát na ostrove Kalymnos v roku 2000 a odvtedy ho pravidelne varím. V niektorých receptoch býva aj mrkva, tú ja nedávam. Obvykle jeme s chlebom, dobré by to bolo aj z teľacieho alebo jahňacieho mäsa.
Opäť premiéra - pustila som sa do cibuľačky na francúzsky spôsob. Cibule som nakrájala na plátky, strúčik cesnaku tiež. Na olivovom oleji som pomaly opekala cibuľové plátky, aby sa nepripálili, po niekoľkých minútach som pridala aj cesnak, drvené čierne korenie, pridala kurací vývar a soľ. Neskôr som pridala rozdrvený tymian. Do taniera som navrch dala rožkové krutóny, M. si posypal aj trochou parmezánu. Ja syr nejedávam - a už vôbec nie takéto výrazné druhy, takže som francúzsku cibuľovú nikdy v reštaurácii nejedla a konečne som si túto lahodnú sladkastú polievku mohla vychutnať.
Sobotný obed pokračoval po cibuľačke vo veľkom štýle - pomaly pečenou kačicou s domácimi lokšami a octovo-cukrovou kapustou. Hoci mám z hydiny najradšej stehná, pri pomalom pečení sú veľmi chutné aj prsia, ktoré takto ostanú šťavnaté.
Nechýbal ani dezert, mriežkový koláč podľa Sandtnerovej - odkukala som ho tu
http://la-maison-verte.blogspot.cz/2012/02/rikejte-mu-pane.html a je skvelý. Robila som ho v okrúhlej forme s farmárskym maslom Tatra, obsahuje 85 % mliečneho tuku, bežné maslá 82. Zmiešala som ríbezľový lekvár so zbytkom marhuľového, pridala trošku drveného kardamómu a navrch ešte nakrájané jablká (bolo ich toľko, že sme si kúpili aj odšťavovač).
Gastrovíkend sme v nedeľu korunovali domácou paštétou z kačacích pečení, ktoré sme do ružova opiekli s čiernym korením, cesnakom a tymianom, potom rozmixovali a dali do slaninou vystlaného hrantíka s tymianovými snietkami a na chvíľu mierne zapiekli. Vyšla z toho skvelá paštéta.
Chuť na čosi dobré som jeden chladný večer uspokojila horúcou čokoládou s kakaovým práškom a mliekom, škoricou, kardamómom a kúskom papričky.
Kuracie prsia opečené na masle, s rímskou aj obyčajnou rascou a korením za´atar, k nim risotto so stonkovým zelerom, cesnakom a cibuľou, ochutené rascou a tymianom, na tanieri posypané cibuľkovou vňaťou.
Dobrú chuť aj v tomto predvianočnom čase.
* * *
Nemôžem nemyslieť na malých žiakov a ich statočné učiteľky v Newtowne, ktoré nemohli zabrániť šialenému masakru. Victoria Soto je veľká hrdinka, ktorá svojou duchaprítomnosťou zachránila triedu svojich anjelov, ako nazývala žiačikov. Nech odpočívajú v pokoji, R.I.P.
Ten šialenec sa dúfam smaží v pekle.