sobota 30. júna 2012

Júnové kvety a zvery - Fauna & Flora in June

Už od konca mája do polovice júna nám kvitli kosatce - ešte po pani T. Od fialovočiernych, cez žltý a modrobiely, dymovo oranžový až po žltočervené v korýtku. A keďže kosatcom sa celkom dobre vodí, tak som si dokúpila ďalšie, dymovo ružovofialové.
 Aj pivóniám sa páči, tie sú tiež ešte z čias našej predchodkyne. Kvitli bohato - biele, ružové, aj jedna červená.
 Najviac však dáva o sebe vedieť baza, dožilá stodola je celá zarastená bazou a u nás vo dvore to pár týždňov omamne sladko voňalo. Našla som smaltované hrnčeky, a keďže v špajzi je málo miesta, dala som ich na vrátka do stodoly. A ešte pohľad, ako to vyzerá za domom:
 Júnových kvetov je viac: osteospermá, ktoré kupujem každý rok nové, ale dlho kvitnú; farebné margarétky, harmanček sa objavil aj v trávniku na dvore, divých makov je dosť aj na dvore, i v záhrade; šalvie, levandule a všelijaké violky. Ten veľký trs bielych margarét ma potešil. Vlani v lete som si priviezla z Gemera jednu malú rastlinku a zapáčilo sa jej u nás.
 Zverinec tento rok zastupujú hlavne vtáky. Zajace sa ubytovali kdesi inde, bažanty krákajú z diaľky z poľa, zato u nás vo dvore a v záhrade kraľujú drozdy, hrdličky, vrabce a žltochvosty. Minule sa tu hostili aj veľké holuby-hrivnáky (Columba palumbus) a cupitali stehlíky pestré (Carduelis carduelis).
 No ale fakt domáce sú u nás tento rok lastovičky. A že sú už poriadne drzé. Koncom mája dostali dobrý nápad - lietať dolu do chodby cez otvorené dvere a usadiť sa na lampe a potrubí. Tak ich to nadchlo, že veselo štebotali. Keď som išla dolu schodmi skontrolovať, čo sa deje, vyleteli. Po čase však vyleteli len na okamih, a hneď sa zasa chceli vrátiť. Keď som stála vo dverách, krúžili mi nad hlavou a dobiedzali, nech už vypadnem. Jedného večera som si nevšimla, že ostali vnútri - či už spali na potrubí, alebo boli v zadných miestnostiach - celú noc boli zavreté v dome a ráno ma zobudilo lastovičie švitorenie a poletovanie v izbe. Našťastie neušpinili koberce, ale mala som čo robiť, aby som ich cez pavlačové dvere dostala von. A ony objavili dobrú hru, začali lietať nielen dolu, ale už aj cez pavlač a hore na chodbe si už lepili tie svoje guličky na hniezdo. Väčšinou sú dve a tretia nablízku, neviem, či praktikujú bigamiu. Musela som o zábradlie priviazať špagátom kľúč od pavlačových dvier, aby držali iba privreté. Vyšla som pred dom a videla som tie krpaté potvory, ako už krúžia pri pavlači a snažia sa dobyť dnu.
 Po niekoľkých daždivých dňoch ostali dvere zavreté a lastovičky si museli vybrať miesto na hniezdo inde. Kruci, ale majú desiatky metrov pod strechou, pod bránou, všade sú stromy, miesto aj pod strechou nad garážami a ony sa budú trepať do domu. Sú stále drzejšie a vysedávajú na telefónnom drôte len pár metrov odo mňa a skúmajú kedy už vypadnem. Prejde niekoľko dní a už zasa pri vetraní vletia dolu na lampu a nadšene škriekajú, aby došli aj ďalšie. Pomaly si pripadám ako z Hitchcockových Vtákov. Zachvíľu mi budú sedieť na hlave a pleciach a pôjdu so mnou snáď aj do obchodu.
V posledných dňoch už zasa objavili skvelú hru - lietanie do domu buď vchodovými dverami, alebo cez pavlačové a mám čo robiť, aby som ich odohnala. Začali poletovať aj do izby, potom jedna nevie trafiť von. Už z nich začínam byť na nervy a mám chuť čosi po nich šmariť... nech sa pracú kade ľahšie.
 Radšej sa ešte pozrime, ako si morčatá užívajú letnenie na tráve. Medvedík sa ani tak neteší, že bude chrúmať, ale že si pekne podrieme :-)))

nedeľa 17. júna 2012

Májové jedlá - Food in May

Máj sme začali nielen večernou grilovačkou, ktorú som vám už spomenula, ale aj mandľovým koláčom s pomarančovým sirupom podľa receptu z marcového Apetitu. Ale na stránkach som recept nenašla, čo až tak nevadí, pretože je to recept z anglického časopisu Good Food, a Apetit je jeho českou verziou. Chcela som vám dať priamy klikací odkaz, ale zo záhadných dôvodov to nefunguje, takže si musíte dať vyhľadať "bbc good food almond and orange cake" a dostanete sa k receptu. Ja som koláč piekla v bábovkovej forme a namiesto semolinovej múky som pridala špaldovú a pšeničnú celozrnnú. Pomarančový sirup s kôrou tento koláč vážne vyšperkoval.
 Morský ostriež opečený na panvici, ochutený tymianom, rozmarínom, yzopom, rímskou rascou a papričkou - príloha sú opečené šampiňóny s pórom, to som pridala na panvicu k rybe, a zeleninový šalát.
 Ďalšia z našich rýchloviek, špagety s krájanými paradajkami, šampiňónmi, olivami a cukinou, ochutené bylinkami a navrchu posypané pažitkou. Špagety uvarím do polomäkka, všetko ostatné spravím na panvici a potom primiešam špagety:
 Na nedeľný obed sme piekli jahňacinu potretú citrónovou šťavou a pastou z mletej papriky, koriandra, rímskej rasce, cesnaku a z masla (pasta je podobná ako harissa, ibaže do nej sa dáva miesto masla olej a používa sa štipľavá paprička alebo cayennské korenie). Jedli sme s tzatziki a chlebovými plackami z múky a vody, ktoré som spomenula už pri aprílových receptoch.
 
 Zbytok pomarančového sirupu z koláča som použila na ultrarýchly dezert - na crème fraîche som dala sirup a hotovo!
 Jarné malé kurčatá sme mali po prvýkrát - každý jedno. Nič extra som s nimi nevymýšľala, len som ich ochutila tymianom a rozmarínom, troškou korenia a upiekla. Na ryžu som dala kúsok jarnej cibuľky.
 Už dlhšie som mala chuť na škvarkové pagáče. V detstve som ich nejedávala, chute sa vekom menia a teraz som na ne mala neodolateľnú chuť. Z bravčového sme okrájali sadlo a spravili pár škvariek. Pokrájala som ich nadrobno a snažila som sa spraviť pagáče, akurát, že som nemala ani kúska kyslej smotany, takže som dala iba polohrubú a špaldovú múku, žĺtka, kúsok droždia a mlieko. Namiesto pagáčov sa mi podarili skôr škvarkové placky, ale chuť som si uspokojila. Potrela som ich vajíčkom a posypala hrubozrnnou soľou.
 Opäť nedeľný obed - opečený steak s pečenými sladkými zemiakmi (posypala som tymianom a za´atarom) a spravila som domácu majonézu s nakladanými hubami a nakrájala som do nej ešte vňaťku jarnej cibuľky a pažitku.
 Po obede sme si dali džezvovú kávu ochutenú kardamómom, škoricou a drveným klinčekom, k nej na zahryznutie lokum, turecké bonbóny.
 Variácia na nedeľný steak - teraz sme s roštenkou opiekli aj cibuľu nakrájanú na štvrťky a jedli sme s varenými zemiakmi i hubovou majonézou.
 Krátko opečený sumec ochutený bylinkami a sumakom (jedlá škumpa, často používané korenie arabskej kuchyne) so zemiakovou kašou a zeleninovým šalátom:
 Polievka z obrovskej tekvice - bez smotany, ochutená muškátovým kvetom, zázvorom, cesnakom, škoricou a štipľavou arabskou zmesou baharat, pridala som navrch opečenú anglickú slaninu:
 Fantastická čokoládová pena - už som ju raz robila z chilli čokolády Lindt, teraz som do vysokopercentnej čokolády pridala levanduľový cukor a nastrúhanú citrónovú kôru. Absolútne skvelé, len ak chcete mať krásnu penu so vzduchovými bublinkami, musíte odolať a nechať dezert naozaj dobre vychladiť. Navrch som tentokrát nedala horúce maliny, ale višne z griotky.
 Medailónky z panenky so šalviou, tymianom, papričkou a hrubou soľou, k nim tzatziki a bagetka:
 Sobotné špargľové menu - najprv polievka zo zelenej špargle s maslovo-múkovou zápražkou a žĺtkami - ja som jedla špargľu asi po prvýkrát v živote a som spokojná, chutí podobne ako jemná brokolica :-) Spodok špargle som ošúpala a zo šupiek uvarila vývar, ktorým som potom zaliala ošúpané stonky a varila. Žĺtko som zamiešala už do odstavenej polievky.
 Polievku nasledovalo špargľové rizoto s krevetami podľa Emanuela - Risotto gamberi e asparagi:
 Šampiňóny portobello popichané rozmarínom, opečené na panvici so slaninou a pečivom, ešte posypané  jarnou cibuľkou:
 Máme tu dosť tvrdú vodu a žiaľ nemá bohvieakú chuť. Našťastie sme na Vianoce dostali filtračnú kanvicu a už nemusíme kupovať toľko minerálok a džúsov - i keď tie sme si riedili aj nefiltrovanou vodou. Vodu ochucujem napríklad limetkou:
 Zeleninová polievka z opraženej stonky zeleru, mrkvy, zemiaka a tekvice, ochutená cibuľou, rímskou rascou, šalviou a yzopom. Varím len krátko, aby zelenina nebola mazľavá.
 Turecká káva pre mňa - v minidžezve, ochutená cukrom, kardamómom a škoricou (videli ste program Romana Vaňka o kvalite predávanej kávy?):
 Špagety s ančovičkami, krájanými paradajkami, zelerovou stonkou a olivami:
 Cícerová polievka s mrkvou, stonkovým zelerom a cesnakom - cícer som si dopredu namočila, mrkvu a zeler som pridala neskôr:
Omajda z hustého gréckeho jogurtu a pažitky - skvelá ku grilovanému alebo pečenému mäsu, či zelenine:
Posledným jedlom sú medailónky z panenky naložené v marináde z calvadosu, pomarančovej šťavy, kúska štipľavej papričky, cesnaku, cibuľkovej vňate a rímskej rasce, pred pečením na panvici som ich ešte posolila. K nim som spravila ryžu so stonkovým zelerom a cibuľou:
 Dobrú chuť - Bon appétit!
Ako sa vám zmenili chute od detstva? Čo ste predtým nejedávali a teraz vám chutí?

pondelok 11. júna 2012

Keramika, veterány a balkónovky - Homemade Pottery, Oldtimers & Annuals

Gazda po čase zasa pálil domácu keramiku. Tú už vyrobil pred pár rokmi, čakala na chalupe v špajzi. Keď sme odtiaľ išli po Novom roku, zobrali sme si domov dva hrnčeky a vonnú lampu - jeden hrnček mal na uchu ešte taký chvostík, ktorý sa ale po ceste odlomil. Začiatkom mája si z vybúraných tehál postavil malú pec vedľa ohniska a vypaľoval. Tentokrát nič neprasklo na tisíc kúskov, iba sa odlomila horná miska na vonnej lampe - ale dalo by sa to prilepiť. Na baňatej šálke je latinský nápis SALVE, hrnček so zobáčikom na nalievanie je bez ozdôb a na vonnej lampe je grécky meandrovitý ornament a okolo otvoru na sviečku nápis z pomníka Sparťanov pri Thermopylách (Ὦ ξεῖν’, ἀγγέλλειν Λακεδαιμονίοις) ὅτι τῇδε κείμεθα, τοῖς κείνων ῥήμασι πειθόμενοι = (Cudzinec, oznám Lakedaimončanom,) že tu ležíme súc poslušní ich zákonom.


 Tradične 8. mája býva na námestí zraz klubu veteránov a štart okružnej jazdy. Išli sme sa s M. pokochať krásnymi naleštenými autami a motorkami - samozrejme, že najviac nás priťahovali staršie kúsky, aj keď sa už za veterány považujú aj MBčky, Trabanty, Škodovky 105...

  Ukážem vám ešte moje balkónovky - teda letničky pri dverách a na pavlači. Mám fialové surfínie a k nim cyklámenové a žlté kallibrachoy (million bells). Ako vidno na fotke, asi skúsim vybrať strednú surfíniu, nech majú miliónky viac miesta, pretože sa mi zdá, že sú menej bohaté, než boli koncom mája..