Dnes vám ponúkam dvanásť receptov, ktoré sme si spravili v novembri:
Začneme sladkým - pustila som sa do talianskeho vianočného
panettone podľa
receptu Evy Rýznerovej, poctivo som primiešavala a nechávala kysnúť, akurát sa priznám, že som dala o jeden žĺtok menej a pridala som ešte trochu višní z griotky. Maslo som si trochu rozpustila, aj keď bolo mäkké, nechcela som príliš mlátiť kvások - s rozpusteným sa miešalo ľahšie. Na prvý pokus som nezháňala papierovú formu, ale dala som ho piecť do bábovkovej a hotový postavila "hore nohami" - opačne, ako sa servíruje bábovka.
Už dávnejšie som sa v debate s
Věrkou priznala, že si pre seba robievam
len pečené zemiaky v šupke - poriadne ich umyjem, nakrájam na plátky a dám na plech s korením - sumakom, kurkumou, šalviou... Žiadne hotové zmesi nepoužívam. Solím až hotové na tanieri a jedávam obvykle len takto, bez omáčky, ale naposledy som zužitkovala zvyšné ančovičky do domácej majonézy (vajce, šalotka, olej a ančovičky, ani nebolo treba soliť).
Po zemiakovom neskorom obede sme si spravili na večeru pečené kuracie prsia na panvici s opraženou cibuľkou a teplou zeleninovou prílohou z podusených paradajok, papriky, cibule, cesnaku a šalvie - pridala som aj milimetrový prúžok štipľavej papričky (keď sa dlho nevarí, menej štípe):
Z jahňacieho stehna som urobila indické "rizoto" birjani (prepisuje sa z hindčiny ako
biryani/
beryani) - existujú rôzne verzie a variácie, robí sa aj z kuracieho, rybieho alebo bez mäsa. Očistené nakrájané mäso sa nechá aspoň štvrťhodinu postáť naložené v zmesi korenia - koriander, kurkuma, aníz, paprika, rímska rasca, škorica, bobkový list, kardamóm, zázvor, cesnak a citrónová šťava. Ja som použila hotovú arabskú zmes korenia, ktorá obsahuje čierny kardamóm, čierne korenie, bobkový list, kassiu (korenie podobné škorici) a galangal (siamský zázvor) a k nej som priala ešte zvlášť rozdrvený kardamóm, cesnak, rímsku rascu, kurkumu a citrónovú šťavu.
Na oleji som opiekla dohneda cibuľu, pridala odležané jahňacie mäso a polodusila-polopiekla domäkka. V niektorých receptoch sa pridáva aj jogurt, ale ten som nedala. Prisypala som mandle trochu nakrájané a nechala odpariť tekutinu. V druhom hrnci som si zohriala maslo, opiekla cibuľu a pridala cesnak a nastrúhaný zázvor. Nasypala som trochu koreninovej zmesi a ešte škoricu, kardamóm, bobkový list a rímsku rascu; primiešala som ryžu, podliala vodou a varila domäkka.
Birjani sa servíruje ako kopec so striedajúcimi sa vrstvami ryže a mäsa, navrch sa zvyčajne dáva opečená cibuľa. Ja som to zamiešala dokopy a vynechala som cibuľku. Prikladám aj fotky ako predložili birjani pánovi domu v Saudskej Arábii:
Víkendové raňajky o jedenástej - grilovaný klobúčik šampiňóna portobello špikovaný plátkami cesnaku a rozmarínovými lístkami, podobne ako robil
Z. Pohlreich v Šéfovi na grilu - s grilovanými šalotkami a opečenou bagetkou:
Horné morčacie (krůtí) stehná sme si spravili podľa
tohto receptu a boli vynikajúce. Ako píšu na konci receptu - zohrievanie tomuto pokrmu len prospieva, našťastie, pretože sme to jedli pár dní (jeden by neveril, aká je morka veľký vták ;-))
Pozeráme staré diely
S Italem v kuchyni a vyskúšali sme
penne alla puttanesca - veľmi rýchlo hotové a výborné, robili sme si ich dva večery za sebou, fotka je z druhého varenia:
Dlhé večery sme si
spestrili koláčom - z
augustového čísla
Kuchyně.cz (predtým
Žena & kuchyně). Na lístkové cesto natrieme krém z
dvoch deci crème fraîche, 185 gramov práškového cukru, 135 gramov masla, dvoch vajec, citrónovej kôry a šťavy, 10 gramov vanilkového pudingového práška, 160 gramov mletých mandlí, 10 gramov kukuričnej múky a lyžice rumu. Na krém sa podľa receptu majú rozložiť plátky toastového chleba a opäť potrieť krémom - ja som toastový chlieb vynechala, nemám s jeho zapekaním dobré skúsenosti (rozmočí sa...). Na krém položíme ošúpané a nakrájané plátky jabĺk a potrieme rozpusteným maslom. Koláč sa pečie v rúre na 180 °C približne polhodinu. Nakoniec sa jablká majú potrieť rozriedeným marhuľovým džemom.
Toľko recept - ako zvyčajne som si ho prispôsobila. Vynechala som toastový chlieb a v kréme kukuričnú múku, lebo som použila celý vanilkový pudingový prášok, čo nie je 10 g, ale 40 a už obsahuje kukuričný škrob, čiže múku som vynechala. Krém som robila z dvoch kelímkov crème fraîche a pripadal mi dosť riedky, takže som jablká rozložila na lístkové cesto a zaliala krémom. Koláč bol príjemne osviežujúco kyslý:Pokračujeme dvoma zeleninovými polievkami - na oleji som zohriala nakrájaný cesnak, stonku zeleru a cibuľku, pridala som nakrájanú muškátovú tekvicu a cukinu. Priliala vodu, povarila a jemne rozmixovala - ostalo pár väčších kúskov, doliala som ešte trochu vody, osolila, chvíľu povarila a hotové posypala tymianom.Druhá polievka s podobným základom - cesnak, stonka zeleru, cukina a malý zemiak, chvíľu som to povarila, dohladka rozmixovala a pridala namočené huby, soľ a nakoniec posypala saturejkou:Raňajková praženica s červenou paprikou a tekvicou - dodá sladkastú chuť, to mi M. predložil v poslednú novembrovú sobotu:Hutnejší neskorý obed z opečenej krkovice - posypaná tymianom, provensálskym korením a z jednej strany aj potretá cesnakom, opečená len na panvici, s cibuľkou a varenými zemiakmi na opečenej cibuliDobrú chuť aj počas adventu!