2010. szeptember 20., hétfő

2010. szeptember 17., péntek

2010. szeptember 16., csütörtök

Élesztős csalánlimonádé

Konyhai kísérletezések sorozatunk következő furcsa állomásához érkeztünk. Lehet, hogy van akiknek ismerős a recept, nekem ma született báránykánt minden vicc, bocsánat: recept új.  Élesztős csalánlimonádé következik.

Egy könyvtári könyvben találtam meg a receptet, ami egy állítólag rég a feledés homályába merült ital (lehet nem véletlenül merült feledésbe). Brit konyháról hallottam már hideget és meleget is.

Az eredeti recept friss csalánból készül, én szárított csalánból készítettem teát.

Hozzávalók (az eredeti recept öt literhez írta, én feleztem a mennyiségeket, és lett két 1 literes üvegem):
két maroknyi csalán
1 tk borkősav (remélem jól fordítom, mert Weinsteinbackpulver volt németül és még nem volt kedvem utánanézni)
2 tk gyömbérpor
10 g élesztő
250 g szirup
2 db kezeletlen citrom

Elkészítés:
A csalánból teát főzünk, és felengedjük annyi vízzel, hogy öt liter kijöjjön, ráöntjük a szirupra, a gyömbérporra, és a borkősavra, és a felvágott citromokra. Hagyjuk kihűlni, majd hozzáadjuk az élesztőt, utána várunk egy éjszakát. Ha pihent üvegekbe töltjük, és várunk még 1-2 éjszakát. Buborékok fognak benne képződni az élesztő és a cukor miatt.

Az íze: meg lehet inni. Nem rossz nem rossz. Valami azt súgja, hogy az italt vagy szeretni, vagy utálni lehet. Középút nincs. Az íze sokkal jobb a szagánál. Végül is egy gyenge sör. Nekem hasonlít a fehér sör és a Sprite keverékére.

Egy aprócska tipp: a kísérlet végrehajtása során ne kezdjük el rázogatni az üveget, és ne nyissuk ki rögtön. Egy fél litert spricceltem el szanaszét a konyhában. (Nem kár érte). Tudom, kémia órán figyelni kellett volna, de évekig nem volt rendes kémia tanárunk,az első nagyon szigorú tanárunk hamar nyugdíjba ment. Legutolsó emlékeimben munkától (és kitudja még mitől) megfáradt remegő kezeivel öntögette a kénsavat a kémcsőbe. Szerintem míg élek nem fogom elfelejteni a következő mondatot: a kénsavat óvatosan öntsük a kémcsőbe, különben az anyag fröccsenhet súlyos égési sérüléseket okozhat. Sem azt a képet, ahogy az emberek az első sorban izgulva figyelik a tanár 90 fokban kilengő kezét, és mégis beleöntötte a dolgot anélkül, hogy történt volna valami. Angyalok, és csodák vannak.
De ne kanyarodjunk el: Ha három hónapot várok elvileg sör lesz az üvegemben. Csalánsör. Szerintem három hónap sem kell neki.

Megjegyzés:
Hisztaminérzékenyek felejtsék el.

2010. szeptember 13., hétfő

Crema di carciofi

Azaz, articsóka krémleves (Forrás: So isst Italien csodálatos magazin 2010 Február/márciusi száma. Ha valakinek a kezébe kerül vessen rá egy pillantást, egy gyönyörű gasztronómiai magazin).
Articsókát egyszer pucoltam az életben, és egészen biztosan utoljára is, óriási csalódás volt, hogy szinte semmi sem maradt abból a zöld virágból, ráadásul elég nehéz beszerezni. De az íze hmm, nyamm.



Szerencsére a Metróban lehet pucoltan konzerv formájában is kapni (nem a méregdrága olajban eltett változat, hanem egy sima konzerv), azt nagyon szeretem néha hozzáadni ételekhez. Szerintem nagy különbség az ízben nincs. A leves csodás lett, szinte azonnal elfogyott. A receptet picit megváltoztattam, csökkentettem az eredeti fokhagymaszámot, és sajnos friss kakukkfű sem volt.



Hozzávalók:
1 doboz articsókakonzerv (Eredeti receptben igazi 12 db. kis articsóka)
1 hagyma (póréhagymát tettem bele)
1 fej fokhagyma
1 kiskanál szárított kakukkfű (lehet friss is)
1 babérlevél
olívaolaj
50 g vaj
50 ml tejszín
pici citromlé

Elkészítés:

Az apróra vágott hagymát és a fokhagymát az olajon a kakukkfűvel és a babérlevéllel megpirítjuk, de vigyázzunk a fokhagyma ne barnuljon be. Az articsókát beletesszük, körülbelül. 5 percen keresztül kavargatjuk, majd annyi vizet adunk hozzá, hogy az articsókát teljesen ellepje. Hagyjuk felforrni, majd összeturmixoljuk, hozzáadjuk a vajat és a tejszínt. Még egyszer felforraljuk.Sót, borsot pici citromlevet ne felejtsük el!
Pár csepp olívaolajjal tálaljuk. Isteni és gyors.


Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek tökéletes!

2010. szeptember 7., kedd

Túrós paradicsomos saláta

Ez a saláta felküzdötte magát az abszolút kedvenc listára. Bár nem kellett nagyon verekedni, mert a recept egyszerűen nagyon jó. A recept Frank Júlia könyvéből származik, és számomra tökéletes az íze. Persze lehet azért, mert van benne fehérje is :-). Csakis ajánlani tudom!

Hozzávalók:
2-3 db paradicsom
10 dkg túró
joghurt, tejföl, vagy kefir
1-2 ek olaj
só, bors ízlés szerint
ízlés szerint fokhagyma
szerintem cayenne bors sem ront rajta
pici citromlé

Elkészítés:
A paradicsomokat  felvágom, és összekeverem a többi hozzávalóval, tetszés szerint ízesítem. Hűtőbe téve pár óra alatt összeérik, és fogyasztható.

Megjegyzés:Hisztaminérzékenyeknek rossz! Maximum kis mennyiségben ajánlom!

Lúgos zsemle-Laugenbrezel

Ez az egyik legkedvesebb tésztafélém, az ún. lúgos zsemle, németül: Laugenbrezel/brötchen. Sajnos házilag nem lehet azokat a nagyon fényes gyönyörű boltban kapható darabokat előállítani, mert  azokra még kennek egy étkezési lakkot is. Német nyelvterület tipikus kenyérféléje (Másik kedvencem a Buttercroissant mellett).
Már régóta szerettem volna megcsinálni, a sikeres bagel kísérletem után nem állhatta semmi sem az utamat.



Hozzávalók:
fél kg liszt
2,4 dkg élesztő
2 tk só
1 ek cukor
2.5 dl tej
3 ek szódabikarbona (natron)
1 l víz
Tetejére:
só, szezám, mák, vagy amit találunk




Elkészítés:
A tejjel, pici liszttel, és az élesztővel, cukorral kovászt készítünk, majd összedolgozzuk a maradék liszttel és a sóval. Pihenni hagyjuk kb. 1 órát, majd bucikat formázunk. Vagy ami éppen tetszik. A vízben oldjuk fel a szódabikarbonát, forralljuk fel, és merítsük meg kb. fél percig a kenyerek mindkét oldalát. Szórjuk meg valamivel, és előmelegített sütőben kb. 20-30 percig  200 fokon süssük.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek jó, de az élesztő miatt még mindig ne együk meg melegen az egészet!

2010. szeptember 2., csütörtök

Varrás 5.


Kiegészítőket kerestem egy régebbi Burda Magazinban, és találtam egy szürke szövet sapkát. Rögtön beindult a fantáziám, és mivel még maradt anyagom a papírmintás táskából úgy döntöttem, milyen csinos lenne egy hozzáillő fekete-újságpapírmintás sapka. Íme az eredmény:

Nagyon büszke vagyok, szerintem minden várakozást felülmúl az eredmény.  A tartása gyönyörű, 56 cm-es fejbőségre készült. Ráadásul még jól is áll. :-D:-D

2010. augusztus 29., vasárnap

Búcsú a nyártól! (Fagyival)

Könnyes szemmel, nehéz szívvel. Már csak pár nap és kezdődik a hivatalos ősz. Az embereket durván két nagyobb csoportba lehet osztani. Az egyik szereti a telet, a hűvöset, szereti a hideg ételeket, a másik élvezi a meleget, a meleg ételeket, és szenved a hidegtől. (Kínai étkezés ezt jin és jang típusba sorolja) Jómagam egyértelműen az utolsó csoportba tartozom. Harminc fok, harmincöt fok meg sem kottyan, bámulatos fordulatszámon pörgök mikor mások tikkadnak, és menekülnek a naptól, télen viszont mint a medve aludni készülök. Minden bajom van a hidegtől. Az ősz még úgy ahogy elviselhető. De a tél. (Pedig télen születtem).



Búcsúzom a nyártól a két nagyon egyszerű fagyi recepttel (lustáknak):

Ribizlis fagyi
A ribizliset mindenkinek ajánlom. Fantasztikus lett!

Hozzávalók:
Egy tálka ribizli (turmixolva),
cukor ízlés szerint
pici citromlé
egy vaníliás ivójoghurt (kb. 3-4 dl)
Elkészítés:
A ribizlit a cukorral, citrommal, és az ivójoghurttal összeturmixolom, és fagyigépben, vagy kézi módszerrel fagylaltot készítek belőle. Irány a mélyfagyasztó. Bár nálunk ez az egyetlen fagylalt, ami nem élte meg a mélyhűtőt.


Áfonyás fagyi
Az áfonyásat vadáfonyából készítettem (Szezonja van, ragyogó áron kínálják, az íze sokkal erősebb, aromásabb). Egy litert vettem belőle, megmostam, el is fogyasztottam egy tálkával, mikor leszidtak, hogy ezt mindenütt írják hogy hevítsük fel, vagy fagyasszuk le, mert kínok kínjával lehet meghalni tőle. De ez nem történt meg. A maradékot viszont cukorral szépen összefőztem.
Hozzávalók:
Tálka vadáfonya
kevés citromlé
ízlés szerint cukor
egy vaníliás ivójoghurt (kb. 3-4 dl)

Elkészítés:
Az áfonyát összeturmixoltam, felforraltam a cukorral, és összekevertem az ivójoghurttal, és a citrommal. Utána irány a fagyigép, és a mélyhűtő.

Fagyit természetesen mindig lehet enni, hogy torokfájást lehet tőle kapni télen csak egy mítosz, de télen inkább forró teát iszom, meleg ételeket eszem, hogy minimálisan ébren tudjam tartani magam.

Búcsú a nyártól, és búcsú a fagylaltoktól.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek tökéletes.

2010. augusztus 25., szerda

Kísérletek a konyhában: Rizstej házilag

Ha húsz esztendővel ezelőtt születtem volna, és rám jön a kísérletezés a konyhában valószínűleg csúsztatott palacsintákkal, sült húsokkal, krémes édességekkel kezdem. Most a "biokor" hajnalán, (Bár én nem vagyok biogyerek, inkább a csernobili generáció), a konyhai kísérletezésemet a vegetáriánus étrendek, a furábbnál furább egymásnak ellentmondó étkezési divatelemek alkotják.
Legújabb kémiai kísérletem a rizstej volt. Kíváncsi voltam milyen az íze, miért hívják rizstejnek, megéri-e ilyet készíteni, hogyan kezd el fehéredni a víz. Ha elkezdek kíváncsi lenni egyszerűen ki kell elégíteni a szunnyadó vágyat.


Tudjuk, a tej gonosz rossz teremtmény, mert kényszerítettek minket is gyerekként tejet inni, pedig semmilyen más állat nem tesz ilyen gonosz dolgot.
Tudjuk azt is, hogy nem is olyan gonosz, sőt egészséges tele vitaminnal, növekedéshez szükséges anyagokkal..(Marketing és manipulációszaga van mindkét oldalnak.)
Tessék eligazodni az étkezési hullámok labirintusában!

A véleményem, hogy hallgassunk saját magunkra. Ha nem tudunk tejet inni, nem szeretjük ne tegyük. Ha szeretjük, tegyük. Ha csak kicsit szeretjük, kicsit igyuk, és tartsuk tiszteletben kinek mi a jó.

Elkészítés:
Simán feltettem főni a rizst sok sok vízzel, főztem, majd összeturmixoltam, és leszűrtem. Az állaga gyönyörű, az íze kellemes, édeskés. Aki szereti a rizst, annak tökéletes.

Felhasználás:
Hát....(Szemöldökfelhúzás, fejrázogatás) Nem tudom mire lehet felhasználni. Tejet pótolni biztos nem. Ez egy rizsízű, édeskés víz. Nem tej, víz és rizs. Ismétlem: nem tej. Nem is tejpótló. Ilyen erővel sima vizet is tehetünk bármibe tejpótlónak.
Nem csoda, hogy a bolti olyan drága, nem akarom elképzelni milyen kémiai vegyszerekkel tuningolják fel (fehérje, vitaminok, ízfokozók), hogy hasonlítson a névadójára.

Pár nap gondolkodás után (elvileg egy hétig eláll a hűtőben, a felét pedig lefagyasztottam) lett belőle egy gyengébb ízű, állagú karamelles puding. Vendégeknek nem tálalnám fel az biztos. Konklúzió: Rizstej először, és utoljára készült, és hálát adok az égnek hogy nem vagyok laktózérzékeny. Minden tiszteletem, akik ezzel kínlódnak.

Ötlet:
Valami tömény alkohol (Mondjuk vodka) pici cukor, fűszer lehet jobban illene a rizstejhez!
Ha bárkinek ötlete van mit tudnék még kb. 2 liter rizstejjel kezdeni szeretettel várom a kommentárt.

Jó hír: hisztaminérzékenyeknek meleg szívvel ajánlom.

2010. augusztus 20., péntek

Varrás 4.

Itt egy újabb kedves kis éjszakai teremtmény. Kivételesen éjfél előtt megszületett, ami külön jó dolog, mert ha belevágok nem bírom abbahagyni. Amíg kész nem lesz, nincs alvás. Nagyon kezdő vagyok még, de a nap 24 órájában tudnék varrni. (Lehet dédanyám reinkarnációja vagyok:-P. ) Szintén mintáról készült, de a ruha, a haj, saját költemény.

Itt pedig másik kész barátja mellett:



Nem értem honnan jött rám ez a babázhatnék. Gyerekkoromban próbálkoztak nálam egy egy babával, de addig jutottam, hogy a Barbit meztelenre vetkőztettem, kicsavartam a kezét, a lábát, a fejét, és sajnálattal vettem tudomásul, hogy nincs is rajta semmi érdekes, és folytattam a legózást. Most kamatostul bepótolom az elmaradt időt.

2010. augusztus 17., kedd

Cukkinis kenyér Jamie Olivértől

A receptnek nem kell bedőlni. Azt írja végy 6 db nagy cukkinit és reszeld le. Nem tudom mekkora Jamie Olivérnek a NAGY cukkini, de én vettem két óriásit, és hozzá még két répát, és nagyon aggódtam, vajon elég lesz-e az egy kiló liszthez. Csak 2 dl langyos vízzel kellett elkészíteni a kovászt (6 helyett, mivel a cukkini eleve levet ereszt), de nekem az egy kiló lisztből lett 1,5 kg. Nem győztem pótolni, hogy szép ruganyos nem ragadós tésztát kapjak. Mindezt leszámítva, egy nagyon jól viselkedő, és gyönyörű kenyér lett. Nem utolsó sorban pedig nagyon puha és finom.



Hozzávalók:
2 db. óriás cukkini reszelve,
liszt (kb. 1-1,5 kg)
2 dkg élesztő
2 dl langyos víz
1 ek cukor,
2 ek só
kakukkfű
az eredeti receptben még megy bele egy darab kecskesajt is.


Elkészítés:
Kovászt készítünk, a vízzel, cukorral, 1 ek sóval, és az élesztővel, ha megkelt, hozzáadjuk a lisztes reszelt cukkinihez, jól megdagasztjuk, amíg nem tapad (fűszerezzük, beletesszük a sajtot), és egy óráig kelni hagyjuk. Ha megkelt, akkor formázzuk, megint kelni hagyjuk egy fél órát, és sütőben kb. 200-180 fokon 30 percig sütjük.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek jó!

2010. augusztus 15., vasárnap

Varrás 3.

Maradjunk egy kicsit a női táskáknál.


Ismét egy táska készült. Az anyagába teljesen szerelmes vagyok. Este 18-éjjel 2 ig készült. Olvasgattam mások milyen gyorsan varrnak, de ha belegebedek se ment volna gyorsabban. (Na persze, mire rájöttem, mit hogy). Sajnos a tartása nem lett olyan szép, mert a rávasalható közbélés gyenge volt, így egy cipzárral megsegítettem a tetejét.

2010. augusztus 13., péntek

Varrás 2.

Neve még nincs, egy minta alapján készült fürdőzős baba. (70%-ban van kész, még néhány helyen össze kell varrni). Lehetne akár evős babának is nevezni, aki a gasztro blogolás, főzés során magára szedett felesleges kilóktól szeretne megszabadulni, és úgy döntött minden nap úszni fog. Szurkoljunk neki, hogy ne csak a meleg vizes medencében pancsoljon.

Épp sütteti a hátát az ablakban.

Barackfagylalt

Tudom, a kép nem túl bizalomgerjesztő, de az íze annál inkább. Krémes lágy állagú főzés nélküli fagyi a kánikula idejére, ami sajnos eteti magát. Előnye, hogy csak az van benne, amit mi teszünk bele, semmi más adalékanyag, no meg az igazi barackíz :-). Nagyon gyorsan elkészül.


Recept:
3-4 db héjától megszabadított, felvágott barack
2,5 dl török joghurt
1 dl felvert tejszínhab
cukor ízlés szerint
pici citrom

A barackokat a cukorral, a citrommal, és a joghurttal összeturmixoljuk, majd hozzákeverjük a tejszínhabot, és fagylaltgépben, vagy hagyományos módszerrel elkészítjük. Csokoládé szerintem remekül illene hozzá. Ha kivesszük a fagyi gépből érdemes rögtön elfogyasztani, vagy berakni a mélyhűtőbe.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek tökéletes.

Pisztráng sütőben cukkinisalátával

Halat sajnos nem olyan gyakran eszünk, pedig ajánlott lenne. Nyári szezonban, az egyik tónál, valahol van egy halas bolt, ahol nagyon finom, és sokféle helyi halakat árulnak.

A pisztráng egy nagyon finom hal, elég hozzá kis só, bors, (a tetejére tettem még egy kis rozmaringot), és sütőben hamar és gyorsan kész.


Cukkinisalátával tálaltam, és sült főtt burgonyával.

Cukkinisaláta:
egy nagyobb cukkinit lereszelünk, hozzáadunk egy nagy kanál görög/török joghurtot, és tetszőleges fűszerrel ízesítjük. (Törököknél kapható tzatziki keverékkel ízesítettem)

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek jó.

Bagel (Recept Limarától)

A bagel egy nagy kedvencünk, mivel a tésztája picit édeskés, tömörebb.
A kenyérfélét Krakkóban találták fel (a 16.-17. században vált népszerűvé). Ma is nagyon szívesen fogyasztják Amerikában, Angliában, és a világ minden táján. Számtalan változata létezik, és sok-sok hagyomány kötődik hozzá, pl. Ausztriában hagyományosan húsvét idején fogyasztották (/ják), de előtte két embernek kell kettétörnie a bagelt.


A receptet Limara oldaláról néztem: ITT. Nagyon könnyen követhető recept, mindenkinek ajánlom. Nekem sajnos barna cukrom nem volt (csak bagel készíthetnékem), így nem barnult be olyan szépen a teteje. A képeken egy szendvics formájában szerepel (pici vajjal, salátalevél, mozzarella, és paprika).


Megjegyzés: Hisztaminérzékenyek az élesztő miatt csak módjával!

2010. július 31., szombat

Varrás

Kaptam egy nagyon régi varrógépet. (Saccolt élettartam 30 év:-)) Amint találtam egy rövidáru boltot, és vettem egy fehér és a fekete cérnát, kipróbálásra került. Gyerekként láttam sokszor anyánál is hogyan kell varrni, sőt meg is próbálkoztam vele, és átszúrtam az egyik ujjamat a tűvel, így sokáig haragban voltunk a géppel. Nem kell kérdezni, hogyan történt, nem emlékszem a pillanatra. Most átszúrás nélkül, egy maradék anyagból, egy internetes ingyenes minta alapján este próbavarrást végeztem, hogyan működik a gép, hogyan kell varrni, milyen gyorsan lehet varrni..stb.

Íme az esti eredmény kb. 3 óra alatt:


Belül van egy zsebecskéje is, de patenttal még nem bajlódtam. Majd a legközelebbi alkotásnál.
Most éjszakánként ugyanez a táska készül egy crazy patchwork mintával (kb. 5 év álmodtam, hogy meg akarom csinálni, de annak egy oldalát összevarrni olyan 3 óra.)

2010. július 27., kedd

Színes házi tészta fesztivál után

Mit csináljunk éjjel 22 és 24 között mikor ihletet kapunk valaminek az elkészítésére, egy fesztiválos nap után? (Apropó: Pflasterspektakel Európa egyik legnagyobb művészeti fesztiválja Linzben, mindenkinek ajánlom hogy egyszer látogassa meg! A fesztivál három éjszakáján járt nálunk két spanyol, egy kanadai-perui, egy cseh, és egy román vendég).

Megfejtés: Házi tésztát!


Nem mintha hiányt szenvendnénk a tészta mennyiségében. (Egy két polcnyi tészta biztos van, meg is fogadtam a tésztagép vásárlásánál, hogy addig házi tészta nem lesz, amíg nem fogy el. De ez egy lehetetlen küzdelem. Elfőzök egyet, jön két újabb csomag, mert más színű, mert más formájú, mert... No nem én vagyok a tésztamániás). De azért ez más. Finomabb.


Hozzávalók minden színhez:
10 dkg liszt
1 tojás
színezék (fehérnél semmi, a pirosnál céklapor, a zöldnél spenótpor)
Sok-sok türelem a kézi gyúráshoz, tésztagép tekeréshez!

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyenek jó!

VKF! XXXVI. Világjáró fazék-Nevesincs osztrák recept

Nem utaztam messzire az ízlelőbimbókkal, mert miután itt kicsiben az osztrák-magyar monarchia működésén fáradozunk, az osztrák konyha egy kéznyújtásnyira van tőlem. Egy családi receptet választottam. Lehet, hogy valamilyen változata létezik Magyarországon is, hisz Ausztria nincs távol, és sok dolog teljesen ugyanaz, vagy csak kicsit más. (Pl. szigorúan lekvárral eszik a rántott húst!).


Egyre több kedvencem van az osztrák konyhából, különösen a gombócok izgatnak (Mindenre van egy gombóc variációjuk, a következő könyv a karácsonyi kívánságlistámon van).

Először az isteni Überbackene Speckknödelre gondoltam. Ez egy szalonnás gombóc, amit sütőben tejföllel, sajttal megsütnek, de a legtöbb hentesnél pl. piacon lehet darabra is kapni.

Levesek közül egyértelműen a tökkrémleves (Kürbiscremesuppe) vezeti a listát. Ha egy osztrák étteremben járunk ezt feltétlenül kóstoljuk meg, a Mohr im Hemd-del együtt, ami az édességek közül nagy kedvencem: sok sok tejszínnel, nyáron vaníliafagylalttal, de ez meg félkész termékként lapul a mélyhűtőben.

Alapvetően az osztrák konyhában is megjelent sok nemzetközi elemek (egyre több távolkeleti fűszer, kombináció), de kiemelkedően nagy hangsúlyt fordítanak a hagyományos ételekre, hisz az osztrákok szeretik a megszokottat, az ismerős utakat (Ha sokáig várunk egy egy boltban az ázsiai dolgokra, előbb utóbb fele áron próbálják eladni, mert nem fogy el). Legyen helyi, legyen bio, nagy divat a zsírszegény étkezés is. Szinte biztosan eladható egy termék ha nagybetűkkel hirdeti magát, hogy Ausztriából származom Még a török élelmiszerboltokban is osztrák húst árulnak. Nagyon fontos hogy ne legyen stresszes a csirke ha levágják, és boldog tojásokat tojjanak:-). Lehet közvetlenül járni a termelőkhöz, a gasztronómiai újságok nagyrésze sok sok oldalt fordít a hagyományos osztrák receptekre.

Nevesincs recept (Én nem tudom a nevét, ha valaki tudja szóljon):


Hozzávalók:
Eredetileg sonkaszeletek (Sima sült csirkehússal helyettesítettem)
1 db felvágott hagyma
karikára vágott répa (1 nagyobb darab), petrezselyemgyökér (1 db)
mustármag (1 ek)
liszt
tejföl (1,5 dl)

Elkészítése:
A húst elősütöm, majd hozzáadom a hagymát, a petrezselyemgyökeret, és a répát, vízzel befedem, és hozzáadom a mustármagot. Ha a hús már puha, akkor kiveszem.
A lisztet a tejföllel elkeverjük, és hozzáadjuk a répákhoz. Felfőzzük, majd hozzáadjuk a húst, és picit még főzzük.

Klasszikus körete a lisztgombóc. (Rétest lisztet, sót, vizet összekeverek, gombócot formálok, és lobogó vízbe dobom )

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek közepes

2010. július 16., péntek

Foszlós fonott kalács

Tudom, nagyon meleg van. Még melegebb, ha a sütő is jár. Szinte fagylaltnak érzem magam, és olvadni kezdek. Mégis, az élesztő a szavatosságához közeledett, az időjárás tökéletes a kelt tésztához (elrontani sem lehet), és még sosem sütöttem fonott kalácsot.


A receptet innen szedtem: Recept (Köszönöm!)

Változtatások: Édesítőszer helyett sima cukrot tettem bele. Kb. 3-4 evőkanállal. Só kimaradt. Citromhéj kimaradt. Mazsolát akartam bele tenni, de épp gyúrás közben voltam mikor eszembe jutott, úgyhogy gondoltam már mindegy. (Ennyire aktív nem vagyok a melegben!)

A fonás technikáját pedig innen lestem el: Fonás technikája (Ezt is köszönöm!)

Egyszerűen gyönyörű!!!!! Az illata fenséges, és nagyon büszke vagyok az első fonott kalácsra! Lelki szemeim előtt már lebeg a teavajas, vagy lekváros omlós kalács.


Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek az élesztőre vigyázni kell. Melegen semmiképpen sem! Kihűlve kisebb mennyiségben nem okozott még problémát nálunk. Nagy mennyiségben igen. Pl. nem kell rögtön egy fél tepsi buktát felfalni.

2010. július 15., csütörtök

Kínai fasírt kétféle rizses köntösben

Ez az étel a kísérletezés jegyében telt. Párolni akartam a fasírtot, rizsbe forgatni, rizses köntösbe bújtatni. Azzal a tapasztalattal bővültem, hogy nem véletlenül rakják egy banán, vagy bambuszlevélre a rizs papírban párolt húst :-). Egyetlenegy darab lett fotogén, a többi teljesen szétesett, ahogy megpróbáltam a tányérról leszedni. Ám, ha bambuszlevélen pároljuk (ilyet nem szereztem még be, nem is tervezem), akkor csak a végső felhasználó villája és kése között esik szét az étel. Ennek hiányában kanalazhatjuk. (Az ízen nem változtat). A citromfű viszont kiválóvá teszi a fasírtot!

Hozzávalók:
250 gramm darált hús (mindegy milyen)
3 fokhagyma (apróra vágva)
kevés zsemlemorzsa, a fasírt összeragasztásához
1 tojás
szezámolaj
1 ek szójaszósz
1 tk cukor
2 tk apróra vágott citromfű
1 tk koriander, só, bors
1 hagyma (apróra vágva)
rizs
rizspapír

Fasírt elkészítse:
A darált húst kicsit megpirítottam egy serpenyőben, hozzáadtam a felvágott hagymát, a fokhagymát, és a többi hozzávalót, és fasírtmasszát készítettem belőle, majd rizses köntösbe bújtattam.


1. rizs köntös:

A fasírtból gombócokat gyúrtam kézzel, majd rizsbe forgattam. (A rizset nem kell megfőzni). Ugyanúgy a tányérra helyeztem. (Ennek a párolásához a rizs miatt 1,5 órára van szüksége)


2. rizs köntös:

Rizspapírt meleg vízbe mártottam egy pillanatra, majd szépen beleraktam a tölteléket, és összecsavartam. Tányéron a párolóbetétre helyeztem. (Ennek a változatnak kb. 10-20 percre van szüksége a párolóban)

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek tökéletes!

Halcurry

Ez a recept a Mezőgazdasági Kiadó (Művelt Nép, Skála Metró) kártyáról (19. csomag, 15. kártya, 18-as sorszám) származik. Imádtam nézegetni azt a sokféle kártyát, és gondolatban hol ezt, hol azt ettem meg. Sosem gondoltam, hogy valaha főzni is fogok belőlük. Most eljött a megvalósítás ideje. A receptben egyetlen módosítást végeztem: Az almát kicseréltem barackra.


Hozzávalók:
4 szelet mélyfagyasztott halkocka
só, bors
1 citrom leve
2 ek liszt
olaj
1 db barack
1 db kisebb vöröshagyma
1 ek curry
5 dl leves
1 kk étkezési keményítő
2 ek mandula
2 ek mazsola

Elkészítés:
A halfilét felengedem, megsózom, citromlével meglocsolom, a haldarabokat lisztbe forgatom, és kevés forró olajon aranyszínűre sütöm. Félrerakom.
A meghámozott gyümölcsöt és a hagymát kockára vágyom, forró olajban a hagymát sárgára pirítom, majd a gyümölcsöt hozzáteszem. Meghintem curryvel, felöntöm a levessel, felforralom, és hideg vízzel elkevert keményítővel besűrítem. Beleteszem a haldarabokat, és összeforralom. Mandulát, és mazsolát szórok bele.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek tökéletes.

2010. július 6., kedd

Sütőben sült rántott hús

Nagyon régen készítettem szintén az egyik kísérletező periódusban, de azt hiszem ennél az ételnél maradnék a hagyományos elkészítésénél.
Szubjektív véleményem: hogy egészséges, de száraz a bundája. Márpedig a bundás csirkéknek a bunda az egyik legfinomabb része. Mikor ropog..
A bundája sütés közben ragad, mállik, lejön (a fényképen nem látszik a másik oldal), hacsaknem csomó csomó olajjal nem segítünk, akkor meg ott vagyunk, ahol a part szakad.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek tökéletes!

Falj fel! Falafel

Bevallom őszintén ettől az ételtől már előre féltem. Mindenütt azt lehet olvasni, hogy a kis rafinált golyócskák könnyen szétesnek, rá kell ám érezni a csínjára, még az olajban is csak óvatosan szabad forgatni.
Kezdők szerencséje, vagy kifogtam egy nagyon jó receptet, de működött. Egy darab sem esett szét, és egy igen kellemes falafelt sikerült sütni. A recept egy könyvtári könyvből származik: Die Küche des Orients. Icipicit változtattam a recepten. Tegyük még hozzá, hogy a csicseriborsó szintén egy csodaszer. Nem leszünk utána olyan éhesek, mert stabilizálja a vércukorszintet..stb.stb.
Voalá az első tökéletes darab:


Hozzávalók:
Éjszakára beáztatott csicseriborsó összeturmixolva.
fél csokor petrezselyem,
1 ek szezámmag
só, bors,
1 tk őrölt római kömény
1 zúzott fokhagyma
1 apróra vágott hagyma
1 ek citromlé

Elkészítés:
A hozzávalókat jól összedolgozzuk robotgépben, majd kézzel kis golyókat formálunk, és forró olajban kisütjük.

A többi formázásához már nem volt ennyi kedvem, és türelmem:


Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek tökéletes!

Falafel
Soak chickpeas overnight. Blend chickpeas with garlic, onions, cumin, freshly ground pepper and egg, sesam. Shape into balls Serve with yogurt sauce.

2010. július 1., csütörtök

Vöröslencse krémleves

Ez egy tipikus téli étel (melegen). Hidegen akár a forró nyári napok étlapjára is becsempészhetjük, ahogy tettem én is, mivel szükségem volt a vöröslencsét rejtő dobozkára. Az eddigi legjobb, legízletesebb vöröslencséből készült krémleves. A recept a Kochen und Küche (Österreichs gepflegte Küche) című magazinból származik.


Hozzávalók:
250g lencse
1 db kisebb hagyma
2 EK vaj
7,5 dl zöldségleves (kockából is jó)
1 késhegyni kurkuma
2 késhegyni cayenne bors (kurkumából és a cayenne borsból lényegesen többet tettem bele :-D)
só,
1 dl tejszín vagy tejföl, vagy joghurt (szeretem a legutóbbit)

Elkészítés:
Megpirítjuk az apróra vágott hagymát az olajon, hozzá adjuk a megmosott lencsét, és felöntjük a zöldséglével. Kb. 15 percig főzzük, ízesítjük, és mixerrel pürésítjük. Hozzáadjuk a tejfölt/joghurtot/tejszínt (ami van), és még egyszer felforraljuk.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek chillivel óvatosan!

2010. június 22., kedd

Kínai fűszeres sertés alacsony hőfokon sütve

Az alacsony hőfokon sütés megérne egy külön misét. Nagy tapasztalatom nincs benne, ez a sertéshús volt az első darab, és nagyon jól sikerült. Hiába is, a konyha egy kémiai kísérletező terület.


A sütés lényege, hogy először gyorsan serpenyőben megsütjük a hús két oldalát (kérget képezünk), majd alacsony hőfokon sokáig szép lassan megsütjük. Ennek előnye, hogy nem megy össze a hús, nem jön ki a zaftja, és szép puha marad. Ráadásul több vitamin is marad benn. A sütés során elvileg a hús legvastagabb pontján lévő belső hőmérsékletet kéne mérni, és azt tartani alacsonyan (Ehhez létezik külön mérő). Olyan 45-55 fok között véres hús marad, 55-65 között közepesen átsült, olyan 75-85 között pedig jól átsült hús lesz. Szeretem mindegyiket, de a környezetemben legtöbben a jól átsültet részesítik előnybe. Ha letelt az előírt idő, még sokáig a sütőben tarthatjuk a húst, hiszen nem szárad ki, mert eleve csak meleg. Tálalás előtt elegendő kivenni a sütőből.


Más források az alacsony hőfokon történű sütésről:
http://www.gasztrotipp.hu/2010/02/hogyan-sussunk-alacsony-hofokon/
http://kochblog.daskochrezept.de/niedrigtemperatur-garmethode/
Táblázattal
http://www.essen-und-trinken.de/topthemen/gesunde-ernaehrung/aromaschonend-kochen/niedrigtemperatur.html

A képen látható sertéshús elkészítése:
Fűszerkeverék mozsárban összetörve:
6 db csillagánizs
2 kiskanál szegfűszeg
2 kiskanál őrölt fahéj
1 ek szecsuáni bors
1 ek gyömbér
1 kiskanál koriander

A húst megsózzuk, bedörzsöljük a fűszerkeverékkel, majd mindkét oldalát hirtelen megsütjük.
A hús, kb. kétszer 200 grammos volt, amire oldalanként 1-1 percet kell a sütésnél számítani, majd a sütőben, kb. 45 percet úgy 60 -70 fokos hőmérsékleten.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek jó!

Karamellizált dió

Ez egy mesés édesség, egy távol keleti édes álom, valamiért nekem az Ezeregyéjszakát idézi, ahogy roppan a fogak között. Karamellizált dió. Elkészítése rém egyszerű, picit megfőzzük a diót lobogó forró vízben, mondjuk 3 percen át, majd lemosva, megszórjuk cukorral. Ha kiszáradt, akkor még csepegtethetünk rá egy kis mézet, és olajon megpirítva karamellizáljuk.
A receptet kínai dió címen lehet keresni.



Megjegyzés
: allergia miatt közepes, de hisztamintérzékenyeknek jó.

Chinese fried walnut

Recipe

2010. június 12., szombat

Tesztelve - Sárgaborsó fasírtpor

Az Ázsiában vettem egy csomag sárgaborsó fasírtport (200 gramm, 250 Ft körül), és leírás szerint elkészítettük. 2 dl forró vízzel elkevertük, vártunk 15 percet, majd diónyi golyókat formálva meghempergettük őket zsemlemorzsában, és forró olajban kisütöttük. Nekem nagyon ízlik, és ha legközelebb arra járok, fasírtpor fogok még venni, de biztos lehet másutt is kapni. Álljon itt néhány kép a dokumentálásról:

Megjegyzés: Szerintem hisztaminérzékenyeknek jó, de még tesztelni kell.

Pirított sós dió

Kóstoltam már többször is, és nagyon szeretem. A készítésében a legmacerásabb feladat a dió héjának az eltávolítása. A felénél meguntam, ahogy a diópucolást is. Nekem a héja azért keserű.
A dió isteni, sósan, vagy akár édesen (kínai gyorsétteremben lehet karamellízalt diót kapni-hm mennyei.). Erősítő hatása van, nyugtat, segíti a gondolkodást, stabilizálja a vérkeringést. Biztos sokan készítették, és szeretik is ezt a receptet.


Otthon van egy diófa, de idén sajnos az esőzések miatt úgy néz ki, termése nem lesz.


Elkészítése: Megtisztítjuk, meghámozzuk a diót, olajon kicsit megpirítjuk (vagy olaj nélkül), és a végén megsózzuk.

Megjegyzés: Hisztaminérzékenyeknek jó, de akik allergiásak rá, azok vigyázzanak.

Fried walnut with salt

Prepare: Fry the walnut on oil, and taste with salt.