2016. november 29., kedd

Datolyás-narancsos kekszgolyók



Egy finom télies zamatú, illatú desszert, mely karácsonyi ajándéknak is megállja a helyét. Ismét egy olyan készítmény, ami saját ötletből született...

Hozzávalók: 20 dkg háztartási keksz, kb. 15 dkg datolya, pár szelet cukorban eltett narancsbefőtt vagy kandírozott narancs, ízlés szerint méz vagy porcukor és cukrozatlan kakaópor, kb. 2 diónyi vaj, kevés tej, annyi hogy a massza összeálljon,
a golyók behempergetéséhez: porcukor, kakaó és durvára vágott földimogyoró.

Elkészítése:
A kekszet húsklopfolóval összetörtem, nem baj ha kicsit darabos marad. A datolyát és a narancsot apróra összevágtam, és a többi hozzávalóval összekevertem. Golyókat formáltam belőle, és cukorba, kakaóba és mogyoródarabkákba forgattam.





2016. november 28., hétfő

Az idei Adventi koszorúnk és a régi Adventi naptárunk


A saját készítésű Adventi koszorúnk...

...alatt pedig a régi, kedves, téli hangulatú terítő, melyet Anyukám hímzett...



"Az Advent latin eredetű szó, jelentése eljövetel, megérkezés. Az ünnep eredete az V-VI. századra nyúlik vissza, Jézus születésének ünnepére való felkészülés időszaka. Tágabb értelemben a reményteli várakozás, a lelki készülődés ideje.
Az advent 4 hétig tart, a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődik. Régen a keresztények advent idején szigorú böjtöt tartottak, hajnalonként pedig szent misére jártak. Ezeket a napfelkelte előtt tartott miséket rotate-nek nevezték. Az advent első napjától vízkeresztig terjedő időszakban tiltották a zajos népünnepélyeket, lakodalmakat.
Az adventi koszorú készítése a XIX. században jött divatba, de a hagyomány gyökerei a pogány korba nyúlnak vissza, amikor örökzöld ágakkal, fagyönggyel, magyallal ünnepelték a téli napéjegyenlőség idejét. Ma hagyományosan fenyőgallyakból készül a koszorú négy gyertyával, melyek advent 4 hetét jelképezik. Minden héten egy-egy újabb gyertyát kell meggyújtani a koszorún. Az ajtóra erősített, gyertya nélküli koszorú a szíves vendégvárást reprezentálja."

Forrás innen.


A szintén saját készítésű "Adventi naptárunk", melyet már sok évvel ezelőtt varrtam...



"A mindenki által jól ismert adventi naptár kitalálója egy Németországban élő édesanya volt az 1900-as években. Az ötletet a kisfia adta, aki minden nap azt kérdezte tőle, még hány nap van karácsonyig? Az anyuka a türelmetlen gyermeknek 24 darab, kétszárnyú ablakot vágott egy kartonra, egy másik papírlapra minden ablak elé helyezett egy cukorkát. A kisfiú minden nap kinyithatott egy cukorkát rejtő ablakot, a napról napra kevesebb meglepetés jelezte neki, hogy nem sokat kell aludnia a Jézuska érkezéséig."

Forrás innen.

Azóta sokféle Adventi naptár készül, kaphatók készen, általában csokival megtöltve, de  készíthető házilag, számtalan ötlet alapján

Ezt az "Adventi naptárt" már rég varrtam, amikor a lányunk még kicsi volt. Szerette, mert kedves kis meglepéseket tartogatott nap mint nap, de polcok alá kötve díszítette a lakást is. Most ismét elővettem, inkább csak dekoráció céljából. De ahol nincsenek kisgyerekek, ott is bele lehet csempészni egy-két apróságot, kedveskedni vele szeretteinknek. Akár egy kis édességet, vagy egy kis üzenetet, vagy bármi mást... A gyerekeknek inkább csokoládét, aszalt gyümölcsöt, keksz félét, stb.... 

A kis zoknik magassága 11 cm, a száruk szélesség 7 cm. Egy délután vagy egy hosszabb este el is készülnek, aki tud varrni, annak nem okoz nehézséget, mert nagyon egyszerű az elkészítésük. Bármilyen maradék anyagból elkészíthető, nem baj ha színesek, mintásak, tarkák, annál mutatósabbak, vidámabbak.
A számokat is géppel hímezhetjük bele - december 1-től 24-ig -, keskeny színes szalagból akasztót varrhatunk rájuk és zsinórra fűzhetjük fel.



2016. november 26., szombat

Gesztenyés-habos kosárkák - Advent első vasárnapjára



Más években is szoktam Advent vasárnapjaira egy-egy sütit elkészíteni és feltölteni a blogomra.
E hagyományomhoz híven idén is fogok mind a négy vasárnapra sütni, mégpedig valami nagyon egyszerűeket, olyan úgymond "én találtam ki a receptet", ami gyorsan elkészíthető, a karácsonyi forgatag időhiányához igazodva.
Ezért úgy gondoltam, hogy a kedvenc mirelit leveles tésztámból (bolti, lila zacskós, "Nowaco" elnevezésű) fogok négyfélét sütni a négy hétvégére, csak kis adagokat, ami "együltünkben" elfogyasztható.
Nagyon szeretem ezt a fajta tésztát, mert három kis lap van benne, és ha csak kevés kell, egyet is fel lehet használni, és ezenkívül még nagyon finom is. Elkészítésének számtalan variációja van, édeshez és sóshoz egyaránt. Íme az első.....


Teljesen saját ötlet alapján sütöttem, gyorsan elkészülnek, finomak és mutatósak! Ha valaki még szebbet szeretne alkotni, akkor a tejszínhabot habzsákból nyomja ki, biztos látványosabbak lesznek. Én nem akartam vele bíbelődni, így is hamar elfogytak...


Ég az első gyertya

Hozzávalók 12 db-hoz: a 40 dkg-os mirelit leveles tészta három lapjából kettő, 
a tészta megkenéséhez: fél tojás,
a töltelékhez: egy 20 vagy 25 dkg-os fagyasztott gesztenyemassza, kevés tej, 2 dl tejszín,
a díszítéshez: cukorkadrazsé, kevés csokoládé és tej.

Elkészítése:
A tésztát szobahőmérsékleten hagytam kiolvadni, vékonyra kisodortam és derelyevágóval 12 négyzetre vágtam. Egy muffinsütő mélyedéseibe nyomkodtam, megkentem tojással, és előmelegített sütőben megsütöttem. Figyelni kell, mert nagyon hamar megsülnek.
Hagytam kihűlni, majd a kevés tejjel átkevert gesztenyemasszát krumplinyomón átnyomtam, mindjárt bele a kosárkákba. Tetejére halmoztam egy-egy kanál felvert tejszínhabot, majd kis tejjel felhígított csokoládét csurgattam rá, és a színes cukorkadrazséval megszórtam a tetejét.

A tészta sütés előtt....

...és sütés után



2016. november 24., csütörtök

Erzsébet királyné tortája



Közelgő névnapomra sütöttem ezt a finom tortát. Valami olyat szerettem volna, amilyet még nem készítettem. A neten nézelődve találtam rá, ami nagyon jó választás volt...
itt láttam meg, csak az egy sokkal nagyobb torta volt, ezért a hozzávalókat arányosan lecsökkentettem.



Az alább leírt hozzávalók egy 28 cm átmérőjű tortához szükségesek, az eredeti recept szerint. Ha valaki kisebbet szeretne sütni, akkor a hozzávalókat aszerint csökkentse arányosan, mint ahogy én is tettem...

Hozzávalók a tésztához: 7 db tojásfehérje, 7 evőkanál kristálycukor, 10 dkg mák (nem őrölt!), 7 dkg kókuszreszelék, 1 kiskanál szódabikarbóna, 2 evőkanál finomliszt,
a vaníliás krémhez: 7 db tojássárgája, 6 evőkanál finomliszt, 15 dkg cukor, 2 csomag vaníliás cukor, 8 dl tej, 20 dkg vaj,
a kekszréteghez: 25 dkg kakaós omlós keksz,
a tejszínes réteghez: 4 dl cukrászhab, vagy 4 dl habtejszín és 2 csomag habfixáló, 
a tetejére: 5 dkg csokidara, esetleg csokipasztillák a díszítéshez.

Elkészítése:
Először a tésztát készítjük el. A tojásfehérjéket elkezdjük felverni, amikor majdnem kész, akkor hozzáadjuk a cukrot és teljesen keményre verjük. A lisztet elkeverjük a szódabikarbónával, majd a mákkal és a kókusszal együtt hozzáadjuk a habhoz.
A tortaformát kikenjük és a tésztát egyenletesen elsimítjuk benne, majd előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. (Nem kell túl sok idő, kb. 15-20 perc) Hagyjuk kihűlni.
Közben elkészítjük a krémet. A tojások sárgáját egy lábasban simára keverjük a liszttel, a cukrokkal és a tejjel. Ezután folyamatos keverés mellett sűrű krémmé főzzük. Amikor kezd kicsit hűlni, de még meleg, belekeverjük a vajat.
Ekkor összeállítjuk a tortát. A mákos-kókuszos tészta köré visszatesszük a forma oldalát, rákenjük a vaníliás krémet, majd a kakaós keksszel teljesen beborítjuk.
Felverjük a tejszínhabot, és rákenjük a tortánk tetejére. Hűtőbe tesszük néhány órára vagy akár egy éjszakára is lehet. Addigra megdermed a krém, a keksz omlóssá válik és összeérnek az ízek.
Ekkor levesszük a forma oldalát, a torta tetejét megszórjuk csokoládéforgáccsal és tálalhatjuk.

A tészta sütés előtt...

...és sütés után

A tésztára kent vaníliás krém és a kekszréteg - a kekszek közötti hézagokat
kirakhatjuk kekszdarabkákkal

Rásimítjuk a tejszínhabot is, ami pont töltötte a formát.
Már tehetjük is a hűtőbe.



Végezetül a férjemtől a névnapomra kapott virágom






2016. november 22., kedd

Disznótoros olívabogyós párolt káposztával



A tél közeledtével lassan eljön a disznóvágások ideje, a városban lakóknak pedig marad a bolti hurka, kolbász. Ilyenkor én is szeretek disznótorost sütni, ami felidézi bennem a gyerekkorom vidám családi összejöveteleit, a régi szép disznóvágásokat...

A kolbász és hurkafélék nagyon jók vele-sült krumplival, amikor a krumpli átveszi a hurka-kolbász ízét, de finom hagymás krumplival is. Szoktam párolt káposztát is készíteni mellé, most ezt a fajtát találtam ki - hogy ne legyen mindig ugyanaz -, de kínálhatunk hozzá ecetes paprikát, céklát vagy más savanyúságot is.
No meg erős paprikát, ami kimondottan jó a zsíros ételek mellé, ami a közhiedelemmel ellentétben nem okoz gyomorfekélyt, sőt, segíti az étel emésztését és védelmet nyújt a egyes izgató anyagok ellen a gyomor nyálkahártyájának.

Hozzávalók: sütni való kolbász, véres- és májas hurka, zsír, krumpli, só,
a párolt káposztához: 1 fej fehér káposzta, olívabogyók, só, köménymag, olívaolaj, 1-2 kanál cukor, ízlés szerint ecet.

Elkészítése:
A krumplit meghámoztam, vastagabb karikákra vágtam, sóztam, és zsírral megkent tepsibe tettem. Ennek tetejére sorakoztattam a kolbászt és a hurkákat, kicsit megkentem őket is zsírral, és a sütőben készre sütöttem,
A párolt káposztához a káposztát szálasra vágtam, sóztam, állni hagytam, majd a cukrot olajon karamellizáltam, hozzáadtam a káposztát és megszórtam köménymaggal. Fedő alatt készre pároltam, közben öntöttem hozzá kevés vizet. A végén ecettel ízesítettem és belekevertem a feldarabolt olívabogyókat.




2016. november 20., vasárnap

Hajtogatott töpörtyűs pogácsa



A pogácsa tésztájának receptjét Vicuskánál láttam meg, Zalai töpörtyűs pogácsa hajtogatás nélkül címmel.
Egy kicsit tovább fejlesztettem, és kétszer hajtogattam, valamint még egy mokkáskanál szódabikarbónát is tettem bele, gondolván hogy attól még omlósabb lesz.
Nagyon finom lett, úgyhogy hamarosan megismételtem a sütést, mivel mindkét alkalommal csak egy fél adagot sütöttem.
De a két pogácsa hajtogatása is különbözött kicsit, mert először - a fenti képen - a darált töpörtyűt a kisodort tésztára kentem rá, másodszor - az alsó képen - pedig mindjárt az elején kevertem bele a töpörtyűt a tésztába, és így hajtogattam.
Kinézetre kicsit más lett a kettő, de egyformán finomak és omlósak voltak. Köszönöm Vicuska a remek receptet!


Hozzávalók, a saját változatomhoz: 30 dkg liszt, 15 dkg töpörtyű, 2 dkg élesztő, fél dl tej, 1 tojássárgája, 1 dl tejföl, 2,5 dkg disznózsír, 1 teáskanál só (vagy ízlés szerint), 1 mokkáskanál szódabikarbóna, őrölt bors, szintén ízlés szerint,
a lekenéshez: 1 tojás.

Elkészítése:
Az élesztőt felfuttattam a tejben. A lisztet összegyúrtam a tojássárgájával, a tejföllel és a zsírral. Sóztam, borsoztam. Alaposan bedagasztottam, majd kisodortam, rákentem a darált töpörtyűt, majd harmadolt hajtogatással összehajtottam. Kb 20-30 perc múlva még egyszer megismételtem, utána már hagytam kelni.
A másik verzió csak annyiban különbözik, hogy mindjárt az elején hozzákevertem a darált töpörtyűt a tésztához, de utána már ugyanúgy jártam el, ugyanúgy hajtogattam.
A megkelt tésztát kb. másfél ujjnyi vastagságúra kisodortam és 4 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggattam. Újra pihentettem 15-20 percet, majd tetejüket megkentem tojással, és előmelegített sütőben szép piros barnára sütöttem.



2016. november 18., péntek

Mexikói fűszerezésű csirkemellcsíkok cukkini mártásban



Egy pikáns mártás, roppanós zöldségekkel és omlós csirkemellel mindig jó választás lehet. Ezt főleg azoknak ajánlom, akik szeretik a jó csípős, erős ételek....

Hozzávalók: 1 csirkemell, 1 nagy hagyma, olíva- vagy étolaj, 2 kisebb cukkini, 1 sárgarépa, só, mexikói fűszerkeverék (összeállíthatjuk otthon is: csili, oregánó, kakukkfű, őrölt bors, -paprika, -kömény, -koriander és -mustármag), 1 erőleves kocka, 1 kiskanál sűrített paradicsom, ízlés szerint 1-2 kiskanál mustár, kb. 1 evőkanál liszt és kb. 1 dl tejföl.

Elkészítése:
Az olajon megdinszteltem az apróra vágott hagymát, hozzáadtam a kis kockákra vágott cukkini felét (főleg azokat a kockákat, melyek a belsejéből valók, és nem volt rajtuk héj) és a nagyobb csíkokra vágott húst, amit fehéredésig pirítottam. Sóztam, fűszereztem, felengedtem vízzel, és beletettem az erőleves kockát. Félidőben belekevertem a sűrített paradicsomot és a mustárt, majd készre főztem. Addigra a cukkini szinte szét is főtt benne, s a besűrítés előtt is már szép krémes lett a szaftja.
Behabartam a liszt és tejföl keverékével, megkóstoltam, hogy kell-e még sózni, vagy valamelyik fűszerből, ízesítőből elbírna-e még.
Közben a többi cukkinit és a "gyufára vágott" sárgarépát egy külön teflonserpenyőben pár perc alatt roppanósra pároltam-sütöttem, és a kész husihoz kevertem.
Kukoricás, kápiapaprikás párolt rizzsel tálaltam.



2016. november 17., csütörtök

Céklás gulyás



Katinál láttam meg egy különleges céklalevest - aztán kis változtatással -, mint egy gulyást, elkészítettem. Először kicsit szokatlan volt, hogy cékla is van benne, s a krumplit és a galuskát is megszínezte, de végül is finom őszies leves lett belőle...

Hozzávalók nálam: 30 dkg sertéslapocka, 1 nagyobb hagyma, zsír, só, 1 cékla, 1-2 szál fehér- és sárgarépa, 2-3 szem krumpli, pár szál zeller, lestyánlevél és/vagy zellerzöldje, egy darab zellergumó, só, pirospaprika, pár szem köménymag, 1-2 babérlevél, egy kis marok konzerv csemegekukorica,
a galuskához: 1 tojás, amennyi lisztet felvesz, és só.

Elkészítése:
Úgy készítettem mint egy hagyományos gulyást. A hagymát apróra vágtam, a zsíron megdinszteltem, rádobtam a kockára vágott húst, és fehéredésig pirítottam. Ekkor megszórtam a pirospaprikával, sóztam, felengedtem vízzel, hozzáadtam a többi fűszert és a kockára vágott céklát is. Így főztem félpuhára. Akkor adtam hozzá a répákat, majd újabb idő elteltével a krumplit. 
Ekkor elkészítettem a galuskát. Kiskanállal beleszaggattam a levesbe, és a kukoricát is ekkor szórtam bele. 
Friss kenyérrel ettük.


2016. november 16., szerda

A Szakácsmustra 20. fordulójának az összefoglalója


Ismét befejeződött egy Szakácsmustra játék, ahol F. Nagy Angéla receptgyűjteményéből válogathattunk. Azért választottam Angélát, mert talán az ő szakácskönyve volt az, amit fiatal háziasszonyként először forgattam....
Sajnos ismét kevesen játszottunk, de talán majd a következő fordulóban, amit egy kis szünet után Ani, "A parókia konyhájából" háziasszonya fog lebonyolítani.

Köszönöm azoknak, akik játszottak és finomságokat készítettek F. Nagy Angéla gyűjteményéből:


Az elsőt Éva küldte, egy finom Pozsonyi kiflit



Aztán két finomságot küldött be Gerdi, egy Somogyi édes aprósüteményt



...és egy Túrós pogácsát



És ismét Évától, egy ízletes Fokhagymás mustármártást ismerhetünk meg



Iza (Okki) egy finom, de egyszerű és egyben mutatós sütit küldött, a Felhőszeletet



Végül amiket én készítettem, egy Hétvezér tokányt



...és egy Stíriai metéltet




2016. november 14., hétfő

Zabpelyhes banánpalacsinta


A kis palacsinták bogyós gyümölcsökkel, porcukorral....

Edónál láttam meg nemrég ezek a helyes, finom minipalacsintákat, amit kis változtatással készítettem el. Az enyémek talán nem annyira "egészségesek", mivel kis cukrot is adtam a tésztájához, és tálaláskor is. Kb. 14 db lett belőle.
A hozzávalóknál és az elkészítésénél a saját változatomat írtam le.

Hozzávalók: 10 dkg zabpehely, 1 banán, 150 g natúr joghurt, 1 tojás, 1-2 kanál cukor, 2 dl tej, tálalásnál: porcukor, fahéj, lekvár (nálam áfonya), bogyós gyümölcsök.

Elkészítése:
A zabpelyhet ledaráltam, a banánt villával összetörtem, hozzáadtam a tojást, a joghurtot és a cukrot, majd tejjel hígítva palacsinta sűrűségű masszát kevertem ki belőle. 
Pár csepp olajjal meglocsolt forró serpenyőben egyszerre három-négy minipalacsintát sütöttem ki, közben a masszát tejjel hígítottam, mivel időközben besűrűsödött.

Tálalásnál porcukrot, fahéjas porcukrot, lekvárt, gyümölcsöket stb.... kínálhatunk mellé.
Nagyon finom volt, köszi a receptet!

...és áfonyalekvárral



2016. november 12., szombat

Libaszárny pecsenye lilakrumplival és lilakáposztával



A Mártom napi libaleves után még egy libás ételt készítettem, ezt a finom sültet. Lilakrumplival, almás párolt lilakáposztával és szilvabefőttel tálaltam.

Hozzávalók a libasülthöz: liba szárnytövek, só, bors, őrölt kömény, majoránna, rozmaring,
a párolt káposztához: egy kisebb-közepes káposztához 1 nagyobb alma, só, 1-2 kiskanál cukor, köménymag, olaj, ízlés szerint ecet,
a hagymás krumplihoz: krumpli (jelen esetben lila fajta), hagyma, olaj, só.

Elkészítése:
A szárnyakat sóztam, fűszereztem, tepsibe tettem, vizet öntöttem alá. Zsír nem is kellett hozzá, mert volt annyira zsíros, ami sütés közben kisült belőle. Fóliával letakarva kb. másfél óráig sült, közben egyszer megfordítottam.
A káposztát összevágtam, besóztam, fél órát állni hagytam. Olajon kicsit megpirítottam 1-2 kiskanál cukrot, és hozzáadtam a káposztát. Megszórtam köménymaggal és elkezdtem párolni. Először fedő nélkül, majd lefedve, kevés vízzel. Mikor félig megpuhult belekevertem a kis kockákra vágott almát, és készre főztem. A végén az ecettel ízesítettem.
A krumplit héjában megfőztem, meghámoztam, karikákra vágtam, és sóztam. Olajon megdinszteltem a felaprított hagymát és rádobtam a felszeletelt krumplit. Kis ideig még együtt sütögettem, s már kész is volt.

A sültet a lilakrumplival, az almás párolt lilakáposztával és pár szem szilvabefőttel tálaltam.




2016. november 11., péntek

Márton napi libaleves


A népi mondás úgy tartja, hogy aki Márton napján nem eszik libahúst, az egész évben éhezni fog.
Remélem mi nem fogunk....

Hozzávalók: egy liba apróléka (farhát, szárny, nyak....), só, 2-3 sárgarépa, 1-2 fehérrépa, egy darab zellergumó, 3-3 csiperke gomba és bimbóskel, petrezselyem- és lestyán zöldje, 1 kisebb hagyma, pár szem szemes bors, köménymag, borókabogyó és szegfűbors, 1-2 csipet őrölt szerecsendió, gyömbér, kurkuma és sáfrányos szeklice virág, 1-2 szárnyas leveskocka vagy házi ételízesítő,
a grízgaluskához: 1 tojás, annyi gríz, amennyit felvesz a tojás, egy-két csipet szódabikarbóna és só.

Elkészítése:
A farhátról leszedtem a sok hájat (jó lesz tepertőnek kisütni), a szárnyakról lefejtettem azt a kevés húst, ami volt rajta, kis kockákra vágtam és a csontokkal együtt hideg vízben feltettem főni. Sóztam, fűszereztem, beletettem a hagymát, és kis lángon, hogy épp hogy gyöngyözzön a leves, és jó 1 órát főztem. Ezután kerültek bele a répák, majd újabb idő leteltével a gombák és a kelbimbók, mert ezeknek kell a legrövidebb főzési idő.
Mikor minden megpuhult leszűrtem a levest, a zöldségeket kisebb darabokra vágtam, és belefőztem a grízgaluskát. 
A tojást kicsit felvertem, elkevertem benne a sót, a szódabikarbónát és annyi grízt, amennyit felvett. Kiskanállal beleszaggattam a forró levesbe.
Tálaláskor aprított friss petrezselyemmel szórtam meg.




Márton napja és Tours-i Szent Márton élete

November 11. Márton napja, a néphagyomány szerint az éves gazdasági munkák lezárásának ideje is, egyben a téli pihenés időszaka a természet számára. Ekkor vágták le abban az évben először a hízott libákat és az újbort is ekkor kóstolták meg először.

Tours-i Szent Márton 316-ban Savaria, azaz Szombathely környékén született, és a római császár katonájaként szolgált.
Márton egy különösen hideg téli estén francia honban lovagolva megosztotta meleg köpenyét egy nélkülöző koldussal. Aznap éjszaka álmában megjelent Jézus a koldus alakjában. Innentől kezdve nem a hadsereget, hanem Istent szolgálta. Jóságáról még életében legendák keringtek, püspökké is szentelték, 371-ben. Ő azonban tiltakozott megválasztása ellen. A legenda szerint egy libaólban próbált elrejtőzni, de a ludak elárulták gágogásukkal.

Fontos hittérítő munkát végzett, a pogány falvak nagy részét megtérítette. Életét csodák és gyógyulások kísérték.

397. november 8-án Tours-ban halt meg. A hagyomány szerint november 11-én volt a temetése.

Forrás a Wikipediáról és innen.



2016. november 7., hétfő

6 éves a blogom - és blogjáték "Karácsonyi gasztroajándékok" címmel


Egy egyszerű kis ajándék, kandiscukor és fűszerek teához és forralt borhoz, s néhány majszolni való bonbon.

 
6 éves lett a blogom, s máris beléptem a 7. évbe! Ez idő alatt sok minden történt, sok kedves ismerősre tettem szert. Több mint 700 000 lett a nézettségem, jóval több mint 700 bejegyzéssel szaporodtak a néznivalók, s időközben 7 blogom lett. 

Ha már ennyi 7-es összejött, úgy gondoltam játszunk egy kicsit!
 

A finom gőzölgő gyümölcstea és a fűszeres zacskó, melyet ráköthetünk egy csupor mézre vagy egy finom borra, s máris két ajándékunk van már.

 
Nemsokára ismét itt a karácsony, amikor sokan szeretik saját készítésű ajándékkal megörvendeztetni szeretteiket, ahogy én is. Ezért arra gondoltam, hogy aki saját készítésű, ehető és iható ajándéknak valót készít, feltölti a blogjára, s elküldi nekem a bejegyzés linkjét, azok között kisorsolok egy kis karácsnyi ajándékot. Hogy mit, az még hétpecsétes titok, annyira, hogy még én sem tudom, de valami lesz...

Van egy régebbi bejegyzésem, ahol összegyűjtöttem azokat a korábban feltöltött finomságokat, melyeket nyugodtan adhatjuk ajándékba. Nézzétek meg itt, ilyen valamikre gondoltam.
 

A kandiscukor és a fűszerek közelebbről: fahéj, ánizsvirág, szárított citromkarika, 
de csomagolhatunk hozzá szegfűszeget, szárított narancskarikát, kardamomot
vaníliarudat, gyömbért, szerecsendiót... s már mehet is az angyalkák puttonyába.

 
Akkor nézzük a játékot! Készítsetek valamilyen ehető vagy iható ajándékot, töltsétek fel a blogotokra, küldjétek el nekem a linkjét és a fényképet, 2016. december 6-ig, a címemre: katalin595@gmail.com

Aki többet küld be, annak nagyobb az esélye a nyerésre, mert ahány ajándéknak valót küld el nekem, annyiszor fog szerepelni a neve a "kalapban", amikor kisorsolom.

Készíthettek bármit, a legegyszerűbbtől a kreatív, vagy mókás dolgokig. Bonbonokat, szaloncukrot, mézeskalácsokat, aszalt vagy kandírozott gyümölcsöket, egy különlegesebb lekvárt, vagy éppen sósat, szörpöket, likőröket, teakeverékeket, fűszerkeverékeket vagy egyéb csemegéket.... stb. Egyszóval bármit, amit szívesen látnátok Ti is a karácsonyfa alatt.
 

Végül néhány gyorsan elkészített bonbon, tejcsokiból, színezett és fehér csokiból



2016. november 6., vasárnap

Rozmaringos pulykacomb őszi zöldségekkel


A tepsiben, frissen megsülve

A tányéron....

Egy egyszerű sült, melynek a nagyszerűsége az ízében és a zöldségek színében rejlik. Sütöttem hozzá édeskrumplit, céklát, sárgarépát, lilakrumplit, zellert, lilahagymát, pár szem zöldborsót, - egyszóval mindent, ami színes és eszembe jutott - de lehetett volna még sütőtököt is, mert az is nagyon finom lett volna. És tálalásnál paprika-salsa mártással locsoltuk meg, ami vett, gyári készítésű, de nagyon finom volt...

...és paprika-salsa mártással meglocsolva

Hozzávalók: pulykacomb, só, őrölt bors, szárnyasokhoz való fűszerkeverék, pár szál friss rozmaringág, olívaolaj, édeskrumpli, cékla, sárgarépa, lilakrumpli, zeller, lilahagyma, pár szem zöldborsó és erős paprika.

Elkészítése:
A pulykacombot sóztam, fűszereztem, meglocsoltam olívaolajjal, kevés vizet öntöttem alá, és két szál friss rozmaringgal, fóliával lefedve sütőben félig megsütöttem.
Ekkor köré tettem a zöldségeket, sóztam, és ismét lefedve tovább sütöttem. Mikor minden megpuhult levettem róla a fóliát, hogy minden megpiruljon egy kicsit.
A húst paprika-salsa mártással ízesítve, felszeletelve tálaltam. Így együtt minden nagyon ízletes volt!

A zöldségek - az édeskrumpli a tányér felső részén látható

A pulykacomb, sütésre előkészítve

A félig megsült hús, köréje téve a zöldségekkel - majd ment vissza a sütőbe