2014. július 27., vasárnap

Sváb perec és zsemle


Ha az ember fia külföldre szakad, óhatatlanul is átveszi az ottani szokásokat, beszédfordulatokat és persze az ételeket is. Már jó néhány fogást bemutattam a Stuttgart környéki sváb konyhából, de a legfontosabb péksüteményt, ami minden gyerek rajongásig szeret, valahogy nem tettem ég fel. Pedig a pékségekben direkt sütnek apró pereceket, amiket a kicsi gyerekek csak úgy megkapnak (a hentesnél meg egy szelet szalámit) és ezt majszolgatják kifli helyett, mert az itt ugyebár nincs. Jó kézbevehető, remek sörkorcsolya, vajjal megkenve pedig a friss perec egyszerűen mennyei reggeli vagy tízórai, esetleg uzsonna.

Hozzávalók:

1 kg liszt
40 g élesztő
 20 g só
10 g cukor
30 g zsiradék (legjobb a zsír, minél nagyobb a zsiradéktartalom, annál morzsalékosabb a tészta)
0,5 l víz

4% - os lúg, legegyszerűbb megkérni a gyógyszerészt, hogy készítsen egy literrel, amit egy
                     befőttes üvegben remekül eltarthatunk a hűtőben akár egy évig is

Az élesztőt a vízben a cukorral feloldjuk és a többi hozzávalóval egy sima, keményebb tésztát gyúrunk. Ha bírjuk 12-15 percig is gyúrjuk.
Azonos nagyságú darabokat, kb. 100 g, szaggatunk ki és zsemléket formálunk belőle. Majd az alábbi módon elkészítjük a perecet:

Rudat sodrunk, aminek a közepét dundibbra hagyjuk,
a végeit szépen kisodorjuk,
amennyire tudjuk, elvékonyítjuk,
és perecet formázunk belőle.
Egy lisztezett tepsire tesszük a pereceket és kb. 30 percet kelesztjük. Ezután min. 15 percre hűtőbe rakjuk. Ezután gumikesztyűt húzunk, és a perceket egyenként megfürdetjük a lúgban. Sütőpapírral kibélelt tepsire rakjuk, megszórhatjuk durva sóval, tetejét éles késsel bevágjuk. 200C fokon 15 percig sütjük.

A tésztából készíthetünk zsemlét is ugyanezzel az eljárással. Ezek tetejét ollóval tudjuk a legjobban bevágni. 



JÓ ÉTVÁGYAT!

2014. július 22., kedd

Szezámmagos formapogácsa

És elérkezett az idő, hogy bemutassam a beígért csodaszép és nagyon finom pogácsát, amit ezer éve készítettem. Van vele munka, nem mondom, de nagyon megéri. Vendégeink babgulyás után is jó étvággyal ették és még másnapra is maradt. A stuttgarti Mercedes Múzeumban fogyasztottunk el. :-)

Valamikor régen már láttam egy honlapon, de hogy hol, fogalmam sincs már. Viszont amikor videók között mazsoláztam a neten, ráakadtam erre a formázásra és eldöntöttem, hogy ezt kell elkészítenem. Még az eredeti receptet is átvettem.





Hozzávalók:

kb. 700g liszt
40 g élesztő
300 ml tej
2 db tojás
125 ml olaj
1 tk cukor
1 ek só

100 g nagyon puha vaj

1 tojássárga a kenéshez

szóráshoz magok (szezámmag, lenmag, stb.)

A tejet felmelegítettem, de nem forraltam, elkevertem benne a cukrot, hozzáadtam a tojásokat, s mivel már eléggé elhűlt, de még jó meleg volt, elkevertem benne az élesztőt.
A lisztet tálba szitáltam, elkevertem a sóval, hozzáöntöttem a tejes keveréket és elkezdtem dagasztani.
Az olajat dagasztás közben részletekben csorgatjuk a tésztához. Ha lágynak találjuk a tésztát, tehetünk még hozzá lisztet. Amikor már szép hólyagos, duplájára kelesztjük.
A megkelt tésztát nyolc részre osztjuk, mindegyik tésztadarabot kerekre formázzuk.
Az első gombócot kerek korongnak kinyújtjuk, megkenjük a puha vajjal, félretesszük. A második gombócot is kinyújtjuk rátesszük az elő korongra és megkenjük vajjal. A többi gombóccal is így járunk el.
A kész tornyunkat kb. fél cm vastag hatalmas lepénnyé nyújtjuk. A szélén egy 2 cm-es csíkot levágunk és négy egyenlő részre vágjuk. Egyenként feltekerjük őket, mint a bejglit.
A maradék korongot nyolc egyenlő részre vágjuk és mindegyiket feltekerjük, akár a croissant, majd egy hirtelen mozdulattal elfelezzük.
Egy kerek tortaformát, kb. 26-28 cm-átmérővel (én 30 cm-t vettem, az kicsit sok), kikenünk vajjal, és a fél croissanjainkat vastagabb felükkel elhelyezzük szépen sorban egymás mellett a tortakarika karimája szélén, egyenletes távolságra egymástól. Középre berakjuk a 4 tekercsünket amit a szélekből készítettünk.
Megkenjük kevés tejjel lekevert tojássárgával és addig kelesztjük, amíg a tészta ki nem tölti a formát. Ezután ismét lekenjük a tojássárgával és megszórjuk a magokkal.
200C fokra előmelegített sütőben kb. 36- 40 perc alatt szép pirosra sütjük. 

Segítség a formázáshoz:

Recept is innen
 















JÓ ÉTVÁGYAT!