Valószínűnek tartom, hogy már nagyon elérkezettnek érzitek az időt, hogy a rég beígért recepttel jöjjek már. Jöttem volna én az elmúlt napokban is, csak az történt, hogy a kommunikáció keresztbe tett. Vittem én becsülettel a laptopot egész úton (tíz napos offroad kirándulás, überbrutáljó a megfelelő kifejezés arra, hogy milyen volt), velünk volt a mobilnet is, de a laptopom még makacsabb lévén mint én, azt mondta, hogy ha én egyszer töröltem azt a részt, újbóli telepítésnél keresztbe pakol. És lőn, nem tudtam csatlakozni a világhallóra.
Most aztán van bőven pótolnivalóm, hétvégén ismét buli lesz aprajafalván, de ne rohanjunk a dolgok eleibe, maradjunk annyiba, hogy nem unatkozom.
S akkor az almabor hogyan is lészen almából.
Nálunk adva van egy nagyobbacska kertecske, a gyengébb almák nem kerülnek tárolásra, hanem egy hasonló présen mint amilyenben a szőlőt préselik, kicsavarjuk a levét. Előtte egy erre alkalmas gépen összetörjük, nevezzem talán darálónak? Minden esetre képet most nem tudok csatolni.
Tehát az almát szépen kipréseljük, a must nagyon finom, helyben mindig hülyére isszuk, azután jön az osztozás: mennyi marad must tartósításra, mennyi menjen bornak. Ha ezen a kérdéskörön túljutottunk, akkor irány a pince. A szépen előzőleg kimosott 50 literes üvegballonba (demizson) tesszük a mustot, s lévén álltalában az itteni alma nem elég édes, így a fent említett ballonnyi musthoz 3-5 kg cukrot teszünk, ami az adott mennyiség 6-10 %-ának felelne meg (cukrot egy pár liter musttal fazékba tesszük, azt pedig tűzre. nem kell felforralni, ha a cukor felolvadt, kihűtjük, s tesszük a korsóba a többi musthoz). A ballonunk tetejére egy almát teszünk, amit 2 hétig ott is hagyunk, míg a hab kezd kinyomódni. Ekkor a borászatban használt kotyogót tesszük rá (remélem jól gugliztam a megfelelő névre, azrról a herkentyűről van szó, amit másképp buborékoltatónak neveznék). Fél év után lehet a salakról leszűrni egy másik ballonba, vagy kisebb üvegkorsókba.
Az egész hadművelethez alapvetően egy hűvös pince szükséges, mely alapjáraton 7-8 C fokos. Erre azért van szükség, hogy az egész ne főjjön hamar ki.
Cukor kerülvén bele, ha komolyabb borozgatásra kínáljuk eme itókát, másnap fejfájás köszönhet ránk. Persze 1-2 pohárnál ezt nem mondanám.
Oldalborda most szeretne ismét egy PET palackokba való átszűrést eszközölni.
Bor tehát van, igényeket szükség szerint Brassóban tudunk kielégíteni.