2013. április 29., hétfő

Projectekben az élet

Mesélek egy kicsit a suliról, hogy mi, hogyan működik nálunk a Modartban. :)

Van pár tantárgyunk és hasonlóan tanulunk, mint mondjuk egy szakközépben: általános órák és szakmai órák, gyakorlat. A két legfontosabb tárgy a tervezés és a gyakorlat.
Ilyen édes kis megsegítő, de rendkívül hasznos és praktikus óráink vannak, mint: számítógépes ábrázolás, rajz, viselet és öltözködéskultúra, mintatervezés,
Viselettörténelem. Na ez utóbbit nem kéne úgy tekinteni, mint a szakközépben: mi egy-egy rahadarab történetét vesszük végig, nem pedig ókortól, napjainkig 3 év alatt. Minden darabnál fontos a történeti és a mai gyűjtés.
 Az öltözködés kultúra, viselettörti, művészettöri nagyon összefolyt eddig a 2 év alatt, - sokszor ismétlünk- de ez egyáltalán nem baj, sőt! A legjobb. Rajzos- képes gyűjtésfüzeteket csinálunk, általában sok-sok munkával.

Rajz: Divatgrafikát rajzolunk, rengeteg módszert alkalmazunk, sok technikát kipróbálunk. Általában a hajam kihullik tőle, hogy hogyan tudnék rálni egyik feladatól a következőre, mert  minden más és más. 3 hetente van leadás, akkor min. 5-10 jó rajznak kellene lennie+ a hozzá tartozó vázlatfüzetnek, amiben a próbálkozások vannak.

Számítógépes ábrázolás: akár így is nevezhetjük, de nálunk csak hpotoshop óra a neve, vagy illustrator óra. Személy szerint én az egyik leghasznosabb és leginkább kifizetődő tárgynak tartom. Hatalmas öröm volt, hogy végre magam csinálhattam meghívót, arculatot, fotómanipulációkat.  A leghasznosabb, és több területen is egészségesen használható.
Minden órára van leadás.

MIntatervezés: Első évben volt- most szerencsénk van, hogy nincs....- kemény volt. egy-egy feladat 3 hétig tart- a vége egy tervezési dosszié, kísérletek - általában 5-10 db- és egy kész termék.
Nekem a legjobban a bogaras inspiráció tetszett- a készteméken meg is látszott.
Kellet gyűjteni bogárfotókat, azokból választottunk 10-et, amiket életszerűen meg kellett varrni- térben! Szóval nem csak applikáltunk, hanem modelleztünk textilettel, drótokkal. A kész termék mindenkinek fix volt: egy borítéktáska. A meglévő bokarakból kellett tervezni mintát és azt valahogy megjeleníteni a táskán.



Tervezés:
 És java. Sokan azt gondolják, hogy jajj, de a jó a divattervező dolga: egész nap rajzolgat, anyagokat válogat...stb.
Nálunk egy feladat így néz ki:
Kapunk egy témát: tervezzünk pl. gyerekruha kollekciót, amik beleillenek a következő trendek valamelyikébe: trendi gyerek, nomád gyerek, luxus gyerek. (...ismerni kéne a trendeket, milyen színek vannak, milyen formák, kik a tervezők....stb.) Legyen mondjuk egy kislány és egy kisfiú: pl. 5 és 10 évesek. Összesen 40 ruhadarabot kell megtervezni. (ez mondjuk még jól vállalható, nem túl sok darab....) Kell készülnie egy tervdossziénak ( kiterített rajzok elölről és hátulról, anyaglehetőségek és részletkidolgozások.), és egy mesekönyvnek, amiben a divatillusztrációk vannak. Mindegyik tervről.
Összesen 3 hét van rá!!!
Az első, ami ilyenkor elkészül egy gyűjtésfüzet, amiben a kiválasztott trendről, a gyerekek viseleteinek történetéről gyűjtés és  választott gyerekekről készült fotók vannak, rajzokkal és anyaklehetőségekkel. Általában 50-60 oldal.
Utána jön a tervezés: skiccek, krokik- minél gyorsabban, minél több féle terv- amikből kiválasztjuk a legjobb 40-et.
Ezekről készül a kiterített (hasonló, mint a műszaki rajz- kicsit lazább és ábrázolóbb).
Majd a részletek megvarrása. Ez a speciális, egyéni névjegye is lehet egy tervezőnek.... Milyen technológiákat alkalmaz egy-egy ruhadarabon, hogyan képzel el, egy-egy részletet.

És a mesekönyv...... Az mondjuk rajzolva, photoshoppolva, illustrátorozva készül. 17 lap. 1 lap nagyjából 4-5 óra..... És a 3 hét az nagyon szigorú! Nekem ez a feladat valahogy így néz ki:







És a szaakmai gyakorlati óránk:
Kapunk egy képet a francia oktatási igazgatóktól és leszünk szívesek úgy, ahogy van megvarrni.  Tavaly volt a legviccesebb. Volt egy Prada ruha, amit foltokból kellett összevarrnunk, és sajátkezüleg kellett színre fetenünk minden foltot. Az elég vicces volt: sok anyag kellett- a kísérletezésekhez, és sok idő és türelem a varráshoz. :)

 Van némi külömbség nem? 2 hetes feladat.  A többi mellett..... : D
Volt Chloé kabát és nadrág, Commes de Garcon nadrág, Gucci nadrágszoknya. Egyenlőre ezek egyikét sem adnám pénzért.... : D


A sötétség korán túl

Sokszor van az, hogy az ember azt gondolja: "ennél már rosszabb nem is lehetne". De! Mindent lehet fokozni. Jót is, rosszat is. A jóhoz hamar hozzászokunk, a rossztól látványosabban szenvedünk.
Az elmúlt fél év a magasságokról szólt: örörm- és bánat-hegyek egymást váltogatták. És most következett be valamiféle állandóság, ami még mindig nagyon törékeny, munkát igénylő.
Megváltozott a családom- elvesztettem azt, akit a legjobban szerettem, akitől a lelkemet kaptam, aki megmutatta a világ szépségeit. A nagymamám volt, akitől a legtöbb inspirációt kaptam: a szeretetet, ami feltétel nélküli, a mindennapok türelmét, a kitartást, a változatosság szeretetét, a világ szépségeinek csodálatát, a kíváncsi természetemet. Hálás vagyok, hogy Ő volt a Nagymamám!