2012. január 30., hétfő

Gesztenyetorta



Ez az a torta, amiről csak szuperlativuszokban tudok beszélni, úgyhogy részletezés helyett inkább álljon itt a sokszorosan kipróbált recept, párom anyukájától. A fotókon a legutóbbi kettő példány található. Sokkal finomabbak, mint ahogy kinéznek. J A leírás pedig olyan, hogy az is el tudja készíteni, aki életében először van konyhában. (Annak idején, mikor először sütöttem, nálam hasonló volt a helyzet…)

9 – 11 tojásból piskótát sütünk, laponként. A 9-ből 3, a 11-ből négy lapot készítsünk.

Piskóta a klasszik :
  •           ahány tojást használunk, annyi kanál lisztet és kristálycukrot készítsünk elő egy tálkába
  •           szétválasztjuk a tojások sárgáját és fehérjét
  •           a fehérjékből kézi habverővel (ebbe tehetünk egy csipet sót és egy kis citromlevet) kemény habot verünk, mikor félig jó, kanalanként hozzáadjuk a cukrot és addig verjük, amíg teljesen kemény lesz
  •           a tojássárgákat alacsony fokozaton több részletben elkeverjük a habban
  •           a lisztet nagyon óvatosan, már kanállal keverjük el benne, kb 3 részletben
  •           a piskótát célszerű úgy sütni, hogy sütőpapírt teszünk alá, és amikor kiszedjük a formából mindenképpen várjuk meg amíg kihűl, csak utána szedjük le a papírról
  • miközben sülnek a piskótáink elkezdhetjük a krémet

Gesztenyekrém:
  •       6 dl tejből és 2 csomag vanília pudingból sűrű krémet főzünk (egyebekben a pudingporon található leírás szerint járunk el). Gyakori keverés mellett megvárjuk amíg teljesen kihűl.
  •           amíg hűl 25 dkg margarint kikeverünk 25 dkg (szerintem elég húsz is) porcukorral, de én bele szoktam tenni két-3 evőkanál rumot is
  •           mikor a pudingunk teljesen kihűlt, akkor a két keveréket alaposan összekeverjük
  •           3 db gesztenyemasszát egyenként egy tányéron villával összetörünk, majd ezt is a krémbe keverjük
  •           az egész krémet szép habosra keverjük (a legegyszerűbb kézi habverővel ismét)

 Megkenjük a lapokat, a legsimábbat hagyjuk a tetejének, és ízlés szerint díszítjük. Én általában 2 dl. habtejszínt szoktam két vaníliás cukorral és egy habfixálóval felverni és azzal, valamint olvasztott csokival díszítek. Tortadara, cukorkadíszek vagy reszelt csoki is jól mutat.


2012. január 29., vasárnap

Csörögefánk



Mamám régi, jól bevált receptje következik. Nagyon finom, főleg frissen melegen ajánlom fogyasztani, de később is finom marad. Nem vagyok egy nagy olajban sütő ezért nálunk a finom farsangi fánkokat a mamám készíti. Most vasárnapra is csinált nekünk ezúttal csörögét. (Remélem olvassa ezt a bejegyzést és a jövő héten ismét meglep egy kis szalagos fánkkal ami a személyes kedvencem) Gyönyörű szépek lettek, és megengedte, hogy közzétegyem a receptjét. Íme:

Tegyünk a gyúrófelületre fél kg lisztet, ehhez adjunk 2 dkg zsírt (ha nincs akkor vajat vagy margarint) 1 egész tojást, 3 tojássárgáját, 2 evőkanál tejfölt, 2 evőkanál rumot, egy csipet sót, 6 dkg cukrot. Ha szükséges kevés tejjel állítsuk össze. 15 percig pihentessük letakarva.

Ezután nyújtsuk ki vékonyra, derelyemetszővel vágjuk kb. 4 centis csíkokra, ezeket rézsútosan vágjuk fel, két bevágást ejtsünk meg minden így kapott rombusz közepébe. Mindegyik kis rombuszt sütés előtt tekerjük meg szépen. 

Forró zsírban vagy olajban süssük mindkét oldalán aranyszínűre. (A lábasban vagy serpenyőben legalább két ujjnyi magasan legyen az olaj)

Porcukorral meghintve tálaljuk, kínálhatunk mellé lekvárt is.


2012. január 28., szombat

Ricottás – spenótos tészta




Nagyon szép kis tésztát hoztak nekem a minap a boltból. Konkrétan aranyos narancssárga mini farfallékról van szó. A szép intenzív színét a répa és a sütőtök adja. A barilla gyártja, elvileg egészséges és garantáltan nagyon finom. Egyszerű spenótos ricottás szószt készítettem hozzá.


Apróra vágott hagymát és fokhagymát olívaolajon megpirítottam (kis bacon vagy pancetta is jó bele) rádobtam a spenótot,sóztam, borsoztam, friss bazsalikommal megbolondítottam. Miközben rotyogott a szósz feltettem főni a vizet, hat nyolc perc alatt készen voltak a szép sárga masnik. Amikor leszűrtem elkevertem a spenótban két fakanál ricottát, majd beleforgattam a tésztát. Negyed óra alatt kész volt az express ebéd. Szerintem guszta és finom. Amolyan olaszosan egyszerű.


Ja, és szeretem a nagy lyukú sajtreszelőt. Olyan rusztikus hatást keltenek a durván reszelt dolgok J

2012. január 26., csütörtök

Diótorta




Először is köszöntöm a harmadik olvasómat :) Nagyon jó érzés, hogy nem csak magamnak és a családnak írogatok.
És akkor jöjjön a kedvencem: a DIÓTORTA. Ez a remek és egészen egyszerű torta egy délelőtt alatt készült még decemberben és hatalmas sikert aratott. Igazi téli finomság a sok dióval és az enyhén fahéjas piskótával. Másnap talán még finomabb volt. Kár hogy már csak az első kóstolás után jutott eszembe lefényképezni, és az sem sikerült túl fényesen…

Hozzávalók:

A diós-piskótához:
-10 egész tojás
- 10 evőkanál cukor
- 10 evőkanál darált dió
-2 - 3 evőkanál liszt
- 1 kávéskanál fahéj
- 1 csomag sütőpor

A diós-vaníliás krémhez:
-1 csomag főzős vaníliapuding
-10 dkg porcukor
-1 csomag vaníliás cukor (nálam bourbon)
- 3-4 dl tej
- 4-5 evőkanál darált dió
-25 dkg margarin

Díszítéshez:
reszelt feketecsoki és szép diódarabkák

Elkészítés:
A tojássárgákat habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a diót a fahéjat és a lisztet, majd a sütőport. Simára keverjük. A tojás fehérjéket kemény habbá verjük, és óvatosan beleforgatjuk a másik masszába. Sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük és ELŐMELEGÍTETT sütőben 175 fokon tűpróbáig sütjük. Fél óráig ha lehet ne nyissuk ki a sütőt mert összeesik.
Amíg sül, illetve hűl a piskóta elkészítjük a krémet. A pudingporból, a vaníliás cukorból és a tejből vaníliapudingot főzünk, amíg hűl(néha kevergessük különben visszacsomósodik), habosra keverjük a margarint és a porcukrot, belekeverjük a diót, végül összekeverjük a pudinggal.
A kihűlt piskótát háromba vágjuk. Megtöltjük és kívülről is bevonjuk a krémmel.
Reszelt csokival és diószemekkel díszítjük.


2012. január 25., szerda

Tartalmas köret, vagy egyszerű ebéd



Maradékhasznosítás... ismét... Az úgy volt, hogy árválkodott némi krumplipüré a hűtőmben. Ami azt illeti a krumplit ebben a formában soha meg nem enném, de hát mindenki más szereti, szóval rendszeres köret. Viszont felhasználni, azt már nagyon szeretem. Így készült a mai ebédem:

A megmaradt krumplipürében (kb. kettő közepes krumplinak megfelelő mennyiség) elkevertem apróra vágott fokhagymát (kb. két gerezd), petrezselymet, snidlinget, kevés reszelt sajtot, apróra vágott szalonnát és két nagy kanál kukoricalisztet. Villával jól eldolgoztam, majd kevés olajon mindkét oldalát pirosra sütöttem.
Saláta mellé szerintem kiváló, bár én most csak néhány ropogós kis paradicsomot hamiztam be mellé. Testvérkém sült hússal ette, szóval köretként is bevált. Vegetáriánusok szalonna helyett apróra vágott répával,  vagy hagymával is ízesíthetik, a variációk száma végtelen. :)

Egyébként roppantul hasonlít apukám "tósnyi" elnevezésű csodájára, amit tartalmas leves mellé szoktunk nagy lelkesedéssel fogyasztani. Egyszer majd azt a titkos családi receptet is közzéteszem, de most megyek vissza tanulni...


2012. január 23., hétfő

Forralt bor




Nincs is jobb mint a kinti hűvösből hazatérve finom fűszeres forralt bort készíteni és kellemes társaságban felmelegedni tőle. Arról nem is beszélve hogy úgy fogy el az otthon lévő esetenként kevésbé finom bor, hogy szinte észre sem vesszük.

Hozzávalók egy kis lábasnyi, kb. bő négy bögrényi mennyiségre:

kb. 7 dl (két és fél bögre) fehérbor
kb 3,5 dl (másfél bögre)víz
1 rúd fahéj
egész szegfűszeg ízlés szerint
2 vaníliás cukor (nálam bourbon)
fél citrom, fél narancs (persze lehet több is)
ízlés szerint méz (nálam 2 kanál)

A gyümölcsöt és a mézet kivéve mindent beleteszünk egy lábasba és feltesszük forrni. Eközben megszabadítjuk a citromot és a narancsot a fehér részektől és szeletekben hozzáadjuk a melegedő borhoz. Miután fellforrt levesszük a tűzről elkeverjük benne a mézet és tálaljuk is. Ilyenkor szerencsés még egy-egy szép narancskarikát tenni a bögrékbe vagy csészékbe,( ezt most én elfelejtettem) egyrészt azért mert ilyenkor már lehet héjastul is beletenni mert nem lesz elég ideje megkeseredni a fehér résznek, másrészt meg remekül mutat és még hűt is egy kicsit. J
Ha kész vagyunk kezünkbe vesszük a kedvenc bögrénket és kellemesen felmelegszünk.

2012. január 21., szombat

A tökéletes pizza



Ezennel közzéteszem szűkebb körben híressé vált pizzatésztánk receptjét. A jól bevált hozzávalók a következőek:
  •           2 dl langyos víz
  •           1 dl langyos tej
  •          1 teáskanál só (lapos)
  •           2 evőkanál olívaolaj
  •           450 g finomliszt (kicsit variálható, én most pl. tettem bele egy nagy kanál kukoricalisztet és egy kis réteslisztet is, de egyészségesebb verzió is készíthető, fele liszt lehet teljes kiőrlésű, csak ez nálunk nem aratott túl nagy sikert)
  •           2 teáskanál cukor
  •           1 csomag szárított élesztő vagy fél kocka élesztő
  •         extraként esetleg mehet bele- egy – két teáskanál oregano

Kényelmes üzemmódba kapcsolva most már rászoktam hogy a hozzávalókat bedobom a fenti sorrendben a kenyérsütőgép üstjébe és dagasztóprogramra teszem. Általában nem hagyom bent a teljes kelesztési időre, mert akkor kicsit „túlkel” a tészta, hanem egy óra után kiveszem. a sütőben még úgyis kel egy kicsit.

Gép hiányában természetesen kézzel dagasztunk addig amíg szép sima lágy és nem ragadós tésztát kapunk. (Ilyenkor a langyos tejben előre felfuttatjuk az élesztőt, a kenyérsütőgéphez ez nem szükséges.) Addig kelesztjük meleg helyen letakarva, amíg kétszeresére nem nő.

Ha szépen megkelt a tésztánk szétszedjük több darabra, ez a mennyiség két közepes vastagságú, vagy három vékony egyszemélyes kerek pizzához elegendő. Most egy vastagabb tésztás pizza készült (erről látható lentebb a képsorozat) és egy vékony egyszemélyes darabot kinyújtva betettem a mélyhűtőbe.
Tökéletesen tűri a tészta a fagyasztást, a lényeg, hogy már formázva fagyasszuk, különben éveket várhatunk a kiolvadásra és sokkal macerásabb vele dolgozni.

Ha igazán finom laza szerkezetű pizzát akarunk akkor ne sodrófával nyújtsuk formára, hanem a kezünkkel húzogassuk szét a tésztát.
Ezután megkenjük pizzaszósszal és megszórjuk a kívánt feltételekkel. A most készült példány felén bacon, hagyma, kukorica és kétféle sajt, a másik felén pedig bacon, tojás,  kukorica és kétféle sajt található. A szélébe sajtot tekertünk.




 A pizzát megszórjuk oregánóval és 180 – 200 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. Az igazi persze kemencében lenne, de az még sajnos nincs.



2012. január 19., csütörtök

A vizsgaidőszak szerény ebédje


A cím az is lehetett volna, hogy „mit együnk ha tíz percünk van étkezésre a hűtő tartalma pedig elég szegényes?”, de ez talán kissé túl hosszú lett volna. Univerzális megoldás a tojásos rizs.

Nálam most így készült:

Kis serpenyőben kevés olíva olajon fokhagymát pirítottam, rászórtam a szerencsére hétvégi ebéd köreteként megmaradt kifőtt rizst, amíg pirult, sóztam, borsoztam törtem egy tojást, beleszórtam a rendelkezésre álló mélyhűtött apróra vágott zöldfűszereimet (snidling, petrezselyem, bazsalikom). Öntöttem egy - két cent fehérbort a rizsre. Amikor pedig magába szívta ráöntöttem a tojást, és két perc kevergetéssel el is készült. Összeforgattam egy kis reszelt sajttal és már kész is volt a mindössze (fűszereket nem számítva) három hozzávalóból álló ebéd. Állítom, hogy amilyen egyszerű olyan finom.
Természetesen, ha gazdagabb a hűtő tartalma a fokhagyma pirításakor kerülhet bele gomba, egyéb zöldség, ha van időnk pucolhatunk és kockázhatunk hagymát, nekem sajnos most nem volt. Ezt a szösszenetet az ebéd bekanalazása közben gépeltem (hátha vannak sorstársaim, akiknek éppen nincs idejük semmire, nincs a hűtőjükben semmi extra, mégis szeretnének valami meleget enni, de nincs ötletük, mit) és már megyek is vissza tanulni.
Ha nem áll rendelkezésre kifőtt rizs akkor is csak 10 perccel nő az elkészítési idő.

2012. január 18., szerda

Dobostorta


Kedves párom anyukájának receptje. Jelentem a családban senki sem dobostorta rajongó, de ez osztatlan sikert aratott több alkalommal is.




Piskóta:

8-10 tojásból laponként piskótát sütünk. Sok vékony lapra van szükségünk, legalább hat kell az optimális eredményhez. (A szokásos módon, azaz, ugyanannyi kanál átszitált liszt, és ugyanannyi kanál kristálycukor fog kelleni, mint ahány tojást veszünk)A szakértő szerint ha egybe sütjük a piskótát, akkor az 170 fokon kb negyven percig tart. Én jobb szeretem laponként. Nekem az egybe piskóta bármit teszek mindig összeesik kicsikét, így viszont tökéletes lesz.

Krém:

4 egész tojás
 20 dkg cukor (nálam kicsit kevesebb)
1 csomag vaníliás cukor
5 dkg jó minőségű kakaópor (nálam szép sötét szerencsi)
Ezeket a hozzávalókat gőz fölött felverjük, félig kihűtjük, majd habosra keverjük 30 dkg rámával (szerintem 25 – tel is elég, de akkor a párom szerint nem lesz megfelelő a színe… no comment)

Máz:

Ez az egyetlen bonyolult folyamat az elkészítésben – 10 dkg cukorból és egy-két csepp ecetből cukormázat főzünk és a legszebb lapra kenjük. (Leginkább öntjük, mert szinte AZONNAL szilárdul és vigyázat FORRÓÓÓÓ, szegény ujjacskám igencsak megsínylette az első kísérletet)Mikor nagyjából egyenletesen befedte a tortalapunkat vajas éles késsel cikkekre vágjuk, később ugyanis már csak törik, szóval ha szép tortát akarunk rögtön kell cselekedni.

2012. január 17., kedd

Túrógombóc, az egyszerű és nagyszerű


Nagyon kevés munka van vele és roppant egyszerű az elkészítése, kezdő háziasszonyok és urak is bátran nekiláthatnak. Csak arra kell ügyelni, hogy időben keverjük össze a tésztát, mert kell neki némi pihentetés. Én ha ebédre szánom, akkor reggel pár perc alatt előkészítem.

Ez volt tegnap a párom ebédje, a fotót is ő készítette, íme:


Hozzávalók:

2 tojás
csipet só
2 vaníliás cukor
25 dkg túró
reszelt citromhéj
1 dl gríz (ízlés szerint plusz-mínusz 1 evőkanál)
zsemlemorzsa a forgatáshoz

Elkészítés:
A túrót összekeverjük a sóval, vaníliás cukorral reszelt citromhéjjal és a grízzel. Felverünk két tojást, majd hozzáadjuk a többi hozzávalóhoz, elkeverjük és a hűtőbe tesszük pár órára. Diónyi gombóckákat fomázunk belőle, majd forrásban lévő vízben készre főzzük. Pirított zsemlemorzsába forgatjuk.
Szerintem még finomabb, ha a zsemlemorzsához egy kis fahéjat is keverünk. A tálaláshoz adhatunk tejfölt, porcukrot, vaníliasodót, vagy finom házi lekvárt is.
Jó étvágyat! J

2012. január 16., hétfő

Első bejegyzés


Üdvözlök mindenkit az új gasztro-blogomban!

Mivel nagyon szeretek sütni-főzni, és részben az internet segítségével „küzdöttem” fel magam teljesen kezdő háziasszonyból a konyha főszereplőjévé a családban, úgy döntöttem, hogy magam is társulnék a bloggerek világába. Olyan nagyok inspiráltak ebben, mint Limara, Dolce Vita, Édesem, és még sokan mások, akik gyönyörű receptjeikkel megkönnyítették a mindennapjaim és remek szórakozást nyújtottak.

Ez a bevezető bejegyzés arra szolgál, hogy megtudja az idetévedő mire is számíthat tőlem a közeljövőben. Miután a napom akkor a legszebb ha süteményillat lengi be a lakást ezért rengeteg lehetőleg egyszerű süteményrecept fog ide felkerülni, emellett nagy rajongója vagyok az olasz konyhának és az egyszerűen és gyorsan elkészíthető ételeknek. Ami még motivál, hogy úgy variáljam a mindennapi alapanyagokat, hogy mégis változatos ételeket kapjak (életem párja ugyanis meglehetősen válogatós, sajnos). Az egyszerűen elkészíthető torta receptek szintén gyakori vendégei lesznek a blogomnak, mivel egy-két éve mi vagyunk a család hivatalos tortasütői minden alkalomra a barátommal.

Akkor tehát, sütésre-főzésre és olvasásra fel. Remélem a lelkesedésem majd pótolja a blog-tapasztalataim hiányát.