péntek, október 31, 2008

Tejbegríz




Tejbegríz - ez egy olyan étel, amit mindenki el tud készíteni. Egy dologra vigyázzunk csupán: a tej le ne égje. Ez nagyon jól megelőzhető azzal, ha a lábas kiöblítjük hideg vízzel (én nem töröljük!) mielőtt beleöntjük a tejet. Én régen nagyon egyszerűen készítettem, felforraltam a tejet, beleöntöttem a cukorral elkevert búzadarát, majd besűrítettem.
Tegnap vettem egy csomag bio búzadarát, és a hátoldalán találtam a következő javaslatot. Szerintem a barna cukortól és citromhéjtól sokkal finomabb, különlegesebb, ha lehet ilyet mondani a tejbegrízre.

Tejbegríz

Hozzávalók:
1 liter tej
6 evőkanál lágy barnacukor
1 csomag bourbon vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
5 dkg vaj
8 evőkanál búzadara
A tejet felforraljuk a vajjal, cukorral és citromhéjjal. Ezután beleöntjük a búzadarát, majd besűrítjük. A dara mennyiségével variálhatunk, természetesen ha hígabban szeretjük, kevesebbet öntünk bele. Ezután kedvünk szerint ízesítjük. Nekem két kedvencem van: a fahéjas (ezt sajnos csak én szeretem, de én nagyon) és a csokis. Ehhez a tál aljára reszeljük az étcsokoládét, arra öntjük a forró tejbegrízt, majd a tetejére is reszelünk, vagy megszórjuk kakaóval. Néha elcsábulok a gyümölcsös változatára, ehhez szerintem a leveses gyümölcsök a legfinomabbak. Ehetjük még lekvárral, pudinggal, keverhetünk bele kókuszt, mákot, diót, ízesíthetjük juharsziruppal, tényleg csak a fantázia szab határt.

Káposztás hús vagy valami hasonló



Nagyon szeretjük a férjemmel a káposztás húst, csak mind a ketten másképp elkészítve. A férjem a disznőöléseken készített zsírosabb, húsosabb változatát, amikor a káposzta a kevesebb benne. Ellenben én a zsírtalanabb, kicsit levesesebb változatáért vagyok oda, és elsősorban a káposztát eszem, húsból éppen csak. Elkészíteni is csak az utóbbit vagyok hajlandó, mivel a másik fajtából télen úgyis kapunk kóstolót.
Ez egy olyan étel, ami szerintem sertészsírból az igazi, olajjal más az íze. Mint a pörkölt, de ugyebár ennek is az az alapja, csak kevesebb hagymát használunk hozzá.

Káposztás hús

Hozzávalók:

1 kg sertéscomb

2 kg savanyú káposzta

1 fej vöröshagyma

paprika, só, bors

zsír

A zsírban üvegesre párolom a hagymát, hozzáadom a felkockázott combot, fehéredésig sütöm, megszórom paprikával, majd felöntöm vízzel (kicsivel többet öntök, mint a hagyományos pörköltnél). Sóval, borssal fűszerezem, szerintem más nem hiányzik belőle. Amikor a hús félig megpuhult, hozzáadom a megmosott, lecsöpögtett káposztát, és készre főzöm.


szerda, október 29, 2008

Pizza





Pizza fokhagymás tejföllel sütve


Emlékszem, régebben mindig vastagra nyújtottam a pizza tésztáját, úgy szerettem, ha jó puha. Az utóbbi időben ez megváltozott, igyekszem minél vékonyabbra, ropogósabbra sütni. Általában gáztepsiben sütöm, de most kicsi kerek pizzákhoz volt kedvem.
Hozzávalók a tésztához:
kb. 50 dkg finomliszt (gyakran ebből 15 dkg rozs vagy graham)
2,5 dkg élesztő
kb. 3 dl langyos víz
1 kávéskanál cukor
6 evőkanál olívaolaj
1 csapott evőkanál só
1 evőkanál oregano
Kevés langyos vízbe felolvasztom a cukrot, belemorzsolom az élesztőt, felfuttatom. A lisztet összekeverem a sóval, oregánóval, olajjal, beleöntöm a felfuttatott élesztőt, és annyi langyos vizet adok hozzá, hogy lágy, de azért még dagasztható tésztát kapjak. Ezután duplájára kelesztem.
Ha megkelt, kinyújtom a tésztát, és megkenem pizzakrémmel, paradicsommártással, vagy tejföllel, rászórom a különböző feltétet, majd forró sütőben megsütöm.
Nekem kedvence feltétem a fokhagymás tejföl, csirkemellsonka, bacon, uborka és füstölt sajt párosítás. Ha megsült, a tetejét is megkenem a maradék tejföllel.

Sült birs





Ma sütöttem először birskörtét, eddig mindig csak főztem. Ez egy igazi őszi csemege.
A birseket alaposan megmostam, majd kettévágtam, és kiszedtem a magházukat. Kivajazott tűzálló tálba raktam, megszórtam barnacukorral, majd a belsejükbe sűrített tejet öntöttem. 190 fokon kb. 35 perc alatt megsütöttem.

Hét dolog



Az elmúlt napokban Ottis és Beso is megkeresett, kérték, meséljek magamról néhány dolgot. Első olvasásra egyszerűnek látszott, hiszen hét az nem is olyan sok, viszont amikor leültem a gép elé, átjavítottam néhányszor, mindegyik előtt feltettem a nagy kérdést, vajon ezt el akarom-e mondani. Kicsit elkalandoztam a gasztrovonalról, de arról úgyis írok rendszeresen.


Az életem teljesen másképp alakult, mint gyerekkoromban terveztem. Orvos vagy pszichológus volt a vágyam, helyette az élet teljesen más irányba sodort. Mindig azt hangoztattam, 30 éve alatt nem megyek férjhez, és persze gyereket sem szülök. Erre mi történt? 23 évesen megtalált a nagy Ő, három hónappal később megkérte a kezem, egy év múlva pedig hozzámentem. Még nem voltam 30, amikor két gyönyörű kislányt kaptam ajándékba, akik kitöltik a napjaim. Mindig három gyerekről álmodtam, szeretném még egyszer átélni a gyerekvárás és a szülés csodálatos érzését.


Néhány éve abbahagytam a tanulást, de úgy néz ki, újra kedvet (és talán erőt is) érzek arra, hogy folytassam. Lehet teljesül az egyik régi álmom?


Régen nem szerettem sütni, csak főzni. Újabban ez kezd felcserélődni. Időnként elkap a hév, muszáj kipróbálnom egy új süteményt. Nem nagyon szeretem kétszer megsütni ugyanazt, hiszen annyi mindent nem próbáltam még! A tortasütést különösen élvezem, de ezt biztos észrevettétek. A sütemények nagyobb részét elajándékozom, hiszen ennyit nem bírnánk megenni, és egyébként is, olyan jó érzés másnak örömöt okozni. A lányaim állandóan velem vannak a konyhában, ami nem mindig előny, de bízom benne, hogy néhány év múlva ők is hozzám hasonló lelkesedéssel sütnek-főznek.


Álmom egy új, nagyobb konyha. Folyamatosan gyűjtöm az ötleteket, és remélem, nem hiába.


Mióta megtanultam olvasni, állandóan könyvekkel vagyok körbevéve. Mániám a könyvvásárlás. Ha ismerem a könyvet, szívesen megrendelem a neten, de azért nem cserélném fel a könyvesbolti nézelődéssel. Mindig megfogadom, nem veszek több szakácskönyvet és újságot, de egyszerűen nem bírom megállni, pedig ennyire tényleg nincs szükség. Rajongok a gasztroregényekért, csak sajnos nincs túl sok belőle.


Nagyon szeretek beszélgetni, talán sokszor túl sokat is fecsegek. Nem tudom, mi lenne velem telefon nélkül.


Imádok utazni, de ritkán megyünk vissza kétszer ugyanoda, hiszen annyi gyönyörű hely van a világon. Titkos vágyam, hogy ne csak látogatóba menjek külföldre.



Most pedig lássuk a játék feltételeit:


1. Linkeld be azt az embert, akit kipécéztél!


2. Ossz meg magadról hét dolgot, akár különleges, akár hétköznapi!


3. Nevezz meg másik hét embert, linkeld be őket a blogodba!


4. Értesítd őket a blogjukon, hogy ki lettek pécézve.



Íme azok az emberek, akiről szívesen megtudnék többet: Alchri, Sylvia, Zsuzsi, Ági, Vesta



Póréhagymás zellerkrémleves


Hozzávalók:
1 zellergumó
1 szál póréhagyma
3 darab krumpli
5 dkg vaj
2 dl tejszín
só, bors
1, 5 liter húsleves
petrezselyemzöld

Vajon megpároljuk a felszeletelt póréhagymát, majd hozzáadjuk a felkockázott zellert és a krumplit. Felöntjük a húslevessel, puhára főzzük. Ezután hozzáadjuk a tejszínt, újra felforraljuk, ízlés szerint fűszerezzük sóval és borssal. Botmixerrel pürésítjük, majd tálaláskor megszórjuk petrezselyemzölddel. Kínálhatunk hozzá pirított kenyérkockákat vagy sajttallért is (lásd sajtleves).

kedd, október 28, 2008

Újabb alufóliában sült csirkemell




Ez egy újabb alufóliában sült csirkemell. Ma sem időm, sem kedvem nem volt ahhoz, hogy valami bonyolultabbat készítsek, ezért csak becsomagoltam alufóliába a húst és sütőben megsütöttem. Két variáció készült, az egyik a képen látható körtés. Mivel a férjem nem rajong az édes-sós ízekért, így neki egyszerűen egy kis fűszerezés (só, bors) után telepakoltam a hús tetejét fokhagymával, és úgy sütöttem meg.


Kakukkfüves - körtés csirkemell


Hozzávalók:
csirkemell
körte
só, bors, kakukkfű
olívaolaj, alufólia


A csirkemellet felszeleteltem (egy mellet négyfelé vágtam), majd sóztam, borsoztam. Az alufóliát vékonyan megkentem olívaolajjal, ráfektettem a húst, ráraktam néhány kis szál kakukkfüvet, és betakartam egy fél körtével. Az alufóliából kis batyut készítettem. 180 fokos sütőben kb. 30-40 perc alatt megsütöttem.

Likőrös márványsütemény




Likőrös márványsütemény


Hozzávalók:

4 tojás
30 dkg liszt
1 csomag sütőpor
25 dkg cukor
1 csomag bourbon vaníliás cukor
2,5 dl tojáslikőr
25 dkg vaj
1 citrom reszelt héja
2 evőkanál holland kakaó
5 dkg étcsokoládé


A lágy vajat habosra keverjük a kétféle cukorral, majd egyenként hozzáadjuk a tojásokat, beleöntjük a tojáslikőrt, és belereszeljük a citrom héját. Néhány perc alatt géppel összedolgozzuk a tésztát, majd kétharmadát beleöntjük egy sütőpapírral bélelt közepes méretű tepsibe. A maradékba belekeverejük a kakaót és a csokit. Rákanalazzuk a tészta tetejére, villával kicsit elkeverjük. 180 fokos sütőben kb. 40 percig sütjük.

vasárnap, október 26, 2008

könyvajánló


Az utolsó falat
...egy főzőműsor kulisszatitkai sok szerelemmel
A könyv szerzője, Nancy Verde Barr 18 évig vezető szakácsként dolgozott Julia Child mellett, aki minden idők legnépszerűbb szakácskönyv szerzője volt Amerikában, és főzőműsorait milliók nézték. Ezenkívül közreműködött több tévécsatorna műsorában. Írásai rendszeresen megjelentek gasztronómiai szakfolyóiratokban, több díjnyertes szakácskönyvet írt.
A Stahl Könyvtárában megjelent Az utolsó falat című könyv szerintem átmenet a gasztro- és a szerelmesregény között, könnyed, szórakoztató, de én hiányoltam belőle a pontos recepteket. Viszont nagyon érdekesnek találtam a főzőműsorok előkészületei munkáit.
A könyv főszereplője Casey Costello egy reggeli tévéműsor előkészítő szakácsa, aki a stúdióban ismerkedik meg a jóképű szakáccsal, akinek eleinte elutasítja a közeledését. Ám miután a férfi egy olaszországi forgatás alatt (itt több érdekes olasz ételkészítési móddal megismerkedhetünk) izgalmas meglepetést főz ki a lánynak, az érzelmek felpezsdülnek, akár egy jófajta pezsgőbor. A történet azért nem ilyen egyszerű, egy másik szálon tovább bonyolódik, és válik kalandos, izgalmas regénnyé.
Mindenkinek ajánlom, akinek van néhány szabad órája!

Könyvajánló


Egér a levesben
Receptek és történetek konyhai blogokról

Ezt a könyvet már biztosan sokan ismerik, de én még csak most akadtam rá. Tizenöt lelkes gasztroblog tulajdonost mutat be, tizenöt különböző személyiséget, Québectől Guyanáig, érintve a világ konyháit és fűszereit, egy pillanatra megállva a bioételeknél vagy egy meghitt, családias konyhában. Biztos vagyok benne, hogy minden gasztroblogger felismeri valakiben saját magát! Nagyon érdekes volt olvasni, ki, miért, mikor kezdett hozzá, és persze sok - sok szemet gyönyörködtető képet találtam benne szuper receptekkel.

Miközben a könyvet lapozgattam, végig az járt az eszembe, vajon mikor jelenik meg Magyarországon egy hasonló kötet, hiszen a gasztroblogokon barangolva nem kérdéses, hogy lenne miből válogatni. Nekem van is néhány tippem, ki az, akinek a receptjei és a képei megérdemelnék a helyet egy ilyen gyűjteményben.

Végezetül következzen egy felsorolás a könyvben szereplő gasztroblogokról:

http://cafecreole.canalblog.com

http://chaivardage.canalblog.com

http://clairejapon.canaéblog.com

http://epicesetcompagnie.blogspot.com

http://www.fredkitchen.com

http://je-mijote.asteur.info

http://lacuillerenbois.canalblog.com

http://mercotte.canalblog.com

http://clochettemarmitt.canalblog.com

http://manouecuisine.canalblog.com

http://papillesetpupilles.blogspot.com

saveurspyrene,typepad.com

http://stationgourmande.com

http://www.tarzile.com

http://tascadaelvira.blogspot.com


Kalács






Egy jó éve ugyanaz a recept szerint sütöm a kalácsot, maximum azon variálok, keverek-e a tésztába mazsolát és citromhéjat vagy sem. Általában a kenyérsütőt kérem segítségül a dagasztáshoz és a kelesztéshez, a többi pedig már gyerekjáték. A fonásokkal nem nagyon variálok, maradok a legegyszerűbb hármasfonásnál. Próbáltam már formába és csak simán, tepsibe sütni, legtöbbször az utóbbi mellett döntök, mivel így mosogatni sem kell, hiszen a sütőpapír teljes védelmet nyújt.
Aki eddig még nem sütött kalácsot, azt csak biztatni tudom, bátran fogjon hozzá, hiszen annyira jó érzés másnap reggelire a saját magunk sütötte (és nem mindenféle adalékanyagokkal teletömött) kaláccsal kínálni a családot!


Kalács


Hozzávalók:

30 dkg finomliszt
20 dkg rétesliszt
2 dkg élesztő
3 dl tej
2 tojássárgája
10 dkg cukor
1 kávéskanál só
8 dkg lágy vaj
fél csomag bourbon vaníliás cukor
citrom reszelt héja
mazsola
tetejére 1 tojássárgája kevés tejjel elkeverve


Kevés langyos tejben elkeverünk egy teáskanál cukrot, belemorzsoljuk az élesztő, felfuttatjuk. Összekeverjük az összes hozzávalót, dagasztjuk, duplájára kelesztjük. Ezután a tésztát két részre osztjuk, majd mindegyiket még 3 részre. Rudakat sodrunk belőle, és összefonjuk, így két rudat kapunk. Sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk. Letakarva kb. 20 percig kelesztjük. Egy tojássárgáját elkeverünk kevés tejjel, megkenjük vele a kalács tetejét, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megsütjük.




A kép alapján nem valami bizalomgerjesztő, de egészséges és finom. Én legalábbis nagyon szeretem a brokkolit, ezért megörültem, amikor a férjem hazaállított egy gyögyörűséggel. Eredetileg rakott brokkolinak szántam, de kiderült, kevés tejföl van itthon, így lett belőle leves.


Brokkoli krémleves

Hozzávalók:
1 kisebb brokkoli
2 szál sárgarépa
1 szál pertezselyem
2 dl tejszín
1 gerezd fokhagyma
só, bors, kömémymag, szerecsendió
olaj

A felkockázott sárgarépát és petrezselymet kevés olajon fedő alatt félpuhára pároljuk, majd hozzáadjuk a rózsáira szedett, megmosott brokkolit. Felöntjük húslevessel, fűszerezzük, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, majd puhára főzzük. Ezután felöntjük tejszínnel, újra felfőzzük. A zöldségek felét kivesszük, a másik felét a levével botmixerrel pürésítjük, végük visszarakjuk a kiszedett zöldségeket. Nagyon finom, ha még forrón füstölt sajtot is reszelünk bele.

Variációk csirkemell - tekercsre 2.





Ricottával töltött aszalt szilvás csirkemell - tekercs
Ehhez sem adok meg pontos mennyiséget, hiszen minden a csirkemell mennyiségétől függ. Ahány szelet csirkemellet használunk fel, annyi szem aszalt szilvára lesz szükségünk. Ricottából szilvánként kis mennyiséggel számoljunk. Szóval, az elkészítés módja:
A ricottát összekevertem kevés fahéjjal, majd megtöltöttem vele az aszalt szilvákat. Belecsomagoltam a vékonyra felszeletelt csirkemellbe (amit előtt sóztam, borsoztam), azt pedig baconbe. Összetűztem, és kevés olajjal kikent grillserpenyőben kisütöttem.
A következő mártással tálaltam:
Szilvalekvárba daraboltam aszalt szilvát, szórtam bele egy kevés fahéjat, beleöntöttem kevés konyakot, és összefőztem.

Variációk csirkemell - tekercsre 1.



Feta sajtos -padlizsános csirkemell - tekercs
A csirkemellet vékonyra szeleteljük, sózzuk, borsozzuk. Ugyanannyi szeletet vágunk a padlizsánból is. Sózzuk, majd pihentetjük kb. 30 percig. Ezután megmossuk, szárazra töröljük. Minden szelet padlizsánba beletekerünk egy kocka feta sajtot, ezt betekerjük a csirkemellbe, azt pedig körbevesszük egy szelet baconnel. Fogvájóval összetűzzük, és kevés olajjal kikent grillserpenyőben kisütjük.

csütörtök, október 23, 2008

Zöldséges lasagne


Zöldséges lasagne
Igazából az elkészítési módja a már közölt padlizsános lasagne receptjéhez hasonlít. Ebben a változatban nincs hús, a tészta és mártás után vékonyra szeletelt padlizsán (amit előtte besóztam, 30 percig állni hagytam, majd megmostam, töröltem), paradicsom, só, bors, bazsalikom, és sajt következik. Kb. 40 percig sütöttem 180 fokon.

Csokoládés - diós sütemény



Csokoládés - diós sütemény
Hozzávalók:
Tésztához:
0,5 kg liszt
2 tojássárgája
4 evőkanál cukor
2 dl tejföl
1 csomag sütőpor
25 dkg vaj
Töltelék:
20 dkg étcsokoládé
20 kg darált dió
25 dkg porcukor
7 tojás
0,5 dl rum
A tészta hozzávalóit jól összedolgozuk, majd minimum 30 percre betesszük a hűtőbe.
A tojássárgáját fehéredésig keverjük a porcukorral, majd óvatosan belecsorgatjuk az olvasztott csokoládét, a rumot, végül a diót. A fehérjét egy csipet sóval keményre verjük, harmadát beledolgozzuk a csokoládés keverékbe, majd a többit óvatosan hozzáadjuk.
A tepsi alját kibéleljük sütőpapírral. A tésztát megfelezzük, az egyik lapot kinyújtjuk, rásimítjuk a tölteléket, majd befedjük a másik lappal. Megszúrkáljuk, és 180 fokon kb. 35-40 perc alatt megsütjük. Amikor kihűlt, gőz fölött megolvasztjuk a csokoládét, hozzáadjuk az olajat, és rákenjük a sütemény tetejére.

Rozmaringos kacsacomb





Eddig kétszer próbáltam kacsacombot sütni. Az első nem igazán volt jó, elég ízetlenre sikerült. Ma újra próbálkoztam, és ez végre olyanra sült, ahogy azt elképzeltem. A képen sajnos úgy néz ki, mint ami megégett, pedig nem, jó ropogós lett, de nem száraz, finom, omlós a húsa.
Összesen négy combot vettem, amit már tegnap este megtisztítottam, megmostam. Ezután elkészítettem a páclevet: összekevertem kb. fél liter vörösbört, 2 evőkanál balzsamecetet, 2 evőkanál mézet, 1 evőkanál koriandert (mozsárban összetörtem), borsot, kevés sót és szárított rozmaringot. Reggel kevés olajat öntöttem a tepsibe, ráraktam a combokat, egy kicsit megsóztam, és öntöttem egy keveset a pácléből is. A húsokra raktam néhány megtisztított fokhagymagerezdet, és néhány szál rozmaringot. A húsok köré pedig almagerezdeket pakoltam. Sülés közben többször meglocsoltam narancslé - méz - és a kisült kacsazsír keverékével. Közepesen meleg sütőben közel négy óráig sütöttem, talán ez a lassú sütés is hozzásegített ahhoz, hogy ilyen finom omlós lett a húsa.
Szerintem köretnek a párolt lilakáposzta éppen elég lenne hozzá, de a gyerekek kedvéért főztem hozzá egy kis krumplit is, amit kacsazsírral törtem meg.

kedd, október 21, 2008

Málnás kuglóf



Hétvégén nem akartam sütni, de másképp alakult. A fagyasztóban pakoltam, és véletlenül elfelejtettem visszarakni egy doboz málnát, ami persze kiolvadt, mire észrevettem. Sajnáltam szegény, megszántam. Turmixhoz nem volt kedvem, levesre nem volt szükség, maradt egy gyors sütemény. Kuglófra esett a választásom, amit nagyon nem bántam meg.
Mivel a málna nagyon kiolvadt, sütés után olyan volt, mintha lekvárral töltöttem volna meg. Az ízhatáson nem rontott, így legközelebb kipróbálom igazi lekvárral is.


Málnás kuglóf


Hozzávalók:
25 dkg vaj
25 kg cukor
15 dkg finomliszt
15 dkg rétesliszt
1 csomag sütőpor
4 tojás
1 csomag bourbon vaníliás cukor
4 evőkanál rum
kb. 30 dkg málna


A lágy vajat habosra keverjük a cukorral, egyenként hozzáadjuk a tojásokat, majd beleöntjük a rumot. A lisztet összevegyítjük a sütőporral, és beleszitáljuk a tojásos keverékbe. A kivajazott - lisztezett kuglófformát félig megtöltjük a tésztával, erre halmozzuk a lisztben meghempergetett málnát, majd befedjük a maradék tésztával. 180 fokon kb. 50 percig sütjük.

hétfő, október 20, 2008

Gombás sertéskaraj


Eredetileg nem is akartam gombát venni a piacon, de kedvenc árusomnál annyira gyönyörű volt a laskagomba és a champion is, hogy nem tudtam ellenállni. Eszembe jutott néhány ötlet, végül győzött a gyorsaság, és egy kis előkészület után magára hagytam a sütőben egy kis hússal. Nincs benne semmi különlegesség, de mégis nagyon finom!
Gombás sertéskaraj
Hozzávalók:
8 szelet karaj
10 dkg bacon
30 dkg laskagomba
30 dkg champion
2 szál újhagyma
2 dl tejszín
10 dkg sajt
só, bors, kevés rozmaring, kakukkfű, petrezselyem és bazsalikom keveréke
olaj
A karajt serpenyőben egy kicsit megsütöm. A megmaradt olajban megpárolom a hagymát, majd a megtisztított, feldarabolt gombát is hozzáadom. Fűszerezem, és amikor megpuhult, felfőzöm a tejszínnel.
A jénai aljára rakom a bacont, ezt követi a hús, amit sütés után megszórok a fűszerkeverékkel, majd ráöntöm a gombát, és rárakom a reszelt sajtot. Végül kb. 30 perc alatt összesütöm.
Szerintem köret nélkül is nagyon finom, de akár rizzsel vagy burgonyapürével is tálalhatjuk.

Krumplileves édesköménnyel


Ez volt at első találkozásom az édesköménnyel (leszámítva a belőle készült teát), és valószínűleg nem az utolsó. Az egyik bevásárlóközpontban akadtam rá, ott árválkodott a társaival együtt, nem nagyon kapkodtak utána. Amikor először a kezembe vettem, elgondolkostam azon, vajon mit készíthetnék belőle. Itthon a neten böngésztem receptek után, de vagy hozzávaló hiányzott, vagy kevés volt az édeskömény, ezért saját magamra hagyatkoztam, és elkészítettem ezt az egyszerű levest.

Krumplileves édesköménnyel
Hozzávalók:
1 édeskömény
5 darab krumpli
1 kisebb vöröshagyma
kevés olaj
2 dl tejszín
só, bors, Róna szárított zöldségek
Az olajban megpároltam a hagymát, hozzáadtam a feldarabolt édesköményt, a felkockázott krumplit, és felöntöttem vízzel, fűszereztem. Amikor megpuhult a krumpli, hozzáadtam a tejszínt, és felfőztem. Végül a fele zöldséget kiszedtem, a többit pedig turmixoltam. Így liszt nélkül is kellően besűrűsödött.

szombat, október 18, 2008

Könyvajánló - levesek




Hoztam még két másik könyvet is. Mind a kettő az Alexandra Könykiadó gondozásában jelent meg. Én nagyon szeretem a leveseket, csak sajnos nem sokat ismerek, ezért szereztem be ezt a két könyvet.
Az első Amanda Cross műve, akinek már több könyve megjelent. A kötetben több mint 70 ízletes, tápláló leves receptjét találjuk, szép képekkel. A könyv elején összefoglalja a zöldségek - gyümölcsök összetevőit, előnyeit. Ezután a leggyakoribb betegségeket sorolja fel , leírva, mit kell kerülni, mi javasolt, majd leveseket ajánl hozzá. Majd részletes leírással közli a levesek receptjét, mindegyik előtt elemezve, mire használ. Különösen ajánlom a külenlegességet kedvelőknek.
Néhány recept a könyvből:
  • Káposztaleves
  • Kacsaleves szilvával
  • Mandulás brokkolileves
  • Kamillás - citromos karfiolleves
  • Áfonyás zableves
  • Lencseleves köménnyel
  • Fűszeres indiai erőleves
  • Tárkonyos - spárgás csirkeleves
  • Burgonyaleves póréhagymával és almával
A másodok könyv a Kreatív konyha sorozatban jelent meg. Ebben a kotetben a világ minden tájáról találunk gazdag laktató, vagy éppen könnyű krémleveseket. Fűszeres, nyárias vagy édes levesek - minden hangulathoz kedvünkre válogathatunk!
Ízelítő a receptekből:
  • Avokádós gazpacho
  • Bazsalikomos spárgakrémleves
  • Babos krémleves füstölt kolbásszal és paprikával
  • Csirkés hagymaleves fűszeres gombócokkal
  • Korianderes lencseleves
  • Vegyes gombaleves tésztával
  • Hideg köményes joghurtleves
  • Orosz káposztaleves
  • Minestrone
  • Holland vidéki sajtleves

Könyvajánló


Egy régebbi bejegyzésemben már említettem, mennyire szeretem a Stahl Könyvtára sorozat gasztroregényeit. Alig várom, hogy újabb részei jelenjenek meg. Sikerült két újabb könyvet beszerezni, ezekből a fenti képen lévő Monszun - naplót két nap alatt elolvatam, annyira érdekes volt ("köszönet" a magyar egészségügynek, a sok várakozás is elősegítte ezt, amin most kivételesen nem mérgelődtem, mert annyira lekötött a könyv, hogy nem nagyon néztem az órámra).
Az indiai ételeket kedvelőknek különösen ajánlom, sok receptet közöl részletesen. A receptek mellett bepillantást nyerhetünk az indiai emberek életébe, gondolkodámódjába, ünnepeikbe.
A történet főszerepője Shoba, aki a dél-indiai Madras városban nevelkedik egy népes hindu családban, ahol a házasságok az asztrológia segítségével köttetnek. Betekintést nyerhetünk a család mindnenapi életébe, és persze éppúgy kihagyhatatlan Raju, a tejesember, aki a feleségéről nevezi el a teheneit, vagy Chinnapan, a vasalónő, mint a ghí, a kurkuma vagy a friss mangó.
Shoba megszegi a családi szokásokat azzal, hogy 3 év helyi egyetem után Amerikába utazik, ahol beleszeret a művészetbe. Végül hazatér Indiába, férjhez megy, majd férjével újra kiköltöznek.
" A Monszunnapló egy modern nő vallomása a hagyományok és a család megtartó erejéről. Olyan, akár egy jó curry: pikánsan csípős, és mégis kényeztetően otthonos."

Zöldséges bableves



A piacon babot vettem egy nénitől, aki nagyon aranyosan kínálta. A hentesnél a kosaramba került egy kis tarja. Igazából ekkor még nem tudtam, mi lesz belőle. Végül "mindentbelealapon" megszületett ez a leves, feltehetőleg nem utoljára.

Zöldséges bableves
Hozzávalók:
20 dkg bab
2 darab sárgarépa
1 darab petrezselyem
20 dkg füstölt - főtt tarja
1 vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
só, bors, tárkony, paprika, Róna szárított zöldségkeverék
2 dl tejföl + 1 evőkanál liszt
1 csapott evőkanál zsír +1 evőkanál liszt
A babot előző éjjel vízbe áztatjuk. Másnap puhára főzzük. A zsírból és a lisztből rántást sütünk. Hozzáadjuk a feldarabolt vörös- és fokhagymát, sárgarépát, petrezselymet, megszórjuk egy kevés paprikával, felöntjük vízzel, összekeverjük, fűszerezzük. Amikor a zöldségek majdnem megpuhultak, belerakjuk a felkockázott tarját és a babot, összefőzzük. A tejfölben elkeverjük a lisztet, behabarjuk vele a levest.
Szerintem másnap a legfinomabb, akkor érnek össze igazán az ízek.

péntek, október 17, 2008

Almás fahéjas muffin




A csokoládés után ez a kevenc muffinom. Stahl Judit receptje, biztos sokan ismerik, de ha valaki véletlenül mégsem, annak javaslom, feltétlenül próbálja ki. Az alma és a joghurt olyan puhává teszi, hogy napokig nem szárad ki (már ha marad belőle napokig). Én nem vagyok nagyon oda a mazsoláért, de ezt nem tudnám nélküle elképzelni. Ráadásul sütés közben fantasztikus illatok terjednek a házban.


Almás - fahéjas muffin


Hozzávalók 12 darabhoz:
10 dkg finomliszt
12 dkg teljes kiőrlésű liszt
2 kávéskanál sütőpor
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 kávéskanál őrölt fahéj
1 citroma
8 dkg barna cukor
1 tojás
15 dkg joghurt
15 dkg alma
2 evőkanál méz
5 dkg méz

Az egyik tálba összekeverem a lisztet, sütőport, szódabikarbónát, a fahéjat és a citrom lereszelt héját. A másikba a cukrot, tojást, joghurtot, olajat adom, és habverővel jól összedolgozom. Egy kisebb tálba összekeverem a mazsolát a mézzel. A negyedik tálba pedig lereszelem az almát, és rácsöpögtettem a citromlevet. A joghurtos keveréket átöntöm a lisztes tálba, hozzáadom az almát, és jól összekeverem.
A muffinsütő mélyedéseit duplán kibélelem papírral, majd a mélyedéseket félig megtöltöm tésztával, erre kanalazom a mézes mazsolát, végül befedem a tésztával. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 percig sütöm.


Túrós palacsinta tejföllel megsütve


Hozzávalók:
8 palacsinta
50 dkg túró
1 kávéskanál fahéj
1 csomag bourbon vaníliás cukor
3 evőkanál cukor
1 citroma reszelt héja és leve
1 evőkanál tejföl a túróhoz
3,5 tejföl + 1 evőkanál cukor


Összekeverjük a túrót a cukorral, citrommal, fahéjjal, majd megtöltjük vele a palacsintát. Mindegyiket 3 részre vágjuk, és sorba rakjuk egy jénaiban. A tejfölbe keverjük a cukrot, ráöntjük a palacsintára, és összemelegítjük a sütőben. Szerintem langyosan a legfinomabb.

Sárgarépás fasírt




Már említettem, hogy néhány évig nem ettem húst. Abban az időben nagyon sok sárgarépás, zöldséges fasírtot ettem. Amikor anyukám először készítette, a család többi tagja fanyalogva nézett rá, végül csak megkóstolták, és szerintem meg is kedvelték, csak nem akarták bevallani. Most hússal vegyesen készítettem, amitől persze más íze lett, de megígértem magamnak, hamarosan készítek egy tiszta zöldséges változatot is.


Sárgarépás fasírt


Hozzávalók:
2 sárgarépa lereszelve
0,5 kg darált sertéscomb
2 tojás
2 gerezd fokhagyma
1 kis vöröshagyma
só, bors, paprika, Róna szárított zöldségekeverék
zsemlemorzsa (kb 2 evőkanál)
sütéshez olaj

A hozzávalókat összedolgoztam, majd két rudat formáltam belőle. Tepsi aljára olajat öntöttem, beletettem a fasírtot, majd a tetejét is megkenegettem olajjal. Először alufólia alatt sütöttem, végül levettem róla, és megpirítottam a tetejét.

Gombás spagetti
Hozzávalók:
0,5 kg vegyes gomba
1 kis fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
3 dl tejszín
1 ek liszt
só, bors, petrezselyemzöld
10 dkg bacon
parmezán
olaj
0,5 kg spagetti
A gombát megtisztítjuk, feldaraboljuk. Kevés olajon ropogósra sütjük a felkockázott bacont, majd kiszedjük egy tányérra. A megmaradt zsiradékban megfuttatjuk a felvágott vöröshagymát, majd hozzáadjuk a gombát, és puhára pároljuk. Közben hozzáadjuk a széttört fokhagymát, kevés sót, borsot. A lisztet csomómentesre keverjük a tejszínnel, a gombára öntjük, és besűrítjük. Végül megszórjuk petrezselyemzölddel. Közben a spagettit megfőzzük. Tálaláskor a tészta tetejére púpozzuk a gombát, megszórjuk baconnal és reszelt parmezánnal.

Zöldséges krumplileves




Ez ez egyik kedvenc levesem. Nagymamámtól tanultam, a mai napig úgy készítem, ahogy tőle tanultam. Ez az, emit egyszerűen nem tudok megunni, pedig csak egy egyszerű krumplileves. Nagyon kevés ételhez használok zsírt, de ez azok közé tartozik. Próbáltam olajjal készíteni a rántást, de nem lett az igazi, így visszatértem a disznózsírhoz azzal a különbséggel, hogy bio mangalicát veszek.


Zöldséges krumplileves


Hozzávalók:
4 nagyobb krumpli
1 nagy szál sárgarépa
1 kisebb petrezselyem
1 fej vöröshagyma
1 csapott evőkanál zsír
1 evőkanál liszt
só, bors, paprika, őrölt kömény
petrezselyemzöld

A zöldségeket meghámozzuk, összedaraboljuk a hagyma kivételével. A zsírból és lisztből rántást sütünk, felöntjük kevés hideg vízzel, hozzáadjuk a zöldségeket, megszórjuk paprikával, összekeverjük, és még öntünk hozzá vizet (kb. 1,5 liter). Fűszerezzük, majd puhára főzzük a zöldségeket, Tálalás előtt megszórjuk petrezselyemzölddel.
Mostanában rátértem a Róna természetes zöldségkeverékére, ebbe a levesbe is kipróbáltam, finomabbá tette.

szerda, október 08, 2008

Rakott csirkemell




A nagy családi ünnepek egyik kedvence, hidegen salátával, vagy melegen krumplipürével is finom. Néha variálom a rétegeket, a sonka (csirke vagy sertés) és a sajt (füstölt vagy sima)fajtáját, de elrontani még nem sikerült. Ha kevesebbet készítek, akkor az őzgerinc formába sütöm, ha többet, akkor jénaiba, vagy tepsibe, és persze az adagokat is ahhoz növelem. Most ezt a mennyiséget egy közepes jénaiba készítettem.


Rakott csirkemell
Hozzávalók:
2 csirkemell
10 dkg sonka
15 dkg bacon
2 tojás
kevés tej
liszt
só, bors
20 dkg sajt


A csirkemellet vékonyra szeleteljük. A tál aljára bacont rakunk. A csirkemellet fűszerezzük, majd lisztbe, tojásba (öntünk bele egy kevés tejet) forgatjuk, és a tálba rakjuk. Megszórjuk sajttal, majd újra következik egy sor húst. Erre rakjuk a sonkát, majd a sajtot, végül baconnal befejezzük. 180 fokon kb. 80 perc alatt megsütjük.

Aszalt szilvás csokoládétorta



A Príma Konyha októberi számában találtam ezt a süteményt. Egyszerű elkészíteni, és nagyon finom. Kivételesen most csak egy dolgot változtattam a recepten. Eredetileg konyakban kellett volna áztatni a szilvát, de mivel az nem volt itthon, maradt a rum.
Figyelem! Ez a sütemény kiváló a megmaradt tojásfehérjék elhasználására, mivel sárgája nem kell hozzá!
Aszalt szilvás csokoládétorta
Hozzávalók:
25 dkg aszalt szilva
4 evőkanál rum
2 evőkanál kakaópor
10 dkg étcsokoládé
5 dkg vaj
18 dkg cukor
1 dl víz
4 tojásfehérje
8,5 dkg liszt (nálam ez 10 volt)
1 kávéskanál fahéj
forma kikenéséhez vaj
Az aszalt szilvát beleáztatjuk a konyakba vagy rumba. A kakaót, az összetördelt csokoládét, a vajat, 15 dkg cukrot és a vizet egy lábasba rakjuk, összeolvasztjuk. Amíg hűl, a tojásfehérjéből a maradék cukorral kemény habot verünk. A lisztbe vegyítjük a fahéjat, óvatosan belekeverjük a habba, majd hozzáadjuk a csokoládés masszához. A tortaformát kivajazzuk, beleöntjük a masszát, és 190 fokon 30 perc alatt megsütjük.
Olvasztott csokoládéval nyakon öntve különösen finom.

Kakaós keksz



Tavaly télen - hasonlóan a kuglófhoz - sokat sütöttem kekszet, majd nyáron leszoktam róla. Ma kivételesen nem édességéhségből született az ötlet. Reggel kisebbik lányom kitalálta, hogy gyurmázni szeretne, gyurmát viszont elfelejtettünk venni, így mit talál ki egy anyuka? Nem, nem sóból és lisztből készült gyurmát (az túl egyszerű lenne), hanem egy kis kekszsütést. A tésztáját néhány perc alatt összegyúrtuk, már csak azt a fél órát kellett eltölteni meseolvasással, amíg a hűtőben pihent az alapanyag, és utána indulhatott is a móka. Készítettünk különbőző állatfigurákat is, de a többség egyszerű kis golyóként végezte.


A kislányom - miközben majszolta a végeredményt - megjegyezte: "Anya, ugye legközelebb is így gyurmázunk?"

Kakaós keksz
Hozzávalók:
25 dkg Rama
20 dkg cukor
2 tojás
2 evőkanál holland kakaópor
2 evőkanál rum
35 dkg liszt
fél evőkanál fahéj
1 csomag sütőpor
A lágy margarint kikeverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a tojásokat és a rumot is. A liszbe vegyítjük a kakaóport, sütőport és a fajéjat, majd belekeverjük a másik keverékbe. Jól öszedolgozzuk a tésztáját, és minimum 30 percre hűtőbe tesszük. Ezután kis golyókat (vagy kedvünk szerint bármit) formázunk belőle, pohár aljával kissé lelapítjuk, és sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk. 180 fokon 12 perc alatt megsütjük. Ennyi idő alatt a külseje picit ropogósra sül, a belseje viszont finom puha marad.